forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Andzia
2008-12-13, 22:07
Zanim oddasz krew sprawdź czy jej rzeczywiście brakuje!
Autor Wiadomość
PP
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-13, 20:37   Zanim oddasz krew sprawdź czy jej rzeczywiście brakuje!

Witam, temat jest kontrowersyjny ale niezwykle aktualny.
Nie dotyczy (raczej) tzw. dawców pierwszorazowych (uj, jak to brzmi :znudzony: ),
którzy zwykle pchnięci impulsem, potrzebą serca, napadem heroizmu i t.p.
albo nie znając swej grupy albo po prostu chcąc oddać i już 450 ml najlepszego daru, nie interesują się drugą stroną: biorcą.
A biorca to w HK rzecz święta, i nie zależy to od szerokości i długości geograficznej, ale od ilości szarych komórek w lokalnej społeczności.
Mamy w RP parę dziwnych zjawisk, a jednym z nich są ludzie, którzy "z okazji" oddają krew. I dzięki Bogu, że oddają! Gorzej, gdy się dowiedzą, że gdyby oddali to poszłoby do ścieków, bo ich grupa jest w zapasach i - dzięki Vinetou :padam: - przyjdź za 2-4 tygodnie!
Albo tego nie pojmują, albo nie wierzą, ale zwykle, gdy dyskutują w holu RCKiK panowie ZHDK, to: " k..a znów ktos od, nich k..a, nie wziął!".
Bo:
- "mieli za dużo AB+, B+ , a wiadomo, że apele... i po co te apele k..a"
- kiedyś to się po piwku oddawało, a teraz się czepiają,
- na plazmę nie oddam, albo
-chciałem na plazmę a nie wzieli, albo
-trzeba płytek a nie wzięli!
Ludzie! :szok: Czy naprawdę tak myślą Dawcy Honorowi w Waszych okolicach?

gienia 
Vilku

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 24,45l
Wysłany: 2008-12-13, 20:48   

rzecz często spotykana że grupy AB+ krwi jest nadmiar i w ośrodku widnieje kartka ze "nie biorą", jest za to możliwość osocza tej grupy oddanie, więc nawet SPORTOWCY jakich to przytoczyłeś nie wyjdą z niczym na upartego..

Dobrą praktyką jest wykonanie telefonu do swego RCKIKA z zapytaniem czy nie ma przypadkiem ograniczeń, na co jest zapotrzebowanie i z takim nastawieniem udać sie oddać krew..

Radek 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 2700 ml
Wysłany: 2008-12-13, 21:01   

Niestety, ale tak jest. Niekiedy można usłyszeć takie stwierdzenia. Krwiodawcy powinni interesować się osobami, którym oddają krew, a nie tylko sobą. Przecież lekarz nie robi nikomu na złość, że nie pozwoli komuś oddać krwi, robi to ze względu na dobro biorcy i dawcy.

Sarnuś 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 22...
Wysłany: 2008-12-14, 12:36   

Zaczyna to się kreować nowy wizerunek krwiodawcy, który jest uzależniony od oddawania krwi, jak narkoman od narkotyków. Tak nie jest, znam wielu krwiodawców, z wieloma wielokrotnymi i świeżakami byłem oddać krew i nikt na siłę nie oddawał krwi. Jeżeli krwi jest dosyć powinno się wywiesić kartkę, jak wspomniał gienia i jak robi się Gdańsku.

Myślę, że fakt, że krwi nie brakuje powinien nas ucieszyć - to pewnie oznacza mniej wypadków, chorób i potrzeb. A tych przewidzieć się nie da i chyba jakiś zapas należy mieć?
Mam prawo mówić ludziom "nie" bez poczucia winy.
Mam prawo zmienić zdanie bez konieczności usprawiedliwania się.
Mam prawo do podejmowania własnych decyzji i radzenia sobie z ich skutkami.
Mam prawo dokonania wyboru w kwestii angażowania się w czyjeś problemy.
Mam prawo mówić: "nie wiem" i "nie rozumiem".
Mam prawo popełniać błędy i poczuwać się do odpowiedzialności za nie.
Mam prawo do prywatności.
Mam prawo do samotności i niezależności.
Mam prawo odnosić sukcesy.

JustyGie 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: :)
Wysłany: 2008-12-14, 13:28   

Sarnuś, tylko ciągle po głowie chodzi mi to, że ok, w Gdańsku akurat krwi AB+ nie brakuje, za to w Gdyni już są jej okropne braki (taki przykład). I co, jak dla mnie logiczne jest, że szpitale powinny się porozumiewać między sobą i jeśli mają nadmiar jakiejś grupy, to powinny się podzielić z tymi szpitalami, w których jej brakuje.
Ale to może tylko nielogiczne myślenie blondynki.
That after we're gone
The spirit carries on

Piszę poprawnie po polsku
.

Sarnuś 

Wysłany: 2008-12-14, 13:50   

Krew się magazynuje tak? Skoro się ją magazynuje to dlaczego w Polsce nie istnieje baza danych z informacją jaka ilość danej grupy krwi jest przechowywana i w jakim ośrodku? (może istnieje nie wiem, nikt nigdzie chyba się tym głośno nie chwalił)

** Dodano: 2008-12-14, 13:52 **
Chociażby stworzenie strony internetowej, na której możnaby było sprawdzić gdzie brakuje jakiej krwi to na pewno nie jest duży kłopot - odpowiednio przetworzone dane z wcześniej wspomnianej bazy i wiemy gdzie możemy iść oddać krew.

