forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Oddawanie krwi za pieniądze
Autor Wiadomość
Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2011-09-07, 12:20   Oddawanie krwi za pieniądze

Honorowe krwiodawstwo to idea, ruch, wspólny sposób patrzenia na pomaganie innym. Z drugiej strony mamy niedobory krótko- lub długotrwałe, "zmuszanie" ludzi przez personel szpitali do oddawania krwi na rzecz bliskich itd.
Może sposobem na częściowe choćby zaradzenie problemom byłby powrót do krwiodawstwa płatnego?
Człowiek mógłby wybrać: czy chce oddawać honorowo i korzystać z wiążących się z tym pewnych uprawnień, czy chce to robić za pieniądze, pobierając należność w kasie i nie korzystając z uprawnień, przysługujących hdk.
W końcu choremu chyba wszystko jedno, czy dostanie krew od dawcy honorowego czy płatnego...
Co tym myślicie?

PS. I Celowo umieszczam ten wątek w HP - interesują mnie Wasze spostrzeżenia, uwagi, pomysły, ale tylko teoretycznie, tzn. nie zamierzam wykorzystać ich dalej, np. do jakiejś kampanii na rzecz powrotu krwiodawstwa płatnego.

PS. II Spróbujmy się nie licytować, kto jest bardziej honorowy i dlaczego, jak to już nieraz na forum bywało.

Goalkeper 
ZHDK II°, KHDK KLAsyki

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 17100
Wysłany: 2011-09-07, 12:51   

Pomyśl teraz sobie ilu meneli zaczęło by oddawać krew byle mieć tylko kilka złotych na chwilowe gazowanie. Druga sprawa to raczej RCKiK nie mogłoby sobie na takie rozwiązanie pozwolić, zbyt duże koszty, które przy honorowym oddawaniu i tak nie są małe. Fakt faktem może łatwiej byłoby centrom uzupełniać braki krwi, pytanie tylko jakiej jakości krwi i od kogo.

Martens 

Wysłany: 2011-09-07, 14:43   

Goalkeper napisał/a:
Pomyśl teraz sobie ilu meneli zaczęło by oddawać krew byle mieć tylko kilka złotych na chwilowe gazowanie.

Argument w zasadzie słuszny, choć trudno mi ocenić, czy przebadana krew trzeźwego menela różni się czymś od krwi nie-menela. Zresztą i teraz zdarzają się w rckik, zwłaszcza rano, dżentelmeni o fizjonomii na której czas i hekto wypitego alku odcisnęły głębokie piętno ;) a jednak są kwalifikowani do donacji.

Goalkeper 
ZHDK II°, KHDK KLAsyki

Ilość oddanej krwi: 17100
Wysłany: 2011-09-08, 12:35   

Martens napisał/a:
czy przebadana krew trzeźwego menela różni się czymś od krwi nie-menela.

Krew być może nie (nie jestem chemikiem/chematologiem) ale higiena osobista na pewno pozostawia wiele do życzenia.

Smyq90 
Później coś tu napisze..

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 2,25 l
Wysłany: 2011-09-08, 13:11   

Z racji małego stażu w oddawaniu krwi nawet nie wiedziałem, że kiedyś były płatne donacje. Słyszałem tylko, że na zachodzie podobno można dostać pewną sumkę za oddanie krwi ( nie wiem jak z tym jest w praktyce). Zgodzę się tu z kolegą wyżej, w Polsce na pewno nie brakuje osób które za pieniądze chcieliby oddawać krew tak często jak się da.Jestem ciekaw ile osób wybrałoby bezpłatną donację jeśli byłaby możliwość zapłaty ? Myślę, że honorowe krwiodawstwo to o wiele lepsza inicjatywa bo ludzie nie oddają krwi z chęci zysku tylko bezinteresownie z chęci pomocy innym.Chyba, że ktoś bardzo lubi czekoladę :D

M@rcin 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 21,80 L
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2011-09-08, 13:25   

W sumie krew jest badana ale pamiętajmy, że "badania" w części są oparte na tym co napiszemy a raczej zaznaczymy w ankiecie. I właśnie z tą prawdomównością podejrzewam, że byłby problem. Można by np wprowadzić płatność np po oddaniu określonej ilości krwi. Masz np 20 litrów stażu to wtedy otrzymujesz za dalsze donacje jakieś pieniążki.

Danyeru 
Wredny PasQd

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2011-09-08, 18:33   

xlesiu, ale dla płatnych dawców można by wprowadzić coś typu mniej ankiety, więcej badań, gdzie wzięte pod uwagę by było, kto może koniecznie chcieć się "wykrwawić" za te pieniądze.

