forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Lesiu
2009-11-09, 22:00
Oddawanie ze wskazaniem
Autor Wiadomość
ZlosliwyLesio 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2008-12-16, 17:31   Oddawanie ze wskazaniem

Witam!

Dzisiaj po raz pierwszy oddałam krew dla konkretnej osoby i jestem z tego powodu baaardzo dumna i już planuję marcową donacje :) Mam jednak pytanie, a nie wiem czy już się ten temat nie pojawił na forum (jeśli tak, to proszę o kasację/połaczenie wątków), bo nawet nie wiedziałam jak sformułować zapytanie w wyszukiwarce :)

Przez najblizszy czas będę krew oddawać dalej na tą osobę, a chciałabym jak najbardziej pomóc i stąd moje pytanie. Czy mogę oddawać ze wskazaniem cos innego niż krew pełną? Np krwinki, albo osocze? Bo to mogłabym oddawać częściej, a krew pełną zaledwie 4 razy do roku :)

Dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam Krewniaków, którzy swoją postawą co dzień zachęcają mnie do regularnego oddawania krwi :)
Ostatnio zmieniony przez Marciagd 2009-10-06, 21:45, w całości zmieniany 1 raz  

Andzia 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2008-12-16, 20:25   

Cytat:
Czy mogę oddawać ze wskazaniem cos innego niż krew pełną? Np krwinki, albo osocze?

Można. Generalnie nie ma znaczenia co oddajesz- liczy się zaświadczenie (choć zdarzają się wyjątki), że w ogóle krew lub jakieś jej składniki zostały oddane.

Ostatnio zmieniony przez Andzia 2008-12-17, 19:21, w całości zmieniany 1 raz  

PP
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-16, 21:58   Re: Oddawanie ze wskazaniem

Witaj

Jest jeszcze inne, niezłe wyjście w związku z wymienionym przez Ciebie kłopotem, m.in. dlatego, że masz pewne ograniczenia czasowe -
ZlosliwyLesio napisał/a:
Bo to mogłabym oddawać częściej, a krew pełną zaledwie 4 razy do roku :)

- mianowicie poprosić jeszcze kogoś( i jeszcze i jeszcze), zwłaszcza wtedy, gdy sam(a) nie możesz.
A jeśli bardzo jest potrzebne zaświadczenie, to zawsze się wśród dawców znajdzie ktoś, kto "odda na rzecz". Zazwyczaj dział w RCKiK typu: rejestracja dawców oferuje też wsparcie tego rodzaju.
Poza tym z Twoją grupą będą Cię nosić na rękach!
Pozdrawiam, trzymaj się. :bra:

Sarnuś 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 18,45
Wysłany: 2008-12-17, 09:30   

Również o wsparcie możesz poprosić Krewniaków

-> http://forum.krewniacy.com/viewforum.php?f=110
Mam prawo mówić ludziom "nie" bez poczucia winy.
Mam prawo zmienić zdanie bez konieczności usprawiedliwania się.
Mam prawo do podejmowania własnych decyzji i radzenia sobie z ich skutkami.
Mam prawo dokonania wyboru w kwestii angażowania się w czyjeś problemy.
Mam prawo mówić: "nie wiem" i "nie rozumiem".
Mam prawo popełniać błędy i poczuwać się do odpowiedzialności za nie.
Mam prawo do prywatności.
Mam prawo do samotności i niezależności.
Mam prawo odnosić sukcesy.

ZlosliwyLesio 

Wysłany: 2008-12-17, 14:52   

Dziękuję wszystkim :) Apel zamieszczę, jeśli tylko rodzice tego chłopca się zgodzą, bo krew jest mu potrzebna przez następne 5 lat, a ciężko jest przekonać innych że oddawanie krwi nie boli i się od tego nie umiera :) Dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi i miłe słowa :)
Ostatnio zmieniony przez ZlosliwyLesio 2008-12-17, 20:46, w całości zmieniany 1 raz  

Nietoperz 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 17,220
Wysłany: 2008-12-17, 19:18   

Oddawać możesz częściej i inne składniki tylko czy szpital zgodzi się nie wymianę. Np. krew pełną na płytki a nie zawsze tak jest szczególnie, jeśli grupy są rzadkie.

