forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Lesiu
2009-11-09, 22:00
Oddawanie ze wskazaniem
Autor Wiadomość
Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2010-10-18, 14:58   

nbdz, zadzwoń do rckik na Saskiej (zakładam, że oddawałeś w Warszawie) i dopytaj - być może uzyskasz to zaświadczenie u nich albo w którymś z oddziałów terenowych, który obsługiwał daną zbiórkę.

nbdz 

Grupa krwi: nie wiem
Wysłany: 2010-10-18, 15:01   

ok, bardzo wam dziękuje za pomoc i informację, raczej już więcej pytań nie będę mieć.:)

Martens 

Wysłany: 2010-10-18, 15:15   

Pytaj, po to jest to forum. Pamiętaj jednak o użyciu cudownej opcji "szukaj" zanim zadasz pytanie ;)
Powodzenia!

mnowak02 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 6250l
Wysłany: 2010-11-13, 20:38   

Pytania odnośnie oddawania krwi na kogoś:
1. Czy po takim oddaniu dostajemy wpis do książeczki honorowego dawcy
2. Czy wiedząc że dana osoba idzie do szpitala w późniejszym terminie (np. za miesiąc) czy można oddać na taką osobę i czy jest jakiś termin ważności do wykorzystania przez tą osobe??

Raymundo 

Ilość oddanej krwi: 10,97L
Wysłany: 2010-11-13, 21:29   

Cytat:
1. Czy po takim oddaniu dostajemy wpis do książeczki honorowego dawcy

Tak. Bo przecież oddało się honorowo krew.
Cytat:
2. Czy wiedząc że dana osoba idzie do szpitala w późniejszym terminie (np. za miesiąc) czy można oddać na taką osobę i czy jest jakiś termin ważności do wykorzystania przez tą osobe??

Zależy. Ale raczej nie. Lekarze chcą zaświadczeń przed samą operacją. Chociaż w ogóle nie czaję po co te zaświadczenia skoro w większości RCKiK'ów są odpowiednie zapasy krwi.

pakaj2d2 

Wysłany: 2011-01-14, 19:59   przesunięte z: Czy mogę być dawcą krwi??

Witam mam pytanie. Niedawno po raz pierwszy oddałem krew jakieś 3 miesiące temu. I niedawno byłem po raz drugi oddać krew ze wskazaniem na osobę, ponieważ była potrzebna. Mam pytanie czy krew, która za pierwszy raz oddałem mogę też ją przekazać osobie, która w danej chwili potrzebuje jej ???? mimo że krew oddałem w innym terminie niż była potrzebna
Ostatnio zmieniony przez fotomis 2011-01-14, 22:26, w całości zmieniany 2 razy  

Martens 

Wysłany: 2011-01-14, 20:36   

pakaj2d2, to zależy tak naprawdę od rejestracji rckik - czy wydadzą zaświadczenie także poprzedniej donacji, więc tam zasięgaj informacji.

Milano 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 2700ml
Wysłany: 2011-01-14, 20:44   

Martens, A tak w ogóle, krew jest podpisywana imieniem i nazwiskiem?
Bo jak już jest np. na wieszaczku w banku krwi to nie wiem czy potem jest możliwość by użyć akurat tej z tego samego woreczka.
Ostatnio zmieniony przez Milano 2011-01-14, 20:45, w całości zmieniany 1 raz  

pakaj2d2 

Wysłany: 2011-01-14, 21:11   

Rozumiem że najlepiej się pytać tam gdzie oddałem krew. Ale głównie mnie interesuje czy już po oddaniu krwi kiedyś tam w czasie przeszłym teraz mogę ją darować ją komuś na tzw. wskazanie, ponieważ każdy 0,5 litra się liczy. Bo gdybym teraz oddał krew to bym wskazał go na tzw wskazanie ale czy poprzednie oddawania też można przekazać też na zasadzie wskazania bo jeszcze jest potrzebnych mu kilka litrów

Raymundo 

Wysłany: 2011-01-14, 21:34   

Nie, nie można tak zrobić. A już napewno nie wystawią ci zaświadczenie z datą sprzed 3 miesięcy.
A przecież niedawno media trąbiły że krwi jest za dużo, niektóre centra wstrzymały pobieranie krwi więc nie czaję zachcianek lekarzy.

Sandman 

Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2011-01-14, 22:29   

Martens napisał/a:
pakaj2d2, to zależy tak naprawdę od rejestracji rckik - czy wydadzą zaświadczenie także poprzedniej donacji, więc tam zasięgaj informacji.

Ciężko rozporządzać krwią, której już fizycznie nie ma, bo dawno została przetoczona.

Milano napisał/a:

Martens, A tak w ogóle, krew jest podpisywana imieniem i nazwiskiem?

po numerku można dojść czyja jest krew - przydaje się to przy procedurze look back.

Martens 

Wysłany: 2011-01-14, 23:18   

Przecież tu nie chodzi fizycznie o konkretny worek z krwią, bo jej rzeczywiście już pewnie nie ma: albo została przetoczona, albo zutylizowania po upływie terminu "przydatności do spożycia". De facto chodzi o świstek i to mam na myśli radząc wycieczkę do miejsca oddania i rozmowę w rejestracji. Kilka lat temu lekarze zażądali oddania krwi przed operacją mojego Taty. Byłem ok. 6 tygodni po donacji krwi pełnej. Pojechałem na Saską i opowiedziałem o sytuacji, sugerując dwa rozwiązania: pobranie ode mnie krwi mimo nie zachowania 8-tygodniowej przerwy albo wydanie zaświadczenia o ostatniej donacji. Po naradzie panie wydrukowały zaświadczenie, nie pamiętam niestety, z jaką datą. Skoro dało się po sześciu tygodniach, może da się po trzech miesiącach.

Milano 

Wysłany: 2011-01-17, 10:02   

I niech mi ktoś z łaski swojej jeszcze wytłumaczy, o co chodzi z tym całym zaświadczeniem, gdy chcę oddać krew dla konkretnej osoby?
Przede wszystkim co się na takim zaświadczeniu znajduje, skąd można je wziąć i dokąd je zanosimy? (domyślam się, że tam gdzie się oddaje krew).

Raymundo 

Wysłany: 2011-01-17, 11:06   

Niektórzy lekarze mówią, że nie zrobią operacji dopóki nie dostaną zaświadczenia o oddanej krwi dla pacjenta (bez względu na to, że niekiedy RCK ma pełne magazyny ).
Przychodzisz do RCK z danymi osoby dla której chcesz oddać krew (imię, nazwisko, nazwa i adres szpitala (oddziału)) podajesz przy rejestracji.
Po oddaniu krwi razem ze zwolnieniem dostajesz kartkę- zaświadczenie o oddanej krwi ze wskazaniem i to zaświadczenie musisz przekazać albo osobiście albo pocztą do szpitala (lekarza który zażądał tego zaświadczenia).
A zaświadczenie wygląda mniej więcej tak: http://www.otofotki.pl/im...32_DSC00175.JPG

Milano 

Wysłany: 2011-01-17, 18:33   

Raymundo, Dziękuję bardzo za info :)

Odpowiedz do tematu