forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Leki dla krwiodawców
Autor Wiadomość
freta666 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2012-01-21, 12:46   

Dzięki wszystkim za info.
Więc dziś poszłam z receptą do apteki, udało mi się dostać ibuprofen, natomiast furaginum- czy teva czy nie- nie jest refundowane. tak samo z no-spa forte...

iGLO 

Grupa krwi: AB Rh+
Ilość oddanej krwi: 18,00L
Wysłany: 2012-01-22, 05:02   

No-spa forte była w ubiegłym roku za free. Co do furaginum to albo burdel w tej bibliotece albo w aptece. Dobrze jest przejść się czasami do innej apteki. Kiedyś jak był Falvit za darmo to w jednej aptece od razu z góry usłyszałem że nie ma żadnych darmowych leków dla krwiodawców, w innej aptece zrealizowali recepte bez problemu.

Ejdzej 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 18+ :)
Wysłany: 2012-02-27, 08:20   

Mam takie pytanko. Dorwała mnie chyba angina, więc bez leków się nie obędzie. Po ostatniej wizycie w RCKiKu zaznaczono mi w książeczce "6400ml ZHDK III" i podpis pielęgniarki. "Odznaki" jeszcze żadnej nie dostałem, ani legitymacji ZHDK. Czy mogę już skorzystać ze zniżki na leki?

AndrzejSz 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 114.020
Wysłany: 2012-02-27, 08:45   

Na recepcie musi być wpisany numer legitymacji ZHDK przynajmniej tak jest w Krakowie...

floyd68 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 64 litry
Wysłany: 2012-02-27, 10:25   

Musisz mieć legitymację, bo w aptece muszą wpisać numer ZHDK na odwrocie recepty.
Inaczej apteka nie dostanie zwrotu kasy za twoje leki.

Ejdzej 

Wysłany: 2012-02-27, 11:15   

Rozumiem, że chodzi o legitymację ZHDK? Bo teraz mam tylko żółtą książeczkę HDK.

AndrzejSz 

Wysłany: 2012-02-27, 11:37   

Legitymacja ZHDK ma swój numer i ten numer wpisują w aptece do realizowanej recepty.

Ejdzej 

Wysłany: 2012-02-27, 14:21   

No to co województwo to inny obyczaj :] Wspomniałem o tym lekarzowi i wystawił mi receptę ZK i w aptece zrealizowałem ją bez problemu.

seti79 

Grupa krwi: 0 Rh+
Wysłany: 2012-03-03, 13:59   

Witam,
chciałem się podzielić moim ostatnim doświadczeniem odnośnie zakupu leków z listy z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 lutego 2010 r. . A mianowicie lekarz rodzinny wypisał na recepcie leki:
1. Acidum folicum Hasco 15mg
2. Hemofer prolongatum
3. Vitaminum B compositum Pliva (obecnbie teva)

Z receptą udałem się do apteki.
W pierwszej aptece powiedzieli, że nie mają leku z pozycji 1, a reszta jest w pełni płatna. Poszedłem więc do drugiej apteki, gdzie powiedzieli, że Acidum folicum jest bezpłatne a Hemofer wiedzą, że jest bezpłatny, ale nie mogą poradzić sobie z systemem informatycznym i nie mogą go wydać za darmo.
W trzeciej aptece okazało się, że wszystkie leki są bezpłatne tylko nie mieli ich na stanie, więc pani je zamówiła i na drugi dzień już były dostępne. Za wszystkie leki nie zapłaciłem ani grosza.
Więc trzeba pochodzić troszkę i znajdzie się apteka, gdzie te leki są za darmo. Pani doktor nie bardzo chciała wpisywać na receptę Vitaminy B, bo mówiła że jest bez recepty i jest w pełni płatna, ale ją poprosiłem i wpisała i jak się później okazało, jednak leki z listy z rozporządzenia, nawet te, które są dostępne bez recepty są bezpłatne.

