forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Leki dla krwiodawców
Autor Wiadomość
stryker 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 19 L
Wysłany: 2009-10-21, 18:39   Leki....

Szukam na forum ale jakoś nie moge znalezć czy sa jakies leki na przeziebienie , grype ? Na ktore jest jakaś znizka dla HDK ? Szukałem na tej stronie z lekami ale jakoś mi to nie wyszło....
Byłem dziś nawet u lekarza to sie na mnie spojrzał i powiedział ze on nie ma zadnego wykazu.... napisal mi na recepcie jakies 4 leki ... ale w aptece babka powiedziala ze sa bez znizek. Zapytałem czy one cos wiedza jakie leki mozna "taniej" kupic odpowiedziala ze oni nie wiedzą.... Dopiero przy kasowaniu w systemie cos tam chyba im wyskakuje....
pomozecie ?

[edit - ort, ale wszystkiego nie poprawie]
stryker, używaj polskich znaków częściej
Ostatnio zmieniony przez Marciagd 2009-10-21, 18:49, w całości zmieniany 3 razy  

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2009-10-21, 23:49   

stryker, leki ogólnie dostępne na przeziębienie czy grypę nie kosztują tony złota.... :oczami:

fotomis 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2009-11-04, 23:37   

Boleśnie doswiadczony niedawnymi przepychankami w aptece na tle realizacji recepty z adnotacją ZK, przeprowadziłem dobne 'śledztwo' w sprawie bezpłatnych leków dla 'zasłużonych' z którego wynikło iż:

a) zeszłoroczne rozporządzenie Ministra Zdrowia z wykazem leków dla ZHDK jest w przytłaczającej większości kompletnie martwe, jako że część wypadła z produkcji, pozmieniały się formy preparatów, ich klasyfikacje itp itd, a tym samym ich kody EAN nie zgadzają się z rozporządzeniem. Co skutkuje tym, że aptekarz może nie dostać refundacji jeżeli wyda danego procha na receptę ZK, oczywiście o ile ktoś to sprawdzi. Tym samym..

b) .. za np. Falvit powinno się uiścić normalną cenę, a jeżeli ktoś dostał takowy bezpłatnie to niech ma świadomość, że wynikło to z pomyłki/niedoinformowania/dobrego serca pigularza. Dość przekonujące uzasadnienie ślunskiej izby aptekarskiej znajdziecie tutaj: klik!

c) ponieważ powyższe rozbieżności miedzy rozporządzeniem a realnym życiem zaczęły ujawniać się niespełna miesiąc po jego wydaniu, więc Ministerstwo wzięło się raźno do roboty i już rok później, w lipcu b.r., powstał projekt nowego rozporządzenia, w którym to problem Falvitu rozwiązano metodą wykreślenia go z wykazu preparatów, dostępnych 'zasłużonym'.

d) na uwagę zasługuje lista organizacji, które zdecydowały się zabrać głos w sprawie projektu, a w szczególności to, że nad wyraz 'aktywny' udział w opiniowaniu wzięły zarówno Fundacja jak i PCK. Choć Fundację trochę tłumaczy fakt, że zajęła się ostatnio sprzedażą zegarków.. :]

Jeżeli po tych konsultacjach społecznych w wersji ostatecznej wykazu doczekamy się jakiegoś preparatu multiwitaminowego, to bedziemy go zawdzięczać jedynie pielęgniarkom i położnym, no i może jeszcze OPZZowi.

e) zawsze wydawało mi się, że urzędnicy to ludek nudny i bezbarwny. Tymczasem jakiś bezimienny pracownik ministerstwa, prokurując uzasadnienie projektu rozporządzenia, popisałbył się perełką czarnego humoru:
Cytat:
Nie bez znaczenia jest także pozytywny wpływ niniejszego aktu na zwiększenie zapasów krwi i liczby dokonywanych przeszczepów szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów.

Już widzę te tabuny ludzi walące do stacji krwiodawstwa, bo się zwiedzieli, że można dostać bezpłatny kwas foliowy.. :]

Ech... Chyba się robię zgryźliwy na starość..

Michał
Ostatnio zmieniony przez fotomis 2009-12-08, 11:28, w całości zmieniany 2 razy  

Gryf 
starszy maruder sztabowy

Ilość oddanej krwi: 45.450
Wysłany: 2009-11-05, 00:20   

fotomis napisał/a:
d) na uwagę zasługuje lista organizacji, które zdecydowały się zabrać głos w sprawie projektu, a w szczególności to, że nad wyraz 'aktywny' udział w opiniowaniu wzięły zarówno Fundacja jak i PCK.

No fakt. Choć wcale bym się nie zdziwił, gdyby z dalszych badań wynikło, że urzędnicy Ministerstwa Zdrowia zapomnieli zapytać PCK i EFHDK o zdanie... :kwasny:

fotomis 

Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2009-11-05, 08:33   

Gryf napisał/a:
wcale bym się nie zdziwił, gdyby z dalszych badań wynikło, że urzędnicy Ministerstwa Zdrowia zapomnieli zapytać PCK i EFHDK o zdanie...

