forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Dawca narządu z tatuażem.....
Autor Wiadomość
sigsauer 

Grupa krwi: B Rh+
Wysłany: 2008-06-03, 11:25   Dawca narządu z tatuażem.....

Witam!!!!
Mam takie pytanie....a za razem problem....nadmienię, że pytanie to zadawałem wielu osobom, lekarzom, a nawet pisałem e-maile do Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego.....do tej pory nie doczekałem sie konkretnej jednoznacznej odpowiedzi.
Chodzi mi mianowicie o potwierdzenie czy osoba, która ma na ciele nawet niewielki tatuaż jest automatycznie zdyskwalifikowana jako potencjalny dawca narządów po śmierci....CZY TO FAKTYCZNIE PRAWDA????
Nurtuje mnie to z dwóch powodów.....pierwszy to to, że zawsze chciałem, żeby po mojej śmierci, to co jeszcze by sie komuś przydało....powinni zabrać. Natomiast drugi to taki, że mam zrobiony tatuaż na ramieniu, mało tego na drugim ramieniu chciałem zrobić sobie znak serca przechodzący w znak nieskończoności, który jak słyszałem jest międzynarodowym znakiem ludzi, którzy godzą się na pobranie narządów po śmierci. Nie potrzebne wówczas sa deklaracje zgody itp....
Więc czy ktoś mi może powiedzieć czy zrobiony tatuaż dyskwalifikuje mnie jako dawcę??!!! Bo przecież po co robić tatuaż zgody na pobranie narządów, skoro on sam w sobie może to zablokować....

Będę bardzo wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości....

Pozdrawiam...

fkit 
Tomuś

Ilość oddanej krwi: 1800
Wysłany: 2008-06-03, 15:24   

Skoro tatuaż jest uznany za międzynarodowy znak, to niemożliwe jest, aby tatuaże banowały. Tak myślę :P

sheryf9 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 18200
Wysłany: 2008-06-03, 15:34   

nie bardzo się oriętuje ale skoro biorą krew to i organy chyba można
przecież i tak robią badania na hiv żółtaczkę itp

[ Dodano: 2008-06-03, 16:39 ]
dodadkowo chciałbym wiedzieć co muszę podać kiedy szukam dawcy

ciocia mojej żony czeka na wątrobę jest już po kilku chemiach i teraz ratuje ją tylko przeszczep
będę wdzięczny za info na maila

sigsauer 

Wysłany: 2008-06-04, 00:12   

fkit napisał/a:
Skoro tatuaż jest uznany za międzynarodowy znak, to niemożliwe jest, aby tatuaże banowały. Tak myślę :P

Międzynarodowym znakiem jest jest pewnien symbol....a nie tatuaż...nie ważne czy masz go narysowany na kartce czy wytatuowany.....

Anna_Maria 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 2250 ml
Wysłany: 2008-06-05, 20:16   

Eeeeh, tak na logikę, to z organami jest chyba tak jak z krwią. Czyli nie mozna oddawac krwi 6 miesięcy po zabiegu...
Ale - z drugiej strony, po głębszych rozważaniach to nie jestem pewna czy zawsze wiadomo, kiedy zmarły dawca zrobił sobie tatuaż, być może miesiąc przed śmiercią? dlatego bezpieczniej po prostu zdyskwalifikować... Chyba nikt nie będzie trzymał nieboszczyka pól roku, aby moc mu zrobić wiarygodne testy. No i ten nieboszczyk przecież nikomu nie powie, gdzie i kiedy zrobił ten tatuaż. Ale tak samo nic nie wiadomo, czy delikwent nie bzyknął panienki w agencji tydzień przed śmiercią, wiec może tatuaż i tak nie ma znaczenia. Na jedno wychodzi. Najlepiej zadzwonic do lekarza, bo z mojego gdybania na pewno nic nie wynika :oczami:

[ Dodano: 2008-06-05, 21:22 ]
sheryf9 napisał/a:
nie bardzo się oriętuje ale skoro biorą krew to i organy chyba można
przecież i tak robią badania na hiv żółtaczkę itp

Testy będą wiarygodne 6 miesięcy po zabiegu. Co jak umrze wcześniej, np. po tygodniu?
Ostatnio zmieniony przez Anna_Maria 2008-06-05, 20:19, w całości zmieniany 1 raz  

sigsauer 

Wysłany: 2008-06-05, 23:00   

Cytat:
Ale tak samo nic nie wiadomo, czy delikwent nie bzyknął panienki w agencji tydzień przed śmiercią
.....no właśnie....masz rację....
Cytat:
Najlepiej zadzwonic do lekarza, bo z mojego gdybania na pewno nic nie wynika
......
Nawet nie zdajesz sobie sprawy...ilu lekarzy o to pytałem.....i rodzinnego, i chirurga, kolegę laryngologa.....tak jak mówiłem pisałem nawet pytanie do Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego!!! .... i co??? albo brak odpowiedzi....albo niejednoznaczna...
I bądź tu mądry człowieku.... :kwasny:

bencu 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 3650 ml
Wysłany: 2008-06-07, 21:38   

Anna_Maria napisał/a:
Testy będą wiarygodne 6 miesięcy po zabiegu. Co jak umrze wcześniej, np. po tygodniu?

