forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: M@rcin
2008-08-26, 23:17
KrewKart
Autor Wiadomość
Byniek 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 11850
Wysłany: 2011-06-27, 20:32   

Tak z ciekawości: wzór krewkarty zależy od miejsca jej wyrobienia czy obowiązuje jakiś standard w danym okresie czasu? Moja wyrobiona już jakiś czas temu na Saskiej nieco się różni od pokazanej wcześniej w temacie, stąd pytanie.

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2011-06-27, 20:57   

Jest wzór karty, mówi o tym odpowiednie rozporządzenie ministra zdrowia.

http://lex.pl/serwis/gfx/318790164_0.gif

Byniek 

Ilość oddanej krwi: 11850
Wysłany: 2011-06-28, 19:25   

Acha dzięki Sandman za odpowiedź.

karolkaa 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 450ml
Wysłany: 2011-12-13, 12:14   

W zeszłym roku u mnie na uczelni, w ramach szkolenia z pierwszej pomocy był ratownik medyczny. Poruszył tez temat krew-kart. Z jego wypowiedzi wynikało, że mimo wiedzy personelu medycznego nie korzysta się z nich. W razie konieczności podania krwi wykonuje się krzyżówkę na grupę.

Danyeru 
Wredny PasQd

Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2011-12-13, 12:23   

Tu będzie co szpital, to obyczaj.
W moim przypadku w dwóch szpitalach nie oznaczano mi grupy krwi, kiedy legitymowałem się kartą grupy krwi.

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-12-13, 16:47   

karolkaa napisał/a:
W zeszłym roku u mnie na uczelni, w ramach szkolenia z pierwszej pomocy był ratownik medyczny. Poruszył tez temat krew-kart. Z jego wypowiedzi wynikało, że mimo wiedzy personelu medycznego nie korzysta się z nich.

Ratownicy nie toczą krwi więc ekhem pojęcie w temacie mają różne.

karolkaa napisał/a:
W razie konieczności podania krwi wykonuje się krzyżówkę na grupę.

hihih nie ma czegoś takiego ;)

Teraz uwaga będzie wykład w temacie...

Procedura przed transfuzją wygląda tak:
1)Pielęgniarka pobiera krew do dwóch probowek: jedna będzie służyła do oznaczenia grupy krwi, druga do wykonania próby zgodności/próby krzyżowej/krzyżówki, która polega na (ogólnie mówiąc) na zbadaniu jak zachowują się krwinki dawcy w surowicy biorcy. Przy okazji wykonuje się jeszcze inne badania (ozncza jeszcze raz grupy krwi dawcy i biorcy dla pewności i szuka przeciwciał w surowicy biorcy).

2)Laboratorium oznacza grupę krwi pacjenta.

3)Z banku krwi do laboratorium trafia krew odpowiedniej grupy, wykonywana jest próba krzyżowa. Jesli jest ona zgodna krew trafia na oddział i jest przetaczana.

Jesli pacjent ma ze sobą krewkartę lekarz wpisuje na specjalnym formularzu grupę krwi pacjenta. Dzięki temu pielęgniarka pobiera tylko jedną próbkę krwi, a laboratorium od razu wykonuje próbę zgodności. Daje to oszczędność czasu, bo nie trzeba oznaczać grupy krwi biorcy.

To, że pacjent posiada krewkartę nie zwalnia laboratorium z wykonania próby zgodności. Można jej nie wykonać tylko w sytuacji gdy krew trzeba przetoczyć natychmiast. W takim wypadku laboratorium wydaje krew 0Rh-.

W razie wątpliwości odnośnie tego co napisałem wyżej proszę pytać... dopóki mam cierpliwość, żeby odpowiadać hyhy :hyhy:

Ejdzej 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 18+ :)
Wysłany: 2011-12-14, 19:06   

Może nie na temat, ale poruszyłeś temat przetaczania 0RH- biorcy. Czy w innych wypadkach przetacza się w Polsce krew inną niż ma biorca? Czy stara się zachować grupy ARh+ dla ARh+ itd. ?

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-12-18, 21:30   

Ejdzej napisał/a:
Czy w innych wypadkach przetacza się w Polsce krew inną niż ma biorca?

Normalnie przetacza się krew grupy identycznej z tą jaką ma biorca. Odstepstwa są mozliwe w przypadku gdy w banku nie ma krwi danej grupy, pacjent ma przeciwciała, są problemy z okresleniem grupy krwi biorcy itp.

Allia 

Wysłany: 2012-03-08, 21:29   

Gniezno:
Cytat:
Prawdopodobnie już wkrótce każdy młody człowiek, kończący 18 lat, otrzyma nie tylko dowód osobisty, ale także tzw. "krewkartę", na której będzie się znajdować grupa krwi. Pomysłodawcą tego projektu jest radny i lekarz - Jaromir Dziel.

http://gniezno.com.pl/wia..._osobistym.html

Raymundo 

Ilość oddanej krwi: 10,97L
Wysłany: 2012-03-09, 08:41   

No ale chcą wprowadzić kiedyś te nowe dowody z czipem. To ja nie rozumiem czemu tam nie może być zapisana informacja o grupie krwi...

Niśka 
świeżynka :)

Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2012-07-14, 14:16   

Na Saskiej w RCKiK Warszawa KrewKart można wyrabiać od poniedziałku do piątku od 7 do 17. W OT Nowogrodzka nie wyrabiają.

kopernik92 

Ilość oddanej krwi: 18000l
Wysłany: 2012-08-23, 23:46   

W Chełmie wyrobiłem za darmo, od razu przy pierwszej donacji. Nie wiedziałem nawet że coś takiego istnieje, Pani zapytała mnie i kolegi czy chcielibyśmy coś takiego. Wytłumaczyła na czym polega i ogólnie powiedziała do czego służy.

Do odbioru moja Krewkarta była po tygodniu razem z książeczką HDK.

Krasus 

Ilość oddanej krwi: 1350 ml
Wysłany: 2012-10-20, 12:58   

paveo napisał/a:
Czy ktoś z Gdańska może powiedzieć jak długo trwa wyrabianie KrewKarty? Jeśli złoże wniosek o nią to czy dostanę przy odbieraniu zaświadczenia po oddaniu krwi? Przy ostatniej donacji zauważyłem info, że po drugim razie w GD można dostać za darmo, ale juz wychodziłem i nie bardzo chciało mi się wracać.

U mnie to wyglądało tak, że pierwszy raz oddałem w RCKiK, drugi w ambulansie, ostatnio wracałem z uczelni to podszedłem do RCKiK. Wystarczyło pokazać dowód i poczekać z 2 minuty. Byłem mile zaskoczony, bo spodziewałem się co najwyżej jakiejś tekturki, a tu plastik, nie niszczy się, a wyrobienie trwało dosłownie moment.

Więcej info o Gdańsku: klik

miszael 

Ilość oddanej krwi: 14,4 l
Wysłany: 2013-03-03, 21:58   

Czytałem ostatnio na temat KrewKart i dowiedziałem się, że choć KrewKarta jest pełnoprawnym dokumentem do identyfikacji grupy krwi, to jednak w praktyce służby medyczne jej nie honorują. Chodzi m.in. o to, że w poważnych wypadkach rzeczy poszkodowanych są często tak przemieszane, że nie ma pewności, do kogo należy dana KrewKarta. Poza tym mało kto taki dokument posiada i w trakcie akcji ratunkowej szkoda cennego czasu na najczęściej daremne przeszukiwanie osób (wielu ludzi nie nosi przy sobie żadnych dokumentów, nie mówiąc o KrewKartach). Czas wykonywania badań, jeśli się to sprawnie zrobi, wynosi ponoć nie więcej niż 5 min, a do tego czasu podaje się środki krwiozastępcze. Oprócz tego przed transfuzją jest obowiązek robienia prób krzyżówkowych, więc tak czy inaczej trzeba pobierać krew do badania od rannej osoby.

Jest zatem sens wyrabiania takiego dokumentu?
Ostatnio zmieniony przez miszael 2013-03-03, 22:00, w całości zmieniany 1 raz  

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2013-03-04, 03:25   

@miszael: Dokumenty podczas wypadku wędrują razem z pacjentem, sama KrewKart nie posiada zdjęcia ani innych danych pozwalających rozpoznać czy należy do danej osoby toteż wyraźnie nawet na samym plastiku napisano, że ważna jest tylko z dokumentem tożsamości.
Kartę taką powinno nosić się razem z dowodem aby właśnie w przypadku akcji nie było problemu ze znalezieniem. Dokumenty od pacjenta bierze się w tzw. międzyczasie bo coś trzeba w kartę wyjazdową wpisać, nie może pozostać NN jak dokumenty posiada w kieszeni czy rodzina je daje.
Owszem, w pacjenta najpierw leje się dużo płynów nazwijmy to uniwersalnych (NaCl/PWE/Dekstran i kilka innych) ale jeśl krew lub składniki są potrzebne to posiadanie KK pozowala zrobić tylko próby krzyżowe bez oznaczania grupy (tak przynajmnije ja to rozumiem).

Odpowiedz do tematu