forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Oddanie szpiku - relacja
Autor Wiadomość
matin 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 1800 ml
Wysłany: 2010-07-07, 23:17   

Na pewno będzie jakiś odzew. Ja idę za tydzień do pobrania próbki na zgodność (przy okazji oddania krwi) i mam nadzieję że zostanę dawcą.
Dla Ciebie również przyjemnych letnich dni :)

DeDee89 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 450 ml
Wysłany: 2010-07-09, 15:49   

Ja byłam ponad tydzień temu zarejestrować się jako potencjalny dawca i każdego dnia modlę się żeby znalazła się osoba,która będzie mogła dostać ode mnie szpik.Jak to w ogóle potem wygląda?pytanie kieruję do Thorleifa-bo widzę,że w temacie jest ;) .

Thorleif 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 17400ml
Wysłany: 2010-07-12, 14:25   

DeDee89, myślę, że więcej osób jest w tym temacie ale miło mi, że mogę udzielić Ci informacji do etapu, do którego ja doszedłem. Najpierw oddałem próbkę krwi (ja Ty) i po ponad 1,5 roku zadzwonił telefon (z Poltransplantu), że jest wstępna zgodność dawca-biorca, ale potrzeba wykonać dodatkowe testy na 50ml krwi. Powiedziano mi również, że mam czekać około 1,5 miesiąca. Jeśli telefon zadzwoni ponownie, wtedy będzie wykonywany przeszczep, jeśli nie - muszę czekać dalej.
To chyba wszystko, więc czekam dalej.
Pozdrawiam

DeDee89 

Wysłany: 2010-07-12, 20:40   

Przede wszystkim dzięki za info jak to wygląda.Ja jestem na etapie,że wysłali moją próbkę do Warszawy no i czekam na odzew-mam nadzieję,że się ktoś znajdzie!a powiedz mi jeszcze czy ta baza w której widniejesz ty oraz biorcy jest ogólnopolska czy ogólnoświatowa bo to też mnie interesuje.

Thorleif 

Ilość oddanej krwi: 17400ml
Wysłany: 2010-07-13, 11:00   

powiedziano mi, że jestem w rejestrze światowym

DeDee89 

Wysłany: 2010-07-13, 14:28   

No to w takim razie teraz nie pozostaje nic innego jak tylko czekać i życzyć szczęścia :)

harmoniusz 

Ilość oddanej krwi: 450x65 + PBSC
Wysłany: 2010-12-31, 14:43   

po 9 latach oczekiwania znalazł się biorca i prawdopodobnie w dniu 31 stycznia 2011 roku po raz pierwszy pobiorą mi szpik z krwi obwodowej. wiem, że brzmi to strasznie, ale kwestia sposobu pobrania ponoć jest jeszcze do dogadania z lekarzem prowadzącym.

ziomek456 

Grupa krwi: AB Rh+
Wysłany: 2010-12-31, 14:46   

mam nadzieje, że wszystko opiszesz ;)

Martens 

Ilość oddanej krwi: 55,150
Wysłany: 2010-12-31, 16:32   

harmoniusz, świetna wiadomość na koniec roku! Powodzenia! :bra:

Sandman 

Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2010-12-31, 17:40   

harmoniusz napisał/a:
wiem, że brzmi to strasznie, ale kwestia sposobu pobrania ponoć jest jeszcze do dogadania z lekarzem prowadzącym.

można sobie odparzyć tyłek siedząc tyle czasu w tym fotelu ;)

matin 

Ilość oddanej krwi: 1800 ml
Wysłany: 2011-01-01, 14:11   

harmoniusz, trzymamy kciuki!

daj jeszcze, proszę, znac jak dlugo byles wpisany na liste dawców i za posrednictwem jakiej instytucji (poltransplant/fundacja)
no i w ogóle - ja też jak inni chętnie dowiem sie szczegółów

gratulacje i powodzenia !![/b]

