forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy z powodu zbyt częstego oddawania krwi
Autor Wiadomość
Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2010-02-10, 13:32   

corner napisał/a:
No właśnie: po integracji systemów (co mam nadzieję za niedługo nastąpi), wszystkie przekręty będzie widać jak na dłoni. Co wtedy może grozić takiemu krwiodawcy? Jakaś dyskwalifikacja albo odpowiedzialność karna?

Nie trzeba czekać na integrację systemów. Już teraz, jeśli udowodni się dawcy świadome oddanie krwi "zakażonej", czyli z jakiegoś powodu nieodpowiedniej dla biorcy (np. zawierającej jakieś zarazki, o których on wie lub powinien się ich obecności domyślać, a diagnostycznie są nie do wykrycia), można go pociągnąć do odpowiedzialności karnej, choć wydaje mi się, że musi wystąpić skutek w postaci szkody dla biorcy.
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...

Juli 
Cała ja ^^

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 2,25 l
Wysłany: 2010-02-10, 13:38   

I bez szkody dla biorcy powinna grozić odpowiedzialność karna takiemu delikwentowi.. Może ludzie wtedy się nauczą. To nie są honorowi dawcy moim zdaniem. Nie powinni nawet tak się nazywać.
Ostatnio zmieniony przez Juli 2010-02-10, 13:39, w całości zmieniany 1 raz  

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2010-02-10, 19:45   

Martens napisał/a:
covert napisał/a:
mam zamiar iść jutro bo potrzebuje zwolnienie z pracy będzie to odstęp 2,5tyg. i myślę ze w centrum się nie zorientują ze za często chodzę (ostatnio się nie zorientowali)

Na razie jesteś zwykłym oszustem
covert napisał/a:
Wiem ze to lekka przesada

w dodatku cynicznym
covert napisał/a:
Czy zakład pracy może poprosić o wykaz mojego oddawania?? (przecież zwolnienie było od doktora, czyli jak coś mógłbym się zapierać że oddałem a nie ale tylko rejestracje zanotowali.

i, jak wynika z wypowiedzi, nie zamierzasz przestać oszukiwać.

Za moment możesz zostać także przestępcą - jeśli twoja krew komuś zaszkodzi a okaże się, że świadomie oddałeś ją niezgodnie z regułami.

Jesteś żałosnym drobnym krętaczem. Mam nadzieję i szczerze ci tego życzę, że te machlojki, małe może i w twoim pojęciu nieszkodliwe, wyjdą jak najszybciej na jaw.

Martens chylę czoła za tego posta :padam:

Ostatnio zmieniony przez jaszczurkowa 2010-02-10, 20:08, w całości zmieniany 1 raz  

Sinistra 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 15100
Wysłany: 2010-02-16, 12:43   

Juli napisał/a:
Moim zdaniem i nie obrażając Cię tutaj covert tacy ludzie jak Ty nie powinni oddawać krwi, skoro robią to tylko i wyłącznie ze względu na wolne w pracy.

Dla biorcy motywacja dawcy raczej znaczenia nie ma. jak się oddaje tylko dla np. czekolad, to też dobrze. Ważne, żeby w ogóle oddać.

Taka uwaga ogólna.

Eltanin 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 450 ml
Wysłany: 2012-07-08, 23:09   

Czy krwiodawstwo może powodować zwiększone wypadanie włosów?
Czy kiedykolwiek to odczuliście ?

Jeszcze nie oddawałem krwi, jak na razie rozważam wszystkie za i przeciw :|
A zacząłem się zastanawiać i nad tą hipotezą wypadania włosów, ponieważ już teraz wypada mi ich dość sporo i boję się pomyśleć co będzie jak zacznę oddawać krew.

Znalazłem takie informacje:
Cytat:
Także ewentualne niewłaściwe odżywianie wpływa na porost włosów.

Błędy w odżywianiu dotyczą najczęściej ilości dostarczanego białka. Brak białka, także w krajach o wysokim standardzie życia, nie jest zjawiskiem nieznanym. Szczególnie często dotyka on wegetarian.

Także dobrowolne, drastyczne odchudzanie, stosowane często przez młode kobiety, może być częstą przyczyną utraty włosów. Młodzi ludzie z nadwagą próbują często zrzucić ją ,stosując dietę sałatkową albo owocową. Dietetycznie sterowany zmniejszony dopływ białka może doprowadzić do tego, że mieszki włosowe przejdą przedwcześnie w fazę spoczynku. Ta sama sytuacja może wystąpić w przypadku utraty krwi, dotyczyć może na przykład krwiodawców.

