forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Odstępy czasowe pomiędzy donacjami
Autor Wiadomość
beam022 

Grupa krwi: B Rh+
Wysłany: 2010-08-12, 08:56   Odstępy czasowe pomiędzy donacjami

Chociaż znane są odstępy narzucone pomiędzy donacjami tego samego typu, próżno szukać przejrzyście zebranych informacji o odstępach pomiędzy różnymi donacjami. Przejrzałem forum, rzeczywiście miejscami pojawiają się wskazówki ile trzeba czekać po osoczu na krew pełną i odwrotnie, ale generalnie - jest to porozrzucane po tematach i niejasne.

Dlatego proponuję i zachęcam najlepiej w temacie zorientowanych - wejdźcie proszę pod ten adres i uzupełnijcie tabelkę o poszczególne informacje. W ten sposób wszystkie te dane będą dostępne w jednym miejscu, w przejrzystej formie.

[ Dodano: 2010-08-12, 12:04 ]
Tabelka została już wypełniona, osobno dla mężczyzn i kobiet. Za pomoc w wypełnieniu dziękuję Raymundo. :) Poszło znacznie szybciej niż się spodziewałem, także super :D

Dla tych, którzy chcą tylko przejrzeć tabelkę, zapraszam tutaj.

Teraz, co do dalszych zmian, to żeby w kółko nie poprawiać po sobie, to proponuję zamieszczać tutaj wątpliwości, albo sugestie/wyjaśnienia wprowadzanych poprawek. Piszcie dlaczego coś zmieniacie i z czego na co.

Pozdrawiam,
beam022
Ostatnio zmieniony przez beam022 2010-08-12, 17:47, w całości zmieniany 4 razy  

Danyeru 
Wredny PasQd

Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2010-08-20, 05:38   

Obecnie po donacji krwi pełnej można podejść do osocza lub płytek już po 4 tygodniach.
Kobiety mogą oddawać również co 8 tygodni z zastrzeżeniem, że nie częściej niż 4 razy w roku.

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

Raymundo 

Ilość oddanej krwi: 10,97L
Wysłany: 2010-08-20, 07:57   

Jesteś pewnien? Bo pani doktor powiedziała mi, że jest nowy przepis mówiący, że przerwa musi wynieść 8 tygodni dla mężczyzn i 12 dla kobiet z tym, że lekarz może zgodzić się na skrócenie tej przerwy do 4 tygodni dla mężczyzn i 4 lub 8 dla kobiet.

Andzia 

Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2010-08-20, 08:12   

Danyeru napisał/a:
Obecnie po donacji krwi pełnej można podejść do osocza lub płytek już po 4 tygodniach.
Kobiety mogą oddawać również co 8 tygodni z zastrzeżeniem, że nie częściej niż 4 razy w roku.

Daniel, ale rozumiem, że druga część wypowiedzi tyczy się odstępów między donacjami krwi pełnej, bo płytki swobodnie możemy oddawać co 4 tygodnie.
Raymundo napisał/a:
pani doktor powiedziała mi, że jest nowy przepis mówiący, że przerwa musi wynieść 8 tygodni dla mężczyzn i 12 dla kobiet z tym, że lekarz może zgodzić się na skrócenie tej przerwy do 4 tygodni dla mężczyzn i 4 lub 8 dla kobiet.

Nie taki znowu nowy, a odstępy te dotyczą krwi pełnej.

Danyeru 
Wredny PasQd

Wysłany: 2010-08-20, 08:49   

Tak. Druga część wypowiedzi dotyczy krwi pełnej.

Raymundo, w załączniku nr 2 do Rozporządzenie w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi, jest określone, że przerwa pomiędzy donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni, a wyróżniona dla płci jest ilość dopuszczalnych donacji w roku.

Raymundo 

Ilość oddanej krwi: 10,97L
Wysłany: 2010-08-20, 12:23   

ale chodziło mi o przerwę między oddaniem KP a osoczem lub płytkami.

Andzia 

Wysłany: 2010-08-20, 12:33   

Raymundo napisał/a:
przerwę między oddaniem KP a osoczem lub płytkami.

Po oddaniu krwi pełnej na płytki można iść już po 4 tygodniach.

Danyeru 
Wredny PasQd

Wysłany: 2010-08-20, 13:06   

Raymundo, pierwsza część mojej wypowiedzi dotyczy donacji płytek bądź osocza po donacji KP, co jest jasno napisane. Druga część była nie ścisła, więc doprecyzowałem.
Dla jasności napiszę to jeszcze raz z naniesioną już poprawką:

Kobiety mogą oddawać krew pełną również co 8 tygodni z zastrzeżeniem, że nie częściej niż 4 razy w roku.

beam022 

Wysłany: 2010-09-08, 16:09   Odstępy czasowe pomiędzy donacjami

Dzięki wszystkim za wypowiedzi. :)

A ja mam taki problem - znalazłem zapis o tym, że krew pełną można oddać już po 48 godzinach od aferezy, więc np. płytek:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi napisał/a:
3. Jeżeli dawca krwi został poddany zabiegowi aferezy, pobranie krwi pełnej może nastąpić po upływie 48 godzin od tego zabiegu, z wyjątkiem zabiegu erytroaferezy.

