forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Sandman
2014-07-10, 02:03
Dożywotni ban dla pierwszorazowego dawcy - słusznie czy nie?
Autor Wiadomość
Ceraint 

Grupa krwi: A Rh+
Wysłany: 2013-09-20, 10:06   Dożywotni ban dla pierwszorazowego dawcy - słusznie czy nie?

Witam wszystkich forumowiczów :)
Od kilku dni podczytuję forum w związku z pewnym problemem i chciałabym prosić znawców tematu o radę.
Otóż miesiąc temu mój narzeczony oddawał pierwszy raz krew. Przedwczoraj dostał wezwanie po odbiór wyników i... skierowania do szpitala zakaźnego. Panika.
Dzisiaj rano, po rozmowie z lekarzem (nie pobrano mu nowej próbki do kolejnego badania) okazało się, co następuje: przeciwciała HCV znacznie ponad normę (wynik silnie dodatni, >4), HCV RNA nie wykryto. Western blot z tej samej próbki (z donacji, wykonany w IHiT) wyszedł również dodatni. Wyrok: dyskwalifikacja stała.
Jednak z tego, co wyczytałam w --> "Medycznych zasadach pobierania krwi..." w sekcji 1.2.2. wynika, że:

Medyczne zasady pobierania krwi... napisał/a:
Dawcy pierwszorazowi, u których wykryto w teście przeglądowym przeciwciała anty-HCV powinni, po rozmowie z lekarzem działu krwiodawców, zostać skierowani do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

To o dawcach pierwszorazowych (czyli moim narzeczonym m.in.).

Kolejny akapit skupia się już na dawcach wielokrotnych, i napisano w nim, co następuje:

Medyczne zasady pobierania krwi... napisał/a:
U dawców, u których nie wykryto RNA HCV wykonuje się w IHiT badanie przeciwciał testem uzupełniającym RIBA. Potwierdzenie obecności przeciwciał w teście uzupełniającym (RIBA +), a nie wykrycie RNA HCV wskazuje, że dawca prawdopodobnie przebył zakażenie lecz aktualnie nie ma markerów czynnej replikacji wirusa. Dawca taki powinien zostać skreślony z rejestru na stałe i skierowany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Skoro pierwszy akapit dotyczy dawców pierwszorazowych, a kolejny, z którego wyrwany jest ww cytat - wielokrotnych, czy w takim razie zasadny jest ban stały dla osoby oddającej krew pierwszy raz? Czy może ja źle interpretuję zasady postępowania? Czy w tej sytuacji to wszystko jedno, czy ktoś oddaje pierwszy czy kolejny raz?

EDIT: Aha, chyba sama znalazłam --> odpowiedź na moje pytanie :(
Ostatnio zmieniony przez Ceraint 2013-09-20, 11:04, w całości zmieniany 1 raz  

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2013-09-20, 14:06   

W tym wypadku jest zasadny.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi