forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
krew wzorcowa
Autor Wiadomość
rzaka 

Grupa krwi: 0 Rh+
Wysłany: 2015-12-01, 19:14   krew wzorcowa

Witam. Od kilku lat oddaje krew na płytki czerwone. podobno taka krew jest wykorzystywana do odczynników i z tego co zrozumiałem to bez tej krwi nie można było by podawać innych grup. Może sie nie znam i źle piszę, jednak nigdy sie nad tym nie zastanawiałem. Podobno jest bardzo rzadka (3 osoby na Częstochowę) i za donacje dostaje się 150 zł w gotówce i 100 w bonach. Czyli nie jest to honorowe oddawanie. Czy może ktoś mi powiedzieć czegoś więcej o tym?

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2015-12-01, 21:18   

Witaj,
Istnieje coś takiego jak surowica wzorcowa oraz krwinki wzorcowe. Zarówno jeden jak i drugi preparat jest używany w serologii. Są one pozyskiwane od znanych dawców których krew została dokładnie przebadana i jest uznawana za najbardziej "standardową" dla zadanych parametrów.
Dalszych szczegółów niestety nie znam - tutaj trzeba by bardziej pytać kogoś z serologii ;)

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2015-12-15, 18:04   

Krwinki wzorcowe są używane w badaniach serologicznych: przy oznaczaniu grupy krwi oraz do poszukiwania przeciwciał w surowicy. Oczywiście nie tylko w tych wypadkach, bo używa się ich także do innych oznaczeń, ale te dwa wykonuje się najczęściej w pracowni serologicznej.

Krwinki wzorcowe muszą spełniać okreslone warunki - przede wszystkim powinny posiadać antygeny w tzw. podwójnej dawce, żeby wyniki oznaczeń były bardziej czułe.

jerronimo 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 18,45
Wysłany: 2016-12-28, 18:20   

Odświeżam, bo chyba tego dotyczy moje pytanie.

Czy jak w RCKiK (w tym wypadku saska) oznaczają krew adnotacją "dla serologii", to najprawdopodobniej oznacza, że mam krwinki wzorcowe? A może chodzi o surowicę, bo mam jeszcze wpisane wysokie miano przeciwciał anty-HBS (byłem na miejscu doszczepiany)?

Czy fenotyp w tym przypadku ma jakieś znaczenie?
Ostatnio zmieniony przez jerronimo 2016-12-28, 18:25, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu