forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Omdlenia
Autor Wiadomość
jacakam 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 9450 ml
Wysłany: 2014-10-23, 18:56   

kiler129 napisał/a:
Myślę że bułeczka nie była tutaj problemem - poszedłeś z wysokim ciśnieniem spowodowanym stresem, usiadłeś na fotel, emocje nieco opadły i problem gotowy :P

Kurcze wiesz że chyba masz naprawdę sporo racji. Stres był duży bo to po pierwsze 1 raz, po drugie w pełnej konspiracji żeby nikt nie wiedział, po trzecie bardzo chciałem żeby wszystko było jak najlepiej. I faktycznie było OK dopóki nie zobaczyłem, że jest już 320 ml i jest dobrze. Trochę się uspokoiłem, bo nie boli, jest przyjemnie i ciśnienie ze mnie zeszło (chyba nawet za bardzo) :D i omdlenie gotowe. Ech ta psycha jest nieubłagana.

Na razie się nie poddaje i nie zniechęcam. Tylko muszę trochę spuścić ciśnienie ;)

A powiedzcie czy nietaktem będzie poprosić o ustawienie fotela żeby być w pozycji leżącej ?? Można tak czy koniecznie trzeba na siedząco ??
Ostatnio zmieniony przez jacakam 2014-10-23, 18:57, w całości zmieniany 1 raz  

Pauotron 
Pozdro Techno.

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2014-10-23, 23:24   

jacakam napisał/a:
A powiedzcie czy nietaktem będzie poprosić o ustawienie fotela żeby być w pozycji leżącej ?? Można tak czy koniecznie trzeba na siedząco ??

Można prosić bez obaw :P

Allia 

Grupa krwi: 0 Rh+
Wysłany: 2014-10-24, 17:20   

jacakam napisał/a:

Oczywiście, że można. Też oddaję na leżąco :)

kiler129 
Ratownik medyczny

Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2014-10-25, 11:42   

Ja raz prosiłem w Warszawie to usłyszałem, że zalecenia są aby pozycja była taka jaka jest i nie zmienią :|

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2014-10-25, 18:58   

kiler129, na płytkach czy pełnej? Jak siadam do separatora, zawsze proszę o skorygowanie pozycji i nigdy nie ma z tym problemu. Choć faktem jest, że ja wolę bardziej pionowo, może "do pionu" stawiają chętniej?

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2014-10-25, 19:08   

Pytałem na pełnej. Na płytkach siedzę, tak jak jest ustawiony, ale na pełnej wiem, że lepiej znoszę oddawanie i nie zbliżam się do omdlenia w bardziej leżącej pozycji.
Cóż, może trafiłem na czyjś zły humor...

Misia 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 16050 ml
Wysłany: 2014-10-27, 08:03   

A w Bydzi mamy od razu bardzo wygodne fotele w pozycji półleżącej, z dupką poniżej i nóżkami wyżej :)

Adam P. 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 1,8l
Wysłany: 2014-10-27, 18:09   

A można je jeszcze bardziej przechylić, miałem okazję skorzystać z tej opcji :)

Nutaharion 

Ilość oddanej krwi: 18 050
Wysłany: 2014-10-27, 21:14   

Misia napisał/a:
A w Bydzi mamy od razu bardzo wygodne fotele w pozycji półleżącej, z dupką poniżej i nóżkami wyżej :)

W Olsztynie tak samo! Dodatkowo mają ukryty pilocik i da się nimi jeszcze bardziej sterować ^^

jacakam 

Grupa krwi: B Rh+
Wysłany: 2014-10-27, 21:18   

Fiu fiu - piloty :zdziwko: to ja się u siebie zatrzymałem sprzętowo na epoce kamienia łupanego ... no ale i tak cieszyć się pozostaje, że jest gdzie "oddać się" bo w moim mieście już nie funkcjonuje punkt krwiodawstwa.

