forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Sarnuś
2008-12-16, 10:02
Krwiodawca w kolejce. Jakie prawa dawców krwi?
Autor Wiadomość
kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2016-03-22, 00:54   

Tak, dzwoń pod (54) 412-74-00.

karolina.mix 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 6750ml
Wysłany: 2016-06-01, 18:34   

Sytuacja z dzisiaj. Dostałam od specjalisty skierowanie na usg, na którym był zapis lekarza 'pierwszy wolny termin', który jak się okazało wg listy oczekujących przypada na grudzień (tego roku, uff!). Zgodnie z tym poleceniem Pani zapisała mnie na ten termin. Powiedziałam, że jestem ZHDK to po debacie pielęgniarki stwierdziły, że to jest nieistotne raczej, bo jednak jest zapis lekarza o tym pierwszym terminie, ble ble. Postawiłam na swoim, zaczęły więc szperać w monitorach i wg nich przez pół roku nie ma żadnej luki żeby mnie przyjąć. Wiem, że ten system jest jaki jest, ale serio przez 6 miesięcy ani jednego miejsca dla kogoś poza kolejnością? Coś mogę z tym zrobić?

AndrzejSz 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 114.970
Wysłany: 2016-06-02, 06:27   

karolina.mix, zobacz mój post z 2014-06-05 i życzę powodzenia!

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2016-06-02, 06:51   

@karolina.mix: Możesz spojrzeć też na post z poprzedniej strony gdzie opisałem jak zazwyczaj wygląda procedura: http://forum.krewniacy.co...p=139660#139660

karolina.mix 

Ilość oddanej krwi: 6750ml
Wysłany: 2016-06-10, 17:13   

AndrzejSz, mógłbyś przytoczyć?

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2016-06-12, 18:54   

@karolina.mix: http://forum.krewniacy.co...p=137499#137499 ;)

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2016-08-09, 08:23   

Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie uprawnień do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Zwróćcie uwagę na pogrubiony (przeze mnie) fragment.
Źródło: http://www.bpp.gov.pl/akt...noscia,353.html

Cytat:
Uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływają zgłoszenia dotyczące nieprzestrzegania praw pacjentów uprawnionych do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością w tym m.in. honorowych dawców krwi, inwalidów wojennych i kombatantów. Niejednokrotnie podmioty lecznicze wyznaczają tej grupie pacjentów termin udzielenia świadczenia zdrowotnego bez uwzględnienia przysługujących uprawnień. W związku z nieprzestrzeganiem tego prawa Rzecznik ponownie zwraca uwagę na funkcjonujące od 18 maja 2014 r. zmienione zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne przywileje w tym zakresie.

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością przysługuje:

Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi;
Zasłużonym Dawcom Przeszczepu;
inwalidom wojennym i wojskowym;
kombatantom;
uprawnionym żołnierzom lub pracownikom oraz weteranom poszkodowanym w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Dawcy Przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają także prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.

Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie jest możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.

W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Zgodnie z ustawą z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta każdy pacjent ma prawo do przejrzystej, obiektywnej, opartej na kryteriach medycznych procedury ustalającej kolejność dostępu do świadczeń zdrowotnych. W przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowaniach wyjaśniających dotyczących dostępu pacjentów posiadających uprawnienia do świadczeń zdrowotnych poza kolejnością, Rzecznik stwierdził pewne uchybienia. Niejednokrotnie podmioty lecznicze wyznaczają tej grupie pacjentów termin udzielenia świadczenia zdrowotnego bez uwzględnienia przysługujących uprawnień. W przypadku kontynuacji leczenia i zleconych badań, pacjenci zobowiązani są oczekiwać na kolejne wizyty w ramach kategorii medycznej – przypadek stabilny, czyli gdy nieudzielenie świadczenia w trybie pilnym nie wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta.

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta korzystanie ze świadczeń poza kolejnością dotyczy nie tylko pierwszej wizyty, ale także kolejnych u lekarza specjalisty w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, jak również wykonania zleconych badań. Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta jest zbieżne z opinią Narodowego Funduszu Zdrowia, który kontroluje podmioty lecznicze w zakresie prowadzenia list oczekujących na udzielenie świadczeń zdrowotnych.

