forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marciagd
2015-11-21, 15:48
Pierwszy raz oddaliśmy krew
Autor Wiadomość
llama 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: ~8 l
Wysłany: 2015-09-20, 16:42   

Hej :)

To raczej nie Ty decydujesz, co chcesz oddać. Pierwszy raz wezmą od Ciebie krew, następne razy - w zależności od zapotrzebowania.
A z wskazówek, pamiętaj o dobrym nawodnieniu organizmu, zjedz rano coś niskotłuszczowego i będzie dobrze ;) Powodzenia!

Broniu 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 900 ml
Wysłany: 2015-09-20, 16:45   

Naprawdę to oni mi powiedzą co mam oddać?

Sądziłem, że to ja o tym zdecyduje :(

llama 

Ilość oddanej krwi: ~8 l
Wysłany: 2015-09-20, 16:47   

Tzn. np. jeśli będą potrzebować płytek czy osocza, to Ci to zasugerują, a zawsze możesz odmówić. Ale pierwszy raz oddaje się krew (chyba że się coś zmieniło, w co wątpię).

Broniu 

Wysłany: 2015-09-20, 19:21   

Ale raczej jak przyjdę do nich to też sam z siebie mogę powiedzieć, że chcę oddać coś innego. :P

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2015-09-20, 23:13   

Po raz pierwszy zawsze, bez wyjątku oddaje się krew pełną.
Przy kolejnych wizytach, owszem, możesz zasugerować - nawet w ankiecie zaznaczasz na co się zgadzasz, dodatkowo pytają w rejestracji jeśli mowa o Saskiej. Kwestia jest jednak taka, że możesz nie mieć np. wystarczającej ilości płytek do donacji i przekierują Cię na krew.
O ile krew pełną może oddać każda zdrowa osoba to do płytek są dodatkowe wymagania takie jak ich poziom >200 (w innych stacjach często więcej), względnie dobre żyły w co najmniej jednej ręce oraz odpowiedni stosunek wagi, wzrostu oraz ilości płytek (tak aby czas donacji nie był zbyt długi).
Na inne składniki nie możesz za bardzo liczyć w Warszawie - osocza mają nie raz aż nadmiar z separacji z KP a pozostałe składniki pobiera się na zamówienie (w ciągu 4 lat oddawania nie zdarzyło mi się aby poprosili).

p.s. Jeśli koniecznie chcesz "nabijać litraż" to najszybciej za pomocą płytek, ale gwarantuję, że szybko Ci się znudzi jeśli będziesz chodził dla samego litrażu i odstawał w kolejkach min. 2-3h za każdym razem :rotfl:

Broniu 

Wysłany: 2015-09-20, 23:33   

O proszę, nie sadziłem, że miga mieć nadmiar takich rzeczy. Możliwe jest, że jak na stronie jest pokazane, że maja wysoki zapas mojej krwi to po prostu powiedzą, zeby przyjąć kiedyindziej?

Czyli najlepiej chodzić na krew i czekac aż poproszą o co innego :D

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2015-09-20, 23:47   

Te wskaźniki są dość orientacyjne. W małych stacjach może się zdarzyć sytuacja gdy w danej chwili nie pobiorą np. popularnej A+ bo nie mają takich mocy przerobowych. W przypadku dużego rejonu jakim jest Warszawa nie pamiętam takiej sytuacji. Z resztą gdy odmówią w RCKiK można iść do WCKiKu na Szaserów ;)

Na płytki ściągają bardzo chętnie każdego w przypadku Saskiej już przy rejestracji z powodów jakie opisałem - nie każdy może je oddawać.

Broniu 

Wysłany: 2015-09-21, 15:29   

Ale super!

Odebrałem rano dowód i pojechałem do Szpitala przy Wołoskiej (mam zdecydowanie bliżej niz do Saskiej). W rejestracji przyjęła mnie przemiła Pani z która chwile porozmawiałem, wypełnienie kwestionariuszy, pobranie próbki krwi w labolatorium, pozniej krótka rozmowa z lekarzem, który zapoznał mnie jak to ma wyglądać i po chwili znalazłem sie w fotelu w części głównej programu :D Niestety ja trafiłem na pielęgniarkę, która robiła co musiała i nic poza tym, ale dziewczyna trafiła na miła kobietę, z która dało sie porozmawiać przez cały czas pobierania krwi :) Po wszystko posiedziałem około 15 minut na korytarzu i po wszystkim :D Mam już swój pierwszy raz za sobą, nie ma sie czego bać, praktycznie nic sie nie czuje, nie powiedziałbym, że kilka godzin temu pobrali mi prawie pol litra krwi gdybym tego nie pamiętał bo czuje sie znakomicie :D

Pierwszy raz za mną, wracam tam za 2 miesiące!

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2015-09-21, 15:46   

kiler129 napisał/a:
Przy kolejnych wizytach, owszem, możesz zasugerować - nawet w ankiecie zaznaczasz na co się zgadzasz, dodatkowo pytają w rejestracji jeśli mowa o Saskiej.

Na Saskiej już przy wejściu można zdecydować, pobierając z automatu numerek - jest już podział na kp i płytki.
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2015-09-21, 16:40   

@Martens: fakt... ja cały czas zapominam o tych numerkach i wyborze. Fakt jednak, że słyszałem namawianie ludzi z KP na płytki ;)

@Broniu: gratulacje! :)

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2015-09-21, 19:53   

kiler129 napisał/a:
Fakt jednak, że słyszałem namawianie ludzi z KP na płytki ;)

Bo to przecież stara "saska" tradycja, bez względu na numerki, automaty itd. Zresztą nic dziwnego, skoro tyle ich potrzeba. Z drugiej strony - idzie koniec roku, mniej operacji planowych (bo końcówki kontraktów), więc może będzie chwila oddechu.
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2015-09-22, 07:52   

Numerki usposobienia ludzi nie zmienią ;)
Kiedyś rozmawiałem na ten temat z lekarką i rozchodzi się o to, że przy płytkach jest całkiem sporo odrzuceń na badaniach, spora ilość odpada też na górze. Ponad to Saska ma sporo KP z całego rejonu do rozdysponowania a płytki pobiera sama - stąd takie ciśnienie.

Owca 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 3150 ml
Wysłany: 2015-09-22, 18:11   

Serio krew idzie do kosza? Przy 400ml też?

Kretka 
Mały fobik

Grupa krwi: B Rh+
Wysłany: 2015-09-22, 20:31   

450 +/- 45 ml jest ok, inna objętość nie.

eta 

Ilość oddanej krwi: 20 100
Wysłany: 2017-08-09, 08:34   

przedwczoraj po raz pierwszy moja córka oddała krew!

Hurra :bra:

Odpowiedz do tematu