forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
AUTOTRANSFUZJA KRWI
Autor Wiadomość
Sarnuś 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 18,45
Wysłany: 2006-08-06, 14:32   AUTOTRANSFUZJA KRWI

Artykuł w całości pobrany z www.pck.org.pl

TWOJA DECYZJA - TWOJA KREW -
TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO

Nagła utrata krwi powyżej 30% krwi krążącej przekracza wyrównawcze możliwości organizmu, prowadzi do wstrząsu i wymaga natychmiastowego leczenia krwią. Dynamiczny rozwój wiedzy transfuzjologicznej po epokowym odkryciu grup krwi przez Landsteinera w 1901 r., spowodował, że krew w procesie ratowania zagrożonego życia okazała się lekiem niezastąpionym. Niezastąpionym, ale czy całkowicie bezpiecznym?
Jak wszystkie stosowane leki farmakologiczne, tak i krew allogeniczna nie pozbawiona jest właściwości niepożądanych. W poszukiwaniu bezpieczniejszych metod zwrócono uwagę na możliwość zastosowania w krwiolecznictwie krwi własnej chorego.

Transfuzje autologiczne ( autotransfuzje) okazały się najbezpieczniejszą metodą leczenia krwią, pozwalającą na uniknięcie ryzyka wystąpienia reakcji immunologicznych, przeniesienia czynników zakaźnych oraz powikłań metabolicznych.
W transfuzjach autologicznych wykorzystuje się krew własną chorego uzyskaną w wyniku:

1. przedoperacyjnych pobrań krwi własnej chorego;
2. hemodilucji przedoperacyjnych;
3. odzysku krwi wynaczynionej podczas zabiegu operacyjnego lub po nim.

Procedury metod wg pkt 2 i 3 wiążą się bezpośrednio z przebiegiem zabiegu operacyjnego.
Pkt 1 czyli przedoperacyjne pobieranie krwi własnej chorego wymaga współpracy lekarza prowadzącego chorego z lekarzem nadzorującym pobranie krwi oraz z samym chorym przygotowywanym do zabiegu operacyjnego.

Z uwagi na to Polski Czerwony Krzyż pragnie przybliżyć Państwu najważniejsze aspekty powyższej metody:

*
wskazania i przeciwwskazania do zabiegu ustala lekarz prowadzący z lekarzem nadzorującym zabieg;
*
pobierania krwi w celu autotransfuzji może odbywać co 3-7 dni, pod kontrolą wartości hemoglobiny i hematokrytu. Ostatnie pobranie należy przeprowadzić co najmniej 72 godziny przed planowanym zabiegiem;
*
jeżeli chcemy przygotować do zabiegu więcej niż jedną jednostkę krwi, przed pierwszą donacją należy rozpocząć podawanie doustnych preparatów żelaza i kontynuować do czasu zaplanowanego zabiegu lub dłużej;
*
donację przedoperacyjną stosujemy u tych chorych, u których występuje duże prawdopodobieństwo konieczności przetaczania krwi w przebiegu planowanego zabiegu;
*
warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest wystarczający dostęp do żył oraz pisemna zgoda chorego na przeprowadzenie zabiegu.

Zalety metody

* zapobiega chorobom przenoszonym przez krew
* zapobiega alloimmunizacji czerwonokrwinkowej
* uzupełnia zapasy krwi
* zabezpiecza zgodną serologicznie krew dla chorych z obecnością alloprzeciwciał
* zapobiega niektórym objawom ubocznym przetoczenia krwi np. wystąpieniu reakcji immunologicznych oraz powikłań metabolicznych

Przeciwwskazania
Do zabiegu autotransfuzji nie należy kwalifikować chorych:

1. przy stężeniu hemoglobiny 11g%
2. u których stwierdza się dodatnie wyniki badań w kierunku kiły oraz obecność markerów wirusów ( HBV, HCV, HIV)
3. u których stwierdza się zakażenie bakteryjne
4. choroba serca nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do zabiegu a decyzja o zakwalifikowaniu do zabiegu autotransfuzji powinna być podjęta po konsultacji kardiologicznej
5. chorzy z padaczką i guzem mózgu
6. bezwzględne przeciwwskazania stanowią:

* niestabilna choroba wieńcowa
* ciężkie zwężenie aorty
* niekontrolowane nadciśnienie tętnicze
* przebyty w ostatnim czasie zawał serca
* niewydolność krążenia mózgowego

Uwagi:
- Pobieranie krwi do autotransfuzji nie wyklucza ewentualnej konieczności przetoczenia krwi homologicznej;
- Niewykorzystany preparat autologiczny nie może być użyty do przetoczenia innemu biorcy, ani do fabrycznego frakcjonowania.

Słownik użytych pojęć:
- alloprzeciwciała - przeciwciała skierowane przeciw antygenom innego osobnika tego samego gatunku;
- donacja autologiczna - oddanie krwi własnej chorego;
- donacja homologiczna (alogeniczna) - oddanie krwi przez innego osobnika tego samego gatunku;
- krew allogeniczna (homologiczna) - krew pochodząca od genetycznie odmiennego dawcy tego samego gatunku;
- krew autologiczna - krew własna danej osoby pobrana z zamiarem przetoczenia jej w razie potrzeby transfuzji;
- transfuzja allogeniczna - transfuzja krwi genetycznie odmiennego dawcy tego samego gatunku;
- transfuzja autologiczna (autotransfuzja) - transfuzja krwi własnej.