Jednakże z uwagi na występujące trudności w interpretacji przepisów przez placówki medyczne, Rzecznik Praw Pacjenta planuje zwrócić się do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli o uwzględnienie w toku planowych kontroli w 2016 r. podmiotów leczniczych, wobec których stwierdził naruszenie praw pacjenta.
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...

beznazwy88 
inżynier

Ilość oddanej krwi: 12 l z groszem
Wysłany: 2016-10-10, 13:38   

Hej Krewniacy! Mam pytanie, może ktoś będzie znał odpowiedź. Czy jest możliwość zrobienia sobie testów alergicznych nie prywatnie tylko z NFZ-tu? Czy w ogóle do alergologa można dostać skierowanie od lekarza rodzinnego? Jestem ZHDK, mam problemy z alergią (katar, kichanie, zaczerwienione oczy) ale nie wiem dokładnie na co jestem uczulony a objawy się nasilają i wypadałoby się chyba w końcu zbadać. Czy bycie ZHDK cos mi pomoże czy i tak muszę iść prywatnie zapłacić i tyle? Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

M@rcin 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,994L
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2016-10-10, 21:54   

Do alergologa trzeba mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Z takim skierowaniem idziesz do alergologa i jeżeli są długie kolejki prosisz o przyjęcie na podstawie legitymacji ZHDK poza kolejnością.

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2016-10-12, 05:58   

NFZ (jeśli nic się ostatnio nie zmieniło) refunduje testy alergologiczne u osób dorosłych. Są one jednak kwalifikowane jako badania specjalistyczne, wiec tak jak M@rcin powiedział konieczne jest udanie się do alergologa po skierowaniu przez rodzinnego.

Owca 

Ilość oddanej krwi: 3150 ml
Wysłany: 2017-09-22, 00:03   

A czy stopnie ZHDK mają jakieś znaczenie w omawianych sytuacjach? Czy zdarzyło się komuś usłyszeć komentarz, że jak ma trzeciego stopnia to się "nie liczy"?

kein 

Ilość oddanej krwi: 12600ml
Wysłany: 2017-09-22, 20:54   

Oczywiście, że nie ma znaczenia. W moich książeczkach nie ma podanego stopnia ZHDK. Z tego co wiem teraz będzie nowy wzór z określonym stopniem.

dzemek 

Ilość oddanej krwi: ponad 20 l
Wysłany: 2017-09-26, 13:25   

Sam osobiście nie korzystałem z pomocy lekarskiej przy pomocy książeczki ale w przepisach jest mowa o ZHDK, bez podania stopnia czy ilości oddanych litrów, sądzę, że po oddanych 5/6 l już można korzystać z tego uprawnienia.
Co innego darmowe przejazdy w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie - tam trzeba mieć oddane 15/18 l, każde miasto ma swoje odrębne przepisy- nie wiem czy kontrolerzy mają wzory legitymacji, czy uczą ich tego na szkoleniach, wszak różnice w odznakach nie są takie duże, a we wszystkich książeczkach nie ma podanej ilości oddanej krwi albo który to jest stopień. Osobiście korzystając z przewozów w tych miastach dotychczas mnie nie kontrolowano od kiedy jeżdzę na książeczkę.
Jedyne co różni książeczkę za 18 l to bardziej bordowa twarda oprawa i napis "ZHDK" nie jest wytłoczony bardzo złotymi literami niż w książeczkach za 6/12 l (wydana PCK Katowice).

Oczko 

Ilość oddanej krwi: 20 968 ml
Wysłany: 2017-10-18, 08:27   

dzemek napisał/a:
nie wiem czy kontrolerzy mają wzory legitymacji, czy uczą ich tego na szkoleniach, wszak różnice w odznakach nie są takie duże, a we wszystkich książeczkach nie ma podanej ilości oddanej krwi albo który to jest stopień. Osobiście korzystając z przewozów w tych miastach dotychczas mnie nie kontrolowano od kiedy jeżdzę na książeczkę.

Na logikę powinni uczyć odróżniać. Mnie do tej pory raz skontrolowano i to było bardzo miłe - pani zobaczyła legitymację, poklepała mnie po ramieniu i z uśmiechem powiedziała "Dziękujemy" :) aż serce rośnie po czymś takim :)

6.12.2016 - ZHDK I stopnia

4.09.2013 - ZHDK II stopnia

dzemek 

Ilość oddanej krwi: ponad 20 l
Wysłany: 2017-10-18, 11:49   

W Warszawie zawsze można wgrać bilet na kartę miejską ale ważny jest on tylko...rok i z tego co mi było wiadomo w maju 2016 roku wgrać bilet można tylko na ul. Żelaznej.
Natomiast bezpłatne wejściówki do metra mają chyba w każdym punkcie ZTM.
Ale chyba odchodzimy od tematu i zaraz nas zje moderator... :P
Ostatnio zmieniony przez dzemek 2017-10-18, 11:51, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu