forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Leki dla krwiodawców
Autor Wiadomość
KJ 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 9,9 l
Wysłany: 2012-05-30, 21:02   

@AndrzejSz, przedstawiłam morfologię + do tego z rckik dali kartkę z pieczątką o stanie obecnym.... nic, kupiłam już zwykłe żelazo i czekam na rozwój wydarzeń (czyt. łudzę się, że samo się ułoży i nie będę musiała korzystać z takiego sposobu).

@luzik
1. czytaj uważnie co inni piszą i mają w info po lewej - nie jestem on a ona
2. nie jedna osoba - także na forum ma na co dzień niską hgb - ot, taki organizm, co nie zmienia faktu, że jest HK
Cytat:
Nie ma w tym nic złego ale sam chyba przyznasz, ze robienie z Ciebie na siłę krwiodawcy abyś mógł zrealizować prywatne plany jest "trochę" naciągane

robiłabym z siebie krwiodawcę na siłę, gdyby chodziło o 1 raz, a nie oddawanie od prawie 7 lat. sam ostatnio się burzyłeś, że przez piwo nie mogłeś oddać krwi. nigdy nie oddawałam krwi dla wolnego czy czekolady (której, swoją drogą, nie znoszę) i gdybym miała możliwość załatwienia sprawy w inny sposób, to oddanie krwi zostawiłabym na jakieś popołudnie. jak nie znasz sytuacji to się nie wypowiadaj, nie Tobie oceniać słuszności / niesłuszności i naciągania HK do własnych celów.
http://www.postronienatury.pl
:)

luzik 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: ponad 35l
Wysłany: 2012-05-30, 21:25   

KJ napisał/a:

robiłabym z siebie krwiodawcę na siłę, gdyby chodziło o 1 raz, a nie oddawanie od prawie 7 lat. sam ostatnio się burzyłeś, że przez piwo nie mogłeś oddać krwi.

Wiec robisz z siebie krwiodawce na siłe przez 7lat.
Oddałem ponad 30 litrów krwi i nigdy nie miałem problemow z hgb.
A co do mnie to nie burzyłem się, że nie mogę oddać, ale o powód i to co mi wpisali do kartoteki.
KJ napisał/a:

.. jak nie znasz sytuacji to się nie wypowiadaj, nie Tobie oceniać słuszności / niesłuszności i naciągania HK do własnych celów.

Nie oceniam. Przecież zastrzegłem, że nie ma w tym nic złego a Twoje powody to tylko moje domysły. Wiec zamiast innych pouczać w sprawie uważnego czytania, polecam zacząć od siebie.

AndrzejSz 

Ilość oddanej krwi: 115.470
Wysłany: 2012-05-31, 06:37   

Chociaż oddaję krew od wielu lat to pamiętam że w pewnym momencie po oddaniu krwi poziom Fe a co za tym idzie HGB spadał drastycznie. Ponieważ chwilowo nie chcieli pobierać pełnej zacząłem oddawać osocze i pomogło. Teraz biorą ode mnie tylko płytki a i tak zdarza się, że poziom HGB jest na granicy i wtedy biorę opakowanie Hemoferu-u + Acidum folicum i pomaga. Prawdopodobnie z wiekiem przyswajalność Fe maleje i to wszystko. Można spróbować wymusić od lekarza pierwszego kontaktu zlecenie badania poziomu Fe.

KJ 

Ilość oddanej krwi: 9,9 l
Wysłany: 2012-05-31, 17:49   

@Luzik

Moja wypowiedź:
Cytat:
1.czytaj uważnie co inni piszą i mają w info po lewej - nie jestem on a ona

I Twoja odpowiedź:
Cytat:
Nie oceniam. Przecież zastrzegłem, że nie ma w tym nic złego a Twoje powody to tylko moje domysły. Wiec zamiast innych pouczać w sprawie uważnego czytania, polecam zacząć od siebie.

