forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
czy praktykant to pracownik?
Autor Wiadomość
paveo 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: ponad 9l
Wysłany: 2011-08-19, 11:29   

Udało się wkońcu przekroczyć 6 litrów. Oddałem poraz 14ty. Planowałem poraz pierwszy oddawać płytki krwi, ale jak na złość poraz pierwszy ze wszystkich badań miałem zbyt niski poziom płytek, a zawsze był odpowiedni...

Jestem za to lekko zdenerwowany odpowiedzią od pani kadrowej z muzeum w którym odbywam praktyki. Rozumiem, że mogłem powiedzieć wczoraj o swojej nieobecności, ale nie robie niczego ważnego i palącego się. Odpisała mi, że zaświadczenie, które dostałem nie dotyczy mnie ponieważ dotyczy wyłącznie zwolnień dla pracowników. A "pracownik" to osoba wykonująca pracę w stosunku pracy, a praktykant nie jest taką osobą... Być może warto zwrócić komuś na to uwagę. Ale i tak to bardzo chamskie zachowanie, oddawałem 14 razy i ani razu w szkole/na uczelni nie miałem problemów!!

Co dobrze działa na wzrost płytek? Z tego co pamiętam z takiej ładnej tabelki to po donacji krwi pełnej należy odczekać 4tyg. przed donacją płytek?

Goalkeper 
ZHDK II°, KHDK KLAsyki

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 17100
Wysłany: 2011-08-19, 11:43   

paveo napisał/a:
A "pracownik" to osoba wykonująca pracę w stosunku pracy, a praktykant nie jest taką osobą...

Nie wiem czy dobrze prawie ale ja bym się zapytał Pani kadrowej dlaczego naukę (nie pamiętam w jakich szkołach) wlicza się do lat pracy ?

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2011-08-19, 11:59   

Goalkeper napisał/a:
Nie wiem czy dobrze prawie ale ja bym się zapytał Pani kadrowej dlaczego naukę (nie pamiętam w jakich szkołach) wlicza się do lat pracy ?

Studia, liceum, technikum i ZSZ można wliczyć, ale te okresy się nie sumują.

paveo, ja oddawałem w trakcie praktyk, zanosiłem zaświadczenie i nigdy nie było żadnego problemu.

Goalkeper 
ZHDK II°, KHDK KLAsyki

Wysłany: 2011-08-19, 14:19   

Sandman napisał/a:
ale te okresy się nie sumują.

Sumować się nie sumują dlatego wlicza się tylko z tego okresu jaki jest najbardziej korzystny dla zainteresowanego :) W tym przypadku drogą dedukcji można stwierdzić, że jeżeli jest się praktykantem, a praktyki są częścią nauki to jednocześnie jesteśmy uczniem, któremu lata nauki liczą się do lat pracy. W dodatku, wydaję mi się, bez względu w jakim charakterze wykonujemy czynności czyli czy jesteśmy uczniem/studentem/praktykantem, stażystą, czy jako osoba na przyuczeniu to PIP będzie nas kwalifikował jako pracownika.

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2011-08-19, 14:35   

Goalkeper napisał/a:
W dodatku, wydaję mi się, bez względu w jakim charakterze wykonujemy czynności czyli czy jesteśmy uczniem/studentem/praktykantem, stażystą, czy jako osoba na przyuczeniu to PIP będzie nas kwalifikował jako pracownika.

Nie.
PIP opiera się na kodeksie pracy. Zgodnie z nim paveo pracownikiem nie jest. Kadrowa ma tu więc rację.

Kwestia uznania zaświadczenia z RCKiK to już inna para kaloszy.

paveo 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: ponad 9l
Wysłany: 2011-08-19, 21:05   

Pani z kadr zapewne chciała się popisać znajomością przepisów. Niestety nie zrobiła tego w nadzbyt miłej formie. Wyglądało to jak pouczenie. Trochę schodząc z tematu, to czytałem historię pewnej dziewczyny, która w trakcie praktyk zawodowych w cukierni zachorowała na zapalenie opon mózgowych. Dostała od lekarza zwolnienie L-4, które potem nie zostało uznane, bo praktykantka nie pracuje w stosunku pracy..... Przez to dziewczyna nie skończyła na czas praktyk i nie mogła odebrać dyplomu ukończenia szkoły.

Ale i tak wszystkie nieprzyjemności w muzeum przeważa przyjemność otrzymania odznaki ZHDK (dokładniej po 28.08) i przekroczenie 6 litrów. Teraz powchłaniam trochę witamin i spróbuje za 4tyg. na płytki. To już trzecia próba. Za pierwszym razem przyszedłem o godzinę za późno...., a teraz za drugim poraz pierwszy na 14razy miałem za małą ilość płytek. Może to znak? :)

Dziwię się też, że brakuje krwi w Gdańskim RCKiK. Kiedy przybyłem do stacji ok 8:30 na zbadanie przez lekarza przede mną czekało jakieś 15osób!! Aż zabrakło krzesełek.
Ostatnio zmieniony przez paveo 2011-08-19, 21:08, w całości zmieniany 1 raz  

Niśka 
świeżynka :)

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2011-08-20, 00:05   

Sandman napisał/a:
PIP opiera się na kodeksie pracy. Zgodnie z nim paveo pracownikiem nie jest. Kadrowa ma tu więc rację.

Zgadzam się, ale jednego nie rozumiem (pewnie za mało zakładów pracy znam).
U nas działalność kadr w sprawie praktykantów ogranicza się tylko do tego, że kadry o nich "wiedzą" i wydają tymczasową przepustkę. Poza tym o tym, o której praktykant przychodzi do pracy i o której wychodzi decyduje bezpośredni opiekun praktyk. On też może zwolnić praktykanta (puścić do domu). Idąc tym tokiem rozumowania, zaświadczenie o oddaniu krwi powinien dostać opiekun praktyk (ja bym jeszcze go wcześniej poinformowała o zamiarze oddania - dla świętego spokoju, nikt nie lubi nagłych niespodzianek choćby w stylu "miał być pracownik, nie ma go, i nikt nie wie czemu"). Może spróbuj zatem u opiekuna praktyk?

Kadry to tak - ale w zakresie dla pracowników (przynajmniej u nas). U nas zresztą z zaświadczeniami o oddawaniu krwi nie ma problemu, bo w instytucie działa Klub HDK i dużo ludzi oddaje krew, więc panie są "wyćwiczone".

Goalkeper 
ZHDK II°, KHDK KLAsyki

Wysłany: 2011-08-20, 01:57   

Niśka napisał/a:
nikt nie lubi nagłych niespodzianek choćby w stylu "miał być pracownik, nie ma go, i nikt nie wie czemu"

Niespodzianki żadnej nie było :P w końcu to nie pracownika nie było tylko praktykanta :P

Niśka 
świeżynka :)

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2011-08-20, 04:54   

Łoj tam, to była przenośnia. Praktykant też bywa potrzebny w pracy.

Odpowiedz do tematu