Brak żelaza, także w przypadku poziomu hemoglobiny w normie, może mieć wpływ na utratę włosów. Przy chronicznym braku cynku po mniej więcej 2 miesiącach pojawiają się zmiany na skórze. Dochodzi do zaczerwienienia i łuszczenia skóry w kącikach ust, później może dojść do wypadania włosów na głowie i z brwi.

KJ 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 9,9 l
Wysłany: 2012-07-09, 10:53   

Samo oddawanie krwi nie powoduje wypadania włosów. Braki spowodowane donacją regenerują się przy normalnym odżywianiu do ok. 3 dni (czy jakoś tak), zawsze możesz po donacji profilaktycznie przez np. tydzień zażywać jakiś suplement. Na forum jest kilku wegetarian, może oni się wypowiedzą, jak to u nich wygląda.
http://www.postronienatury.pl
:)

Maria K 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2015-03-31, 11:28   

Nie spotkałam się wcześniej z informacja aby od oddawania krwi wypadały włosy - choc poziom żelaza lepiej kontrolować. Myślę że wypadanie włosów to rzeczywiscie kwestia wcześniejszych braków w organizmie. O co do za i przeciw oddawaniau krwi zachecam jak najbardziej, polecam też artykuł:

Angina 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 4950ml
Wysłany: 2015-05-29, 22:26   

Mój wujek przez 30 lat regularnie oddawał krew i płytki.
Umarł w w wieku 50 paru lat. Przypadek?
Tak ;) wykończyło go picie :cwaniak:
Po przeczytaniu początku wątku samo mi się nasuwa :P

Aneta Bednarska 
nienazwana

Ilość oddanej krwi: 10 litrów
Wysłany: 2015-07-09, 15:25   

To ja troszkę z innej beczki..... Oddaję krew od jakiś 5-6 lat, mam oddane ciut ponad 10 litrów krwi pełnej, składników nigdy nie oddawałam. W tym czasie miałam przerwy w oddawaniu spowodowane odrobinę za niską (progową) hemoglobiną. Od jakiegoś roku- półtora hemoglobina się podniosła, wyniki mam doskonałe i oddaję regularnie, ale już po raz drugi personel przy pobieraniu mi krwi zaczyna mówić o zrostach :( . Fakt, oddawałam zazwyczaj tylko z jednej, ręki ale chyba będę musiała rzadziej chodzić oddawać krew :( . Po jakim czasie i czy w ogóle zrosty się regenerują/znikają? Nie chcę rezygnować z donacji :( :(

Marciagd 

Ilość oddanej krwi: 10.35 l
Wysłany: 2015-07-09, 21:24   

Aneta Bednarska napisał/a:
Fakt, oddawałam zazwyczaj tylko z jednej, ręki ale chyba będę musiała rzadziej chodzić oddawać krew :(
w obu rekach zrosty? z drugiej się nie da?

Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd, choćby o te dziesięć godzin stąd

Niśka 
świeżynka :)

Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2015-07-09, 21:24   

Aneta Bednarska, zbliznowacenia żyły są niestety nie do uniknięcia. Przeszkadzają zwłaszcza, gdy żyły z samej swej natury nie są zbyt szerokie. Spróbuj oddawać z drugiej ręki, albo na zmianę to z jednej, to z drugiej. Z mojego osobistego doświadczenia: do oddawania krwi nie trzeba mieć jakiejś super żyły. Super to musi być, ale do separatora.

Aneta Bednarska 
nienazwana

Wysłany: 2015-07-10, 07:59   

Od dłuższego czasu oddawałam faktycznie prawie zawsze z jednej ręki, bo w drugiej kilka razy usłyszałam że "żyła ucieka" a raz się zdarzyło, że w połowie donacji nagle przestała lecieć krew i trzeba było przestać ,bo na drugie kłucie już się nie zdecydowałam tamtego dnia. Może dlatego się zraziłam do oddawania z lewej ręki. Na separator się nie zdecydowałam nigdy właśnie dlatego, że kiedyś usłyszałam również że mam "kiepskie żyły". Pomimo świadomości "jatrogenności" takich wypowiedzi personelu medycznego gdzieś w człowieku to pozostaje i powoduje może nie lęk ale niechęć :(
Teraz jak pójdę spróbuję oddać z drugiej ręki. Nie chcę rezygnować :)