Opracowanie:
lek. med. Andrzej Ratuszniak
specjalista transfuzjolog
Mam prawo mówić ludziom "nie" bez poczucia winy.
Mam prawo zmienić zdanie bez konieczności usprawiedliwania się.
Mam prawo do podejmowania własnych decyzji i radzenia sobie z ich skutkami.
Mam prawo dokonania wyboru w kwestii angażowania się w czyjeś problemy.
Mam prawo mówić: "nie wiem" i "nie rozumiem".
Mam prawo popełniać błędy i poczuwać się do odpowiedzialności za nie.
Mam prawo do prywatności.
Mam prawo do samotności i niezależności.
Mam prawo odnosić sukcesy.

Shihan79 
Matsumi

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 40 L
Wysłany: 2006-12-05, 20:11   

Jak statystyka?
Często są wykonywane i jak to ludzie przechodzą,zalezy tylko od odwagi czy altruizmu aby sie na to zdobyć :)

Owi3czka 

Ilość oddanej krwi: 900ml
Wysłany: 2006-12-08, 12:29   

Sarnuś dziękuję bardzo za informację. Przyda się, ale miałam na myśli normalne oddanie krwi dla kogoś w punkcie krwiodawstwa.. Nie myślałam o własnych korzyściach, jeżeli można tak powiedzieć wogóle. Będę miała operację w marcu i chciałam zapytać czy jakoś na początku stycznia mogłabym oddać krew, czy byłoby to raczej niewskazane?
Jednak mam zamiar zapytać mimo wszystko mojego lekarza o tę autotransfuzję. Zobaczymy co powie :)
Jeszcze raz bardzo dziękuję za informacje i pozdrawiam serdecznie! :*

Sarnuś 

Ilość oddanej krwi: 18,45
Wysłany: 2006-12-14, 09:45   

Cytat:
Jak statystyka?
Często są wykonywane i jak to ludzie przechodzą,zalezy tylko od odwagi czy altruizmu aby sie na to zdobyć

nie posiadamy takich statystyk, ale jak wejdziemy w ich posiadanie na pewno będą opublikowane.
Mam prawo mówić ludziom "nie" bez poczucia winy.
Mam prawo zmienić zdanie bez konieczności usprawiedliwania się.
Mam prawo do podejmowania własnych decyzji i radzenia sobie z ich skutkami.
Mam prawo dokonania wyboru w kwestii angażowania się w czyjeś problemy.
Mam prawo mówić: "nie wiem" i "nie rozumiem".
Mam prawo popełniać błędy i poczuwać się do odpowiedzialności za nie.
Mam prawo do prywatności.
Mam prawo do samotności i niezależności.
Mam prawo odnosić sukcesy.

Firewarrior
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-04, 17:11   

Ja miałam autotransfuzje przed operacja kregoslupa, kazdy przygotowywany do takiej operacji mial :D bylam wtedy w pierwszej klasie gimnazjum i co tydzien oddawalam krew, dopoki mi sie ponad litr nie uzbieral.

Owi3czka 

Ilość oddanej krwi: 900ml
Wysłany: 2007-01-04, 21:32   

Firewarrior napisał/a:
Ja miałam autotransfuzje przed operacja kregoslupa, kazdy przygotowywany do takiej operacji mial

ja właśnie też miałam operację kręgosłupa jedną, a teraz będę miała kolejną.. Ale nie mówili mi o czymś takim jak autotransfuzja..
Ale w każdym bądź razie chodziło mi o to, czy przed operacją mogłabym oddać krew nie dla siebie tylko o tak o po prostu, w punkcie krwiodawstwa. Powiedzmy właśnie jakoś w styczniu, a operacje mam jakoś w marcu..

Pozdrawiam

Aggssa 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2008-07-22, 15:11   autotransfuzja

Witam, nie wiem czy pisze tego posta pod właściwą kategorią forum, ale mam nadzieję, że wybaczycie mi ewentualna pomyłkę :)

Mam pytanie. 11 sierpnia mam miec pierwszą autotransfuzję, lekarz już teraz zlecił mi pobranie krwi do badań (wirusowe). Nie wiem czy nie będę musiała ich powtarzać przed 11 sierpnia. Czy ktoś wie coś na ten temat?
Czytałam też, że w przypadku oddania więcej niż jednej dawki (ja planowo mam oddać 2) podaje się wcześniej żelazo, to od kiedy ja to żelazo powinnam zażywać?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi!

Lesiu 
Ambasador

Ilość oddanej krwi: ZHDK III
Wysłany: 2008-07-22, 23:06   

takich informacji powinien Ci udzielić lekarz, najlepiej z nim pogadaj to nie będziesz miała wątpliwości. Fajnie jakbyś wypytała co i jak i napisała tutaj co Ci powiedział. pzdr.

MASZ KLASĘ? Pomagaj razem z nami!!!
KREWNIACY CLUB TRÓJMIASTO

Aggssa 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2008-07-22, 23:20   

Dzięki :) Postaram się wymusić na nim odpowiedzi i niezwłocznie podzielić się wiedzą! :)
ps: chociaż jak mi powiedział mój lekarz prowadzący, to nieczęsto ma takie przypadki, że potrzeba autoransfuzji, więc sam musi się popytać ;)

Odpowiedz do tematu