forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Dawcy szpiku kostnego
Autor Wiadomość
deway 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2009-05-31, 21:36   Dawcy szpiku kostnego

Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego - podstawowe informacje
http://pokazywarka.pl/dawcy_szpiku_kostnego/

W internecie jest wiele mitów i legend na temat dawców, więc pokrótce wyjaśniam poniżej, o co chodzi.

W Polsce co druga osoba chora na białaczkę nie znajduje odpowiedniego dawcy wśród osób niespokrewnionych. Dlatego ważne jest, aby potencjalnych dawców było jak najwięcej. Daje to większe szanse chorym na znalezienie tego właściwego.

Potencjalnym dawcą może zostać:
każdy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nadwagi.

W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania ok. 5 ml krwi.
Przy tej okazji zostajesz zapisany w rejestrze dawców i pozostaje czekać na kontakt z fundacji.
Może się okazać, że przez całe życie nie zostaniesz dawcą szpiku kostnego dla nikogo, bo faktycznie dawcą zostaje się wtedy, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej, jak chory pacjent, który szuka dawcy. Wtedy niezbędne będą dodatkowe badania lekarskie.

Od osoby, która faktycznie zostanie dawcą, szpik można pobrać na dwa różne sposoby, poprzez:
1) Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań)

- dawca otrzymuje przez ok. 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które następnie specjalną metodą można pobrać bezpośrednio z krwi
- metoda ta znana jest na świecie od 1988 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane
- podczas zażywania leku mogą wystąpić grypopodobne symptomy
- nie ma konieczności pobytu w szpitalu
- zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa ok. 3-4 godziny

2) Pobranie szpiku kostnego z grzbietu biodrowego

- szpik pobiera się z grzbietu biodrowego (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się ok. 5% szpiku i podaje go choremu
- dawca przyjmowany jest na odział zwykle dzień przed oddaniem szpiku, w szpitalu pozostaje 2-3 dni
- po pobraniu dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach
- szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod uzależniona jest od stanu zdrowia i preferencji chorego na białaczkę pacjenta. W miarę możliwości bierze się pod uwagę życzenia dawcy.

Potencjalnym dawcą szpiku kostnego można zostać m.in. na organizowanych co jakiś czas w różnych miastach akcjach.
Jeśli ktoś nie może być na nich obecny powinien zarejestrować się na stronach któreś z fundacji, czy też poszukać jakieś organizacji w swoim mieście, można także wypełnić np. formularz na stronie:
http://www.dkms.pl/index.php?id=456&no_cache=1
Wtedy otrzymasz przesyłkę pocztową z formularzem rejestracyjnym i pałeczkami do pobrania śluzu oraz instrukcją, jak pobrać śluz z jamy ustnej. Pałeczki ze śluzem i formularzem rejestracyjnym należy odesłać do fundacji.
Jest to jedna z metod pobrania materiału genetycznego do badania, która nie wymaga wizyty u lekarza.

Rejestracja potencjalnego dawcy jest całkowicie BEZPŁATNA.
Koszt badania jednego materiału genetycznego wynosi w przypadku fundacji DKMS 250 zł, ale tą kwotę pokrywa Fundacja. Koszty rejestracji nie są pokrywane przez Ministerstwo Zdrowia, dlatego ważne są dotacje finansowe, które można przekazać na rzecz fundacji - pozwolą one na przebadanie większej ilości dawców.
https://www.dkms.pl/index.php?id=187

Najczęściej zadawane pytania:
http://www.dkms.pl/index.php?id=184

Przy niestandardowych pytaniach zawsze można zadzwonić do danej instytucji i wyjaśnić wątpliwości.

W Katowicach można zostać bezpłatnie potencjalnym dawcą szpiku kostnego w:
Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
na ul. Raciborskiej 15

Wystarczy skontaktować się w tej sprawie telefonicznie na podany niżej numer telefonu.
Pracownia Immunogenetyki Układu HLA:
tel. 032 208 73 30 lub 032 208 73 28
Ostatnio zmieniony przez Danyeru 2009-09-19, 23:25, w całości zmieniany 2 razy  

Hani 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 28,150
Wysłany: 2010-09-28, 12:12   

Wczoraj byłam na ul: Saskiej w warszawie w RCKiK. Od soboty trwa wielka akcja rejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Pytałam, trwa do odwołania, na pewno za miesiąc zarejestrować się jeszcze będzie można. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem,a ja się zagapiłam, najpierw się zarejestrowałam ( do oddawania płytek) a dopiero później się z orientowałam, że mogę jeszcze jako dawca szpiku. Panie w gabinecie nie chciały mi więcej dziurek w żyle robić, powiedziały, że za miesiąc też mogę, stąd wiem :)

samanciurka 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 6000
Wysłany: 2011-01-04, 00:00   

13 grudnia byłam w Bydgoszczy na pobraniu próbki do szpiku.Modlę się aby znalazła się osoba której będę mogła pomóc.

matin 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 1800 ml
Wysłany: 2011-01-06, 12:23   

samanciurka, to by dopiero było! Gdyby jak tylko jest jakiś dawca, to ktoś musiał zachorować. Niech się lepiej żaden chory nie znajduje.
Ale oczywiście rozumiem Twój skrót myślowy :)

Pozdrowienia

Milano 

Ilość oddanej krwi: 2700ml
Wysłany: 2011-01-07, 17:44   

Gdybyście mieli wybierać, to którą metodą wolelibyście oddać szpik i dlaczego?
Ja kiedyś się zarejestruję, ale puki jestem na utrzymaniu rodziców to nie jest możliwe, bo znając ich, w przypadku, gdyby znalazł się biorca, nie dopuściliby mnie do zabiegu bo by się bali, matka by schizów dostawała itd.