Co ma jedno do drugiego, pojęcia nie mam.
polecam zakończyć ten wątek, bo schodzimy na tematy nie związane z lekami

@AndrzejSz
dziękuję za podpowiedź - w najbliższym czasie to załatwię.
http://www.postronienatury.pl
:)

Andzia 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2012-05-31, 18:06   

Drodzy Państwo, bardzo proszę zakończyć dyskusję nie związaną z tematem, bo będę zmuszona wlepić ostrzeżenia :P

Ostatnio zmieniony przez Andzia 2012-05-31, 18:06, w całości zmieniany 1 raz  

gawellus 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2012-06-02, 09:39   

Witam Szanownych Krwiodawców,
Krew oddaję już kilka lat, ale niestety mało regularnie.
Dzisiaj lekarz w RCKIK powiedział mi, że mam HGB na granicy, więc muszę "podjeść żelaza".
Nigdy nie korzystałem z przywileju darmowych leków, a żelazo za friko by się przydało, więc chciałbym zapytać, czy naprawdę konieczne do tego jest odznaczenie Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi ?

Nie jestem w żadnym klubie, więc musiałbym się pewnie pofatygować do oddziału PCK, a jakoś głupio mi się upominać o odznaczenie ;)

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony przez gawellus 2012-06-02, 09:40, w całości zmieniany 1 raz  

Wąski 
nieWąska krwinka

Ilość oddanej krwi: 19850ml
Wysłany: 2012-06-02, 11:06   

Hej kolego gawellus.
Na początek idziesz do rejestracji w swoim RCKiK. Prosisz rejestratorkę o wystawienie zaświadczenia o ilości oddanej krwi (lub jej składników po przeliczeniu na pełną).

Jeżeli na zaświadczeniu jest min 6000ml to musisz się z tym udać do miejscowego oddziału PCK i oddajesz zaświadczenie osobie zajmującej się odznaczeniami.

Później mówi ci kiedy trzeba się zgłosić po znaczek i legitymację ZHDK. Do PCK weź ze sobą zdjęcie bo trzeba wyrobić zazwyczaj nową legitymację krwiodawcy PCK - są tam miejsca na wpisywanie odznak.

Najważniejsza jest legitymacja ZHDK. Na jej podstawie lekarz rodzinny zaznaczy ci uprawnienie na recepcie a w aptece przy realizacji spiszą na odwrocie numer leg. ZHDK.

Pozdrawiam

Ostatnia donacja 2.05.2011
570ml UKKP+osocze
Następny termin - jak będzie troszkę czasu :)

luzik 

Wysłany: 2012-06-03, 21:04   

gawellus napisał/a:
..
Nie jestem w żadnym klubie, więc musiałbym się pewnie pofatygować do oddziału PCK, a jakoś głupio mi się upominać o odznaczenie ;)
Pozdrawiam,

Niepotrzebnie jest Ci jest głupio - należy Ci się, to informujesz o tym fakcie i dostajesz.

kender 
ciut wiedźma

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: ok 10 l
Wysłany: 2012-06-07, 12:32   

Ejdzej napisał/a:
No to co województwo to inny obyczaj :] Wspomniałem o tym lekarzowi i wystawił mi receptę ZK i w aptece zrealizowałem ją bez problemu.

Z tego, co wiem, przepisy są jednolite we wszystkich województwach. Ale często lekarze nie za bardzo znają się na wymaganiach prawnych dotyczących krwiodawców, tak samo wielu aptekarzy nie wie, że istnieją różne książeczki z napisem "dawca krwi" a tylko jedne z nich uprawniają do tańszych leków. Aby mieć prawo do zniżki na leki refundowane i leki regenerujące po donacji trzeba mieć uprawnienia ZHDK i odpowiednią do tego legitymację (wystawianą przez PCK). Na recepcie w rubryce "uprawnienia" lekarz musi wpisać symbol ZHDK (czasem piszą też nr legitymacji, ale nie muszą, bo) farmaceuta musi skontrolować legitymację i spisać jej numer na odwrocie recepty. Jeśli taka procedura nie będzie miała miejsca a recepta zostanie zrealizowana z krwiodawczą zniżką- apteka zostanie obarczona kosztami refundacji.

