forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Lekarz. Śmieszne pytanie :)
Autor Wiadomość
kein 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 12600ml
Wysłany: 2014-08-17, 16:31   Lekarz. Śmieszne pytanie :)

Witam. Od razu mówię, że to bardzo śmieszne pytanie, gdyż nie miałem w zasadzie nigdy styczności z leczeniem w Polsce i nie wiem zbytnio jak to wygląda. Głupio przyznać, ale jedynymi lekarzami do których chodziłem byli lekarze medycyny pracy. Za dzieciaka nawet nie chorowałem.

Chciałbym sobie zrobić coś w rodzaju okresowych badań, które by sprawdziły mój stan zdrowia w 100% tzn. od podstawowych badań typu badanie krwi, moczu itp. aż po badania wykluczające różne choroby np. nowotworowe lub badania neurologiczne.

Czy jest coś takiego w ramach NFZ? Czy są jakieś fachowe nazwy na tego typu badania?
Naprawdę jestem blady w tym temacie.

kiler129 
Ratownik medyczny

Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2014-08-17, 17:56   

Jedyny kto może w sumie to zaoferować to rodzinny ale też niezbyt kompleksowo bo ma związane ręce jeśli chodzi o zakres diagnostyki.

kein 

Wysłany: 2014-09-17, 18:33   

Czyli np. jakbym chciał zapisać się na rezonans magnetyczny oraz tomograf to jakie kroki miałbym w tym celu wykonać?

Wiadomo, że nie dostanę się od tak od rodzinnego, ale chyba można coś wykombinować? 600zł przy moich zarobkach[900zł msc] też raczej w grę nie wchodzi :)
Ostatnio zmieniony przez kein 2014-09-17, 18:34, w całości zmieniany 1 raz  

Marciagd 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 10.35 l
Wysłany: 2014-09-17, 20:41   

kein napisał/a:
Czyli np. jakbym chciał zapisać się na rezonans magnetyczny oraz tomograf to jakie kroki miałbym w tym celu wykonać?
Na takie specjalistyczne badania kierują specjaliści (np. neurolog), ale nie rozjadą tych skierowań na prawo i lewo. Nawet na odpłatne badanie musisz mieć skierowanie.

Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd, choćby o te dziesięć godzin stąd

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2014-09-17, 22:01   

kiler129 napisał/a:

Chciałbym sobie zrobić coś w rodzaju okresowych badań, które by sprawdziły mój stan zdrowia w 100% tzn. od podstawowych badań typu badanie krwi, moczu itp. aż po badania wykluczające różne choroby np. nowotworowe lub badania neurologiczne.

Rodzinny może zlecić morfologię, badanie ogólne moczu i ewentualnie RTG klatki piersiowej oraz USG brzucha.

Na rezonans nie trzeba mieć skierowania; skierowania wymaga natomiast tomografia, bo to badanie przy użyciu szkodliwego promieniowania. Rodzinny nie ma uprawnień do skierowania na tego typu badania, może to zrobić jedynie specjalista. Oczywiście takie badanie wykonuje się ze wskazań, więc jeśli ich nie ma to na skierowanie nie masz co liczyć.

kein 

Wysłany: 2014-09-18, 17:30   

Czyli na rezonans mogę się zgłosić i zapisać idąc po prostu do placówki i wyrazić taką chęć?

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2014-09-18, 18:17   

Tak, ale w takim wypadku sam płacisz za badanie. Rezonans jest bezpłatny w momencie, gdy dostajesz skierowanie od lekarza, który ma umowę z NFZ i odczekasz swoje, bo kolejki są dość długie.

Niśka 
świeżynka :)

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2014-12-07, 00:09   

Podczas wykładu z onkologii (dla wolontariuszy) zapytałam panią onkolog, jakie badania powinniśmy wykonywać regularnie, aby być spokojnymi o swoje zdrowie. Powiedziała, że badanie krwi z rozmazem, badanie moczu, usg brzucha (jeśli ktoś chce), dla kobiet usg narządów rodnych i usg piersi (i/lub mammografia) oraz cytologia, dla mężczyzn PSA, rtg płuc. Powiedziała, że innych nie ma sensu robić regularnie. Chyba, że ktoś jest obciążony genetycznie i wymaga dalszej kontroli.
Powiedziała też cenną, dla mnie, informację: JEŚLI JAKIKOLWIEK OBJAW (NAWET CHRYPKA) UTRZYMUJE SIĘ PRZEZ DŁUŻEJ NIŻ MIESIĄC, NALEŻY PODEJRZEWAĆ ZMIANY NOWOTWOROWE. Nie oznacza to, że one tam są, ale oznacza, że w razie takich objawów warto udać się do onkologa. Najwyżej powie, że tam nic nie ma :) Lekarze innych specjalności moga być niedokształceni w zakresie wykrywania nowotworów.

kein 

Wysłany: 2014-12-07, 17:59   

Dziękuję bardzo za odpowiedź! :)

Odpowiedz do tematu