forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Odstępy czasowe pomiędzy donacjami
Autor Wiadomość
AndrzejSz 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 114.970
Wysłany: 2015-03-30, 07:26   

Nutaharion, szkoda, że nie zrozumiałeś moich intencji. Osoba dopuszczona do donacji krwi pełnej musi mieć odpowiednio wysoki poziom płytek. Poza tym okres przechowywania płytek jest znacznie krótsza niż KP - nie można robić zapasów jak dla KP. Poza tym mniej jest dawców skłonnych poświęcić więcej czasu na donację, która dla niektórych wydaje się być mniej przyjemna...

Olga 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 13,05 l
Wysłany: 2015-04-07, 13:42   

Dużo zależy też od grupy krwi, ja mam A rh - i jak się pytałam o możliwość oddawania płytek czy osocza to w dwóch RCKiK reagowali jednakowo - jak już złapali 'minusa' to nie będą go marnować na coś innego niż KP ;) I powiedzieli, że wątpią aby z tą grupą krwi ktoś kiedykolwiek chciał ode mnie coś innego niż właśnie krew pełna.

Sikor_RP 
dcceeK(-)Jk(a+b+)

Ilość oddanej krwi: 48,95 L
Wysłany: 2015-04-07, 14:26   

To widać, co kraj (czytaj: oddział RCKiK), to obyczaj.
Ja również mam A Rh- i w zasadzie tylko płytki oddaję (zwykle mam poziom około 400 tys.).
W kwietniu tylko wyjątek zrobię, bo pójdę sobie na MotoSerce, a na tego typu imprezy separatorów raczej nie wożą, to i KP zostaje. :P

EDIT: Literówki
Ostatnio zmieniony przez Sikor_RP 2015-04-07, 14:28, w całości zmieniany 1 raz  

kasiawalerysiak 
Kasia Szczecin

Ilość oddanej krwi: 2,2
Wysłany: 2015-07-27, 07:53   

Witam
Mam pytanie co do kobiet oddających krew, oddaje krew co 2 mce, w tym roku byłam już 3 razy za 3 dni idę czwarty raz, kobiety mogą oddać 4 razy do roku krew czy to oznacza że za 2 mce jak pojdę to mnie wygonią? :zalamany:

M@rcin 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,994L
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2015-07-27, 09:32   

kasiawalerysiak, jeżeli system dobrze będzie działał to tak. Pamiętaj również, że donacje nie liczą się na rok kalendarzowy a rok od pierwszej donacji.

AndrzejSz 

Ilość oddanej krwi: 114.970
Wysłany: 2015-07-27, 11:08   

Było to już poruszane - odstępy co 8 tygodni ale tylko 4 donacje w roku /dla kobiet/. Tak stanowią przepisy. Ale czy pozwolą Ci na oddanie to zależy od stacji a dokładniej od lekarza.

kasiawalerysiak 
Kasia Szczecin

Ilość oddanej krwi: 2,2
Wysłany: 2015-07-27, 13:07   

Dziękuję za odpowiedź, rok od pierwszej donacji minie mi dopiero w listopadzie,zobaczymy w takim układzie może wezmą.... :) pozdrawiam

[ Dodano: 2015-07-30, 17:57 ]
Dziś chcialam oddać krew no i pogonili mnie :) ,w listopadzie 2014 oddalam pierwszy raz potem styczeń 2015 marzec maj 2015 a dziś ? W komputerze w rejestracji wyskoczyła Pani blokada i info że zapraszają mnie ale dopiero 14 listopada :kwasny: , no cóż pech .a co ciekawe moje wyniki badań są zdecydowanie lepsze jak zaczelam oddawać krew niż przedtem zanim zaczelam oddawać, więc my kobiety nie możemy oddawać krwi co dwa m-ce bo się zablokujemy :(

llama 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: ~8 l
Wysłany: 2015-07-30, 18:15   

