forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Sarnuś
2008-12-16, 10:02
Krwiodawca w kolejce. Jakie prawa dawców krwi?
Autor Wiadomość
leszek1958 
Krwiodawca

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 66 l
Wysłany: 2008-01-28, 13:32   

Lekarz neurolog zaleca mi wyjazd do sanatorium, jak mi wiadomo bardzo długo trzeba czekać na wyjazd , mam pytanie czy NFZ honoruje zhdk(60 l)

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2008-01-28, 13:51   

leszek1958 napisał/a:
Lekarz neurolog zaleca mi wyjazd do sanatorium, jak mi wiadomo bardzo długo trzeba czekać na wyjazd , mam pytanie czy NFZ honoruje zhdk(60 l)

Obawiam się, że ten rodzaj świadczenia (leczenia sanatoryjne) nie wchodzi z zakres "bezkolejkowy" dla zhdk.

Agnieszka Rz. 

Ilość oddanej krwi: 22050
Wysłany: 2008-01-29, 08:59   

co placówka to inaczej "interpretują" prawo wejścia dawcy bez kolejki, ba nawet w tej samej przychodni co osoba - lekarz, pielęgniarka - to inna "interpretacja"; poszłam kiedyś do przychodni chirurgicznej i pytam pani w rejestracji jak to jest z krwiodawcami, pani mi na to że wchodzi się co trzecia osoba wystarczy tylko poinformować innych pacjentów, za jakiś miesiąc znowu zawitałam do chirurga i tak z ciekawości znowu pytam jak to z tym prawem jest, pani na to że można wejść od razu :dontgetit: ...to ja już nic nie rozumiem...kiedyś pamiętam na drzwiach gabinetów lekarskich czy też przy rejestracji był wielki napis "Krwiodawcy załatwiani są poza kolejnością"....

Ccudda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-29, 13:59   

Agnieszka Rz. napisał/a:
.kiedyś pamiętam na drzwiach gabinetów lekarskich czy też przy rejestracji był wielki napis "Krwiodawcy załatwiani są poza kolejnością"....

U mnie w przychodni też był, ale jakieś dwa lata temu zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Panie w rejestracji nic nie wiedzą o takim prawie ZHDK, a lekarzy ogarnęła zmowa milczenia lub również niewiedza...
Ostatnio jednak w jednej z aptek spotkałam się z naklejoną info, że zhdk są obsługiwani bez kolejki, ale... kiedy zhdk po okazaniu legitymacji chciał dać receptę, został zakrzyczany przez "kolejkowiczów" i przez panią aptekarkę skierowany na koniec kolejki. Poprosił więc uprzejmie panią kierownik i zapytał po co ta naklejka skoro nikt nie szanuje i nie przestrzega tego, co na niej jest. W odpowiedzi usłyszał, że jest ona po to, by "nikt się ich nie czepiał", a nie po to, by przestrzegać... :szok:

noma 

Ilość oddanej krwi: 6300ml
Wysłany: 2008-01-29, 14:59   

Ccudda napisał/a:
Poprosił więc uprzejmie panią kierownik i zapytał po co ta naklejka skoro nikt nie szanuje i nie przestrzega tego, co na niej jest. W odpowiedzi usłyszał, że jest ona po to, by "nikt się ich nie czepiał", a nie po to, by przestrzegać...

Nie, to już całkowity bezsens jest :zdziwko: :szok4: Szczerze mówiąc brak słów :szok2:

Gdyby miarą miłości było światło bijące od ludzi- świeciłabym jasniej niż słońce.

svyturys 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 41.710
Wysłany: 2008-02-29, 20:56   

NIESTETY !!! W 2007 ROKU UCHYLONO TEN PRZEPIS ,ZOBACZCIE DZIENNIK USTAW POPROSTU NIE MA JUŻ TEGO PRZYWILEJU :(

M@rcin 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,994L
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-02-29, 21:54   

Niestety kolega svyturys, ma rację
Dziennik Ustaw z 2007 r. Nr 166 poz. 1172 napisał/a:

(...)
Art. 6. W ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2215) uchyla się art. 10.
(...)

