forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Oddanie szpiku - relacja
Autor Wiadomość
roseto 

Grupa krwi: B Rh+
Wysłany: 2008-06-27, 11:55   

ojej,nazbierało się oczekujących czytelników, aż dostałam tremy :]
W banku dawców jestem już ładnych parę lat, nie pamiętam 5 czy 7... Widzę, że niecierpliwicie się czekając na badania kwalifikacyjne, wydaje mi się, że za "moich czasów" nie było jeszcze takich problemów finansowych, bo o to się niestety rozbija i wyniki dostałam po paru mies. od zgłoszenia się. Uzbrójcie się w cierpliwość, tego po prostu się nie przeskoczy.
Mnie dość prędko poproszono o oddawanie płytek, bo na to też wyraziłam chęć.Nie muszę pisać, że o wiele łatwiej można zostać dawcą płytek ( i to wielokrotnym) niż szpiku, a satysfakcja praktycznie ta sama :)
Oczywiście nie spodziewałam się telefonu pani koordynatorki z informacją, że prawdopodobnie mogłabym zostać dawcą i czy nadal podtrzymuję chęć oddania szpiku. Przyjemny szok, nie powiem ;) ..potem wizyta w centrum , badania krwi i czekanie na ostateczną decyzję czy wszystko ze mną ok i czy pasuję na 100% do biorcy. Okazało się że tak ( hurra!) i już myślałam, że lada moment nadejdzie to wielka chwila. Ale miałam nienajlepsze wyniki i musiano mnie "doleczyć" różnymi witaminkami. Także uprzedzam - to nie jest tak hop siup, musicie założyć, że od telefonu do pobrania minie trochę czasu, ( u mnie 3 mies) i deklarując zostanie dawcą, weźcie to też pod uwagę, zwłaszcza osoby, które nie mieszkają tam, gdzie są centra przeszczepu. Dla mnie akurat nie było to żadnym problemem, ale różnie bywa. Najczęściej chyba jest tak, ze ktoś się zgłasza i 10 lat później ma telefon, a tu się okazało, że jestesmy na drugim końcu świata, w ciąży albo karmimy piersią i nic z tego..
Ale do rzeczy: kilka razy przed pobraniem ( miesiąc, 14 dni i dzień przed) robione są badania ( morfologia, wirusy) a na samym początku EKG, RTG kl. piersiowej, ogólne badanie przez lekarza, czyli to samo co podczas przyjmowania do banku. Dawca musi byc zdrowy i "czysty" a także należy wykluczyć jakiekolwiek zagrożenie dla jego zdrowia po zabiegu. W tej idei ważne jest żeby chronić zarówno biorcę jak i dawcę.
Tu muszę powiedzieć, że personel w szpitalu baaardzo miło się do mnie odnosił i choć widziałam że chorych też wspaniale traktują, to czułam się naprawdę jak ktoś ważny i potrzebny i doceniany, ech.. fajnie :D

Jak pewnie wiecie można pobierać komórki krwiotwórcze z krwi obwodowej - procedura podobna jak przy separacji płytek, albo komórki szpiku z talerza biodrowego, w narkozie. To, jaką metodę się wybierze, zależy od właściwości biorcy ( chodzi chyba gł. o stosunek wagi biorcy do dawcy, i choć słyszałam że dawca ma wybór, to w to nie wierzę). Jeśli macie pobranie pierwszym sposobem, tak jak ja, to 5 dni przed zabiegiem podają wam 2 x dzienniie lek Neupogen, który biorą chorzy na białaczkę, powoduje on wzrost leukocytów. Są to zastrzyki podskórne w ampułkostrzykawkach i jak ktoś umie to może je sobie spokojnie robić w domu samemu. Ja tak wolałam, bo kiedyś robiłam komuś zastrzyki i spoko..dałam radę wbić sobie igiełkę , a jaki podziw ze strony domowników ..hehe.. W przeddzień zabiegu przyjęto mnie do szpitala i dam podwójna dawka leku, oj, to już nie takie fajne....No i morfologia. Obliczyłam, ze w ciągu dwóch dni zrobili mi 7-8 morfologii. Ostatnim razem pomyślałam ,że już zaczynam mieć dosyć igieł :kwasny: Sam zabieg nie jest bolesny
tylko nużący- siedzicie albo półleżycie przez ok 4 godziny z dwoma wenflonami w rękach, od nich odchodzą rurki , którymi wasza krew wypływa i wpływa do waszych żył a po drodze maszyna separująca zabiera to , co jest potrzebne Po drodze dostajecie wlewy wapniowe i do wypicia jony potasu żeby wszystko było ok ( nie chcę was zanudzać lekarskimi opisami). PO tym odprowadzają was na salę, badanie kontrolne, może kroplówka i w zasadzie jak wszystko jest ok to można mykać do domu, ale z reguły separacje są dwie, na następny dzień druga.
Kilka dni po zabiegu trzeba zrobić badania kontrolne,a potem w odstępach paru miesięcy. Z grubsza tak to wygląda. Pewnie wiele rzeczy przeoczyłam, zatem jak chcecie to pytajcie śmiało o konkrety. Nie podaję miasta, bo to w końcu kurczę anonimowe jest :D :D Czekam nadal na wieści o "moim"chorym i chyba zacznę świętować dopiero jak się dowiem, ze wszystko się na pewno udało. Trzymajcie kciuki!!