Myślę, że płatne dawstwo było by pewnym środkiem (a właściwie półśrodkiem) na deficyt w bankach krwi, ale pod warunkiem, że byłoby to dobrze zorganizowane i przede wszystkim:
- brak dodatkowych uprawnień dla płatnych
- bardziej szczegółowe badania płatnych
- państwowa promocja honorowego krwiodawstwa (do tej pory raz widziałem spot NCK, ani razu nie trafiłem na plakat/banner)
- danie prawnych i łatwych środków działania w przypadku nie honorowania uprawnień HDK.

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

kiler129 
Ratownik medyczny

Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2011-09-08, 20:08   

Ale dochodzimy tutaj do paradoksu - trzeba zapłacić dawcom a dodatkowo dochodzą koszty innych badań.
Wg mnie jest dobrze jak jest, trzeba agitować i zaszczepiać honorowe ;)

Martens 

Wysłany: 2011-09-08, 21:31   

kiler129 napisał/a:
trzeba agitować i zaszczepiać honorowe

Co do tego nie ma wątpliwości. Natomiast kilkanaście ostatnich lat pokazuje, że mimo różnych kampanii, hdk jest wciąż za mało w stosunku do potrzeb.

Allia 

Wysłany: 2011-09-08, 22:18   

Martens napisał/a:

mimo różnych kampanii

nie za wiele tych kampanii jest..

kiler129 
Ratownik medyczny

Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2011-09-08, 23:03   

Problemem jest bardzo kiepska reklama (to co obecnie NCK we współpracy z ministerstwem zdrowia pokazuje w TV jest lekko mówiąc poniżej poziomu) oraz brak agitacji ludzi młodych.
Samo puszczenie reklamy w bloku między "Barwami Szczęścia" a "M Jak Miłość" sprawy niestety nie załatwi - czas antenowy może i fajny, popularny ale nie ten target ;)

Co należy zrobić? Ktoś powinien się za to zabrać na poważnie, użyć social mediów połączonych z dodatkowymi konkursami i gadgetami. Do tego dodajmy znormalizowanie i stopniowanie przywilejów dla HDK i ZHDK.
Obecnie będąc HDK mamy 8 czekolad i kawałek papieru wielkości 4 znaczków pocztowych - chyba nie tędy droga.
Jaka jest dalsza perspektywa? Jeśli ktoś regularnie, co 2 mc odwiedza RCKiK to po 2 latach i 3mc (sic!) otrzyma teoretyczny przywilej obsługi po za kolejnością w aptekach i u lekarzy. Primo - jeśli jestem krwiodawcą to chyba jakoś nie za często odwiedzam lekarza oraz aptekę.
Dobrą opcją są np. darmowe przejazdy komunikacją ale aby je zdobyć trzeba mięć oddane 15-20 litrów zależnie od miasta, w optymistycznej wersji potrzeba ponad 5.5 roku aby uzyskać ten przywilej (pomijam tutaj płytki bo jednak większość osób nie ma takiej możliwości / nie chce za bardzo się eksplatować).

Co z tego wynika? Aby to miało sens do agitacji trzeba dołożyć zmiany przepisów i wg mnie będzie dobrze bez płacenia dawcom.

KJ 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 9,9 l
Wysłany: 2011-09-09, 09:02   

Goalkeper napisał/a:
Pomyśl teraz sobie ilu meneli zaczęło by oddawać krew byle mieć tylko kilka złotych na chwilowe gazowanie.

Martens napisał/a:
Argument w zasadzie słuszny, choć trudno mi ocenić, czy przebadana krew trzeźwego menela różni się czymś od krwi nie-menela.

Na chemii się nie znam, ale jak kiedyś (czasy PRL) mojej Babci przetoczono krew, to później dziwnym trafem "chciało się" jej alkoholu. Wcześniej nie piła, więc czym to można tłumaczyć? Babcia nie wpadła w nałóg, ale teoretycznie mogła...

Danyeru 
Wredny PasQd

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2011-09-09, 10:57   

Uzależnienie to proces długotrwały, rodzący się w mózgu, więc podanie trzeźwej krwi alkoholika nie ma możliwości spowodowania "parcia na alkohol".

Tak słyszałem o czymś, co teoretycy zwykli zwać pamięcią komórek, że po przeszczepach biorcy przejmowali część cech charakteru dawcy. Jednak poza opowieściami biorców tego nie udowodniono, poza tym, było to przypadki transplantacji, nie transfuzji.

Wracając do tematu, swoje zdanie wyraziłem, ale trzeba jakoś zapewnić zapasy.
A może dawstwo płatne sezonowe, zachowując najwyższe restrykcje wobec dawców płatnych prowadzić takie pobory w okresach zwiększonego zapotrzebowania na krew, lub w przypadku katastrofy (pamiętamy nagłe zużywanie się zapasów katowickich, po zawaleniu się dachu hali targowej).