Ziomalek 

Ilość oddanej krwi: 6300 ml
Wysłany: 2008-12-14, 14:25   

Sarnuś napisał/a:
Krew się magazynuje tak? Skoro się ją magazynuje to dlaczego w Polsce nie istnieje baza danych z informacją jaka ilość danej grupy krwi jest przechowywana i w jakim ośrodku? (może istnieje nie wiem, nikt nigdzie chyba się tym głośno nie chwalił)

Bo nasz kraj jest zacofany i zapewne nie posiada takiego rejestru. Każdy ośrodek martwi się tylko o swoje zapasy. Np. na północy jest nadmiar krwi grupy AB+ na południu są braki. Nie ma rejestru(brak na niego kasy), "a transport krwi na taką odległość i tak się nie opłaci". Hej południe przykro nam sami sobie radźcie. A dawcy do domu :zdziwko:

M@rcin 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,994L
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-12-14, 14:36   

Jest strona, która podaje zapasy krwi z tym, że informacje nie pojawiają się na bieżąco. Nie wiem czy tylko dla "zwykłych" użytkowników tak jest a RCKiK mają te informacje szybciej. http://www.nck.gov.pl/ind...stan-magazynowy

Sarnuś 

Wysłany: 2008-12-14, 14:58   

Dla nas te dane są z przed 10 dni.. Mogą być nieaktualne.

PP
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-14, 15:26   

No właśnie tak jest jak piszesz:
Sarnuś napisał/a:

Myślę, że fakt, że krwi nie brakuje powinien nas ucieszyć - to pewnie oznacza mniej wypadków, chorób i potrzeb. A tych przewidzieć się nie da i chyba jakiś zapas należy mieć?

Za zapasy odpowiadają RCKiK-i a za dostawy - MY.
Xlesiu - dzięki za rzeczowość :padam:

** Dodano: 2008-12-14, 15:27 **
A oto przykład wierutnych bzdur, i tak NIE jest:
Ziomalek napisał/a:
Np. na północy jest nadmiar krwi grupy AB+ na południu są braki. Nie ma rejestru(brak na niego kasy), "a transport krwi na taką odległość i tak się nie opłaci". Hej południe przykro nam sami sobie radźcie.
(skąd Ci takie głupoty do głowy przychodzą?)

Znowu też JustyGie nie pisze prawdy: "za to w Gdyni już są jej okropne braki (taki przykład)".
Ostatnio zmieniony przez PP 2008-12-14, 15:32, w całości zmieniany 1 raz  

Ziomalek 

Ilość oddanej krwi: 6300 ml
Wysłany: 2008-12-14, 15:38   

PP napisał/a:
A oto przykład wierutnych bzdur, i tak NIE jest:
Ziomalek napisał/a:
Np. na północy jest nadmiar krwi grupy AB+ na południu są braki. Nie ma rejestru(brak na niego kasy), "a transport krwi na taką odległość i tak się nie opłaci". Hej południe przykro nam sami sobie radźcie.
(skąd Ci takie głupoty do głowy przychodzą?)

Masz chyba >>Np.<< na początku. To też było dla przykładu...

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2008-12-14, 17:23   

PP napisał/a:
Znowu też JustyGie nie pisze prawdy: "za to w Gdyni już są jej okropne braki (taki przykład)".

O ile mnie wzrok nie myli, to jest PRZYKŁAD, więc zgodność tego stwierdzenia z faktami nie jest wymagana. Zanim komuś zarzucisz pisanie nieprawdy, przeczytaj uważnie, co napisał.

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2008-12-14, 19:40   

Jeszcze nie słyszałam, żeby w moim RCKiKu kogoś odesłano, bo mają nadwyżki krwi :szok:
Często przy rejestracji pielęgniarka pyta, czy ktoś nie zechciałby oddać osocza - bo krwi pełnej jest dość, a osocze zawsze się przydaje. Ale to tylko sugestia, zapytanie, prośba*

Jeśli chce się oddać mimo to pełną - żaden problem.

*(niepotrzebne skreślić)

Radek 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 2700 ml
Wysłany: 2008-12-14, 19:51   

Jaszczurkowa, pewnie nie dużo osób chciało oddać osocze?

KruQ 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: >30 l
Wysłany: 2008-12-14, 21:17   

ja się kilka razy spotkałem z kartką, na której było napisane, że od dawców z grupą krwi "B" (nie pamiętam jakie rh) nie pobiera się krwi do odwołania. nie spotkałem się z sytuacją, aby ktoś "psioczył" z tego powodu. przewożenie krwi na duże odległości wg mnie całkowicie mija się z celem, z prostego powodu - czas i koszty. wymianę krwi między RCKami sąsiednimi jeszcze rozumiem, ale przewóz przez całą Polskę byłby wg mnie totalnym bezsensem. nawet w przypadku nagłego zapotrzebowania szybciej będzie znaleźć kilku, kilkunastu dawców na ulicy niż przewieźć krew z centrum oddalonego o 200 km. takie moje zdanie. swoją drogą muszę się wybrać do RCKu, bo z różnych powodów nie byłem już z pół roku :wstyd:

Zyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno gdy umrzesz
Całe życie z wariatami

Odpowiedz do tematu