forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Omdlenia po oddaniu krwi
Autor Wiadomość
ewel 

Grupa krwi: 0 Rh-
Wysłany: 2014-03-07, 23:01   

Pewnie ktoś opisał taką sytuację już nie raz, ale zastanawia mnie czy powinnam jeszcze kiedyś próbowac oddać krew. Oddawałam krew 3 razy za pierwszym razem było całkiem OK. 1 rok później oddając krew i zaraz po, czułam się świetnie. Niestety jakąś godzinę później zemdlałam. Po chyba kolejnym roku znowu oddałam krew i sytuacja się powtórzyła. Z tym że tu sytuacja była jeszcze mniej ciekawa ponieważ kiedy otworzyłam oczy i poprosiłam żeby nie wzywano karetki... straciłam świadomość po raz drugi. Czuje się na siłach do oddawania krwi, ale nie bardzo lubie te sytuacje pokładania się na ulicy... Czy wystarczy, że bezpośrednio po oddaniu krwi troche dłużej poleże na fotelu i będzie okej czy zrezygnować z tej akcji w ogole...

kopernik92 
romantyk geodeta

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 16600ml
Wysłany: 2014-03-08, 02:33   

Moim zdaniem nie powinnaś rezygnować.

Nie opisałaś sposobu przygotowania do donacji więc może jest to tym spowodowane: musisz koniecznie coś rano zjeść (wg zaleceń do oddawania krwi, temat kilkakrotnie poruszany) sporo wypić dzień wcześniej i rano. Przed samą donacją też możesz wypić ze dwa kubeczki wody, po donacji też nie zaszkodzi i właśnie to co wspomniałaś: 15 minut po odłączeniu poleż sobie, później z pozycji leżącej do siedzącej i też jeszcze jakieś 5 minut. Później jak wyjdziesz już z sali to też spokojnie, nie spiesz się. Posiedź jeszcze w RCK i powinno być dobrze. Możesz zjeść trochę czekolady (jest to świetne wytłumaczenie łakomstwa :D polecam)

Forumowicze, coś jeszcze można dodać?

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2014-03-08, 08:08   

Ja bym dopatrywał się problemu w małej ilości wody po/przed ;)
Zjeść porządnie po też nie zaszkodzi.

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2014-03-08, 18:27   

No i na wszelki wypadek nie idź sama, zapewnij sobie towarzystwo i jednocześnie asystę.

qba_21 

Grupa krwi: AB Rh-
Wysłany: 2014-03-16, 16:58   

Podstawa to wyspać się i dobrze zjeść i być nawodnionym ale jak wiadomo liczą się indywidualne predyspozycje i spokój przy oddaniu. Za uwarzyłem że jak ktoś się mocno stresuje to albo odleci, albo krew nie leci albo mu żyłę przebiją.
Zdarzało się że szedłem za bardzo niewyspany i było oki. Może za mała ilość krwi do głowy mi idzie bym zemdlał. :) hihi
Ostatnio zmieniony przez Martens 2014-03-16, 19:42, w całości zmieniany 2 razy  

AnHeC 
wół bezobjawowy

Ilość oddanej krwi: 11 150
Wysłany: 2014-03-16, 21:49   

Myślę, że to przede wszystkim uwarunkowania osobnicze. Mi się zdarzało po zarwanej nocce i nie miałam problemów. Jeśli wyspanie się, nawodnienie i odpowiednie śniadanko nie pomogą to najwyraźniej masz taką urodę ;)

skooha 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 3150ml
Wysłany: 2014-03-17, 22:46   

Ja bym poleciła śniadanie o dużej ilości cukrów np. kanapka z drzemem albo słodkie płatki.
Po donacji warto położyć sie z nogami do góry albo z głową między nogami, myślę że taki widok nikogo nie zdziwi w stacji ;)
Ostatnio dorwałam jakąś ulotkę gdzie radzą, żeby wywołać kaszel jeżeli poczujesz się słabiej po oddawaniu. No i przede wszystkim - nie chodzić tam samemu dla bezpieczeństwa ;)

AnHeC 
wół bezobjawowy

Wysłany: 2014-03-18, 13:32   

skooha napisał/a:
albo słodkie płatki

No, ale chyba raczej bez mleka, ponieważ znajduje się na liście produktów zakazanych ;) Ale masz rację. Trzeba wpakować w siebie same cukry a unikać tłuszczy. "wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe. " Dla mnie to zawsze jest wyzwanie.

jayjay 

Wysłany: 2014-03-18, 13:51   

Mleko mógłbym odstawić na jakiś czas, ale nigdy kiełbasę i pasztecik. Jak przeżyć sezon grillowy bez grillowanej kiełbaski i boczku? Jest to wyzwanie dla mnie nie możliwe.