To autentycznie tak jest? Można pójść na płytki i 2 dni później pojawić się na krew?

fotomis 

Grupa krwi: A Rh+
Wysłany: 2010-09-08, 16:21   

beam022 napisał/a:
A ja mam taki problem - znalazłem zapis o tym, że krew pełną można oddać już po 48 godzinach od aferezy, więc np. płytek:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi

Skoro już się wziąłeś ambitnie za grzebanie w LEX'ie to może uprzejmie zwracaj uwagę na dopiski do cytowanych aktów prawnych. Przynamniej na te, które zostały wytłuszczone i zaznaczone czerwoną czcionka:

lex.pl napisał/a:
Uwaga: Uprzejmie informujemy , że dostępny w tym miejscu tekst aktu prawnego jest nieaktualny.

;)

Michał

beam022 

Wysłany: 2010-09-08, 16:32   

fotomis napisał/a:
Skoro już się wziąłeś ambitnie za grzebanie w LEX'ie to może uprzejmie zwracaj uwagę na dopiski do cytowanych aktów prawnych. Przynamniej na te, które zostały wytłuszczone i zaznaczone czerwoną czcionka.

Z taką krytyką to bym się wstrzymał.

- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi, na które się powołałem.

- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 31 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi, które nie zmienia brzmienia cytowanego podpunktu, a w tej wersji (ponieważ nie został zmieniony - to oczywiste) nie ma tego podpunktu. To miałem się powoływać na podpunkt z dokumentu, w którym go nie ma? Hmm.

No ale prawdopodobnie oceniam posiadając niepełne informacje, bo jedyne co zrobiłem to znalazłem i przeczytałem oba dokumenty... Czyż nie? Może najpierw warto dowiedzieć się coś ponad wytłuszczony i czerwony dopisek zanim się wystartuje z takimi tekstami?

lex.pl napisał/a:
Uwaga: Uprzejmie informujemy , że dostępny w tym miejscu tekst aktu prawnego jest nieaktualny.

Od czasu jego opublikowania pojawił się już inny akt prawny (lub kilka aktów), zmieniający w jakimś zakresie widoczny tu tekst lub wręcz uchylający ten właśnie akt.

Nasz serwis internetowy nie zawiera tekstów ujednoliconych wszystkich obowiązujących aktów prawnych.

A swoją drogą to szkoda, że nie przytoczyłeś (może nie przeczytałeś? ;) ) całego komunikatu.

.
Ostatnio zmieniony przez beam022 2010-09-08, 17:06, w całości zmieniany 7 razy  

AndrzejSz 

Ilość oddanej krwi: 115.470
Wysłany: 2010-09-09, 06:47   

Przecież w tym rozporządzeniu wyraźnie jest napisane:

3. W szczególnych przypadkach, takich jak konieczność kilkakrotnego przetoczenia krwinek płytkowych od jednego dawcy, przerwy między zabiegami mogą zostać za zgodą lekarza skrócone do 48 godzin.

Pozdrawiam

beam022 

Wysłany: 2010-09-09, 13:20   

AndrzejSz napisał/a:
Przecież w tym rozporządzeniu wyraźnie jest napisane:
3. W szczególnych przypadkach, takich jak konieczność kilkakrotnego przetoczenia krwinek płytkowych od jednego dawcy, przerwy między zabiegami mogą zostać za zgodą lekarza skrócone do 48 godzin.

Dokładnie, jest wyraźnie napisane o przypadku kilkakrotnych zabiegów aferezy. Tyle, że ja nie pytam o odstęp pomiędzy np. płytkami a płytkami, tylko pomiędzy płytkami a krwią. Prawda? Przytaczasz inny podpunkt! To co zacytowałeś to fragment sekcji "Zabiegi aferezy", a ja cytowałem fragment działu "Krew pełna".

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi napisał/a:
I. Krew pełna
(...)
3. Jeżeli dawca krwi został poddany zabiegowi aferezy, pobranie krwi pełnej może nastąpić po upływie 48 godzin od tego zabiegu, z wyjątkiem zabiegu erytroaferezy.

III. Zabiegi aferezy
(...)

Dodatkowo, w podpunkcie który przytoczyłem nie ma mowy o "skróceniu" przerwy, tylko konkretnie ile przerwa musi przynajmniej wynosić. Nie ma też tam informacji o tym, że sytuacja musi być szczególna i odstęp wynosi 48 godzin tylko w drodze wyjątku i za specjalną zgodą lekarza. Nie ma tam żadnej z tych informacji.

Tym bardziej - skoro w innym miejscu (tego samego!) rozporządzenia pojawiają się takie uwagi, nie uważasz że gdyby obowiązywały w przypadku donacji krwi po aferezie, to też by tu nadmieniono, że dotyczy to tylko sytuacji wyjątkowych?

.
Ostatnio zmieniony przez beam022 2010-09-09, 13:24, w całości zmieniany 1 raz  

Amelia167 

Wysłany: 2010-10-09, 13:28   

Mam pytanie: co mogłoby się stać gdybym oddała krew w odstępie mniejszym niż 8 tyg i częściej niż 4 razy w ciągu roku?

Danyeru 
Wredny PasQd

Wysłany: 2010-10-09, 14:42   

Gdyby jakimś cudem Ci się to udało, to przy jednorazowym epizodzie raczej nic by Ci się nie stało (może większe osłabienie, większa podatność na ew. Omdlenia). Natomiast, gdyby ktoś robił to często, to mógłby się dorobić anemii. (To jest moja, laicka opinia.)

Odpowiedz do tematu