forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy z powodu zbyt częstego oddawania krwi
Autor Wiadomość
Tratata 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 5
Wysłany: 2008-12-30, 20:23   Problemy z powodu zbyt częstego oddawania krwi

Mój starszy kolega z pracy, jakiś czas temu oddawał dość regularnie krew.
Oddał jej dużo, był prezesem koła krwiodawstwa.
W pewnym momencie musiał przestać, bo wykryto coś w jego krwi co sprawiło że nie nadawała się już do pobierania ("blilirubina" czy coś takiego).
Mówił że odczuwał uderzenia do głowy i doszło do tego że żona musiała mu upuszczać krwi igłą w domu.
Pytam się dlatego że w ulotkach w centrum krwiodawstwa jest napisane że to jest bezpieczne - jak jest naprawdę, czy to co on mówi jest możliwe?
Wiem że na ulotce można wszystko napisać na papierze on wszystko przyjmie.
Czy oddawanie krwi raz na 2 miesiące to za często dla faceta ? może bezpieczniej raz na 3?
Nie chciał bym mieć jakichś problemów zdrowotnych z powodu za częstego oddawania krwi.

Piszemy poprawnie :)
Ostatnio zmieniony przez jaszczurkowa 2008-12-30, 21:48, w całości zmieniany 1 raz  

pawel 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 22,2 l
Wysłany: 2008-12-30, 21:19   

Podwyższony poziom bilirubiny we krwi może być spowodowany kłopotami z wątrobą. Jest też kilka innych przyczyn, które można sobie wygooglać, ale żadna z nich nie ma raczej związku z oddawaniem krwi. To, że akurat pojawiła się u regularnego dawcy to chyba raczej przypadek. Na pewno kolega powinien iść do lekarza i poddać się badaniom. Myślę, że lekarz określi przyczynę złego samopoczucia i zaleci terapię skuteczniejszą niż upuszczanie krwi ;)

Tratata 

Wysłany: 2008-12-30, 21:44   

Głównie mi chodziło w tym pytaniu czy może dojść z powodu zbyt częstego oddawania krwi (np. co 2 miesiące) do takich objawów jak nadciśnienie, uderzenia do głowy itd. "przymus oddawania krwi"

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2008-12-30, 21:50   

Tratata napisał/a:
Głównie mi chodziło w tym pytaniu czy może dojść z powodu zbyt częstego oddawania krwi (np. co 2 miesiące) do takich objawów jak nadciśnienie, uderzenia do głowy itd. "przymus oddawania krwi"

Nadciśnienie przychodzi często z wiekiem i nie ma nic do rzeczy czy jest się ZHDK czy nie.
Odsyłam do Cieluszka lub fotomisa - panowie nie są jeszcze w wieku zaawansowanym bardzo, ale mają wiedzę i lata doświadczeń :)

Nie ma czegoś takiego jak "przymus oddawania krwi".

Tratata 

Wysłany: 2008-12-30, 21:58   

Nadal nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie, czy częste oddawanie krwi np. raz na 2 miesiące (dozwolone można raz na 2) może powodować jakieś negatywne skutki ?

jaszczurkowa 

Wysłany: 2008-12-30, 22:04   

Tratata napisał/a:
Nadal nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie, czy częste oddawanie krwi np. raz na 2 miesiące (dozwolone można raz na 2) może powodować jakieś negatywne skutki ?

Wystarczyłoby przeczytać uważnie FAQ, a nie musiałabym się powtarzać:
http://forum.krewniacy.co...dawstwa.php#p38

Nie ma czegoś takiego jak negatywne skutki oddawania krwi.. Wszystko to pojedyncze przypadki albo mity :P :d

Tratata 

Wysłany: 2008-12-30, 22:07   

> Nie ma czegoś takiego jak negatywne skutki oddawania krwi.. Wszystko to pojedyncze przypadki albo mity

Ja to znam z przekazu od kolegi który oddawał wiele lat, to nie jest jakiś papierek ulotka tylko samo życie, to nie jest jakiś niepoważny człowiek

jaszczurkowa 

Wysłany: 2008-12-30, 22:12   

Tratata napisał/a:
> Nie ma czegoś takiego jak negatywne skutki oddawania krwi.. Wszystko to pojedyncze przypadki albo mity