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/1172.htm

Martens 

Wysłany: 2008-02-29, 22:22   

svyturys napisał/a:
NIESTETY !!! W 2007 ROKU UCHYLONO TEN PRZEPIS ,ZOBACZCIE DZIENNIK USTAW POPROSTU NIE MA JUŻ TEGO PRZYWILEJU :(

Po pierwsze - nie krzycz...
Po drugie - jak już ochłoniesz, poczytaj tu: http://forum.krewniacy.pl...t=3248&start=15
teraz ten przywilej zapisany jest po prostu w innej ustawie

M@rcin 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,994L
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-02-29, 22:38   

Niestety w tej ustawie z 2004 z art.43 i art.47c co jest w temacie też nie mogę znaleźć wzmianki o HDK. Możecie to sprawdzić?

edit: Przepraszam za nie uwagę oczywiście Martens ma rację jest tam zapis o ZHDK.

Martens 

Wysłany: 2008-02-29, 22:47   

xlesiu napisał/a:
Niestety w tej ustawie z 2004 z art.43 i art.47c co jest w temacie też nie mogę znaleźć wzmianki o HDK. Możecie to sprawdzić?

xlesiu, podałem link do tematu, w drugim poście od końca jest napisane

"Świadczeniobiorcy, który posiada tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu" i przedstawi legitymację "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu", przysługuje prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach"

Czego jeszcze nie rozumiesz?

Gryf 
starszy maruder sztabowy

Ilość oddanej krwi: 45.450
Wysłany: 2008-02-29, 22:52   

xlesiu,
Art. 43.
1. Świadczeniobiorcy, który posiada tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy
Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawi legitymację „Zasłużonego
Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”,
przysługuje
(tu chwilowo nieważne co przysługuje, bo akurat nie o tym mówimy ;) )
Art. 47c.
Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej
oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Jeszcze jakieś wątpliwości?

sheryf9 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 18200
Wysłany: 2008-03-05, 12:46   

praktycznie cała służba ma za zło konieczne nas pacjentów a jak ktoś jeszcze wyskoczy że ze słóżby krwi to patrzą jak na wariata
a do tego całe trójmiasto trzeba zjechać żeby załatwić jakieś badania bo np.
dana przychodnia nie ma umowy z tym czy tamtym labolatorium a lekarze wciskają drogie nie sprawdzone leki robiądz z nas króliki doświadczalne i jeszcze biorą za to gróbą kase od producentów leków
pozdrawiam wszystkich i tych zasłóżonych i tych jeszcze nie mi osobiscie brakuje 50ml do jedynki i w połowie marca idę to uzupełnic

truscava 

Grupa krwi: AB Rh+
Ilość oddanej krwi: 900 ml
Wysłany: 2008-03-05, 13:56   

sheryf9 napisał/a:
a lekarze wciskają drogie nie sprawdzone leki robiądz z nas króliki doświadczalne i jeszcze biorą za to gróbą kase od producentów leków

Tak się składa, że studiuję farmację. Lek, który nie przeszedł badań przedklinicznych i klinicznych nie trafia na rynek farmaceutyczny, więc proszę nie wypisuj bzdur. Najpierw lek testuje się (w ramach badań przedklinicznych) na zwierzętach (myszkach, świnkach morskich, chomikach, szczurach), a dopiero potem na ludziach (i to na ochotnikach!) w ramach badań klinicznych. Dopiero potem wprowadza się lek do aptek, dokonuje się jego rejestracji, porównuje działanie na chorych w wielu ośrodkach i możliwe ND.

Przepraszam, że nie na temat, ale to tak w ramach wyjaśnienia, bo aż w oczy kłują takie oskarżenia.

miguel :*

gienia 
Vilku

Ilość oddanej krwi: 24,45l
Wysłany: 2008-03-05, 14:35   

sheryf9 napisał/a:
a lekarze wciskają drogie leki

masz przecie ZHDK...wiec leki za free masz (wiekszość) ;)

Gryf 
starszy maruder sztabowy

Ilość oddanej krwi: 45.450
Wysłany: 2008-03-06, 11:59   

gienia napisał/a:
masz przecie ZHDK...wiec leki za free masz (wiekszość) ;)

Z tą większością, to bez przesady. Rozłożyło mnie ostatnio zapalenie płuc. Z pięciu zapisanych przez lekarza medykamentów tylko jeden (antybiotyk) był na zniżkę (no, prawie za free, bo kosztował coś ze 3 złote). I nawet nie było w tym kantu apteki, bo sprawdziłem na stronie Ministerstwa Zdrowia i wyszło tak samo. :(

Odpowiedz do tematu