forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marciagd
2015-11-21, 15:48
Pierwszy raz oddaliśmy krew
Autor Wiadomość
HaPe 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 3,15
Wysłany: 2015-04-23, 18:50   Pierwszy raz oddaliśmy krew

Witam, podyskutujmy na temat waszego pierwszego razu w oddawaniu krwi. Kto was namówił, co was skłoniło do tego? Baliście się? Jakie wrażenia?

Ja pierwszy raz poszedłem w styczniu 2014, było to po nowym roku, chciałem przedłużyć sobie wolne od szkoły :) I powiem, że nie było źle. Ogólnie coś nowego, na początku nieco biurokracji, a potem już z górki. Przy okazji okazało się, że sąsiadka, co mieszka pode mną "podłączała" mnie.

Teraz oddaję regularnie, nawet jak są wakacje i nie ma z tego profitów w postaci wolnego.
Ostatnio zmieniony przez Marciagd 2015-11-21, 15:47, w całości zmieniany 1 raz  

Aneta Bednarska 
nienazwana

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 10 litrów
Wysłany: 2015-04-27, 10:06   

Pierwszy raz poszłam oddać krew jak zaczęłam pracować w jednostce wojskowej w 2008 roku. Przychodzili do mnie żołnierze z zasadniczej służby i marudzili:pani póóóójdzie z nami, pani póóójdzie.....;).
Oni wtedy mieli za donację czekolady i aż 2 dni urlopu od służby, co było prawdziwym skarbem. Pierwszy raz poszłam z całym plutonem tylko popatrzeć, drugi raz też oddałam i.........wsiąkłam.
Właściwie zawsze chciałam oddawać krew, od kiedy pamiętam, ale bardzo bałam się pobierania krwi. Zresztą do dziś się boję pobierania krwi (serio, to nie kokieteria ;) ), choć "stuknęło mi już 10 oddanych litrów. :)

Nutaharion 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 18 050
Wysłany: 2015-04-27, 11:24   

Krew chciałem oddawać od dawna. Jako młodszy człowiek uważałem to za przejaw bycia dorosłym i właśnie stąd nie mogłem się doczekać momentu kiedy wreszcie będę mógł postawić nogę w stacji krwiodawstwa i nareszcie uratować komuś życie.
Wiele o tym czytałem, chciałem się wyrwać do RCKiK jak najszybciej ale trzeba było czekać do ukończenie 18 lat bo wcześniej tak po prostu nie było szans na oddanie.
I tak oto nadszedł czas mojej osiemnastki. Specjalnie nie świętowałem swoich urodzin tak jak zwykli to robić moi znajomi a wszystko dlatego, że chciałem właśnie oddać krew. Następnego dnia po swoich 18 urodzinach pojawiłem się w stacji z paszportem i pierwszy raz przeszedłem całą procedurę. Kobieta w stacji była delikatnie zdziwiona i upewniała się kilka razy czy na pewno nie jestem wstawiony bo przecież wczoraj kończyłem ważne dla mnie urodziny z przepustką do pełnej odpowiedzialności :D
Krew udało mi się oddać a po następnej jeszcze donacji stałem się w Olsztynie dawcą płytkowym co pozwoliło poszybować mojemu licznikowi oddanej krwi w bardzo szybkim tempie :D

Aneta Bednarska 
nienazwana

Ilość oddanej krwi: 10 litrów
Wysłany: 2015-04-27, 12:11   

Wow, SZACUN ;) Ponad 17 litrów oddanych robi wrażenie :) .
Ja w bliskiej pasującej mi lokalizacji mam możliwość oddania tylko pełnej krwi, więc trudno mi będzie rywalizować :) :)

Sikor_RP 
dcceeK(-)Jk(a+b+)

Ilość oddanej krwi: 48,95 L
Wysłany: 2015-04-27, 23:37   

Stało się to Anno Domini 2011, a konkretnie 30 sierpnia.
Jak to na wakacjach - standardowy brak krwi.
Do donacji zachęcił mnie mój Ojciec Dyrektor, okazjonalnie oddający krew.
I nie było żadnego mobbingu - dużo wcześniej, niż został Ojcem Dyrektorem, był moim dobrym kolesiem - to tak w kwestii formalnej. :P