[ Dodano: 2008-06-27, 12:59 ]
aha, jeśli pokręciłam coś z jakimś terminem i jest tu jakiś lekarz, pielęgniarka lub inna kształcona w temacie osoba, to serdecznie przepraszam ;D

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2008-06-27, 12:29   

roseto, podoba mi się! :) )

I dzięki Twojemu wpisowi już chyba każdy będzie miał ciut większe pojęcie o przygotowaniach do zabiegu.. no i że to nie jest takie hop-siup.. Że telefon z centrum wcale nie musi jeszcze oznaczać, że oddamy szpik... Długa droga jeszcze potem.. :)

gratulacje :)

rege86 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 23390 ml
Wysłany: 2008-06-27, 14:28   

roseto, dziękujemy bardzo :padam: :padam:

marcel 
marcel

Grupa krwi: AB Rh+
Ilość oddanej krwi: 17.100
Wysłany: 2008-06-27, 21:27   

rowniez gratuluje :hurra:
i zycze by wszystko było ok ...
i z Toba :) i z biorca, oczywiscie :)
pozdrawiam :*

Iwona Olczak
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-28, 16:09   

również dołączam się do gratulacji no i czekam na jakąś odp. bo też wysłałam swoje zgłoszenie ( czekam, ile by czasu nie było... ) :)

aagatka 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 900ml
Wysłany: 2008-10-23, 07:18   

Pięknie :bra:

Ja też wysłałam tydzień temu i czekam cierpliwie.
Pozdrawiam serdecznie.

grevinne 
Credendo Vido

Ilość oddanej krwi: 3,6
Wysłany: 2009-02-27, 13:04   

...i ja do gratulacji się dołączam :) ...póki co tylko dowiedziałam się (dziś) gdzie mnie przyjmują dawców szpiku, tak więc w tygodniu sie przejde i dowiem wszystkiego :) zdaje sobie sprawe z długiej drogi ale mam nadzieje że i mi się uda ;) ...

Thorleif 

Ilość oddanej krwi: 17400ml
Wysłany: 2010-05-09, 19:22   

Po 1.5 roku od momentu oddania próbki dostałem telefon, że być może odbędzie się przeszczep. Jutro idę oddać próbkę w celu dokładniejszej analizy zgodności. Zatem Drogie Koleżanki i Koledzy trzymajcie kciuki, aby wszystko się udało!

rege86 

Ilość oddanej krwi: 23390 ml
Wysłany: 2010-05-10, 14:46   

Thorleif, prosimy o informowanie w miarę możliwości na bieżąco o rozwoju sytuacji.

Gratuluję i życzę powodzenia :) :padam:

monisia85 

Wysłany: 2010-05-10, 18:03   

Thorleif, powodzenia!
Daj znać jak to wszystko się potoczy.

matin 

Ilość oddanej krwi: 1800 ml
Wysłany: 2010-05-14, 22:53   

jasne, że trzymamy kciuki :) :super:
powodzenia!

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2010-05-18, 21:20   

Thorleif napisał/a:
Po 1.5 roku od momentu oddania próbki dostałem telefon, że być może odbędzie się przeszczep. Jutro idę oddać próbkę w celu dokładniejszej analizy zgodności. Zatem Drogie Koleżanki i Koledzy trzymajcie kciuki, aby wszystko się udało!

Pogratuluję jak się uda ;) :hyhy:
Trzymam kciuki :kciuki:

Ostatnio zmieniony przez jaszczurkowa 2010-05-18, 21:20, w całości zmieniany 1 raz  

lenia34 

Ilość oddanej krwi: 17000ml
Wysłany: 2010-05-19, 12:33   

Trzymam kciuki. Powodzenia!!
Ja właśnie dziś wysłałam formularz zgłoszeniowy do poltransplantu. :hurra:

Thorleif 

Wysłany: 2010-05-23, 18:37   

Przyszły wyniki (analiza krwi). Na razie nic odnośnie zgodności. Jak coś się ruszy to dam znać :)

Thorleif 

Wysłany: 2010-07-07, 22:05   

I prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie. Czas, o którym była mowa, tj. 1,5 miesiąca minął i nie mam żadnych informacji co do zgodności. Pozostaje mi czekać dalej. Ale też trzymajcie kciuki tak jak ja za wszystkich aby zostali dawcami. Pozdrawiam i życzę miłych wakacji (urlopów).

Odpowiedz do tematu