Ja to znam z przekazu od kolegi który oddawał wiele lat, to nie jest jakiś papierek ulotka tylko samo życie, to nie jest jakiś niepoważny człowiek

Dlatego odesłałam Cię do 2 Użytkowników doświadczonych w HDK :oczami:

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2008-12-30, 22:32   

jaszczurkowa, a ja mogę? Nieco młodszy od wymienionych, ale też jakoś daję radę ;)
Tratata, krew oddaję od 9 lat, bardzo regularnie. Ciśnienie mam "od zawsze" takie samo. Nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków w swoim organizmie. Ze dwa razy zdarzyła mi się kilkumiesięczna przerwa ale krew mnie nie rozsadziła od środka, a i nikt mi igłą nie musiał jej upuszczać :rotfl:

Cieluszek 
Dziadzio Marud

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 46.800
Wysłany: 2008-12-31, 05:43   

:wsciekly: Nie ma negatywnych skutków oddawania krwi i proszę ,aby kolega poszedł do lekarza się zbadać ,a nie leczyła Go żona :kwasny: Miałem dłuższą przerwę w oddawaniu i nic , a nic mi się nie działo i nie dzieje, a znam setki kolegów krwiodawców i stwierdzają to samo :padam:

http://szczytna.pl/?mod=show&site=1342

ŻABCIA :serce: :buzi: :love: :serce:

Телушек (D.B)

lidka 
:)

Ilość oddanej krwi: 29,35l
Wysłany: 2008-12-31, 13:12   

Ja już miałam trochę niespodzianek, jednak lekarz wyraźnie powiedział - to nie jest skutek oddawania krwi (choć 90% osób mi to usiłuje wmówić). Są to niejednokrotnie efekty złego odżywiania, braku ruchu, czy wady wrodzone.

A ulotki nie są tworzone przez ludzi z ulicy, i każdy tekst na nich musi zostać zaakceptowany przez lekarza. Jeśli jest napisane, że mężczyzna może oddawać co 2 miesiące - to może. 450ml nie osłabi organizmu ;-) Jeśli w międzyczasie źle się poczuje, przeziębi się - to odkłada oddawanie krwi. Organizm sam będzie sygnalizował, że może warto poczekać. I już. Nie ma co od razu zakładać "będę oddawał co 2 miesiące, i sprawdzę co mi się stanie".

PabloPCK 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 30,0
Wysłany: 2008-12-31, 14:57   

Tratata Oddawanie krwi nie ma negatywnych skutków dla organizmu. Nie istnieje coś takiego jak nadprodukcja krwi spowodowana tym, że kiedyś się ją oddawało.
Twoja żona jak i każda kobieta co miesiąc traci określoną ilość krwi, więc w czasie ciąży lub na starość będziesz jej co miesiąc ją upuszczać??
Mam nadzieje, że nie :)
Natomiast koledze zaleciłbym wizyte u lekarza, gdyż z jego głową coś jest nie tak, oraz wielki gratulacje dla jego żony, która upuszczała mu tą krew. :padam:

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2008-12-31, 15:00   

PabloPCK napisał/a:
wielki gratulacje dla jego żony, która upuszczała mu tą krew

Tratata, nie zrozum mnie źle, ale ten fragment o upuszczaniu krwi traktuję jako coś kompletnie niedorzecznego. Myślę, że inni forumowicze podobnie. Czy jesteś pewien, że ów kolega nie robi z Ciebie żartów?

Tratata 

Wysłany: 2009-01-01, 13:25   

No wiecie to jest poważny gościu raczej, około 50-tki, ma 2 dzieci już dorosłych i tak jak wam napisałem był prezesem koła honorowych dawców krwi, oddał tej krwi dużo z tego co mówił. Nie sądze żeby sobie jaja ze mnie robił. Może oddawał cześciej niż raz na 2 miesiące? nie wiem jak było dawniej z tym. Jeszcze od śp. Babki też słyszałem cały czas ostrzeżenia, że mąż sąsiadki też oddawał czesto i miał problemy ze zdrowiem ale tam też był alkohol więc może dlatego tak. Myślę że coś musi w tym być, ja ograniczę to chyba trochę i myślę że tak raz na 3 miesiące będzie ok.