Nie ukrywam, że wcześniej jakoś specjalnie nie byłem tym zainteresowany - nad czym teraz ubolewam. Pewnie przez brak informacji, krążące negatywne mity o krwiodawstwie i takie tam.
No i wsiąkłem. :) Ba, nawet jeden z mitów się potwierdził, ten o uzależnieniu psychicznym. :P
Przerodziło się to u mnie w jakieś misterium - doroczna impreza Motoserca, to takie moje prywatne święto narodowe. :)
Na początku oddawałem tylko KP - szybkie 450 ml i do arbeitu. W zasadzie nie korzystałem ze zwolnień.
Z racji tego, że mam zawsze wysokie płytki (zwykle w okolicach 400 tys.) i dosyć pożądaną grupę krwi, Pani Doktor z RCKiK długo i namiętnie molestowała mnie, abym dał się namówić na separator. No to się w końcu dałem zmolestować - teraz dzielnie siedzę co miesiąc na separatorze (za wyjątkiem Motoserca) i nabijam litraż. Ze zwolnień już korzystam - korporacja, w której pracuję będzie musiała z tym żyć. :P
Dodatkowo jestem zarejestrowanym (przyszło potwierdzenie) potencjalnym dawcą szpiku.
I to chyba tyle.... :)

topp 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 4710ml
Wysłany: 2015-04-28, 09:55   

Wow, 3,5 roku i już 23 litry! Gratuluję! Patrząc na Twój profil myślałem, że oddajesz z 10 lat.

Krew chciałem oddawać już od dawna, ale zawsze była jakaś wymówka, żeby nie iść. A to daleko, a to nie chcę sam i poczekam na jakiegoś znajomego, albo akurat było coś ważniejszego, albo w ogóle zapominałem o oddaniu.

W końcu, w związku z chorobą kolegi i pojawiającymi apelami poszedłem jesienią 2013 zarejestrować się jako kandydat na dawcę szpiku, właśnie w RCKiK'u. Tu już nie było wymówek. Pani w rejestracji zapytała czy oddaję też krew, po czym dodała: -To może by pan oddał?. Skoro i tak się za to zabierałem od kilku lat, to czemu by nie? Za drugim razem zaproponowano mi płytki i tak od tej pory sobie oddaję raz to, raz tamto.

pawell 

Ilość oddanej krwi: 20200 ml
Wysłany: 2015-04-28, 13:07   

Ja zacząłem swoją przygodę z krwiodawstwem 30 września 2013 roku, oddając pierwszy raz krew pełną w stacji na Saskiej. I to jak do tej pory było moje pierwsze i ostatnie oddanie KP, ponieważ później jak i do tej pory oddaję same płytki. Za mną 17 donacji KKP. Przede mną następne. :)

Co mnie do skłoniło do oddawania? Chyba najbardziej ciekawość. Raz spróbowałem i zostałem. Nie było żadnego konkretnego powodu. :)

kopernik92 
romantyk geodeta

Ilość oddanej krwi: 16600ml
Wysłany: 2015-05-04, 22:36   

jak dziś policzyłem równo 6 miesięcy po osiemnastce wybrałem się do miejscowego OT w Chełmie z kolegą. Obaj byliśmy "świeżakami". Panie nas pokierowały. Najbardziej zapadła mi w pamięć prośba po donacji aby tę krew przepisać na kogoś. Poprosiło nas o to dwóch chłopaków. Zgodziliśmy się. I na zakończenie chcieli nas podrzucić do miasta lub postawić flaszkę ale ich wdzięczność wystarczyła i nakręciła na dalsze oddawanie krwi :)

kein 

Ilość oddanej krwi: 12600ml
Wysłany: 2015-05-05, 14:10   

Ja też jestem z tych 8nastkowych :) poszedłem tydzień po moich urodzinach.

Dosyć spokojnie było, bo poszliśmy z nawet sporą ekipą do oddziału terenowego, gdzie wszystko fajnie i sprawnie poszło :)
Akurat w poprzednim miesiącu stuknęła mi 8nasta donacja, więc tak jakby taki "jubileusz", haha :D

sharkinator 

Ilość oddanej krwi: 17 450 ml
Wysłany: 2015-06-04, 14:44   

A ja miałem do udowodnienia coś mojemu starszemu bratu. Pojechaliśmy na zakupy do dużego miasta i on wymyślił sobie, że pójdzie oddać płytki do czego też mnie namawiał. W sumie to go wyśmiałem, powiedziałem że nie oddam krwi, bo nie. I tak siedziałem w tym centrum patrząc jak leży na fotelu przy separatorze i coś mnie tknęło i dałem się namówić. Teraz rywalizujemy kto ma więcej litrów oddane, ale jestem daleko w tyle. Oddaję od 2010, jutro idę znów.

karrollus 

Grupa krwi: 0 Rh+
Wysłany: 2015-07-07, 09:10   

Ja pierwszy raz oddałem krew niedługo po 18, razem z kumplami wybraliśmy się do stacji dla zabawy i dnia wolnego. Dawali wtedy jeszcze śniadanie no i czekolady oczywiście. :) Od tamtego czasu minęło kilkanaście lat, moje motywy się zmieniły, i staram się co kilka miesięcy odwiedzić stację.

