forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Maksymalna liczba dni wolnych za donacje
Autor Wiadomość
tuldor88 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 6,1 L
Wysłany: 2017-05-25, 11:35   Maksymalna liczba dni wolnych za donacje

Czy jest może jakoś prawnie uregulowana maksymalna ilosć dni wolnych z tytułu oddawania krwi jaką można wykorzystać u pracodawcy w ciagu roku? Zgodnie z tym artykułem:
http://www.infor.pl/prawo...danie-krwi.html
Cytat:
Dzień wolny z tytułu oddania krwi

Zgodnie ze wskazanym aktem prawnym pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi – krwiodawcy dodatkowego czasu wolnego. Czas ten przeznaczony jest na oddanie krwi w stacji krwiodawstwa lub przeprowadzenie zaleconych przez tą stację okresowych badań lekarskich. Oddawanie krwi może powodować zwolnienie z całego dnia pracy lub tylko z jego części. Wymiar czasu wolnego zależy od uznania samej stacji wyrażonego na piśmie.

(...)

Ilość dodatkowych dni wolnych

Z punktu widzenia prawa pracy nie ma ograniczeń, co do ilości dodatkowych dni wolnych za oddanie krwi w roku. Takie wytyczne wynikają natomiast z samych względów zdrowotnych. Kobiety nie powinny bowiem oddawać krwi częściej niż cztery razy w roku (cztery dodatkowe dni wolne), mężczyźni – sześć (sześć dni wolnych). Przerwa pomiędzy kolejnymi pobraniami powinna wynosić minimum osiem tygodni. Pracodawca jest uprawniony do zakwestionowania częstszych wyjść pracy z tego tytułu.
Jak ma się to do faktu że dzień wolny przysługuje nie tylko za oddanie krwi ale też jej składników (płytki / osocze / koncentrat krwinek) a te można oddawać częściej (np płytki 12 razy do roku, a osocze co 2 tygodnie).
Osobiście oddaje naprzemiennie: krew pełna, osocze, krew pełna osocze itd, ciekaw jestem co w takim razie może oznaczać ten fragment o 'zakwestionowaniu' zaświadczenia z CK przez pracodawcę.

Zapraszam do dyskusji, szczególnie jeśli mamy na forum kogoś z przepisami bardziej obeznanego ;)

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2017-05-26, 04:39   

Konsultowałem to swego czasu z działem kadr w swojej firmie - nie ma ograniczeń, w momencie gdy dostają karteczkę z podstawą prawną nie mają podstaw aby podważyć takie zwolnienie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku - osobiście użyłem zwolnienie może ze 2x :P

vader 

Ilość oddanej krwi: 12.15l
Wysłany: 2017-05-26, 09:10   

Uważam, że wszystko zależy od obowiązków/relacji z ludźmi w zespole/okresu w pracy. W moim wypadku zawsze informuję przełożonego wcześniej, że chcę iść oddać KP/KKP i wybieramy dogodny termin. Chyba że jest luźniejszy okres, to idę kiedy mi pasuje. Nigdy nie poszedłem oddać, gdy w pracy był "cięższy" okres.

W zeszłym roku odwiedziłem RCKiK 8x i nikt nie robił mi problemów. Babki z HR zawsze popytają o samo oddawanie, a od znajomych z zespołu słyszę, kiedy przyniosę czekoladę :)

tuldor88 

Wysłany: 2017-05-26, 11:35   

Akurat pracuję w korporacji jaka zajmuje się obsługą klienta i ciężko stwierdzic kiedy będzie okres "lżejszy" a kiedy "cięższy" ;) Pomijam kwestie delegacji/wizytacji itp itd bądź zapowiedzianych wcześniej sytuacji z rodzaju "w najbliższych 3 dniach możecie sie przygotować na to, że będzie kongo" bo to reguluje ustawa i tu faktycznie zwolnienie z tytułu donacji by w grę nie wchodziło.

