forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Sarnuś
2012-01-07, 17:31
System ochrony zdrowia w Polsce
Autor Wiadomość
Alienka 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 450ml
Wysłany: 2011-06-10, 18:16   

Dziękuję Wam serdecznie!
Byłam u lekarza pierwszego kontaktu i poprosiłam o skierowanie do poradni chorób wątroby. Wypisał bez problemu i od razu poszłam ustawić się w kolejce do specjalisty. Wyznaczono mi termin na 2 listopada!!! Rewelacja! Normalnie chory człowiek zdąży 20 razy umrzeć zanim doczeka się na wizytę. Pani w rejestracji dała mi listę badań do zrobienia i oczywiście odesłała do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie na te badania. Paranoja! No i chyba się jeszcze ustawić w kolejce na badania. Jak ja kocham tą polską służbę zdrowia! Najbardziej mi żal, że nie mogę teraz przez pół roku oddawać krwi, a przecież idą wakacje i krew będzie potrzebna.

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2011-06-10, 20:07   

@up - to jest nic. Ja w ferie (początek lutego) uszkodziłem jak się obecnie okazuje dość poważnie kolano na snowbaordzie. Zabiegi zapisane mam na sierpień :hyhy:

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2011-06-10, 22:15   

Alienka napisał/a:
Pani w rejestracji dała mi listę badań do zrobienia i oczywiście odesłała do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie na te badania.

Lekarz rodzinny może wystawić skierowanie tylko na pewne badania (jest lista w stosownym rozporządzeniu). Nie wiem jakie badania masz na liście, ale jesli wykraczają poza te podstawowe to możliwe, że skierowania nie dostaniesz.

Zacznie się i tak pewnie od ALATu i badania usg.

Alienka 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 450ml
Wysłany: 2011-06-11, 09:20   

Te badania na liście to: alat, aspat, HBS, USG jamy brzusznej. Mam nadzieję, że skierowanie na te badania lekarz rodzinny może mi wypisać.

[ Dodano: 2011-06-11, 09:24 ]
kiler129 napisał/a:
@up - to jest nic. Ja w ferie (początek lutego) uszkodziłem jak się obecnie okazuje dość poważnie kolano na snowbaordzie. Zabiegi zapisane mam na sierpień :hyhy:

Sierpień to już niedługo. ;) Już się prawie doczekałeś. ;) Tylko jaki to ma sens? Od razu pojawia się pytanie, czy jakby ktoś złamał nogę, to też by pół roku czekał na gips, bo się im np. limity skończyły.
Trzeba mieć końskie zdrowie, żeby chorować!!!

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-06-11, 10:00   

Cytat:

Te badania na liście to: alat, aspat, HBS, USG jamy brzusznej. Mam nadzieję, że skierowanie na te badania lekarz rodzinny może mi wypisać.

Na te akurat tak :)

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2011-06-11, 10:12   

Alienka napisał/a:

[ Dodano: 2011-06-11, 09:24 ]
kiler129 napisał/a:

Sierpień to już niedługo. ;) Już się prawie doczekałeś. ;) Tylko jaki to ma sens? Od razu pojawia się pytanie, czy jakby ktoś złamał nogę, to też by pół roku czekał na gips, bo się im np. limity skończyły.
Trzeba mieć końskie zdrowie, żeby chorować!!!

Dokładnie, u nas można się leczyć będąc zdrowym, nie pracując i nie ucząc się ;)
A co dadzą zabiegi? Wątpię ze cokolwiek, nie mam czucia w kolanie oraz kategoryczny zakaz uprawiania sportów extremalnych (jak mnie w poinformowno jeśli do niego się nie dostosuje to w ciagu 15 lat czeka mnie wózek) ale nie przejmuje się - trzeba żyć dalej i robić to co się kocha (lodowiec w lipcu czeka ;p).
Ciekawi mnie czy cokolwiek się zmieni i pacjent przestanie być totalnie opresji i traktowany jak zło konieczne.
Co do gipsu - ok rok temu dostałem gips, problem w tym ze lekarz stwierdził ze kostka jest lekko skrecona a w rzezywistosci głowa kości była nadlamana a wiezadla naderwane. Niestety do dziś odczuwam skutki pracy takich konowałów.....

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-06-11, 10:19   

kiler129 napisał/a:
A co dadzą zabiegi?

To zależy od tego co sobie uszkodziłeś.

kiler129 napisał/a:
Wątpię ze cokolwiek, nie mam czucia w kolanie oraz kategoryczny zakaz uprawiania sportów extremalnych (jak mnie w poinformowno jeśli do niego się nie dostosuje to w ciagu 15 lat czeka mnie wózek) ale nie przejmuje się - trzeba żyć dalej i robić to co się kocha (lodowiec w lipcu czeka ;p).

Jak się zaczną bóle będziesz mówił co innego ;)
Mój kolega też tak mówił do momentu pierwszego bloku kolana - zgiął i nie mógł wyprostować. Blok puścił dopiero na sali operacyjnej tuż przed artroskopią po podaniu znieczulenia. Od tego czasu jest już grzeczny.
Endoproteza kolana w wieku lat 30tu kilku (a znam takie przypadki) to zdecydowanie nic miłego.

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2011-06-11, 14:30   

Sandman napisał/a:
kiler129 napisał/a:
A co dadzą zabiegi?

To zależy od tego co sobie uszkodziłeś.

Wiesz, myślę, że jednak nie za dużo pomogą - wizyta u lekarza rehabilitacji wyglądała jakoś w tym stylu:
- Co ci dolega?
- Ogólnie rzecz biorąc moje kolano dość mocno spotkało się z lodem w okolicach początku lutego
- Aha, i boli cię?
- Teraz już mniej ale nadal troche
- Ok

Nie zaglądając do żadnej dokumentacji wypisał skierowanie na laser, krio i jeszcze jedno którego nie pamiętam. :wstyd:

kiler129 napisał/a:
Wątpię ze cokolwiek, nie mam czucia w kolanie oraz kategoryczny zakaz uprawiania sportów extremalnych (jak mnie w poinformowno jeśli do niego się nie dostosuje to w ciagu 15 lat czeka mnie wózek) ale nie przejmuje się - trzeba żyć dalej i robić to co się kocha (lodowiec w lipcu czeka ;p).

Sandman napisał/a:
Jak się zaczną bóle będziesz mówił co innego ;)
Mój kolega też tak mówił do momentu pierwszego bloku kolana - zgiął i nie mógł wyprostować. Blok puścił dopiero na sali operacyjnej tuż przed artroskopią po podaniu znieczulenia. Od tego czasu jest już grzeczny.
Endoproteza kolana w wieku lat 30tu kilku (a znam takie przypadki) to zdecydowanie nic miłego.

Jestem świadomy czym grozi moje zachowanie jednakże nie potrafię z dnia na dzień zmienić części mojego życia - dość ważniej części ;)
Wychodzę raczej z założenia, że lepiej przeżyć te 20 lat fajnie niż nudzić się 80 :hurra:

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-06-11, 15:24   

kiler129 napisał/a:

Nie zaglądając do żadnej dokumentacji wypisał skierowanie na laser, krio i jeszcze jedno którego nie pamiętam. :wstyd:

To standard akurat, wszyscy to dostają ;)
Jeżeli nie masz zamiaru stosować się do zaleceń nie ma sensu chodzić na zabiegi, bo rzeczywiście nie pomogą. Blokujesz tylko kolejkę osobom, które mogą na rehabilitacji skorzystać.

kiler129 napisał/a:

Jestem świadomy czym grozi moje zachowanie jednakże nie potrafię z dnia na dzień zmienić części mojego życia - dość ważniej części ;)

Wszyscy tak mówią, potem zmieniają zdanie ;]

kiler129 napisał/a:

Wychodzę raczej z założenia, że lepiej przeżyć te 20 lat fajnie niż nudzić się 80 :hurra:

Życie z bólem 7-8/10 nigdy nie jest nudne, a i pracować z czymś takim ciężko.

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2011-06-15, 00:38   

Być masz racje i kiedyś zmienię zdanie, niemniej jednak denerwuje mnie, że czekam do lekarza pare ładnych miesięcy a ten wypisuje skierowanie bez patrzenia w cokolwiek. Ogólnie to podejście do pcjenta jest u na dalekie od ideału ;)
Co do stosowania się do zaleceń lekarzy to mam swoje zdanie na ten temat - owszem, są to ludzie którzy maja za sobą szkole i praktykę im doceniam to (tym bardziej że prywatnie interesuje się medycyna ale raczej nie jest to mój przyszły zawód) jednakże przyszłość chyba ze lwią cześć z nich to ludzie którzy zwyczajnie odwalaja swoją robotę.

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-06-15, 04:27   

Gigantyczny offtop nam się robi (zaraz pomyślę jak to posprzątać, ciężki jest żywot admina :P ).

kiler129 napisał/a:
Być masz racje i kiedyś zmienię zdanie, niemniej jednak denerwuje mnie, że czekam do lekarza pare ładnych miesięcy a ten wypisuje skierowanie bez patrzenia w cokolwiek.

Po prostu taki mamy system. Każdy chciałby kompleksowej opieki na światowym poziomie za minimalną kasę albo najlepiej za darmo. Politycy wiedzą, że to utopia, ale nic nie robią, żeby poprawić działanie tego całego burdelu.
Summa summarum mamy to co mamy - pacjent z podejrzeniem guza mózgu czeka kilka tygodni-miesięcy na tomografię, a pijak, który przewrócił się i walnął głową w krawężnik ma badanie na cito.

Szczerze mówiąc nie widzę sensu, żebyś czekał na te zabiegi - wybierz się prywatnie i po badaniach obrazowych pomyśl nad artroskopią (jesli będzie wskazana). Dzięki temu będzie szansa, że kolano wytrzyma Twoje zimowe szaleństwa ;)

kiler129 napisał/a:
Ogólnie to podejście do pcjenta jest u na dalekie od ideału ;)

Ogólnie nie jest tak źle, ludzie i parapety/taborety są wszędzie. W lekarskim fachu też się niemało znajdzie.
Moja ex doktor rodzinna widząc mnie odwraca głowę w przeciwną stronę albo przechodzi na drugą stronę ulicy, bo śmiałem podważyć diagnozę Jaśnie Oświeconej ;)
Polski pacjent lubi popadać w skrajność: albo jest za mało asertywny (siedzi cicho, bo nie daj Boże pan doktor się obrazi), albo za bardzo (wtedy albo bluzga albo używa pięści).

kiler129 napisał/a:

Co do stosowania się do zaleceń lekarzy to mam swoje zdanie na ten temat

Wielu pacjentów się nie stosuje, zwłaszcza do tych niepopularnych zaleceń (ograniczenie soli, rzucenie papierosów, zmiana diety) licząc na to, że leki i ewentualne zabiegi zdziałają w ich przypadku cuda.

Odpowiedz do tematu