Nawet gdyby okazało się, że PCK czy EFHDK nie dostały projektu z rozdzielnika, to przecież nie był on drukiem "tajne spec. znaczenia" - wisiał sobie co najmniej przez miesiąc w Biuletynie Informacji Publicznej. Wystarczyło zatem chcieć go przeczytać, a w dobie kanałów RSS nawet nie trzeba ich przekopywać ręcznie. Wystarczy zasubskrybować BIPy potencjalnie interesujących nas instytucji, np ten Ministra Zdrowia a wyniki odfiltrować wg. odpowiednich słów kluczowych, np "krwio*" itp itd, więc ewentualny argument o straszliwym nakładzie pracy z tym związanym, proponuję od razu wrzucić do kosza, bo wszystko dostajemy automagicznie podsunięte pod nos.

Michał

Kacper 

Ilość oddanej krwi: 22,00L
Wysłany: 2009-11-10, 13:54   

no i fajnie byłem dzisiaj w aptece z recepta i:

Ascofer draż 50 - 0zł 100% refundacji (z 6,20zł)
Acidum folicium 30 tabl - 0,79zł (z 3,08zł)
Vitaminum B compositum draż 45 - 3,30zł (z 3,30zł) żadnej refundacji, płatne 100% mimo że jest na liście leków refundowanych

Ra-v-P 

Ilość oddanej krwi: 12150 ml
Wysłany: 2009-11-10, 14:47   

Witam :)
Niedawno zrealizowałem receptę na Ascofer (0 zł) i Acidum Folicum (kilkadziesiąt groszy). Receptę wypisał mi oczywiście lekarz rodzinny, a nie - diagnozujący niską hemoglobinę medyk z RCKiK..
Po kilkunastu dniach trafiłem do lekarza po raz kolejny, tym razem z zapaleniem oskrzeli (oczywiście wizyty nie miały ze sobą żadnego związku). Lekarka wiedząc, że jestem ZHDK wypisała mi receptę na antybiotyk Xorimax. Zaoszczędziłem 81 zł (dwa opakowania za darmo). Tak więc zdarzają się zimowe przypadłości, które nie wypłukują dramatycznie kieszeni.

zbyszekr114 

Wysłany: 2010-01-12, 22:22   Probiotyki

Witam.Mam takie pytanie czy ktoś spotkał się z jakimkolwiek,, probiotykiem,,który jest na ZK.Sa to preparaty osłonowe ,wydawane przeważnie z antybiotykami np. Linex Forte.Dziękuje
Ostatnio zmieniony przez zbyszekr114 2010-01-12, 22:44, w całości zmieniany 1 raz  

kender 
ciut wiedźma

Ilość oddanej krwi: ok 10 l
Wysłany: 2010-02-01, 21:44   

chyba nie ma żadnego probiotyku zniżkowego dla krwiodawcy, a to dlatego, że preparaty te są dostępne bez recepty (tańsze leki na ZK to leki refundowane, darmowe to te z ceną niższą od limitu wyznaczonego przez ministerstwo) ani nie wiążą się bezpośrednio z regeneracją organizmu po oddaniu krwi (np. Hemofer, choć nie jest refundowany, przysługuje bezpłatnie a ZK, ponieważ służy odnowie krwinek). Probiotyki nie łapią się w żadnej z tych grup i trzeba za nie płacić.

MURGRABIA 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 38.350 L
Wysłany: 2010-02-02, 10:00   

KETONAL FORTE 100 MG LEK PRZECIWBÓLOWY CAŁKOWICIE DARMOWY

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2010-02-02, 20:04   

MURGRABIA napisał/a:
KETONAL FORTE 100 MG LEK PRZECIWBÓLOWY CAŁKOWICIE DARMOWY

Nie musisz na nas krzyczeć tymi wersalikami :PP
Mam nadzieję, że każdy HDK ma nadzieję na zdrowie bez ketonalu forte :zdegustowany: :oczami:

Ra-v-P 

Ilość oddanej krwi: 12150 ml
Wysłany: 2010-04-28, 12:49   

Być może nie wszyscy wiedzą:
http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2010023011901.pdf

Adres do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie wykazu leków dla świadczeniobiorcy posiadającego tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”.
Pozdrawiam

stachu_44 
BAN - anemia

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 20 l
Wysłany: 2010-08-25, 17:23   

Może i gdzieś było, bo nie pamiętam skąd mam ten link.
Informacje o lekach i zniżkach z tytułu określonych uprawnień:
http://bil.aptek.pl/servlet/pacjent/fupraw

ganz 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 32,0 l
Wysłany: 2010-11-13, 16:33   

Ja właśnie wracam z krakowskiej apteki i dowiedziałem się że Ascofer jest dostępny bez recepty, więc nie ma na niego zniżki, zapłaciłem 8,5. Zniżkę dostałem natomiast na kwas foliowy z 3,08 na 0,89 podobnie jak poprzednicy. Pełną zniżkę dostałem natomiast na lek Enarenal, który biorę w związku z nadciśnieniem, z prawie 10 złotych do 0. Tak więc nie tylko na "witaminki" jest zniżka dla HDK :)
Szkoda że nie miałem ze sobą wydrukowanej tabelki,a za mną stały już etatowe staruszki, bo popytałbym dokładniej o ten Ascofer.
Ostatnio zmieniony przez ganz 2010-11-13, 16:35, w całości zmieniany 1 raz  

Kacper 

Ilość oddanej krwi: 22,00L
Wysłany: 2010-11-13, 18:52   

ganz napisał/a:
dowiedziałem się że Ascofer jest dostępny bez recepty

Wszystkie te leki są dostępne bez recepty - ale jeśli masz je na recepcie i ZK to przysługuje Ci na nie refundacja całkowita lub częściowa....

Odpowiedz do tematu