Paulinka 
As Elephant....

Wysłany: 2011-01-08, 15:09   

Milano ja bym chyba wolała, jeśli już bym została takim dawcą (wkrótce zamierzam się zarejestrować) by szpik pobrali metodą z grzebienia kości biodrowej. Widziałam punkcję takiego talerza biodrowego i jakoś nie wyglądało strasznie. To by była tylko chwila bólu. A z kolei pobranie z krwi obwodowej jakoś mnie przeraża... branie leków przed, 3-4 godziny samego oddawania(jak ja przy zwykłej donacji dostaje ADHD to co by było przy dłuższym okresie czasu...) hmm jeśli miałabym wybierać to proszę,bierzcie z biodra :]

"Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze okaże się później. Żałuję się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się."
Andrzej Sapkowski

aerhaplus 

Ilość oddanej krwi: 4,5l
Wysłany: 2011-01-08, 15:58   

Paulinka napisał/a:
Milano A z kolei pobranie z krwi obwodowej jakoś mnie przeraża... branie leków przed (...)

Czyli w przypadku pobierania z grzbietu biodrowego nie trzeba przyjmować czynniku wzrostu?

Milano 

Wysłany: 2011-01-08, 16:07   

aerhaplus napisał/a:
Czyli w przypadku pobierania z grzbietu biodrowego nie trzeba przyjmować czynniku wzrostu?

Nie trzeba, wtedy po pobraniu w ciągu 2 tyg się regeneruje ubytek.

Paulinka, dzięki za odp. :P
Ostatnio zmieniony przez Milano 2011-01-08, 16:08, w całości zmieniany 1 raz  

Paulinka 
As Elephant....

Wysłany: 2011-01-08, 16:53   

Milano a Ty którą metodę byś wybrał?

"Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze okaże się później. Żałuję się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się."
Andrzej Sapkowski

Milano 

Wysłany: 2011-01-08, 16:57   

Paulinka napisał/a:
Milano a Ty którą metodę byś wybrał?

ja myślałem bardziej nad krwią obwodową.
Co prawda bardziej męczące, ale ja źle znoszę narkozy (wymiotuję po przebudzeniu) i z tego co jest tu napisane, 80% ludzi wybiera właśnie pobieranie z krwi.
Ale w żadnym wypadku nie wykluczam tu pobierania z kości udowej.
Z resztą, w głównej mierze to jest decyzja lekarza ;)

Paulinka 
As Elephant....

Wysłany: 2011-01-08, 17:02   

Milano jakże dyplomatyczna odpowiedź :rotfl:

Hmmm a ktoś się orientuje czy nie może to być robione w innym znieczuleniu? Np. podpajęczynówkowym?

Andrzej Sapkowski

Sandman 

Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2011-01-08, 20:50   

Milano napisał/a:
Gdybyście mieli wybierać, to którą metodą wolelibyście oddać szpik i dlaczego?

Dla mnie to bez różnicy. Dostosowałbym się do propozycji ośrodka (ze względu na stan biorcy proponują jedną z metod).

Paulinka napisał/a:
Widziałam punkcję takiego talerza biodrowego i jakoś nie wyglądało strasznie. To by była tylko chwila bólu.

Punkcję diagnostyczną zapewne?
Pobranie szpiku do przeszczepu trwa 1-1,5h więc nie jest to tylko chwila bólu ;) Pobranie litra szpiku trochę trwa.

aerhaplus napisał/a:

Nie trzeba.

Milano napisał/a:

Co prawda bardziej męczące, ale ja źle znoszę narkozy (wymiotuję po przebudzeniu)

zacznij palić papierosy ;)

Paulinka napisał/a:

Hmmm a ktoś się orientuje czy nie może to być robione w innym znieczuleniu?

w zewnątrzoponowym jeszcze robią czasem.

Paulinka 
As Elephant....

Wysłany: 2011-01-09, 10:31   

Sandman napisał/a:

Punkcję diagnostyczną zapewne?
Pobranie szpiku do przeszczepu trwa 1-1,5h więc nie jest to tylko chwila bólu ;) Pobranie litra szpiku trochę trwa.

Dokładnie tak.
Hmmm ale dalej 1-1,5h to nie 3-4h :] także pozostaję przy biodrowej.