Jak już pisałam na trzeciej chyba stronie tego wątku - zniżki ZHDK dotyczą leków refundowanych (czyli tych umieszczonych przez Ministerstwo Zdrowia na wykazie leków refundowanych, który począwszy od 01.01.2012 jest aktualizowany co dwa miesiące) lub umieszczonych na wykazie leków bezpłatnych dla krwiodawców, który zawiera też preparaty dostępne bez recepty, ale mimo to refundowane, jeśli wypisane na recepcie ZHDK. Jeśli chodzi o dokładność wypisania, to tak, musi być konkretnie zdefiniowana nazwa preparatu,dawka, wielkość opakowania, ponieważ każdy lek ma swój kod EAN i to za pomocą tych kodów system poznaje, że lek może być zniżkowy dla ZHDK.

Mam nadzieję, że wyraziłam się w miarę jasno. Jeśli nie, to proszę o pytania :)

Eltanin 

Ilość oddanej krwi: 450 ml
Wysłany: 2012-07-11, 23:18   

Dlaczego niektóre leki z ustawy nie mają podanej ceny ?
Kod:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20100230119&type=2
wyszukane tutaj http://www.bil.aptek.pl

Czy to znaczy że nie są już produkowane?

iGLO 

Grupa krwi: AB Rh+
Ilość oddanej krwi: 18,00L
Wysłany: 2012-07-13, 00:19   

@Eltanin
Część leków wymienionych w ustawie nie ma w tym serwisie. (bil.aptek.pl)
Sa produkowane i są dostępne za darmo dla ZHDK.
Pare dni temu dostalem za darmo Ascofer i Wit. B Comp. (Teva).

KJ napisał/a:
a ja mam pytanie: czy lekarz ma prawo odmówić wypisania recepty na leki dla krwiodawców?

Proponuje zmienić lekarza na bardziej przyjaznego... Będzie szybciej i bez stresu.

luzik napisał/a:

Wg. mnie krew powinni oddawać ludzie zdrowi i popieram panią doktor - nie każdy musi być dawcą.
Nie ma potrzeby aby na siłę "poprawiać" dawców.

Branie preparatów żelaza nie oznacza od razu że jesteśmy chorzy i robimy z siebie na siłe dawców. Jeśli dbamy o siebie to uzupełniamy niedobór witamin i minerałów.
Spadek hemoglobiny związany jest z:
- zaburzeniami wchłaniania żelaza lub dieta zawierającą za mało żelaza,
- niedoborem żelaza związany z utrata krwi (miesiączka!),
- zwiekszenym zapotrzebowania organizmu (w czasie intensywnego wzrostu organizmu, w czasie ciąży i karmienia piersią),

Niewiele potrzeba żeby hemoglobina spadla na tyle że nie możemy oddać krwi ale mieścimy sie w normie i jesteśmy wg normy zdrowi. Ponieważ uzyskanie dobrego wzrostu hemoglobiny wymaga regularnego i długotrwałego stosowania odpowiedniej diety łatwiej jest brać preparaty żelaza i witaminy (które też wymagają regularności i długotrwałego stosowania).

Jeśli ktoś chce naturalnie to polecam kaszanke/wątróbke wieprzową :) No ale wiadomo że nie każdy lubi więc pozostają inne produkty i metody.

Na koniec pare rzeczy z google.

Kod:
Żelazo z tkanek zwierzęcch jest wchłaniane przez organizm w 20-50%, zaś żelazo z produktów roślinnych tylko w 1-8%

Przyswajanie żelaza zmniejszają sole wapnia, fosforu, mleko, sery, herbata (tanina), kawa i fityniany znajdujące się w nasionach zbóż. Nadmiar w pokarmach jednego z takich pierwiastków jak wapń, cynk, mangan i żelazo powoduje blokowanie przyswajania innych pierwiastków tej grupy.