A tu mam pytania do medyka jakiegoś. Bo te granice czasu (WZW- 6 miesięcy i HIV- 3 miesiące) nie są tylko dla oddawani krwi?? Prawdopodobnie istnieją inne, bardziej szczegółowe badania umożliwiające wykrycie obecności wirusa w krótszym czasie. Na pewno są one dużo droższe i nie używane w RCKiK z powodu swojej ceny ale może da się je użyć przy transplantacji od nieboszczyków?? Transplantacji jest niesamowicie mniej od donacji krwi i ta droższa metoda miała by sens. Tylko czy coś takiego w ogóle istnieje :P

karolinaa 

Wysłany: 2008-10-13, 10:38   

Dawcę wykluczają tatuaż czy przebite uszy, jeśli od czasu wykonania któregoś z tych zabiegów upiększających nie minął co najmniej rok. :)

Danyeru 
Wredny PasQd

Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2008-10-13, 12:09   

karolinaa, już od dawna jest, że pół roku, a nie rok. Jest o tym na forum. Jest o tym w tym wątku, przeczytałaś go dokładnie? :chytry:

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

grevinne 
Credendo Vido

Ilość oddanej krwi: 3,6
Wysłany: 2009-02-23, 12:47   

sigsauer napisał/a:
fkit napisał/a:

Międzynarodowym znakiem jest jest pewnien symbol....a nie tatuaż...nie ważne czy masz go narysowany na kartce czy wytatuowany.....

...znakiem jest ryba...wyglada tak samo jak ryba przedstawiana w eucharystii...niektóre osoby które pozwalają na pobranie swoich organów tatuują sobie ten znak z bodajże lewej strony na lędźwiach, słyszałam też że jesli chodzi dokładnie o ten znak to w salonach tatuażu nie trzeba płacić za wytatuowanie tego znaku...a skoro można go tatuować to zapewne nie ma przeciwwskazań odnośnie innych tatuażów...

grevinne 
Credendo Vido

Wysłany: 2009-02-23, 13:01   Oznakowanie dawcy przy pomocy tatuaża

...witam...zalogowałam się dziś na to forum...w jednym z tematów odnośnie tatuaży wspomniałam o tym że niektórzy robią sobie symbol ryby...zwyczajnie tatuują bodajże z lewej strony na lędźwiach...tatuaż jest niewielki...jednakże nie jestem pewna odnieśnie jednej sprawy...otórz słyszałam że w salonach jesli powie się że chodzi o znak osób które chcą być dawcą (rybe) tatuażysta może wykonać taki symbol bez zapłaty...czy komus o tym coś wiadomo?...od pewnego czasu wraz z chłopakiem zastanawiam się nad wytatuowaniem takiego symbolu...nie miałam jeszcze możliwości zapytać w żadnym salonie o to bo zazwyczaj uciekało to z głowy, zapewne w najbliższym czasie się zapytam po salonach ale może ktoś stąd wie coś na ten temat...będe wdzieczna za informacje...

M@rcin 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,994L
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2009-02-23, 13:28   

Z tego co wiem tym znakiem nie jest "ryba" a znak "nieskończoności" ∞
Informacja ze strony www.szpik.info
Cytat:
(...)
podstawowe kryteria dyskwalifikujące dawcę:
(...)
tatuaż (jeżeli upłynął co najmniej rok od jego wykonania, tatuaż nie jest przeciwwskazaniem)

Informacja ze strony www.przeszczep.pl
Cytat:
(...)
Kto nie może zostać dawcą szpiku
(...)
- osoba z tatuażem

:zalamany: Dwie różniące się informacje.
zaznaczam iż informacje dotyczą dawców szpiku, ale chyba podobne przepisy są w odniesieniu do dawców organów.
Ma ktoś może jakieś adresy do aktów prawnych w których jest mowa o kryteriach kwalifikowania dawców organów. Znalazłem Ustawę o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Niestety nie było takich jasnych kryteriów jak w rozporządzeniach dotyczących krwiodawstwa.

grevinne 
Credendo Vido

Wysłany: 2009-02-24, 11:39   

...ja jednak często spotykam się na samochodach z rybą jak i na kartach o oswiadczeniu woli :] ... http://www.krewniacy.pl/?...rticle&id=38298 nawet tu jest ryba (pierwsze oświadczenie), no chyba że to miałaś na myśli mówiąc o znaku "nieskonczoności" ale z tego co mi wiadomo z matematyki to raczej nie jest ten znak...

JustyGie 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: :)
Wysłany: 2009-02-24, 12:07   

grevinne, ryba na samochodach to często symbol, który znaczy zupełnie coś innego. Jak wiadomo ryba była i jest symbolem pierwszych chrześcijan. Stąd rybki na samochodach, na przykład księży. A oświadczenie woli, o którym wspominasz, poczytaj dokładnie, tam też jest napisane POKOLENIE JP II, i w tym sensie rybka również odnosi się do chrześcijan.
That after we're gone
The spirit carries on

Piszę poprawnie po polsku
.

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2009-02-24, 19:47   

Właśnie: "tatuaż dyskwalifikuje ( => jeżeli upłynął co najmniej rok od jego wykonania, tatuaż nie jest przeciwskazaniem)"

Mam tatuaż od paru ładnych lat, od roku jestem w rejestrze potencjalnych dawców szpiku. Jeśli mnie tramwaj przejedzie to pobiorą ode mnie co nadające się do przeszczepu - szczególnie, że oddaję krew w miarę regularnie, jestem badana, zdrowa.. w czym więc problem? :PP

Odpowiedz do tematu