KJ 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 9,9 l
Wysłany: 2012-05-29, 09:30   

a ja mam pytanie: czy lekarz ma prawo odmówić wypisania recepty na leki dla krwiodawców?
znowu spadła mi hgb, a że mam już dość suplementowania się co jakiś czas (w sumie, to powinnam brać stale) to chciałam mocniejszą dawkę. ale lekarka powiedziała, że tragedia mi się nie dzieje (hgb 11,5, umierać nie umieram, ale krwi z tym nie oddam) i nie ma podstaw do recepty. nie pomogło tłumaczenie, że jestem krwiodawcą, za niedługo kończy mi się czas oczekiwania i chcę oddać. nie i koniec - ona jest lekarzem i ona decyduje. tu moje pytanie: spotkał się już ktoś z czymś takim i jak rozwiązał problem?
pozostaje kupić zwyczajne żelazo i zamiast 2 tabletek, jeść 3 dziennie...
http://www.postronienatury.pl
:)

luzik 

Ilość oddanej krwi: ponad 35l
Wysłany: 2012-05-29, 17:53   

KJ napisał/a:
a ja mam pytanie: czy lekarz ma prawo odmówić wypisania recepty na leki dla krwiodawców?..

Rozumiem, ze wyobrażasz sobie wizytę u lekarza tak:
Przychodzi pacjent, mówi czym chce się leczyć, lekarz wypisuje receptę, podpisuje się pod nią i bierze odpowiedzialność za takie "leczenie" ? ;)

Eltanin 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 450 ml
Wysłany: 2012-05-29, 17:57   

Czy wszystkie te leki z listy są 100% darmowe dla krwiodawców?
Czy to wszystko są tylko suplementy normalnie dostępne bez recepty?
http://isap.sejm.gov.pl/D...00230119&type=2

Jak sprawdzić cenę na tej stronie?
http://bil.aptek.pl/servlet/bil/start
Wpisuje nazwę leku w "Leki w Polsce", ale ceny nie widzę.
Ostatnio zmieniony przez Eltanin 2012-05-29, 22:29, w całości zmieniany 10 razy  

KJ 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 9,9 l
Wysłany: 2012-05-29, 21:00   

luzik napisał/a:

Rozumiem, ze wyobrażasz sobie wizytę u lekarza tak:
Przychodzi pacjent, mówi czym chce się leczyć, lekarz wypisuje receptę, podpisuje się pod nią i bierze odpowiedzialność za takie "leczenie" ? ;)

raczej: przychodzi człowiek z wynikiem morfologii, przedstawia sytuację - że jest krwiodawcą, a ma za niską hgb i potrzebuje przed kolejną donacją podreperować, i słyszy, że nie bo nie ma takiej potrzeby się suplementować. na moje: wynik (11,5 hgb) wskazuje, że ode mnie krwi nie wezmą (niestety mam podbramkową sytuację, i oddanie krwi jest mi "potrzebne" :wstyd: , co nie zmienia faktu, że i tak w planach miałam w połowie czerwca oddać), a zależy mi na tym. co mądra pani doktor skwitowała, że nie każdy musi być krwiodawcą, i ona się do tego nie przyłoży - o co jej chodziło pojęcia nie mam :zdegustowany:
http://www.postronienatury.pl
:)

luzik 

Ilość oddanej krwi: ponad 35l
Wysłany: 2012-05-29, 23:37   

KJ napisał/a:

raczej: przychodzi człowiek z wynikiem morfologii, przedstawia sytuację - że jest krwiodawcą, a ma za niską hgb i potrzebuje przed kolejną donacją podreperować, i słyszy, że nie bo nie ma takiej potrzeby się suplementować.

Gdyby nie była potrzebna decyzja lekarza, to nie musiał byś do niego chodzić. Skoro musisz odwiedzić lekarza, to znaczy, ze ma prawo zadecydować

KJ napisał/a:

.. mądra pani doktor skwitowała, że nie każdy musi być krwiodawcą, i ona się do tego nie przyłoży - o co jej chodziło pojęcia nie mam :zdegustowany:

Wg. mnie krew powinni oddawać ludzie zdrowi i popieram panią doktor - nie każdy musi być dawcą.
Nie ma potrzeby aby na siłę "poprawiać" dawców.

Z resztą z tego co piszesz, domyślam się, że Tobie nie idzie oddanie krwi dla kogoś ale potrzebujesz dzień wolny.
Nie ma w tym nic złego ale sam chyba przyznasz, ze robienie z Ciebie na siłę krwiodawcy abyś mógł zrealizować prywatne plany jest "trochę" naciągane?

AndrzejSz 

Wysłany: 2012-05-30, 06:47   

KJ, nie wiem,czy przedstawiłaś lekarzowi wyniki badań. Ja, gdy mam problem, biorę wyniki z laboratorium RCKiK i z tym idę do lekarza pierwszego kontaktu - nigdy nie miałem problemu.

Odpowiedz do tematu