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

Niśka 
świeżynka :)

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2011-09-09, 13:06   

Obawiam się, że dawstwo płatne mogłoby "załatwić" to honorowe, chyba, żeby najpierw zwiększyć ilość przywilejów dla honorowych (i niechby one były realne - a nie jak teraz u lekarza). Z rozmów z różnymi ludźmi nie-krwiodawcami wiem, że akurat te różne przywileje są dla nich najbardziej zachęcające. Nawet te zniżki w aptekach: usłyszałam zdanie, że krwiodawstwo honorowe to też takie zabezpieczenie na starość. Wiadomo, w wieku starszym mało kto będzie zdrowy, leki są drogie, i zniżki mogą być jak znalazł.

Honorowe krwiodawstwo wymaga też szerszej reklamy w mediach, łącznie z publicznym rozprawieniem się ze stereotypami (dużo osób nie chce oddawać przez stereotypy). Oraz przydałyby się plakaty reklamowe w szpitalach i przychodniach. Mnie oglądana w przychodni reklama zachęciła do zaszczepienia się przeciw rakowi szyjki macicy - bez reklamy nie wiem, czy by mnie to w głowie postało (choć oczywiście, o szczepionkach słyszałam). Na razie poza RCKiK widywałam tylko reklamy na tramwajach warszawskich - część PCK, część krewniackich :)

A dopiero potem można by mówić o płatnych. I to płatnych w takiej wysokości, aby nie zniechęcać honorowych - czyli zapłata powinna być niewysoka.

No i kwestia meneli i innych takich. W ankietach każdy może nakłamać, a przy dzisiejszych badaniach RCKiK chyba bazuje na ankietowej prawdomówności. Zwiększenie liczby badań by wygenerowało większe koszty i wydłużyło czas badania krwi - bo chyba trzeba by wykonywać badania dla większej ilości mikrobów, niż tylko 4 wirusy.
No i nie wiem, czy takie menele nie chciałyby oddawać krwi jak najczęściej, nawet co tydzień, koło pióra mając przepisy i jeszcze wykłócając się z rejestratorkami. Bo dla nich kasa by się liczyła.

Reasumując - jestem przeciw płatnemu krwiodawstwu, ale przydałaby się większa promocja honorowego, bo z tym u nas cienko...

Danyeru, kiedy ktoś znany potrzebuje krwi i temat się odpowiednio nagłośni (choćby na facebooku), to bardzo dużo ludzi chce iść i oddawać, choć zdaję sobie sprawę, że w większości przypadków to dawcy jednorazowi (idą tylko ten jeden raz). Dlatego sądzę, że w razie katastrofy (odpukać w puste) też byłoby dużo chętnych. Wystarczyłyby wzmożone apele o krew w powiązaniu właśnie z tym wydarzeniem (sorki, po katastrofie w Katowicach nie słyszałam, aby telewizji nawoływano do oddawania krwi).
Ostatnio zmieniony przez Niśka 2011-09-09, 13:10, w całości zmieniany 1 raz  

Martens 

Wysłany: 2011-09-09, 17:41   

Niśka napisał/a:
No i nie wiem, czy takie menele nie chciałyby oddawać krwi jak najczęściej, nawet co tydzień, koło pióra mając przepisy i jeszcze wykłócając się z rejestratorkami. Bo dla nich kasa by się liczyła.

Niewątpliwie! Sam słyszałem kilka lat temu na Saskiej opowieść jegomościa, który chwalił się kolegom, że raz oddał krew w ówczesnej Stołecznej Stacji Krwiodawstwa ( tak się kiedyś nazywało warszawskie rckik) a dwa tygodnie później w innym miejscu w Warszawie - oczywiście inkasując stosowne kwoty. Nie wiem, czy to prawda czy przechwałki, ale temu może zaradzić wyłącznie wspólny dla całej Polski rejestr krwiodawców.

Niśka napisał/a:
Obawiam się, że dawstwo płatne mogłoby "załatwić" to honorowe,

To teoretycznie też jest możliwe. Tylko, że honorowe nie zapewnia pokrycia zapotrzebowania, stąd ta dyskusja. Nie ulega też wątpliwości, że promocji nigdy za wiele. Tyle, że do tej pory szła ona w kierunku "oddaj krew, uratuj życie", a powinna iść chyba w kierunku "oddawaj krew systematycznie". Słusznie zwróciłaś uwagę na jednorazową skuteczność apeli.

Odpowiedz do tematu