ZlosliwyLesio 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2009-01-01, 15:07   

Tratata napisał/a:
No wiecie to jest poważny gościu raczej, około 50-tki, ma 2 dzieci już dorosłych i tak jak wam napisałem był prezesem koła honorowych dawców krwi, oddał tej krwi dużo z tego co mówił. Nie sądze żeby sobie jaja ze mnie robił. Może oddawał cześciej niż raz na 2 miesiące? nie wiem jak było dawniej z tym. Jeszcze od śp. Babki też słyszałem cały czas ostrzeżenia, że mąż sąsiadki też oddawał czesto i miał problemy ze zdrowiem ale tam też był alkohol więc może dlatego tak. Myślę że coś musi w tym być, ja ograniczę to chyba trochę i myślę że tak raz na 3 miesiące będzie ok.

Myślisz, że coś jest nie tak, bo tak twierdzi JEDNA znajoma Ci osoba? Która na dodatek nie ma pewnie żadnych uprawnień do wyrokowania o stanie swojego zdrowia? No to GRATULUJĘ. Takie bzdury jak ta, że coś jest nie tak ze zdrowiem, gdy się często (tak w ogóle, czy to jest często?) oddaje się krew, to chyba najbardziej rozpowszechniony mit o krwiodawstwie. Bo co jeśli co 3 miesiące to też często? A co pół roku? Może to też często i lepiej w ogóle nie oddawać?

Szybkie wyliczenie dla krwi pełnej, którą się chyba najczęściej oddaje i oddawało kilka i kilkanaście lat temu. Mądre źródła medyczne podaję, że kobieta co miesiac podczas miesiączki traci około 100 ml krwi (1200 ml rocznie), a dodając do tego ustawowe 1800 ml, które można oddać otrzymujemy 3000 ml rocznie.
Mężczyźni z kolei mogą ustawowo rocznie oddać 2700 ml. Jest to de facto mniej niż to co kobieta "traci" rocznie ;)

Więc proszę o logiczne uzasadnienie: dlaczego takie bzdury, jak ta opowieść Twojego kolegi pojawiają się tylko w męskim wykonaniu? Jeszcze nigdy nie słyszałam, żeby kobieta coś takiego opowiadała.... Po prostu Twój znajomy może mieć całkiem inny problem ze zdrowiem, niezwiązany z oddawaniem krwi.

Poza tym, na forum widziałam kiedyś jakiś wykres pokazujący jak zmieniły się składniki krwi (?) tuz po oddaniu. Nie za bardzo pamiętam kto to zrobił, ani jaki był temat więc nie szukam. Ale wykres pokazywał dość wyraźnie ze wzrost jest nieznaczny i dość szybko wraca to do ogólnie pojętej normy. Organizm nie ma przecież wbudowanego samoniszczącego mechanizmu i nie będzie produkował kilku litrów więcej krwi u stałego krwiodawcy ;) Jakby krwiodawstwo było szkodliwe to trzeba by było powiadomić o tym przed donacją i prosić krwiodawcę, żeby podpisał deklarację, że oddaje krew na własne ryzyko...

Trochę mnie poniosło, ale tyle osób które oddają latami mówi Ci, że to bzdura i nie ma czegoś takiego, a Ty dalej swoje. Dla mnie to jest pojedynek: opowieść kolegi krwiodawcy vs lekarze, ustawodawca i grono (zasłużonych) krwiodawców. I jeśli kolega jest bardzo i śmiertelnie poważny to upuszczanie krwi świadczy o jego medycznym zacofaniu, bo normalny człowiek przy kłopotach zdrowotnych konsultuje się z lekarzem. Zwłaszcza z mieszanką ciśnienie i wynikające z tego problemy. Albo rzeczywiście sobie żartuje...

Zapytałeś i usłyszałeś same przeczące tej historii odpowiedzi. Skoro nie przekonało Cię to, to po co pytałeś? Chodziło o potwierdzenie wersji znajomego?

Odpowiedz do tematu