forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Leki dla krwiodawców
Autor Wiadomość
Iwona Olczak
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-26, 20:32   

ale czy wszystkie te specyfiki są na receptę, czy niektóre można wziąć bez recepty i wystarczy pokazać tylko legitymację ZHDK ?

AndrzejSz 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 113.070
Wysłany: 2008-10-27, 11:13   

Aby skorzystać z bezpłatnych specyfików dla ZHDK należy mieć receptę!!!

Wąski 
nieWąska krwinka

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 19850ml
Wysłany: 2008-10-27, 23:11   

AndrzejSz napisał/a:
Aby skorzystać z bezpłatnych specyfików dla ZHDK należy mieć receptę!!!

Oczywiście recepta musi też być wystawiona na danego krwiodawcę (ZHDK). Lekarz musi wiedzieć, że wystawia receptę krwiodawcy więc warto do lekarza zabrać legitymację. Wtedy lekarz na recepcie wpisuje o ile się nie mylę skrót ZH. A w aptece na odwrocie recepty magister spisuje numer odznaczenia/legitymacji ZHDK.

Lekarz dopisuje ZK :)
jaszczurkowa

Ostatnia donacja 2.05.2011
570ml UKKP+osocze
Następny termin - jak będzie troszkę czasu :)
Ostatnio zmieniony przez jaszczurkowa 2008-10-30, 07:17, w całości zmieniany 1 raz  

M@rcin 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,994L
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-10-29, 22:02   

Wszystkie na podstawie recepty.

Iwona Olczak
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-30, 17:37   

dzięki za info :)

PP
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-12, 21:29   

Wąski! :bra: Jesteś znakomity! :bra:
Pomyślmy jeszcze jak mają chorzy ze swoimi lekami, o których refundacji chyba nikt na prawdę nic nie wie. :mur:
Poza panem w ministerstwie, do którego co jakiś czas przychodzi firma farmaceutyczna z ciężką walizką. :zdegustowany:
Ostatnio zmieniony przez JustyGie 2008-12-13, 12:49, w całości zmieniany 1 raz  

Sarnuś 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 18,45
Wysłany: 2008-12-12, 23:21   

PP, chorym (przewlekle) wpisuje się literkę P i leki są tańsze niż dla ZK.

Jak ktoś zachoruje raz na jakiś czas to może kupić leki za kilkanaście złotych - istnieją polskie odpowiedniki wielu lekarstw dostępnych za przysłowiowe grosze
Mam prawo mówić ludziom "nie" bez poczucia winy.
Mam prawo zmienić zdanie bez konieczności usprawiedliwania się.
Mam prawo do podejmowania własnych decyzji i radzenia sobie z ich skutkami.
Mam prawo dokonania wyboru w kwestii angażowania się w czyjeś problemy.
Mam prawo mówić: "nie wiem" i "nie rozumiem".
Mam prawo popełniać błędy i poczuwać się do odpowiedzialności za nie.
Mam prawo do prywatności.
Mam prawo do samotności i niezależności.
Mam prawo odnosić sukcesy.

kender 
ciut wiedźma

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: ok 10 l
Wysłany: 2009-02-06, 23:03   

Z tym Hemoferem F to prawda, nie ma go w hurtowniach już od dłuższego czasu, najlepsza jest kompozycja zwykłego Hemoferu z osobnym kwasem foliowym. Problem jest też z Falvitem, niby jest w aptekach bez kłopotu, ale... dostępny jest Falvit w tabletkach drażowanych a na listach jest mowa o tabletkach powlekanych (albo odwrotnie). W każdym razie podobno NFZ nie refunduje tego dostępnego Falvitu, a ten z listy jest nieosiągalny. Jest to kompletnie bezsensowne, jako że drażowanie jest odmianą powlekania...

W sumie może trzeba będzie zadzwonić do NFZ i się dopytać... Bo to te informacje mam tylko od kolegów po fachu.

PaweliMonika 

Wysłany: 2009-02-17, 00:52   

Hejka
Jesteśmy tu nowi, ale wim, że kiedyś była taka stronka gdzie sie wpisywało lek i podawali ile zniszki jest na zhdk, czy jest jeszcze bo niemogę jej znaleść :(
Dzieki z góry!

Danyeru 
Wredny PasQd

Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2009-02-17, 05:51   

Patrz mój podpis - leki refundowane ;)

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

Wąski 
nieWąska krwinka

Ilość oddanej krwi: 19850ml
Wysłany: 2009-05-09, 18:43   

kender napisał/a:
... Problem jest też z Falvitem, niby jest w aptekach bez kłopotu, ale... dostępny jest Falvit w tabletkach drażowanych a na listach jest mowa o tabletkach powlekanych (albo odwrotnie). W każdym razie podobno NFZ nie refunduje tego dostępnego Falvitu, a ten z listy jest nieosiągalny. Jest to kompletnie bezsensowne, jako że drażowanie jest odmianą powlekania...
W sumie może trzeba będzie zadzwonić do NFZ i się dopytać...

No i leki z pierwszego testu podejścia mi się skończyły. Więc przy okazji kolejnego podejścia postanowiłem sprawdzić jak to jest z Falvit'em :)

Wszystko ładnie znalazło się na recepcie i do apteki :)

Rzeczywiście na początku lekka konsternacja pani magister, bo to chyba nie to, bo zmienili na suplement diety i tabletki drażowane ale ... dla pewności wczytała kod kreskowy i zaznaczyła w systemie ZK i z ceny 16,34zł wyłoniła się cena 0,00zł.

