forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
W jakich miastach w Polsce można oddawać osocze?
Autor Wiadomość
MamaMaćka 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 1800 ml
Wysłany: 2015-11-27, 00:06   W jakich miastach w Polsce można oddawać osocze?

Proszę o pomoc. Jestem z Warszawy i chciałabym oddawać osocze, jednak w stolicy go nie pobierają. Czy ktoś z Was orientuje się gdzie (najlepiej jak najbliżej Warszawy) możliwe jest oddawanie osocza? Chciałabym też zapytać czy skoro w Warszawie nie pobierają osocza, to w najbliższej miejscowości gdzie pobierają przysługiwałby mi zwrot kosztów dojazdu? Od razu też napiszę - chcę oddawać osocze bo mam na prawdę dobre żyły, a niestety płytek za mało. Żal nie wykorzystać tych żył...

Proszę osoby oddające osocze o wpisywanie miast w których jest to możliwe. Dzięki!
Ostatnio zmieniony przez MamaMaćka 2015-11-27, 08:25, w całości zmieniany 1 raz  

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2015-11-27, 00:49   

Na osocze generalnie ciężko się załapać w sporej większości stacji, gdyż separują oni go sporo z krwi pełnej..
Koszt dojazdu jest zwracany tylko do najbliższej stacji, stąd jeśli pojedziesz do innej to zwrotu nie dostaniesz (ja przykładowo przez długi czas jeździłem do stacji oddalonej 100km od domu).

RCKiK Warszawa-Saska obejmuje bardzo duży obszar, najbliżej chyba to Białegostoku. Nie jetem pewny jak ich polityka w kwestii osocza wygląda.

MamaMaćka 

Wysłany: 2015-11-27, 06:59   

Ok, a zdradzisz mi gdzie konkretnie jeździłeś na to osocze? I jak to organizowałeś? W sensie czy jakoś wcześniej się umawiałeś? Czy w takim razie wiadomo gdzie pobierają osocze? Próbowałam przez google wyszukać ale wynik jest zaciemniony przez informacje na temat rodzajów donacji, więc nie wiem jak się zorientować w których miastach jest możliwość pobrania osocza.

Sikor_RP 
dcceeK(-)Jk(a+b+)

Ilość oddanej krwi: 48,95 L
Wysłany: 2015-11-27, 07:50   

kiler129 napisał/a:

.....
RCKiK Warszawa-Saska obejmuje bardzo duży obszar, najbliżej chyba to Białegostoku. Nie jetem pewny jak ich polityka w kwestii osocza wygląda.

Biorą osocze, ale szczegółów nie znam, bo sam oddaję w zasadzie tylko płytki, czasami tylko KP.

MamaMaćka 

Wysłany: 2015-11-27, 08:20   

Przed chwilką tam dzwoniłam i uzyskałam informację, że oprócz KP pobieraja tylko płytki. W dodatku pani nie miała pojęcia gdzie pobierają osocze. Dlatego proszę wszystkich oddających osocze o informację w jakich miastach jest możliwe oddanie osocza?

Sikor_RP 
dcceeK(-)Jk(a+b+)

Wysłany: 2015-11-27, 08:24   

MamaMaćka napisał/a:
Przed chwilką tam dzwoniłam i uzyskałam informację, że oprócz KP pobieraja tylko płytki. W dodatku pani nie miała pojęcia gdzie pobierają osocze. Dlatego proszę wszystkich oddających osocze o informację w jakich miastach jest możliwe oddanie osocza?

Gdzie dzwoniłaś? Do RCKiK w Białymstoku? Chyba nie.
Co miesiąc siedzę na płytkach i widzę, jak pobierają osocze od innych Krewniaków.
W Białymstoku NA PEWNO pobierają osocze.

MamaMaćka 

Wysłany: 2015-11-27, 08:26   

Sorki - nieporozumienie. Dzwoniłam na Saską :)
Ok, czyli mamy Białystok. Piękne dzięki za informację. Kto da więcej?

[ Dodano: 2015-11-27, 09:18 ]
Może ta informacja przyda się też innym - zdaje się że najbliżej będzie Radom - tam pobierają osocze :)
Kiler - mam pytanie - czy jeśli oddawałeś osocze w innym mieście - to donacje z innego miasta liczyły Ci się potem do zniżki komunikacyjnej w Warszawie?

