forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Mundur wyjściowy/galowy WP a odznaki zasłużonego
Autor Wiadomość
TroxVan 


Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 13,05
Wiek: 30
Dołączył: 15 Paź 2015
Skąd: Turek
Wysłany: 2015-10-15, 14:37   Mundur wyjściowy/galowy WP a odznaki zasłużonego

Witam,
Jak w temacie interesuje mnie gdzie się nosi odznaki zasłużonego na mundurze Wojska Polskiego ( galowego jak i wyjściowego ) ?
Czy istnieje jakaś prawna podstawa do przypięcia odznaki do munduru wojskowego?
Jeśli jak to jaka?

Grzebałem , czytałem , analizowałem i mam jedynie sprzeczne informacje dlatego prosił bym kogoś kto posiada takową wiedzę o podzielenie się nią.

Jeśli temat się pojawił to przepraszam, ale forum jest obszerne a nie chciałem stać się górnikiem i odkopywać stare tematy.
 
     
M@rcin 


Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 17,75 L
RCKiK Bydgoszcz
Dołączył: 14 Sie 2007
Skąd: krwiodawcy.org
Wysłany: 2015-10-15, 18:09   

TroxVan, pisałem do MON w tej sprawie kiedyś. Taką odpowiedź dostałem:
Cytat:
W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że Departament Komunikacji Społecznej MON udostępnia informacje publiczne w rozumieniu i na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014 r. , poz. 782 z późn. zm).

Jednocześnie należy podkreślić, że:

1. udostępnianiu w trybie wnioskowym i bezwnioskowym nie podlegają informacje powszechnie dostępne (np. w regulaminach, aktach prawnych).

2. nie interpretujemy aktów prawnych oraz nie dajemy wykładni w tym zakresie,

Niemniej jednak kwestię baretki odznaki "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" reguluje § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2005 r. w sprawie wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" Dz. U. 2005 nr 65 poz. 573.

http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20050650573

Natomiast kwestię noszenia baretek na mundurze określa § 16 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz. U. 1992 nr 90 poz. 452 z późn. zm)

http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU19920900452


Nie znalazłem w tych aktach prawnych odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, mimo iż zadawałem pytanie właśnie o te odznaki.
_________________
 
     
TroxVan 


Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 13,05
Wiek: 30
Dołączył: 15 Paź 2015
Skąd: Turek
Wysłany: 2015-10-16, 17:18   

Sęk w tym że nie chodzi mi przypięcie beretki lecz o odznaczenie które się otrzymuje; kolejno brązowe, srebrne, złote.

U paru osób widziałem przypięte na klapie kieszeni pod nazwiskiem w mundurze galowym lecz czy jest to prawnie przypięte ?
Oraz jak to ma się do munduru wyjściowego ?
 
     
floyd68 


Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 60 litrów
Wiek: 48
Dołączył: 07 Paź 2009
Skąd: Łomża
Wysłany: 2015-10-16, 21:09   

Odznaki nosimy na prawej stronie piersi. Odznaczenia stopniowane nosimy TYLKO W NAJWYŻSZYM posiadanym stopniu (wyjątek Order Virtuti Militari). Patrząc na ilość oddanej przez ciebie krwi domyślam się, że masz już odznakę srebrną (II stopnia), więc tylko ją powinieneś przypinać do munduru. Po 18 litrach zdejmiesz srebro i przypniesz złoto.

http://1blog.wp.mil.pl/pl...013/odznaki.pdf

Może to coś Ci pomoże:

http://www.radlow.osp.org...p?pid=3&show=22

To też jest ważne:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Precedencja_polskich_odznacze%C5%84
 
     
TroxVan 


Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 13,05
Wiek: 30
Dołączył: 15 Paź 2015
Skąd: Turek
Wysłany: 2015-10-23, 10:39   

floyd68 bardzo dziękuję za linki.

Rozporządzenie ministra obrony narodowej jest wystarczającą prawną podstawą i regulacją odnośnie odznak zasłużonego.

Fakt że będę musiał pogrzebać czy nie weszła nowelizacja rozporządzania lub inna aktualizacja co jest dość powszechnym zjawiskiem.
Dla zainteresowanych trzeba też wspomnieć ze końcowe przypisy mundurowe reguluje dowódca jednostki.

Jeżeli znajdę jakieś świeższe potwierdzenie niż z 2004 rok, na pewno się tym podzielę w tym temacie.
 
     
M@rcin 


Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 17,75 L
RCKiK Bydgoszcz
Dołączył: 14 Sie 2007
Skąd: krwiodawcy.org
Wysłany: 2015-10-23, 23:45   

To rozporządzenie z 2004 zostało uchylone pod koniec 2014 roku. Nowe jakie znalazłem to takie http://isap.sejm.gov.pl/D...50001399&type=2
_________________
 
     
TroxVan 


Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 13,05
Wiek: 30
Dołączył: 15 Paź 2015
Skąd: Turek
Wysłany: 2016-10-04, 19:41   

Dokładnie

Nosi się na prawej klapie kieszeni na piersi od prawej strony, jedno najwyższe odznaczenie.
Tam jest miejsce na 2 odznaczenia nadane w "cywlilu" lub przez instytucje nie związane z wojskiem.

Dotyczy to munduru zarówno wyjściowego jak i galowego.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

©2006-2010 Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group.  Template made in: quaint.pl