Milano 

Ilość oddanej krwi: 2700ml
Wysłany: 2011-01-02, 21:48   

I już po pierwszym zabiegu. ;)
harmoniuszu, ja również przyłączam się do prośby, abyś opisał jakie odczucie.
Zdrowia i także gratuluję :)

harmoniusz 

Ilość oddanej krwi: 450x65 + PBSC
Wysłany: 2011-01-05, 10:44   

1) w dniu wejścia w pełnoletność wysłałem zgłoszenie do poltransplantu a było to w roku 2001.
2) badania przeszedłem w styczniu 2002 roku w RCKiK w Poznaniu i od tego momentu jestem w rejestrze dawców niespokrewnionych. podczas badania wstępnego pobierają około 5ml. krwii, dodatkowo lekarz przeprowadza profilaktyczne badania.
3) niespodziewanie w sierpniu 2010 poinformowano mnie o zgodności antygenów tkankowych z jednym z chorych. pod koniec sierpnia oddałem krew do badań przesiewowych oraz labolatoryjnego określenia poszczególnych antygenów. oddaje się wtenczas około 20ml. krwi. moje szanse na oddanie szpiku wzrastaja wtedy do 5% :P
okres oczekiwania na wyniki to 3 tygodnie, a na odpowiedź o rzeczywistej zbierzności to 6 tygodni.
ja czekałem 4 miesiące :kwasny:
4) 30 grudnia 2010 ponownie otrzymałem telefon z poltransplantu dotyczące wystąpienia zgodności oraz wszczęcia procedury pobraniowej. moje dane trafiły do Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu.
5) 4 stycznia 2011 przeszedłem szereg badań przeprowadzonych na zlecenie mojego lekarza prowadzącego. mocz, 30 próbek krwii (pojemność od 2,7ml do 5 ml.), ekg. wszystko to celem poszukiwania bakteri mogących zamieszkiwać mój organizm, a jednocześnie będących przeciwskazaniem dla pobrania szpiku. współczynnik ich występowania jest na tyle niski, że na 99% pobiorą ode mnie szpik.
była to moja pierwsza wizyta na oddziale hematologii i transplantacji. tak przyjaznego środowiska lekarzy i pielęgniarek jeszcze nie spotkałem. życzę abyście mieli możliwość przekonać się na własnej skórze z jaką życzliwością podchodzą do dawców. i te dwie pielęgniarki do dyspozycji ;)
6) 27 stycznia idę do szpitala. przez 4 dni bedę miał podawany środek (hormony) mający zwiększyć zawartość szpiku we krwi.

Cytat:
1) Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań)

- dawca otrzymuje przez ok. 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które następnie specjalną metodą można pobrać bezpośrednio z krwi
- metoda ta znana jest na świecie od 1988 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane
- podczas zażywania leku mogą wystąpić grypopodobne symptomy
- nie ma konieczności pobytu w szpitalu
- zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa ok. 3-4 godziny

7) 31 stycznia, jeżeli nic złego w międzyczasie się nie wydarzy, około godziny 8 rano zostanę podłączony pod separator komórek. formy podpięcia są dwie. tradycyjna jak w punktach krwiodawstwa na separatorze komórek lub za pomocą wenflonów tzw. podpięcie centralne. druga opcja jest lepsza dla obsługi jak i dla dawcy. separacja trwa od 3 do 5 godzin, dlatego warto mieć wolne ręce. podpięcie centralne nastepuje najczęściej w okolicach szyji oraz na udach.
8) 1 lutego ponownie przejdę separację komórek szpiku z krwi obwodowej.

żaden z etapów nie jest bolesny

Martens 

Ilość oddanej krwi: 55,150
Wysłany: 2011-01-05, 12:14   

Trzymam kciuki za Ciebie i za biorcę!
PS. Napisz coś więcej o tych pielęgniarkach ;)

ziomek456 

Grupa krwi: AB Rh+
Wysłany: 2011-01-05, 14:05   

harmoniusz napisał/a:
27 stycznia idę do szpitala. przez 4 dni bedę miał podawany środek (hormony) mający zwiększyć zawartość szpiku we krwi.

jak ma się to do oddawania w późniejszym czasie krwi lub płytek ?
Czy bezproblemowo można oddawać ?

Odpowiedz do tematu