forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Antygen D
Autor Wiadomość
kopernik92 
romantyk geodeta

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 10100ml
Wysłany: 2012-09-09, 17:23   Antygen D

Już dawno mnie to intrygowało, otóż w książeczce mam oznaczoną grupę krwi "A RhD+ (dodatni)". W krewkarcie tylko "A Rh+ (dodatni)"

Mam pytanie o to D, czytałem na wikipedii ale liczę że ktoś wytłumaczy to zrozumialej, jak osobie, która nie studiowała anatomii :D

Czy to D ma jakiś duży wpływ podczas ewentualnej transfuzji dla mnie (jako biorcy)?

Wyczytałem też na forum, że w książeczkach niektórych krewniaków jest określony jeszcze fenotyp, ogólnie jest dość dokładnie określona grupa. U mnie tego nie ma, nawet nie występuje na to rubryka.

Będę wdzięczny jeśli ktoś to wyjaśni.

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
jezdę lekarzę
Wysłany: 2012-09-09, 17:40   

Układ Rh zawiera kilka antygenów (to takie białka znajdujące się na krwince czerwonej) - najważniejszy jest antygen D. Osoby posiadające antygen D na krwince są uznawane za Rh dodatnie, a te które nie mają antygenu D jako Rh ujemne.

Krótko mówiąc Rh+ i RhD+ oznacza to samo, po prostu forma zapisu jest nieco inna.

kopernik92 napisał/a:

Czy to D ma jakiś duży wpływ podczas ewentualnej transfuzji dla mnie (jako biorcy)?

Możesz otrzymać zarówno krew Rh+ jak i Rh-.

kopernik92 
romantyk geodeta

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 10100ml
Wysłany: 2012-09-09, 18:28   

Dzięki. Nasuwa mi się więc jedna myśl: czy oznaczenie A RhD + (dodatni) nie jest przesadą?

Oznaczałoby to że występowanie antygenu D jest oznaczone na trzy sposoby:
jako "D"
jako"+"
i jako zapis słowny "(dodatni").

A może to ja źle interpretuję zapis "+" lub "dodatni"? Oznaczają to samo co "D" czy coś innego?
Ostatnio zmieniony przez kopernik92 2012-09-09, 18:34, w całości zmieniany 1 raz  

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
jezdę lekarzę
Wysłany: 2012-09-09, 21:55   

RhD+ znaczy dokładnie to samo co Rh+, tak samo RhD minus, oznacza to samo co Rh-. Po prostu zapis z "D" jest nieco bardziej poprawny, bo mówi o tym o jaki antygen dokładnie chodzi. W układzie Rh oprócz D są jeszcze antygeny: C, c, Cw, E i e.

Co do pisania w nawiasie dodatni/ujemny to jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie. Wiadomo, że z minusa łatwo jest zrobić plus, czasami ktoś napisze to tak niewyraźnie, że nie wiadomo czy jest to plus czy minus. Zapisanie słownie eliminuje problem, bo wątpliwości wtedy nie ma.

Odpowiedz do tematu