8x? Czyli mniej więcej tyle ile u mnie wypadnie (niestety w soboty ani popołudniami w moim RCKiK nie przyjmują osocza jak mnie na recepcji poinformowano, a ze pracuję do 16 nie ma opcji oddać go po pracy... więc zostaje tylko papierek).
Ostatnio zmieniony przez tuldor88 2017-05-26, 11:36, w całości zmieniany 1 raz  

vader 

Wysłany: 2017-05-26, 11:54   

Ja zazwyczaj i tak przychodzę do pracy na 4-6 godzin i idę oddać krew. Później sobie dorabiam brakujące godziny i odbieram dodatkowy wolny dzień. Wszystko w kwestii dogadania się z przełożonym :)

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2017-05-26, 19:56   

1) Pracodawca nie ma prawa kwestionować zaświadczenia z Centrum, podobnie jak nie ma prawa do kwestionowania zwolnień lekarskich pracownika (to tylko ZUS).

2) Maksymalna ilość dni wolnych od pracy z tytułu oddawania krwi wynika ze stosownego rozporządzenia ministra zdrowia. Krótko mówiąc jeżeli ktoś oddaje tylko osocze i chodzi na plazmaferezę systematycznie co dwa tygodnie to za każdym razem ma dzień wolny.

3) Zgodnie z przepisami pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o tym, że danego dnia chce oddać krew. Pracodawca przyjmuje to do wiadomości - krótko mówiąc jego zgoda nie jest do niczego wymagana. Oczywiście w dobrym tonie jest ustalenie dnia oddawania krwi z pracodawcą. Niepowiadomienie pracodawcy o tym, że pracownik danego dnia chce oddać krew może być uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych.

4) W cytowanym artykule jest mowa o kwestionowaniu częstszych wyjść, a nie zaświadczeń jako takich. Jeżeli ktoś np. oddaje osocze systematycznie co 2 tygodnie i robi to w piątki to pracodawca może domniemywać, że pracownik robi to po to, żeby przedłużyć sobie weekend :> Niemniej jednak jeśli pracownik przychodzi i mówi "idę oddać osocze w piątek" to pracodawca musi wyrazić zgodę i wypłacić wynagrodzenie za ten dzień.
Znana jest mi także sytuacja, w której pracownik wykorzystywał dni wolne "na oddawanie krwi" w sytuacji, gdy pracodawca odmawiał udzielenia urlopu. Sytuacja taka dotyczyła między innymi 2 maja i kilku innych dni.

Jeżeli pracownik nadużywa tego prawa, a owo nadużywanie pociąga za sobą dezorganizację pracy i inne takie to pracodawca może się pokusić o zwolnienie pracownika :> Takie przypadki już się zdarzały, kilka spraw wylądowało w sądach pracy i orzeczenia były różne (jeden sąd przyznał rację pracodawcy, inny pracownikowi).

tuldor88 

Wysłany: 2017-05-26, 23:26   

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, szczególnie sandmanowi za wyjaśnienie tego jasno i klarownie punkt po punkcie ;)

Szwedzik 

Ilość oddanej krwi: 7000ml
Wysłany: 2017-05-29, 13:56   

Witam, podczepię się pod temat żeby nie tworzyć nowego. Kiedy oddaję krew to mów pracodawca każe mi wypisywać wniosek urlopowy na "urlop okolicznościowy" czy dobrze robię wypełniając go ?

vader 

Wysłany: 2017-05-29, 14:14   

Nie, to nie urlop okolicznościowy, a na pewno nie ma prawa "zabierać" Ci tego z puli urlopowej.

Ustawa mówi wyraźnie, że należy Ci się dzień wolny w dniu donacji. Oczywiście potrzebne jest Ci do tego zaświadczenie, które otrzymasz po oddaniu.
Ostatnio zmieniony przez vader 2017-05-29, 14:20, w całości zmieniany 3 razy  

Szwedzik 

Ilość oddanej krwi: 7000ml
Wysłany: 2017-05-29, 14:24   

Z tego co kojarzę to okolicznościowe nie zaliczają się do liczby dni urlopu wypoczynkowego,więc nie powinienem mieć żadnych strat z tego powodu, ale jeszcze zapytałem się kierownictwa o liczbę dni które mi zostały.Czyli następnym razem mam po postu dać papier i nic nie podpisywać ?

Sandman 

Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2017-05-29, 18:33   

Przede wszystkim w prawie pracy nie istnieje coś takiego jak "urlop okolicznościowy" - to nazwa potoczna. W przepisach jest mowa o zwolnieniach od pracy (tu odsyłam do rozdziału drugiego rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

Zwolnienie od pracy z prawem do wynagrodzenia przysługuje między innymi krwiodawcom właśnie i ma się nijak do urlopu wypoczynkowego :> Krótko mówiąc nie uszczuplają puli dni urlopu, która pozostała pracownikowi.

Na dobrą sprawę wystarczy zawiadomienie pracodawcy przed oddaniem i potem dostarczenie zaświadczenia z Centrum.

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2017-06-06, 12:40   

Szwedzik napisał/a:
Czyli następnym razem mam po postu dać papier i nic nie podpisywać ?

Dla własnego bezpieczeństwa pracowniczego poproś o potwierdzenie przyjęcia zaświadczenia na jego kopii. Jeśli pracodawca się uprze i nie będzie chciał przyjąć zaświadczenia, wyślij je listem poleconym i zachowaj potwierdzenie nadania. Żadnych wniosków urlopowych nie pisz.

Sikor_RP 
dcceeK(-)Jk(a+b+)

Ilość oddanej krwi: 48,95 L
Wysłany: 2017-06-13, 12:29   

Dzień donacji/badań zleconych przez RCKiK - jest to płatna nieobecność usprawiedliwiona.
Użycie terminu "urlop okolicznościowy" jest nadużyciem, zwykle nieświadomym.
Tanie systemy kadrowo-płacowe mają dosyć ubogie osłownikowanie nieobecności i "urlop okolicznościowy" jest takim terminem-workiem, do którego wrzuca się wszystko, co nie podpada pod L4, czy urlop. :P
U mnie w firmie ten problem nie występuje, a system wniosków wyjść służbowych i pozasłużbowych zawiera pełen katalog opcji dopuszczalnych przez obowiązujące przepisy.
W zeszłym roku kalendarz donacji tak mi się ułożył, że wyszło mi w sumie 13 wizyt w RCKiK, z czego w przypadku 12 korzystałem z dnia wolnego - Motoserce było w sobotę, to i zwolnienie nie było mi potrzebne - to ten 13 raz. :P

tuldor88 

Wysłany: 2017-07-18, 12:31   

No i miałem w dniu wczorajszym rozmowę z szefem. Jak to zgrabnie ujął
"Chciałbym porozmawiać o twoich częstych wizytach w RCKiK. Wiem, że to jest super sprawa, szanuje to i zdaję sobie sprawę ze zgodnie z prawem nie mogę ci tego zakazać ale firmy po prostu nie stać na to, żebyś co miesiąc brał dzień wolnego, tym bardziej że zgodnie z przepisami możesz ale nie musisz. Dlatego byłbym wdzięczny gdybyś oddawał krew po godzinach pracy"
i wyszło na to że korporacja jaka działa na bodaj 4 kontynentach nie jest w stanie wypłacać kasy za dzień wolnego w miesiącu :zdziwko: Jeszcze rozumiem gdybym na zmianie był sam ale jest nas na oko 30 non stop i brak jednej osoby nijak działania firmy nie narusza, tym bardziej że kokosów nam nie płacą... W jakim my kraju żyjemy...
No nic, będzie trzeba zmienić sobie grafik by móc do RCKiK podskoczyć...
Ostatnio zmieniony przez tuldor88 2017-07-18, 12:32, w całości zmieniany 1 raz  

kein 

Ilość oddanej krwi: 12600ml
Wysłany: 2017-07-22, 14:55   

No, ale całkiem sympatycznie ta rozmowa przebiegła. Mimo że to jest korporacja nie oznacza, że nie mają np. uwzględnionego budżetu. Mi się osobiście nie podoba to, że pracodawcy są sponsorem naszych wyjść na oddanie krwi. Dlaczego ustawa jest skonstruowana tak, że nie bierze tego na swoje barki NFZ lub ZUS? :) Ciekawe czy pojawiają się sytuacje, że na rozmowach rekrutacyjnych pojawia się pytanie nt. oddawania krwi.

Ja osobiście wiem, że np. ja będąc jedyną osobą na danym stanowisku w firmie muszę brać także odpowiedzialność za swoją pracę, dlatego często się dogaduję ze swoim szefem, że po prostu przyjdę do pracy, ale np. skrócę sobie dzień pracy do 4h. Albo w przypadku większego zapotrzebowania po prostu zrobię sobie dłuższe przerwy. A jak jest taka możliwość to korzystam z całego dnia wolnego.

Odpowiedz do tematu