Vinnos 

Grupa krwi: nie wiem
Wysłany: 2014-11-05, 12:35   

To ja mogę dołączyć do prawie omdlenia :/

Właśnie wróciłem z pierwszej w życiu donacji krwi, jako że w szkole była taka akcja, dodatkowo zwolnienie ze szkoły to pomyślałem, że czemu nie.
Ankieta wypełniona, krew do badań pobrana Hb na poziomie 14,1 (ledwo w normie) badanie ciśnienia w porządku (nie podano mi go, ale, skoro zostałem dopuszczony to chyba było w porządku) soczek w łapę i na fotelik.
Wkłucie i połowa woreczka za mną i jak do tej pory wszystko w porządku aż nagle zaczęło mi się robić niedobrze, kręciło w głowie, a w uszach pisk. Odłączono mnie dostałem kropelki i na fotel nogami do góry.

Na śniadanie zjadłem 5 kromek chleba i sałatkę jarzynową do tego sporo wody.
Z powodu tego, że nie oddałem całej głupio było mi brać czekoladę i koszulkę, ale i tak dostałem.

I mam dwa pytania
1. Taka nie pełna donacja także służy do transfuzji?
2. Udać się do kardiologa z tą sprawą?
3. Książeczki z grupą krwi i całą resztą dostaje się drogą pocztową?

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2014-11-05, 13:35   

@Vinnos: Witaj na forum. Każdy na oddawanie reaguje inaczej i omdlenia się zdarzają.
Jeśli chodzi o pytania które zadałeś (a jest ich jednak 3 zamiast obiecanych 2 :P ) to:
Ad. 1: Niestety nie. W worku znajduje się przeliczona na 450ml ilość antykoagulantu, stąd donacja połowiczna nie może zostać wykorzystana.
Ad. 2: Moim zdaniem nie ma takiej potrzeby - twój organizm zareagował naturalnie.
Ad. 3: To zależy od stacji. Zazwyczaj książeczkę można odebrać przy następnej donacji.

p.s. Co rozumiesz przez "sporo wody"? Pamiętaj, iż liczy się też woda wypita w dniu poprzednim.

Vinnos 

Wysłany: 2014-11-05, 13:42   

Sporo, to znaczy przed spaniem szklanka wody z witaminami a rano kubek herbaty i szklanka 0,5l wody. Teoretycznie, jeśli mi pozwolą to mogę za 2 miesiące spróbować jeszcze raz tylko tym razem zjem coś słodkiego przed. Piszczenie w uszach i zawroty głowy to chyba objaw niskiego ciśnienia tylko nie wiem od czego, skoro miałem normalne :/

To szkoda, że moja krew się nie przyda :(

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2014-11-05, 14:07   

Większość omdleń następuje z powodu spadku ciśnienia po jego wzroście. Wygląda to tak, że stresujemy się zaraz przed donacją, ciśnienie rośnie, siadamy na fotel i po chwili oddawania widząc, że to nic strasznego ciśnienie spada i omdlenie gotowe :)
Dobrze byłoby abyś przed następną donacją wypił, przez cały poprzedzający dzień ok 2l wody i rano tylko wodę (a nie herbatę/kawę).
Spróbuj za 2mc - jedno omdlenie to jeszcze nie koniec świata. Ja przeróżnych historii (co widać w stopce) miałem wiele i dalej oddaję ;)

kubuś 

Wysłany: 2014-11-18, 18:03   

Cóż mój pierwszy raz za mną :)
niestety nie zakończył się on tak jak bym myślał udało się oddać około 350 ml ( zaliczone jako nie pełna donacja było około 380 ale wpisane jako 350 powie mi ktoś dlaczego ? ) :kwasny: szkoda że tylko tyle .
Ale czytając wcześniejsze posty na odpłynięcie złożyło się parę czynników słabe śniadanie mało wody i zbytni luz było trochę stresu na początku potem stwierdziłem że idzie dobrze bo worek w miarę pełny i się zaczęło :P powiedziałem pielęgniarce że coś jest nie tak i bach budzę się bez igły z podniesionym fotelem . potem wstałem i znowu. ale po 30 min byłem jak nowy więc za jakiś czas pójdę znowu oddać :)
pozdrawiam
:)

Odpowiedz do tematu