ZlosliwyLesio 

Wysłany: 2008-12-17, 20:47   

Nietoperz napisał/a:
Oddawać możesz częściej i inne składniki tylko czy szpital zgodzi się nie wymianę. Np. krew pełną na płytki a nie zawsze tak jest szczególnie, jeśli grupy są rzadkie.

Problem jest, jeżeli osoba której oddaję ma rzadką grupę krwi? Czy chodzi o moją?

Nietoperz 

Wysłany: 2008-12-18, 00:20   

Ja zazwyczaj oddaje płytki i jestem na Saskiej na tzw. liście na ratunek a ponieważ mam całkiem spro tych płyteczek to czasem jest tak ze oddaje dwa razy w miesiącu. Kilkakrotnie okazało się ze szpital nie chce moich płytek pomimo to ze są określane jako „ lepsze od krwi pełnej, ale ze względu na brak tej pierwszej w banku operacja się nie może odbyć. Problem również w takiej sytuacji pojawia się, gdy dawcę i biorcę dzieli odległość z dwóch przyczyn po pierwsze żywotność płytek a po drugie to nie jest tak, że Twoja krew z Warszawy jest np. wysyłana do Gdańska jest wysyłana jej równowartość w złotówkach a miasto biorcy daje ze swoich zapasów.

PP
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-19, 21:39   

Nietoperz napisał/a:

No nie rozumiem co to za handel? Nie słyszałem o czymś takim. Możesz wyjaśnić? :|
Bo to, że A- jest rzadkie, to oczywiste. :)

Nietoperz 

Wysłany: 2008-12-20, 22:15   

P P to nie handel tylko szara rzeczywistość jak nie masz krwi w banku to nie zastąpisz jej podczas operacji płytkami lub osoczem.

emilcia 

Ilość oddanej krwi: 5,450ml
Wysłany: 2008-12-28, 23:18   

Czy oddając krew dla wskazanej osoby, moja grupa krwi musi się zgadzać z grupą biorcy?
tzn. ja uważam że powinna ale pytam dla pewności bo znalazłam apel o pomoc pewnej osobie ale napisali że potrzebują każdej grupy. jak to mozliwe? przecież nie można podać osobie z grupą A Rh+ np. grupy B Rh- (albo ja sie myle).

Andzia 

Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2008-12-28, 23:25   

emilcia napisał/a:
napisali że potrzebują każdej grupy. jak to mozliwe? przecież nie można podać osobie z grupą A Rh+ np. grupy B Rh- (albo ja sie myle).

Nie mylisz się. Jednak to nie jest tak, że dokładnie ta krew którą Ty oddałaś jedzie do biorcy. Centra krwiodawstwa potrafią się dogadać i wysłać jednostkę krwi takiej grupy, która jest potrzebna choremu.

emilcia 

Ilość oddanej krwi: 5,450ml
Wysłany: 2008-12-29, 01:04   

przyznam... że dalej tego nie rozumiem :oczami:
Jeśli oddając krew B Rh+ zaznacze, że oddaje ją dla osoby XY z grupą A Rh+, to co w tej sytuacji robi Centrum Krwiodawstwa? Przecież moja krew nie pasuje, a jesli akurat w RCKiK będzie chwilowy brak grupy A Rh+ to jaka krew wyślą potrzebującemu?

(oczywiście to jest sytuacja gdy w apelu o pomoc nie jest wspomniane jakiej konkretnie grupy krwi potrzebuje chory)

Danyeru 
Wredny PasQd

Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2008-12-29, 10:11   

Łopatologia stosowana:

Jeżeli jest napisane, że można oddawać krew każdej grupy (zazwyczaj w całym kraju), to jest to wymiana jednostka za jednostkę.

Natomiast, jeżeli w danym RCKiK brak jest danej grupy krwi, to wtedy (np. przy apelu) jest napisane, że tylko dana grupa krwi (i zazwyczaj tylko rejon danego RCKiK).

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

Agnieszka Rz. 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 22050
Wysłany: 2009-09-19, 06:24   

chciałabym oddać krew ze wskazaniem, ale nie minęły jeszcze trzy miesiące - niecałe dwa minęły - od poprzedniej donacji, czy mogę w takim wypadku oddać krew?

Odpowiedz do tematu