forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Odstępy czasowe pomiędzy donacjami
Autor Wiadomość
snajper 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 19800 ml
Wysłany: 2014-01-07, 16:42   

Ja z kolei mam pytanie takie, oddawałem 23 grudnia płytki, a dziś, po 15 dniach, oddałem podwójną porcję płytek. Kiedy mogę iść oddać płytki po raz kolejny ? Jak podwójna donacja płytkowa liczy się do ogólnego litrażu ?

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2014-01-07, 17:12   

Podwójna liczy się (niestety :P ) jako 500ml. Oddać możesz ponownie za 4 tygodnie od dziś - płytki szybko się regenerują.

coorp 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 23 litry
Wysłany: 2014-12-18, 11:49   

Wojciech napisał/a:

Ale taka ciekawostka, porównuję sobie wyniki morfologii. Najbardziej zaciekawiły mnie płytki, które oddawałem. Przed pierwszą donacją było ich 292, dwa tygodnie później, przed drugą donacją 287, a więc minimalny spadek, natomiast po kolejnych 2 tygodniach 303, a więc niewielki wzrost w stosunku do obu badań. To dobitnie pokazuje, że 2 tygodnie to w zupełności wystarczający czas na odbudowanie się płytek.

Nawiązując do wypowiedzi kolegi chciałem spytać o swój przypadek bo jest zgoła inny.
Oddaję płytki sumiennie co miesiąc (w większości podwójne dawki). Gdy zaczynałem swoją przygodę z płytkami to na starcie miałem ich 390.000. Potem stopniowo ich ilość spadała - 370.000 -> 354.000 (itd.), by w listopadzie wskazać 309.000. Zdaję sobie sprawę, że i tak jest ich nadal sporo ale martwi mnie tendencja spadkowa. Stąd pytanie:

1. Czy jest się naprawdę czym martwić? Czy może lepiej zdywersyfikować donację w postaci przemiennej krew pełna/płytki?

2. Czy można w jakiś sposób "dopompować" ich stan zażywając odpowiednie produkty/suplementy?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Za 5 dni kolejna donacja i się zastanawiam czy nie oddać dla świętego spokoju krwi.

Sikor_RP 
dcceeK(-)Jk(a+b+)

Ilość oddanej krwi: 48,95 L
Wysłany: 2014-12-19, 08:56   

Nie ma sprawdzonego sposobu na zwiększenie ilości płytek.
Nie wierz w żadne "rewelacyjne metody" opublikowane w sieci - to wszystko bzdury.
Płytki sobie po prostu są - raz więcej, raz mniej. :P
Regularnie co miesiąc oddaję płytki i mam różne wartości na morfologii.
W tym roku było to od 312 tys. do 414 tys.
Wartości skaczą sobie bez żadnych prawidłowości (przynajmniej ja nie zauważyłem).

BTW, Panie Wampirzyce z RCKiK, to się śmieją nawet, że niejeden dawca chciałby mieć takie płytki przed donacją, jak ja po. :P
Wczoraj umówiłem się na 29 grudnia na kolejną donację - dwunastą w tym roku. :)

dzemek 

Ilość oddanej krwi: ponad 20 l
Wysłany: 2015-02-13, 12:17   

Powoli zaczynam się gubić w tych odstępach czasowych.
Oddawałem krew pełną (450 ml). Zarówno pielęgniarka, jak i lekarz powiedzieli, że na następne oddanie czegokolwiek mogę przyjść po 2 miesiącach.
Mówiłem, że według mojej wiedzy po oddaniu krwi, już po miesiącu mogę iść oddać płytki krwi. Zaprzeczyli.
Na stronie warszawskiego RCKIK wpisując datę 5 luty (oddania krwi) aby oddać ponownie krew pełną - dwa miesiące (2 kwietnia).
Aby oddać płytki krwi - wyświetla się 7 marca.

kiler129 
Ratownik medyczny

Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2015-02-13, 12:52   

Zdecydowanie po KP na KKP możesz iść 7 marca - wiele osób chodzi zamiennie co miesiąc KP-KKP.

Kubak 

Grupa krwi: nie wiem
Wysłany: 2015-03-24, 15:14   

Cześć, mój pierwszy wpis. Po tym co przeżyłem w tamtym roku, mam postanowienie,regularnego oddawania krwi. Chcę oddawać jak najwięcej i jak najszybciej zdobyć odznakę. Chce być zasłużonym honorowym dawcą krwi, co najmniej I stopnia. Taki jest mój plan i zamierzam go zrealizować tak szybko jak mi się uda.
Czy macie może jakieś swoje ustawione plany, jak, i co oddawać aby szło jak najszybciej, pełną parą?
Nie wiem jak przeliczać przerwy pomiędzy oddawaniem składników krwi.
Powiedzmy krew-1m przerwy-osocze-1m przerwy - znów krew?.
No więc, co i jak często oddawać by było najefektywniej?

dzemek 

Ilość oddanej krwi: ponad 20 l
Wysłany: 2015-03-24, 19:00   

Moim zdaniem nie ma co się spieszyć, nasz organizm to nie fabryka, sam robię 2-3 miesięczne przerwy (a w tym czasie mógłbym pewnie ze 3 razy oddać płytki). Nie róbmy tego na wyścigi :) Legitymacje i odznaki z czasem same przyjdą.

ankess 

Wysłany: 2015-03-24, 19:59   Kiedy?

Witam ,mam pytanie , chciałam dzisiaj oddać krew ,niestety zostałam odrzucona bo miałam bardzo niskie ciśnienie . Kiedy mogę jeszcze raz pójść i spróbować oddać krew?

Sandman 

Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2015-03-24, 20:09   

Za miesiąc.

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2015-03-24, 21:13   

Cytat:
No więc, co i jak często oddawać by było najefektywniej?

Oddawaj to, co akurat jest potrzebne - najlepiej wiedzą o tym w rckik, warto zapytać, albo też samemu Cię poinformują. Jeśli chcesz oddawać, by pomóc, zapomnij o wyścigu o odznaki i stopnie. Poza tym, nie da się zaplanować "ścieżki kariery hdk" ;) na dłuższą metę - zdrowie może spłatac figla, mogą Cię też zdyskwalifikować za kiepskie wyniki, niektóre wyjazdy zagraniczne powodują krótszą lub dłuższą dyskwalifikację. Najważniejsze: oddawaj krew będąc w pełni zdrowym i systematycznie (co nie znaczy "najszybciej jak się da").

AndrzejSz 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 114.970
Wysłany: 2015-03-25, 06:38   

Moim zdaniem największe zapotrzebowanie jest na płytki...

Kubak 

Wysłany: 2015-03-25, 15:46   

Ok, dzięki za pomoc, zluzuję, tak jak mówicie. Właściwie to.. nie wpadłem na to by oddawać to, na co jest aktualnie zapotrzebowanie :)

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2015-03-25, 20:12   

AndrzejSz, pewnie tak, tylko nie wszędzie i nie od wszystkich są pobierane.

Nutaharion 

Ilość oddanej krwi: 18 050
Wysłany: 2015-03-27, 21:01   

AndrzejSz napisał/a:
Moim zdaniem największe zapotrzebowanie jest na płytki...

Problem w tym, że nie od wszystkich się te płytki opłaca brać :P
Ale co racja to racja. Na płytkach nabijesz licznik najszybciej. Chociaż znając życie po jakimś czasie pewnie zaczęłyby się sypać bany. Nasz organizm to nie fabryka i z pustego nie naleje :)

Odpowiedz do tematu