Niśka 

Wysłany: 2015-07-10, 09:12   

To podobnie jak u mnie, też bywa, że na lewej ręce mi żyły "uciekają".
Opowiem Ci moją jedną przygodę w RCKiK. Wspomnę jednak najpierw, że mam z natury bardzo wysokie płytki (380 to mało, normalnie mam 400-410), a płytki są bardzo potrzebne, więc nie dość, że wszyscy w RCKiK zachęcają mnie na płytki, to jeszcze pielęgniarki się starają je właśnie pobierać, mimo, że mam "stosunkowo kiepskie żyły jak na płytki".
No więc razu pewnego poszłam na płytki (a akurat miałam prawie 400). Jak zwykle - morfologia z lewej ręki, separacja z prawej. Ale tym razem po wkłuciu igły separacyjnej nic nie leciało. Zaraz awantura, że to moja wina, że mam słabe żyły, kto mi pozwolił płytki etc. Tak przy okazji - za następnym razem znów poszłam na płytki i pielęgniarce wkłuwającej igłę separacyjną opowiedziałam tę historię. Przyznała, że rzeczywiście żyła jest stosunkowo słaba, ale można się wkłuwać, jest jeszcze "miękka" (nie ma dużo zbliznowaceń), a tamta pielęgniarka musiała po prostu niechcący ją przebić. Pytanie pozostaje otwarte - po co było robić taką awanturę? Jakby od razu przyznała "sorry, musiałam niechcący przebić żyłę" to by to było całkowicie zrozumiałe.
No, ale wracając do tamtej historii. Akurat miałam wyniki jak marzenie i naprawdę zależało mi, aby oddać cokolwiek. Dlatego zapytałam, czy mogę pójść na krew. Ta wrzeszcząca zaraz "pani pójdzie, ale nie obiecuję, że cokolwiek się da" (chodziło o żyły na lewej ręce). Na krwi była sympatyczniejsza pielęgniarka, powiedziałam jej, że żyła na lewej ręce była kłuta do morfologii, ona powiedziała "zobaczymy, co da się zrobić", wkłuła się do żyły obok (nie tej, która idzie przez środek zgięcia łokciowego) i spokojnie oddałam 450 ml krwi.
Tak więc morał jest taki - nawet z kiepskich żył może udać się oddać krew, ale nie należy się zrażać, jeśli akurat jednego dnia się nie uda. Pielęgniarki są różne, nie należy się nimi przejmować, trzeba próbować do skutku. Nawet za cenę wstania i wyjścia akurat danego dnia. Gdy wrócisz po 2 tygodniach bardzo prawdopodobne, że trafisz już na inną pielęgniarkę. A jeśli ktoś chce, to znajdzie właściwą żyłę.
A propos "to znajdzie właściwą żyłę". Jeśli ktoś oddaje komórki macierzyste, jest to tak szalenie ważne, że nawet przy słabych żyłach... najwyżej wkłują się do żyły szyjnej.
Ostatnio zmieniony przez Niśka 2015-07-10, 09:21, w całości zmieniany 1 raz  

Aneta Bednarska 
nienazwana

Wysłany: 2015-07-10, 09:55   

Dzięki za wsparcie. :)
Jeszcze dopytam z ciekawości. Nigdy nie oddawałam płytek z powodu w/w jak również z powodu, że w punktach, do których miałam najwygodniej (najbliżej) pójść, nie było separatorów. Teraz także musiałabym dojeżdżać jakieś 50 km do Wawki, więc wygodniej mi oddawać krew pełną.
Czy przed oddaniem płytek bada się ich ilość w próbce podobnie jak bada się poziom hemoglobiny przed donacją pełnej krwi?

Niśka 

Wysłany: 2015-07-10, 10:15   

Przed oddaniem płytek robi się morfologię - nie wiem, czy pełną i z rozmazem, bo w warszawskim RCKiK wszystko mają w komputerach, ale na pewno oznacza się hemoglobinę, hematokryt, czerwone ciałka krwi, białe i płytki. Krew z żyły, nie z palca. I to się robi za każdym razem (nie raz do roku).
Ostatnio zmieniony przez Niśka 2015-07-10, 10:28, w całości zmieniany 3 razy  

Odpowiedz do tematu