AnHeC 
wół bezobjawowy

Wysłany: 2014-03-18, 14:38   

Odstawić, ale tylko na jeden dzień (*według strony rckik w Warszawie). Ale normalny dawca to o ile poprzedniego dnia 'nie pił oleju' to spokojnie się zakwalifikuje uważając tylko na śniadanie. Ja kiedyś poszłam po jajkach na bekonie (zanim się zorientowałam, że nie można) i mnie przyjęli. ;) Trudne, ale wykonalne. A po oddaniu od razu można uderzyć np. na pizzę. ^^ Ale off-topic się trochę robi. Tak więc: śniadanie solidne, ale beztłuszczowe. (np. chleb z dżemem, ale bez masła)
Ostatnio zmieniony przez AnHeC 2014-03-18, 14:57, w całości zmieniany 2 razy  

Nutaharion 

Ilość oddanej krwi: 18 050
Wysłany: 2014-03-18, 17:01   

AnHeC napisał/a:
skooha napisał/a:
albo słodkie płatki

No, ale chyba raczej bez mleka, ponieważ znajduje się na liście produktów zakazanych ;) Ale masz rację. Trzeba wpakować w siebie same cukry a unikać tłuszczy. "wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe. " Dla mnie to zawsze jest wyzwanie.

Uff.. jako wegetarianina cofali mnie tylko za orzeszki ;d

jayjay 

Wysłany: 2014-03-25, 10:09   

Po oddaniu tak tak zawsze idę ze swoją kobietą na pizze albo dobrą dużą tortille. Trzeba koniecznie dobrze zjeść w końcu mi się należy za tyle krwi. Mam 0 RH -, a mówią mi że jestem egoistą:)

topp 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 4710ml
Wysłany: 2014-04-22, 11:24   

Hej, Wszystkim! :)

Podbiję temat moją krótką historyjką z morałem.
Oddawałem już zarówno KP jak i płytki po 2 razy. Nigdy nie było problemów. No.. Może po pierwszych płytkach byłem nieco oszołomiony, ale ciśnienie i kontakt ze światem był w normie. Była to raczej kwestia lekkiego stresu spowodowanego nowym doświadczeniem.

Dziś, zachęcony dotychczasowymi sukcesami, poszedłem "na kozaka" na kolejne płytki. O piciu płynów zapomniałem (błąd nr 1). Śniadanie zjadłem "takie sobie" i nie uwzględniłem 2. śniadania. Zwykle donacja wypada mi koło 10 rano, gdy organizm dopomina się o więcej jedzenia. Drugi błąd. Jako wisienka na torcie -- dzień wcześniej miałem problemy z zaśnięciem, więc byłem trochę zmęczony. Błąd trzeci.

Po rozpoczęciu zabiegu, z każdym cyklem pompy zwrotnej czułem, że jest coraz gorzej: coraz większe zawroty głowy, coraz większe uczucie głodu(?), chłód, pot i uczucie "nabrzmiałej" żyły, w trakcie pompowania. Po około 15 minutach pielęgniarka wezwała lekarza, wywróciła fotel do pozycji ginekologicznej i przerwała aferezę. :]

Czuję się teraz paskudnie. Przez moje niedbalstwo zabrałem ludziom w stacji czas, zmarnowałem materiały, i nie oddałem płytek, które mogły komuś być potrzebne.

A morał z tego oczywisty: przygotowanie do oddania krwi, to nie czcze gadanie. Nie jestem chuchrem -- przysłowiowe "sto kilo żywej wagi". Nigdy wcześniej nie mdlałem przy oddawaniu krwi, ani do badań, ani w stacji. Nie reagowałem na widok własnej krwi, nie przerażało mnie jak zaciąłem się kuchennym nożem. Ale jednak prawie odpłynąłem.

Nieważne, jakim kozakiem jesteś: śniadanie, płyny i spanie to podstawa.

P. S. I jeszcze czuję, że nie zasłużyłem na czekolady. Oddam wszystkie dziewczynie. :]

Nutaharion 

Ilość oddanej krwi: 18 050
Wysłany: 2014-04-23, 14:18   

Można sprawnie oddać krew 50 razy i odlecieć na 51.
Każdemu może się zdarzyć. Najważniejsze to się nie załamywać tylko dalej pomagać :)

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2014-04-23, 14:28   

topp, bywa... Kombinacja różnych czynników, nie zawsze łatwa do skojarzenia, może spowodować odlot. Dobrze, że masz świadomość popełnionych błędów, ale wcale nie jest powiedziane, że to one doprowadziły do takiej reakcji organizmu (choć oczywiście mogły). A z tą pokutą (czekolady) nie przesadzaj ;)

Odpowiedz do tematu