Możemy, ale Ty akurat masz już wyrobione 4 razy na rok, więc masz teraz więcej czasu na odpoczynek ;)

edit:
Twój "rok" liczy się od listopada, więc możesz sobie policzyć:
listopad 2014 - 1 raz
styczeń 2015 -2
marzec 2015 -3
maj 2015 - 4

i nowy rok
listopad 2015 - 1 raz itd.
Ostatnio zmieniony przez llama 2015-07-30, 18:20, w całości zmieniany 1 raz  

Broniu 

Ilość oddanej krwi: 900 ml
Wysłany: 2015-09-20, 16:01   

A ja znalazłem taką tabelkę:

Według tej "mojej" po osoczu mogę oddać cokolwiek po 2 tygodniach, natomiast po tej z pierwszego postu po 2 tygodniach mogę oddać wszystko oprócz krwi pełnej.

Jak to jest? :D

kiler129 
Ratownik medyczny

Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2015-09-20, 23:24   

Teroetycznie patrząc w rozporządzenia wymienione na pierwszej stronie tematu można pobrać KP już po 48h od pobrania osocza w szczególnych przypadkach. W normalnych 2 tygodnie to minimum, jednakże nie może być przekroczony czas między jednym KP a drugim (8 tygodni).
Końcową decyzję jednak podejmuje lekarz w stacji opierając się na wewnętrznych przepisach stacji, które mogą zwiększać przerwy podane w rozporządzeniu. W przypadku Warszawy myślę, że wystarczająco wiarygodną wykładnią jest kalkulator na dole strony http://www.rckik-warszawa.com.pl - w przypadku donacji KP po osoczu wskazuje on okres miesiąca przerwy.

Broniu 

Ilość oddanej krwi: 900 ml
Wysłany: 2015-09-20, 23:31   

Dziękuje :D

I wszystko już jasne :)

Owca 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 3150 ml
Wysłany: 2016-09-17, 01:17   

To ja mam trzy pytania. ;)
Jesli w ciagu rou oddalam 4x KP to niekoniecznie musza mnie w RCKiKu pogonic, mogą wziąć ode mnie osocze, plytki czy co tam jeszcze?
System komputerowy jest wspolny dla calej Polski, wiec jak oddam krew np.w Lublinie, a nie wezmę książeczki to w Szczecinie i tak wiedza co ile i kiedy oddalam i mi to wpisza?
I nie ma szans, ze oddam 4x w ciagu roku w Szczecinie i pojade gdzies indziej i tam oddam piąty raz?

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2016-09-17, 20:11   

Tak, jak najbardziej możesz oddać składnik.
Co do systemu komputerowego to historia jest bardziej zawiła :D Niektóre stacje są połączone a inne nie. Przykładowo ja oddawałem w większości w Warszawie a stacja w B-stoku potraktowała mnie jako nowego dawcę, gdyż nie mieli absolutnie żadnych danych o mnie. Jeszcze ciekawiej jest jeśli zobaczymy co ma WCKiK - posiadają oni jedynie 3 ostatnie wpisy z datami oddania ale bez żadnych dodatkowych informacji, notatek czy wyników badań.
Dlatego mimo epoki komputera należy ciągle pilnować książeczki z pieczątkami :rotfl:

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2016-09-17, 20:34   

Owca napisał/a:
I nie ma szans, ze oddam 4x w ciagu roku w Szczecinie i pojade gdzies indziej i tam oddam piąty raz?

Czy dobrze odczytuję zawoalowaną chęć oszukania systemu?
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2016-09-19, 06:31   

Martens napisał/a:
Owca napisał/a:

Czy dobrze odczytuję zawoalowaną chęć oszukania systemu?

Ja bym tego nie próbował na miejscu Owca - nawet gdy się uda, pomijając już aspekty zdrowotne i prawne, przy wbijaniu pieczątki wyjdzie czarno na białym. Pytałem się kiedyś w Warszawie co w przypadku takiego przeoczenia - karencja od 6mc do roku :oczami:

Odpowiedz do tematu