W procesie tworzenia hemoglobiny uczestniczy również witamina B6.

http://www.pfm.com.pl/new...d1=61&id2=&id3=
http://portalwiedzy.onet....lazo,haslo.html

luzik 

Wysłany: 2012-07-13, 08:42   

iGLO napisał/a:

Branie preparatów żelaza nie oznacza od razu że jesteśmy chorzy i robimy z siebie na siłe dawców. Jeśli dbamy o siebie to uzupełniamy niedobór witamin i minerałów.
Spadek hemoglobiny związany jest z:
- zaburzeniami wchłaniania żelaza lub dieta zawierającą za mało żelaza,
- niedoborem żelaza związany z utrata krwi (miesiączka!),
- zwiekszenym zapotrzebowania organizmu (w czasie intensywnego wzrostu organizmu, w czasie ciąży i karmienia piersią)..

Zgadzam się, ale jeżeli ktoś jest w takiej sytuacji, to nie powinien oddawać krwi a raczej postarać się zwiększyć ilość hemoglobiny w trosce o własne zdrowie.
Branie żelaza tylko po to, aby móc oddać krew, a potem uzupełniać braki spowodowane oddaniem, to moim zdaniem nieporozumienie i oddawanie "na siłę".
Osobiście oddałem już trochę krwi, ale zawsze kiedy coś z organizmem było nie tak robiłem dłuższa przerwę.
Mamy pomagać innym a nie sami narażać się na bycie pacjentem.
Ostatnio zmieniony przez luzik 2012-07-13, 08:43, w całości zmieniany 2 razy  

Maq 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 8650ml
Wysłany: 2012-08-22, 10:25   

Ostatnio oddając krew w RCKiK we Wrocławiu miałem HGB na pograniczu i dostałem od lekarki w gabinecie Sorbifer Durules, przyjeli tym razem ode mnie krew, ale następnym razem mam zrobić dłuższą przerwę min. 3 miesiące i brać to żelazo.

przemekg 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 7200
Wysłany: 2013-02-12, 21:43   Po wizycie w aptece...

Witajcie:)
Postanowiłem pierwszy raz w życiu skorzystać z uprawnień do suplementów diety przysługujących ZHDK.
Zaszedłem do pierwszej apteki z rozporządzeniem i wykazem w ręku, pokazuję a pani na to "a panie, to już dawno nieaktualne, krwiodawcom nic się nie należy...". Mówię kobiecie, że sprawdzałem, że to jest aktualne rozporządzenie mimo, że z 2010 roku a ona wciąż, że nieaktualne, że ja się nie znam...
OK pomyślałem idę do drugiej apteki sprawdzić czy tak jest na prawdę. A tam: "Oczywiście proszę pana, lista jest jak najbardziej aktualna, zapraszam z receptą"
Skoczyłem do rodzinnej dałem listę i mówię "proszę o wypisanie żelazo+foliowy+B complex", że jestem ZHDK i chciałbym po raz pierwszy skorzystać z uprawnienia bo wyniki mi trochę spadły.
Rodzinna wypisała i podała mi ze słowami "proszę bardzo, już pan może iść i naciągać państwo na darmowe leki" Nosz w mordę... Dałem jej wykład, że przelewam krwawicę co 8 tygodni żeby obywatele tego państwa mieli szansę się leczyć i dodałem tradycyjny mój tekst "oby pani nigdy mojej krwi nie potrzebowała" i wyszedłem.

W aptece z uśmiechem na twarzy wydano mi leki i podziękowano za dar serca...

Wyszło tak:

ascofer draż. 50 draż. 9,45 zł/op 100 % refundacja koszt: 0,00zł
vit B compositum (Polfa SA Warszawa) draż 50 draż 4,35 zł 100% refundacja koszt 0,00 zł
acidum folicum hasco 15 mg 30 tabletek 2,65 zł 0% refundacja koszt 2,65 zł

Lora 

Ilość oddanej krwi: 9.450
Wysłany: 2013-05-27, 16:09   

Jak pierwszy raz poszliście do lekarza po receptę na leki, związane z oddawaniem krwi, to lekarz zlecił wam najpierw badanie na poziom żelaza?

Odpowiedz do tematu