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2015-11-27, 10:24   

MamaMaćka napisał/a:
mam pytanie - czy jeśli oddawałeś osocze w innym mieście - to donacje z innego miasta liczyły Ci się potem do zniżki komunikacyjnej w Warszawie?

Warszawa jest porządnym miastem i honoruje wszystkie donacje ze wszystkich miast :)
Nie ma znaczenia co i gdzie się oddaje - po przekroczeniu 15/18 litrów można jeździć bezpłatnie. Miejsce zamieszkania/zameldowania również nie ma znaczenia.

MamaMaćka 

Wysłany: 2015-11-27, 10:27   

O! Super :) Bardzo dziękuję za informację :)

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2015-11-27, 10:31   

@MamaMaćka: Osobiście po za obszarem Saskiej oddawałem tylko w WCKiK oraz RCKiK Białystok. W kwestii pierwszego nie ma problemu - wymieniają się danymi i wszystko ładnie liczy się w systemie. Jeśli chodzi jednak o Białystok sprawa ma się inaczej.
W Polsce nie mamy kompleksowego systemu w pełnym tego słowa znaczeniu, niektóre centra nie wymieniają się nawet informacjami o karencjach. Jako dawca musisz zadbać aby zawsze mieć pieczątki w książeczce - później podczas przeliczania jak im brakuje jakiejś donacji to sprawdzają w książeczce. W moim przypadku brakowało jednej donacji z B-stoku oraz jednej z OT podległego pod Saską. Mimo tego bez problemu wszystko mi zaliczyli :)

Tak na prawdę nie ma znaczenia gdzie oddajesz i od kogo dostaniesz dokument/wpis stiwerdzający przekroczenie 15/18L. Przypisy jedynie różnią się zależnie od miast w jaki sposób taki wpis/dokument jest traktowany. Jak powiedział @Martens Wa-wa honoruje wszystko :P

MamaMaćka 

Wysłany: 2015-11-27, 10:56   

Dzięki za informacje. Tak, niestety systemu jednolitego nie ma. Pan w Radomiu chciał mnie sprawdzić i niestety nie widniałam w ich systemie. No ale to już jest "mały pikuś". Wystarczy wozić ze sobą książeczkę :)

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2015-11-27, 11:10   

Pamiętaj, że w każdym RCKiKu w którym nie mają pełnych danych wraz z badaniami grupy jesteś traktowana tak samo jak nowy dawca (często włączając w to opiekowanie się :rotfl: ). Innymi słowy zanim oddasz jakiś składnik musisz spełnić określone warunki - zazwyczaj wygląda to tak, że musisz co najmniej raz oddać krew pełną aby dalej oddawać jakieś składniki.

MamaMaćka 

Wysłany: 2015-11-27, 11:14   

Wiesz co? Właśnie wiem z lektury tego forum, że tak się właśnie zdarza. Ale pan doktor z Radomia powiedział mi dziś, że jeśli przywiozę dowód, że już oddawałam krew pełną (wystarczy książeczka HDK) to podobno - o ile oczywiście spełnię pozostałe warunki - mogę od razu oddać osocze :)

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2015-11-27, 11:43   

O, to ciekawa informacja - widać znowu wychodzi zasada co kr... twu, stacja to obyczaj :P
Pochwal się po pierwszej wizycie, najlepiej w temacie http://forum.krewniacy.com/viewtopic.php?t=12

Z ciekawości: dlaczego tak bardzo chcesz oddawać osocze? KP jest moim zdaniem cenniejsza ;)

Sikor_RP 
dcceeK(-)Jk(a+b+)

Wysłany: 2015-11-27, 12:09   

W Białymstoku jeżeli chodzi o darmowe przejazdy jest łatwiej uzyskać limit (15/18), bo są zastosowane znacznie korzystniejsze przeliczniki składników krwi.
Np. 2x250 ml KKP jest liczona jako 2 l KP. :)

Ale trzeba mieć meldunek z terenu (Białystok i okolice) działania Białostockiej Komunikacji Miejskiej. :(

Odpowiedz do tematu