Tak więc ten Falvit z naszkicowaną kobietą na pudełeczku opisaną jako suplement diety - 30 tabletek drażowanych - przechodzi jako bezpłatny.

:)

Jedynie tym razem dała mi innej firmy kwas foliowy ale to symboliczne kwoty na takie zakupy.

B12
- bez zmian dostępna bezpłatnie.

I pamiętajcie zasłużeni - jeśli zdarzy się wam uczulenie, przeziębienie i inne tego typu gdzie lekarz rodzinny lub specjaliści wypisują wam recepty przypomnieć im aby wpisali na recepcie w uprawnieniach ZK.

Dla przykładu:

Przy uczuleniach zamiast prosić w aptece o alertec podejść do lekarza i zapytać czy może jest coś innego. Np: Rotadin 10mg (liratadinum) - przy uprawnieniach ZK zapłacicie za niego w aptece zamiast np: 17,69zł jedynie 0,58zł (NFZ dopłaca 17,11zł).

Niektóre antybiotyki są tańsze - (po usunięciu chirurgicznym 8 przepisano mi jakiś i zapłaciłem symboliczną kasę).

Po wizycie u dermatologa przepisano mi Flumycon w aptece okazało się, że ten specyfik jest za free (cena dla osób bez uprawnień 12,49zł).

!!! Oczywiście wszystko na receptę i z zalecenia lekarza !!!

Ostatnia donacja 2.05.2011
570ml UKKP+osocze
Następny termin - jak będzie troszkę czasu :)

Buntownik 
Straszny Marynarz

Ilość oddanej krwi: 11,6 litra
Wysłany: 2009-10-07, 14:48   

Witam. Mam problema właśnie z tymi lekami. Dziś byłem u lekarza i oczywiście zastrzeliłem go pytaniem o leki dla ZHDK. Powiedział abym sobie sam znalazł podstawę prawną na leki i wtedy mi wypisze receptę na nie ... Kopałem neta i czytałem powyższe linki i nie wiele znalazłem może ktoś ma konkretną listę taki i taki lek należy się przy takim stopniu ZHDK. Najbardziej interesują mnie witaminki jakieś bo pora nie ciekawa.

JustyGie 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: :)
Wysłany: 2009-10-07, 16:25   

Buntownik, Sarnuś w pierwszym poście podał linka http://bil.aptek.pl/index.html
That after we're gone
The spirit carries on

Piszę poprawnie po polsku
.

floyd68 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 63 litry
Wysłany: 2009-10-08, 08:08   

Buntownik napisał/a:
Witam. Mam problema właśnie z tymi lekami. Dziś byłem u lekarza i oczywiście zastrzeliłem go pytaniem o leki dla ZHDK. Powiedział abym sobie sam znalazł podstawę prawną na leki i wtedy mi wypisze receptę na nie ... Kopałem neta i czytałem powyższe linki i nie wiele znalazłem może ktoś ma konkretną listę taki i taki lek należy się przy takim stopniu ZHDK. Najbardziej interesują mnie witaminki jakieś bo pora nie ciekawa.

Witam.
Jest tak: lekarz wypisuje leki na recepcie i zaznacza na niej w rubryce ulgi "ZK". Nie wie jakie leki przysługują za darmochę dla krwiodawców, bo to nie jego kompetencje. Zresztą lista leków za free zmienia się dość często (przeważnie na minus). Przy pierwszej wizycie u lekarza (lub przy rejestracji) pokazujesz legitymację ZHDK (nieważne jakiego stopnia) i wtedy powinni Ci zaznaczyć to w karcie pacjenta, żeby nie nosić legitymacji co wizyta, bo zdarza się zapomnieć i wtedy kiszka. W aptece podajesz receptę i wtedy dowiadujesz się, czy dany lek jest za darmochę, czy nie. Jeśli okaże się, że za kasę to możesz poprosić o zamiennik, bo często tak jest, że podobny lek z innej firmy jest za free, a za inny płacisz. Lekarz wypisuje leki z takiej firmy, z jakiej dostał "prezent", więc przeważnie jest to lek za kasę, bo jak zapłacisz za ten lek, to częściowo dołożysz się do "prezentu" dla lekarza. Ja ostatnio brałem na receptę Virlix (alergia) i był on za kasę (niewielką, ale zawsze). Pani w aptece zaproponowała mi zamiennik - Amertil zupełnie za darmo. Różnicy w działaniu nie zauważyłem. Ketonal forte i augumentin tabletki też są za free.
Co do witamin to nie wiem, zapytaj w aptece czy coś by się znalazło za darmo. Jak coś będzie to wtedy przejdź się do lekarza, niech Ci wypisze te konkretne witaminki na recepcie i po kłopocie. Kiedyś, przy badaniu przed oddaniem krwi lekarz wypisywał mi Vitaral, ale od paru lat nic nie może wypisać, bo okazało się, że lekarze z RCKiK-ów nie mają podpisanych umów z NFZ-tem i nie mogą wypisywać żadnych recept. A, i jeszcze jedno. W aptece też musisz mieć ze sobą legitymację ZHDK, bo aptekarz musi na odwrocie recepty wpisać numer legitymacji.
Pozdrawiam.

Buntownik 
Straszny Marynarz

Ilość oddanej krwi: 11,6 litra
Wysłany: 2009-10-08, 12:34   

Dzięki floyd. A co do vitaralu mój tato też zawsze dostawał na zimę po min 2 opakowania :] .

Odpowiedz do tematu