Scarlet 

Ilość oddanej krwi: 250
Wysłany: 2015-08-25, 15:53   Pierwszy raz i nie pełna donacja

Witam,
Dziś po raz pierwszy oddałam krew. Niestety pani miała problem z żyłą(w lewej ręce, bo w prawej pani wcześniej pobrała na grupę krwi co uniemożliwiło z niej pobranie) bo była cienka co w efekcie pozwoliło na oddanie 250ml krwi. Czy ta krew pójdzie do kosza? Trochę jest mi przykro że nikomu nie pomogę. A drugie pytanie kiedy mogę odebrać legitymację i czy ta donacja będzie wpisana i liczona? I ostatnie pytanie, na ogłoszeniu w punkcie przeczytałam że do następnego oddania krwi mogę zgłosić się po 2 miesiącach, prawda to? I to że nie oddalałam pełnej jednostki pozwala mi pojawić się wcześniej w krwiodastwie?

Dziękuję z gory za odpowiedzi :)

kiler129 
Ratownik medyczny

Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2015-08-25, 17:11   

Witaj na forum.

W przypadku niepełnej donacji krew jest utylizowana. Ma to związek z zestawem do pobierania - w worku istnieje wyliczona na 450ml ilość antykoagulantu.

Jeśli chodzi o legitymację to z uwagi na koszty większość stacji nie wykonuje badań krwi która nie jest przeznaczona do przetoczenia. Oznacza to również brak oznaczenia grupy. Tutaj jednak musisz dowiedzieć się w stacji w której oddawałeś aby potwierdzić w 100%.

Donacje niepełne nie są też liczone - w systemie widnieje tylko zapis o niepowodzeniu donacji. Wyjątkiem są tutaj płytki - wtedy wpisywana jest zazwyczaj ilość "250ml KP" której się nie mnoży w żaden sposób.

W kwestii karencji wynosi ona standardowe 2 miesiące, nie można zgłosić się wcześniej.

Scarlet 

Ilość oddanej krwi: 250
Wysłany: 2015-08-25, 17:18   

kiler129 napisał/a:
Witaj na forum.

W przypadku niepełnej donacji krew jest utylizowana. Ma to związek z zestawem do pobierania - w worku istnieje wyliczona na 450ml ilość antykoagulantu.

Jeśli chodzi o legitymację to z uwagi na koszty większość stacji nie wykonuje badań krwi która nie jest przeznaczona do przetoczenia. Oznacza to również brak oznaczenia grupy. Tutaj jednak musisz dowiedzieć się w stacji w której oddawałeś aby potwierdzić w 100%.

Donacje niepełne nie są też liczone - w systemie widnieje tylko zapis o niepowodzeniu donacji. Wyjątkiem są tutaj płytki - wtedy wpisywana jest zazwyczaj ilość "250ml KP" której się nie mnoży w żaden sposób.

W kwestii karencji wynosi ona standardowe 2 miesiące, nie można zgłosić się wcześniej.

Dziękuje za informacje :) Szkoda ze nic z tego nie wyszło, że nikomu nie pomogę ;(

Broniu 

Ilość oddanej krwi: 900 ml
Wysłany: 2015-09-20, 15:10   Pierwszy raz

Witam :D

Od 4 lat jęczę, że chciałbym oddać krew. W końcu, wczoraj nadszedł ten dzień - skończyłem 18 lat. Jutro o 8 stawiam się w urzędzie, odbieram dowód i ruszam na Saską.

Tutaj mam kilka pytań.

Po pierwsze jaka jest szansa, że mnie odrzucą? Jestem solidnie zbudowany (niespełna 100 kg na 186 cm), całe życie trenowałem piłkę nożną (od 6 roku życia w różnych klubach), w lutym przestałem, ale zamieniłem to na siłownie. Nigdy nie miałem jakiś poważnych chorób, wypadków, problemów z sercem ani generalnie z krwią.

Po drugie, co polecacie oddać za pierwszym razem? Myślałem nad osoczem (bo jest najkrótsza przerwa :D ) ale czy nie lepiej za pierwszym razem oddać pełną krew żeby sie z tym oswoić i zobaczyć jak to jest?

Może macie jakieś inne porady, ciekawostki? :D

@Edit: Może warto dodać, że przy trenowaniu piłki nożnej co pół roku miałem badania w klinice sportowej, a co roku takie badanie obejmowało krew i mocz - nigdy nie było żadnych przeciwwskazań.
Ostatnio zmieniony przez Broniu 2015-09-20, 15:12, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu