forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
WZW - wszelkie pytania, spostrzeżenia, opinie
Autor Wiadomość
MałaMi 

Grupa krwi: AB Rh+
Wysłany: 2011-01-02, 17:42   WZW - wszelkie pytania, spostrzeżenia, opinie

Witam.
Chciałabym dowiedzieć się czy jest możliwość abym została krwiodawcą. Wszystkie wyniki i badania są okey, nie ma przeciwwskazań ale niestety mój partner jest nosicielem WZW B. Ja oczywiście jestem zaszczepiona, robię badania okresowe na poziom przeciwciał itd.
Czytałam na ten temat w internecie niestety informacje są sprzeczne. Na niektórych stronach kategorycznie zabraniają a na innych napisane jest, że muszę tylko badania robić i kontrolować to.
Bardzo zależy mi, żeby oddawać krew a niedawno przekroczyłam magiczną 18 i mogę ale bardziej niż pomagać nie chcę komuś wyrządzić krzywdy.
Może ma ktoś doświadczenie w tej dziedzinie i wie?
Pozdrawiam, Mała.
Ostatnio zmieniony przez Marciagd 2011-04-14, 16:57, w całości zmieniany 1 raz  

M@rcin 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,994L
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2011-01-02, 19:37   

MałaMi, widzę, że jesteś z Łodzi i jak się domyślam tam będziesz chciała oddać krew. Najlepiej będzie jak się zapytasz się lekarza w łódzkim RCKiK. Na ich stronie można przeczytać
Cytat:
Kontakt z chorym na wirusowe zapalenie wątroby dyskwalifikuje daną osobę do oddania krwi na 6 miesięcy.

Nie ma co czekać na to co napiszą osoby oddające w innych punktach ponieważ o tym, czy akurat Ty będziesz mogła oddać krew decyduje lekarz z punktu do którego pójdziesz.

MałaMi 

Grupa krwi: AB Rh+
Wysłany: 2011-01-02, 19:47   

dzięki ;)
czytałam to tylko o ile dobrze zrozumiałam chodzi o jednorazowy kontakt co w mojej sytuacji jest niemożliwe.
Boję się, że akurat trafie na lekarza, który powie mi nie chociaż inny by się bez problemu zgodził.

fotomis 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2011-01-02, 21:52   

MałaMi napisał/a:
Boję się, że akurat trafie na lekarza, który powie mi nie chociaż inny by się bez problemu zgodził.

Wybierz się do łódzkiego RCKiK wtedy, gdy będzie osiągalny kierownik działu dawców. Człek ma dość 'życiowe' podejście do większości (choć niestety nie wszystkich) problemów, i jeżeli on Cię zdyskwalifikuje, to NA PRAWDĘ lepiej, byś odpuściła sobie donacje - przynajmniej dopóki 'warunki brzegowe' Ci się nie zmienią.. ;)

Michał

Malena 

Wysłany: 2011-03-25, 12:58   Badania kontrolne wirus WZW c

witam!
W sierpniu ubiegłego roku oddawałam krew po raz pierwszy. Miesiąc później dostałam list z RCKiK o konieczności badań kontrolnych i wezwanie na luty. Zgłosiłam się na te badania, a kilka dni temu ponownie dostałam list z wezwaniem na badania w terminie do 23 lutego 2012.
Poszłam się dowiedziec o co chodzi i pani doktor powiedziała, ze wykryto coś związanego z wiruzem wzw c, ale że jest dużo innych wirusów związanych z RNA (nie zam się na tym) i te badania są po to żeby to sprawdzić. Tylko czy trzeba czekać aż tyle czasu? Pani doktor twierdzi, żebym się tym nie przejmowała narazie. Ale jak tu się nie przejmować :/ Czy powinnam zgłosić się do jakiegoś ośrodka na badania przed nadejściem terminu badan w krwiodawstwie? I dlaczego nie przedstawiono mi żadnych wyników badań? Gdybym sama nie udała się do RCKiK i nie nalegała, to do przszłego roku nie wiedziałabym o co chodzi i co się dzieje.

lukee_cc 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 8650ml i koniec
Wysłany: 2011-04-04, 22:44   

Najprawdopodobniej masz wynik fałszywie reaktywny w teście przesiewowym anty-hcv. Proponuje zapytać o wyniki badań i poprosić o ich pokazanie z wyjaśnieniem (ale tym razem nie dać się zbyć jakimiś lakonicznymi stwierdzeniami). W przypadku potwierdzenia HCV u Ciebie zostałabyś już o tym poinformowana, więc nie ma się czym przejmować. Dziwne, że Cie tak męczą, ponieważ jesteś dawcą pierwszorazowym. Badani mają na celu sprawdzenie, czy reakcja nieswoista nadal występuje i czy możesz oddawać krew.
Ostatnio zmieniony przez lukee_cc 2011-04-04, 22:46, w całości zmieniany 1 raz  

spriteWet88 

Grupa krwi: 0 Rh+
Wysłany: 2011-04-13, 19:52   mam pytanie o WZW C

Oddawałam kiedyś krew, przestałam jak wykryto u mojej siostry WZW typu c. Zbadali najbliższą rodzinę (rodziców rodzeństwo) i nikt nie jest zarażony. Siostra mieszka na stałe w Wielkiej Brytani. Spotykamy się 2/3 razy w roku. Była tam poddana leczeniu i uznano ja jako zdrową. Co 6 miesięcy ma kontrolne badania. Czy ja mogę ponownie oddawać krew?

Danyeru 
Wredny PasQd

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2011-04-14, 09:13   

WZW C zaraża się poprzez kontakt z zarażoną krwią lub płyny ustrojowe.
Z siostrą raczej nie współżyłaś, więc jeżeli nie miałaś kontaktu z jej krwią, to nie powinno być problemu z oddawaniem.

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

lukee_cc 

Wysłany: 2011-04-14, 10:30   

Danyeru napisał/a:
WZW C zaraża się poprzez kontakt z zarażoną krwią lub płyny ustrojowe.

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o HCV możliwość zakażenia występuje tylko w przypadku kontaktu z zakażoną krwią. Ślina i inne płyny ustrojowe nie stanowią zagrożenia. Dlatego w przypadku kontaktów seksualnych ryzyko zakażenia WZW C jest minimalne, żeby nie powiedzieć teoretyczne (występuje w przypadku kontaktu z krwią).
Krew możesz spokojnie dalej oddawać (nie można chyba w sytuacji mieszkanie na stałe z osobą zakażoną HCV według przepisów).
Ostatnio zmieniony przez lukee_cc 2011-04-14, 10:32, w całości zmieniany 1 raz  

Sandman 

Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2011-04-15, 21:42   

lukee_cc napisał/a:
Dlatego w przypadku kontaktów seksualnych ryzyko zakażenia WZW C jest minimalne, żeby nie powiedzieć teoretyczne (występuje w przypadku kontaktu z krwią).

Nie do końca.
Niektóre praktyki seksualne niosą ze sobą większe ryzyko przeniesienia HCV niż te "klasyczne" (tak to nazwijmy mam na myśli penis w pochwie bez udziwnień).

lukee_cc 

Wysłany: 2011-04-18, 23:00   

Sandman napisał/a:
Niektóre praktyki seksualne niosą ze sobą większe ryzyko przeniesienia HCV niż te "klasyczne"
No tak np. seks analny czy seks klasyczny w czasie okresu. Wtedy ryzyko wzrasta i nie jest jest teoretyczne. No ale na pewno w czasie kontaktów seksualnych łatwiej o Hiv czy o HBV niż o HCV.
Ostatnio zmieniony przez lukee_cc 2011-04-18, 23:02, w całości zmieniany 2 razy  

negro 

Wysłany: 2011-06-04, 20:23   magiczne "WZW C"

Witam serdecznie,
Mam pytanie, czy mogę oddawać krew czy lepiej zaczekać pół roku....

Mam kolegę, który jest zakażony HCV (wyszło oczywiście podczas oddawania krwi).
Gdzieś wyczytałem, że nie mogę oddawać krwi po kontakcie z zakażonym na wzw C przez 0,5 roku.
Na czym taki kontakt polega?
Mój polega na podaniu dłoni i rozmowie...
...ale ostatnio podczas rozmowy kolega mnie lekko opluł w policzek :szok: "kwestia soczystej wymowy", delikatnie poczułem że mikroskopijna kropelka jego śliny uderzyła mnie w twarz, czasem tak bywa w trakcie rozmowy. Nie były to ani usta, ani oko.
Jednak mam dylemat... co teraz? czy czekać, czy oddawać, ...noi czy coś takiego może zaowocować zakażeniem?
ran widocznych nie było, ale jakieś 7 godzin wcześniej się goliłem, więc jakieś tam podrażnienia mogły być...

Co o tym myślicie?

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-06-04, 23:21   

negro napisał/a:

Mam pytanie, czy mogę oddawać krew czy lepiej zaczekać pół roku....

Możesz śmiało oddawać.

negro 

Wysłany: 2011-06-05, 12:16   

dzięki za odpowiedź!

czyli wnioskuję, że nic stać się nie mogło?

pozdrawiam serdecznie!

p.s. rewelacyjny awatar! siedze i płaczę!! :rotfl:

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-06-05, 13:13   

negro napisał/a:

czyli wnioskuję, że nic stać się nie mogło?

Badania wykazały co prawda, że HCV występuje w ślinie, ale w tym wypadku szanse na przeniesienie wirusa są zerowe.
Dopóki nie masz jakichś widocznych ran możesz być spokojny. Nie posądzam też Twojego kolegi o chęć namiętnego calowania się z Tobą albo ugryzienia Cię (był opis przypadku przeniesienia HCV przez ugryzienie człowieka przez osobę chorą ^^ ).

negro napisał/a:

pozdrawiam serdecznie!

Pozdrowienia z Mazur dla Olsztyna ;)

P.S. nie zamierzam ukrywać mej ponadprzeciętnej urody :rotfl:

Odpowiedz do tematu