Andrzej Sapkowski

marek6 
:)

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 18296
Wysłany: 2011-01-09, 10:50   

tu macie troszkę opisane o dawcy szpiku

Cytat:
Dawstwo szpiku

Oddając szpik możesz uratować życie cierpiącym na choroby układu krwionośnego.

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18 - 50 lat. Dawcą możesz zostać i Ty, bowiem pokrewieństwo z biorcą nie jest konieczne, a Twój szpik może uratować życie komuś obcemu - ważne, by wystąpiła zgodność antygenów HLA w Bankach Dawców Szpiku. Im więcej osób jest w nich zarejestrowanych, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniej próbki i tym samym na uratowanie chorego. Należy również pamiętać o przeciwwskazaniach co do zostania dawcą szpiku - przyszły dawca nie może być nosicielem wirusa HIV, WZW typu B i C, a także nie mógł w przeszłości chorować na żółtaczkę pokarmową, gruźlicę, choroby hematologiczne i onkologiczne. Chęć zostania dawcą szpiku deklaruje się przez wypełnienie i przesłanie pod wskazany adres formularza „Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNDSiKP)”. Można go otrzymać w stacjach krwiodawstwa i Zakładach Opieki Zdrowotnej a także pobrać z Internetu ze strony http://www.poltransplant.org.pl. Można tez zgłosić chęć zostania dawcą szpiku telefonicznie lub listownie i otrzymać formularz oświadczenia. Po zarejestrowaniu danych osobowych w Rejestrze, zostaniesz skierowany do określonego Zakładu Opieki Zdrowotnej w celu oznaczenia antygenów HLA. Dane osobowe przez cały czas będą pod ochroną, nie zostaną udostępnione żadnym postronnym osobom. W przypadku zmiany decyzji – rezygnacji z chęci bycia dawcą, należy zgłosić się do CRNDSiKP. To wystarczy, by zostać skreślonym z listy.

Kiedy w którymś z ośrodków zajmujących się przeszczepianiem szpiku znajdzie się biorca posiadający identyczne antygeny HLA z Twoimi, zostaniesz powiadomiony o konieczności zgłoszenia się do tego ośrodka. Po wykonaniu końcowych badań potwierdzających dobry stan zdrowia i wykluczeniu nosicielstwa wirusów, podejmiesz ostateczną decyzję w sprawie pobrania szpiku do przeszczepienia. Pobranie komórek poprzedza spotkanie informacyjne z dyrektorem Ośrodka Transplantacyjnego i lekarzem pobierającym szpik. Podczas spotkania otrzymasz dokładne informacje o technice, ewentualnych skutkach ubocznych i korzyściach dla biorcy. Następnym krokiem jest intensywne przygotowanie biorcy silnie działającymi lekami do przyjęcia alogenicznego przeszczepu szpiku. Szpik do przeszczepienia zostaną pobrane w szpitalu w znieczuleniu ogólnym. Komórki krwiotwórcze mogą być pozyskane także z krwi obwodowej, odbywa się to w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Następnego dnia po oddaniu szpiku możesz być wypisany do domu. Wszystkie badania oraz procedury związane z oddaniem szpiku są opłacane przez budżet państwa.

Pobieranie szpiku kostnego „od kuchni”.

Pobranie szpiku odbywa się na sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu nadoponowym. Pobranie wykonuje się metodą wielokrotnych nakłuć okolicy tylnej głównej krawędzi kości biodrowej. Po wkłuciu się do jamy szpikowej odsysa się szpik kostny w objętości ok. 5 ml. Zwykle po zabiegu pozostaje kilka śladów po nakłuciu, ale wraz z czasem znikają. Całkowita objętość pobranego szpiku zależy od sytuacji klinicznej i określa ją głównie waga biorcy (waga dawcy i liczba komórek w pobranym szpiku również brane są pod uwagę). Średnio pobiera się ok. 1000 ml szpiku, rzadko więcej niż 1500 ml. Zabieg trwa ok. 45-90 minut. Pobrany szpik umieszcza się w specjalnym pojemniku z płynem przeciwkrzepliwym. Po pobraniu szpik poddawany jest filtracji i dalszej obróbce, jeżeli jest to konieczne. Zazwyczaj na kilkanaście dni przed zabiegiem dawca zgłasza się do stacji krwiodawstwa w celu pobrania od niego krwi do autotransfuzji (ok. 400 ml). Krew zostanie podana mu po zakończeniu zabiegu. Organizm dawcy regeneruje się całkowicie w przeciągu kilku tygodni po zabiegu. Już na drugi dzień po pobraniu szpiku, dawca zostaje wypisany do domu.

wzięte z www.dawca.pl

...

Sandman 

Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2011-01-09, 13:31   

Paulinka napisał/a:

Hmmm ale dalej 1-1,5h to nie 3-4h :] także pozostaję przy biodrowej.

Jeśli doliczyć to, że po zabiegu trzeba leżeć płasko przez określony czas i to, że przez parę dni pupcia boli wychodzi w zasadzie na jedno.

Odpowiedz do tematu