forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Fiodor
2008-08-16, 20:28
Zdrowie vs. euro...
Autor Wiadomość
Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2008-05-13, 12:08   Zdrowie vs. euro...

Cytat:
Młodzi Polacy jeżdżą do Niemiec i za euro masowo oddają krew. Nikt nie kontroluje, jak często to robią. Bez szkody dla zdrowia osocze można oddawać w ciągu roku 20 razy i nie więcej niż 15 litrów. Według Gazety Wrocławskiej uczniowie zgorzeleckich szkół oddają krew co kilka dni. Jako rekompensatę za stracony czas, kupują kosmetyki, ciuchy alkohol i papierosy.

- Za pierwszym razem dostajesz 20 euro - tłumaczy 18-letni Tomek, uczeń ze Zgorzelca. - Za drugim i kolejnymi pobraniami wypłacają po 15 euro. A kiedy przychodzisz piąty raz, jest premia - 30 euro. Tomek oddaje krew w Blutspendezentrum za Nysą od stycznia. Namówili go koledzy. Piotrek, uczeń jednego ze zgorzeleckich liceów, pieniądze za osocze przeznacza na sobotnie imprezy. Według Gazety Wrocławskiej do niemieckiej stacji krwiodawstwa chodzą już całe klasy.

Andrzej Weychan, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Emilii Plater w Zgorzelcu, martwi się o swoich uczniów. Przyznaje, że zjawisko sprzedawania krwi przybiera niepokojące rozmiary. Potwierdza to Teresa Trent, pielęgniarka szkolna. W szkole coraz częściej zdarzają się przypadki omdleń i zasłabnięć.- Na początku zastanawiałam się, skąd to się bierze. Teraz już wiem - mówi pielęgniarka.

Kto kontroluje oddawanie krwi?

W Görlitz o zbyt częstym oddawaniu krwi przez młodych Polaków nikt rozmawiać nie chce. - Nie ma kierownika. Proszę telefonować do dyrekcji w Dreźnie - doradza młoda Polka pracująca w centrum jako pielęgniarka.

Dr Elisabeth Ulrich z oddziału firmy w Dreźnie jest grzeczna, ale stanowcza. W rozmowie z Gazetą Wrocławską zapewnia, że w stacji krwiodawstwa w Görlitz wszystko jest pod kontrolą i absolutnie nie dochodzi tam do częstszych niż to dopuszczalne pobrań krwi. Jednak z relacji uczniów wynika, że nikt nie kontroluje, czy poprzednio krew oddawali cztery, czy czternaście dni temu. A system ewidencji w niemieckiej firmie polega na tym, że przy pierwszej wizycie dostaje się książeczkę, w której jest miejsce na pięć wpisów. Po piątej wizycie krwiodawca dostaje kolejną.

Źródło: Gazeta Wyborcza http://wiadomosci.gazeta....73,5206652.html

a tu link do pełnej wersji artykułu z Gazety Wrocławskiej http://www.polskatimes.pl/591,35631.htm

Sam nie wiem co gorsze - chciwość czy głupota. Swoją drogą, trudno mi uwierzyć, że akuratni i poukładani Niemcy nie prowadzą ewidencji donacji. No chyba, że w NRD ;)

PS. Tylko błagam, nie licytujmy w tym wątku, kto jest bardziej honorowy i dlaczego...
Ostatnio zmieniony przez Martens 2008-05-13, 12:16, w całości zmieniany 1 raz  

Invisible
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-13, 15:54   

Jeśli ten w tym artykule nie pomylili cyferek to życzę powodzenia tym idiotom.
To już jest zwyczajne kure**wo, chciwość i głupota. To, że szkodzą sobie oddając tak często nic mnie nie obchodzi - najbardziej w****ia mnie to, że oddają krew "za granicę" Niemcom.
Gdy w polskich szpitalach ciągle brakuje krwi to Ci radośni uczniowie oddają ją beztrosko za niemieckie ojro w tamtejszych RCKiK. Ktoś napisał, że skoro taki jegomość odda krew za kasę tam, to jest szansa że kiedyś odda ją honorowo w Polsce - gdzie tu logika ? Skoro woli oddać krew za granicą za pieniądze, to czynnikiem, który go "popchnął" do donacji jest właśnie kasa i nic innego, skoro pojechał tam a nie oddał na miejscu i nie widzę powodu dlaczego miałby to robić w Polsce za darmo, bo chyba nie z przyzwyczajenia.
:zly: :zly:
Ostatnio zmieniony przez Invisible 2008-05-13, 15:56, w całości zmieniany 1 raz  

pawel 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 22,2 l
Wysłany: 2008-05-13, 16:47   

Invisible napisał/a:
To już jest zwyczajne kure**wo, chciwość i głupota. To, że szkodzą sobie oddając tak często nic mnie nie obchodzi - najbardziej w****ia mnie to, że oddają krew "za granicę" Niemcom.

Świat schodzi na psy. ;) Żeby naszą Polską, Narodową krew Niemcom oddawać. Poprzednia władza by do tego nie dopuściła. :rotfl:

Tak na poważnie. Jeżeli mają oddawać w Reichu za kasę albo nie oddawać wogóle to chyba lepiej, że ich krew pomoże Niemcom niż miałaby nie pomóc nikomu.
Zastanawia mnie natomiast jakość oddanej krwi. Jeśli nie sprawdzają czy upłynęła karencja od poprzedniego oddania, to istnieje podejrzenie, że inne badania mogą też nie być wykonywane odpowiednio starannie. Ja bym chyba nie chciał tej krwi dostać.

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2008-05-13, 19:26   

Przeczytałem kilka razy artykuł, próbując zrozumieć motywację tych młodych ludzi. Nadal jej nie rozumiem, ale przyszło mi na myśl coś innego. Skoro wystarczy kilkadziesiąt złotych, a przed punktem krwiodawstwa ustawiają się kolejki, moż należałby wrócić do płatnego krwiodawstwa w Polsce na szeroka skalę? Może tu tkwi rowiązanie problemu wiecznych niedoborów? Oczywiście, dawca miałby wybór - oddaje honorowo czy za pieniądze. Oddając za pieniądze traciłby rzecz jasna tytuł hdk (zhdk) - jeśli miał je wcześniej - i wynikające z tego (symboliczne) przywileje. Smutne, ale może to jedyne wyjście?

Invisible
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-13, 19:40   

Przykro mi kolego, nie mam żadnych nacjonalistycznych zapędów, ale jeśli Ty nie dostrzegasz w ich postępowaniu nic złego, bo lepiej żeby oddali w ogóle, komukolwiek, gdziekolwiek i w jakichkolwiek ilościach to wg. mnie twoje podejście do sprawy jest co najmniej dziwne. Nie chodzi o kasę jaką z tego mają, bo większość z nas oddaje krew z zupełnie innych pobudek i raczej nie ucieknie nam połowa dotychczasowych dawców za granicę. Chodzi o to, że przez takich debili powielane są stereotypy o Polakach za granicą i tak później inni postrzegają nasz cały naród. Niestety, to jak postrzegają nas obcokrajowcy wcale nie jest dalekie od prawdy - większość kochanych rodaków to właśnie tacy kombinatorzy, cwaniaczki i hipokryci.

Odpowiedz do tematu