forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Sarnuś
2008-12-16, 10:02
Krwiodawca w kolejce. Jakie prawa dawców krwi?
Autor Wiadomość
Ccudda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-18, 09:35   Krwiodawca w kolejce. Jakie prawa dawców krwi?

W dzisiejszym Kurierze Szczecińskim, na ostatniej stronie ukazał się króciutki artykuł odnośnie praw HK.

HONOROWYM dawcom krwi przysługują prawa, jakich nie mają ludzie, którzy tego cennego leku nigdy nie oddawali. Nie zawsze jednak te przywileje są respektowane. Co wtedy zrobić?
Zasłużony krwiodawca - p. Waldemar - próbował wejść poza kolejką do lekarza. Chociaż jest do tego upoważniony, co zostało potwierdzone odpowiednim zapisem w legitymacji, spotkał się z oburzeniem czekających pod drzwiami. Podobnie zareagowali pacjenci innej placówki. Oczywiście, zmusiło to p. Waldemara do odczekania kilkudziesięciu minut w długim ogonku.
- Krwiodawcy mają prawo wejść bez kolejki do lekarza w przychodni lub podejść do kasy w aptece. reguluje to szczegółowo ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej. W praktyce często wygląda to inaczej. Ludzie nie znają przywilejów krwiodawców i dlatego protestują. Aby zapobiec takim nieprzyjemnym sytuacjom, potrzebne są odpowiednie decyzje na terenie danej placówki. Jej kierownik powinien zadbać, by oddający krew nie musiał się wykłócać o swoje przywileje. Najskuteczniejszą formą praktykowaną przez przychodnie jest stosowny wpis w kartotece pacjenta. W takich przypadkach pielęgniarki osobiście proszą krwiodawcę do gabinetu. Jeśli nie ma odpowiednich uregulowań, powinien on pójść bezpośrednio do kierownika - radzi Urszula Sobiesińska, koordynator ds krwiodawstwa w szczecińskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża.
Oprócz wizyty poza kolejką u lekarza, dzielący się z innymi życiodajnym płynem, otrzymują bezpłatnie niektóre leki. W Szczecinie mogą także nieodpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską.
- W ostatnich latach uprawnienia dawców krwi znacznie się skurczyły. Wciąż jednak, w porównaniu z innymi krajami, gdzie propaguje się bezinteresowne oddawanie krwi, Polacy mają ich sporo - podkreśla Henryk Rzechuła, zastępca dyrektora ds medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. (chor)
Ostatnio zmieniony przez Ccudda 2008-01-18, 09:36, w całości zmieniany 1 raz  

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2008-01-18, 11:08   

Cytat:
Zasłużony krwiodawca - p. Waldemar - próbował wejść poza kolejką do lekarza. Chociaż jest do tego upoważniony, co zostało potwierdzone odpowiednim zapisem w legitymacji, spotkał się z oburzeniem czekających pod drzwiami. Podobnie zareagowali pacjenci innej placówki.

No tak, "vox populi" jest w takich sytuacjach często najskuteczniejszą przeszkodą... Wydaje się, że rozwiązanie, zaproponowane przez jedną z osób (pielęgniarka albo lekarz wywołują) jest najprostsze i najskuteczniejsze.

netern 
:D

Ilość oddanej krwi: ok 13 l
Wysłany: 2008-01-18, 12:15   

Ccudda,

Wlasnie mialem zamiar to wkleic :D

Uprzedzilas mnie :D

Szczecin Moim Miastem POGOŃ Moim Życiem!!!

Grzegorz Byrka 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 17,10 l
Wysłany: 2008-01-18, 18:22   

Czyli jednak tych przywilejów nie zniesiono? Miło - i znów zaczynam wyczekiwać aż będzie te 6l oddane :cwaniak:

Nie orientujecie się, czy ustawa zapewnia też pierwszeństwo u lekarzy rodzinnych?

Agnieszka Rz. 

Ilość oddanej krwi: 22050
Wysłany: 2008-01-18, 20:37   

Grzegorz Byrka napisał/a:
Nie orientujecie się, czy ustawa zapewnia też pierwszeństwo u lekarzy rodzinnych?
nie wiem jak jest u innych, ale u mnie siostra rejstruje na konkretną godzinę więc nie ma czekania w kolejkach

[ Dodano: 2008-01-18, 20:37 ]
..rejestruje...

Grzegorz Byrka 

Ilość oddanej krwi: 17,10 l
Wysłany: 2008-01-19, 01:24   

No - u mnie też rejestrują na konkretna godzinę, ale ze średnio tygodniowym opóźnieniem :/ Zastanawiałem się jedynie, czy ZHDK byliby wpisywani bez tego tygodniowego oczekiwania.

eVo
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-19, 09:24   

jestem honorowym dawcą krwi od roku jak tylko ukończyłem 18 lat i miałem taką ciekawą sytuację gdy w kolejce do lekarza pokazałem książeczke krwiodawcy jedna z osób nie chcąć mnie przepuścić powiedziała do mnie coś takiego:
" idiota oddaje krew za darmo!"
odpowiedziałem tylko tyle:
" uważaj żebyś nie musiał w przyszłości liczyć na takich idiotów"
po moich słowach nagle zmieniło się nastawienie tego pana i już chciał mnie przepuścić ale podziękowałem mu za fatyge
Ostatnio zmieniony przez eVo 2008-01-19, 09:26, w całości zmieniany 2 razy  

noma 

Ilość oddanej krwi: 6300ml
Wysłany: 2008-01-19, 17:47   

eVo,
Przywilej wchodzenia do lekarza bez kolejki przysługuje ZHDK a nie HDK.

Gdyby miarą miłości było światło bijące od ludzi- świeciłabym jasniej niż słońce.
Ostatnio zmieniony przez noma 2008-01-19, 17:47, w całości zmieniany 1 raz  

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2008-01-19, 18:00   

Grzegorz Byrka napisał/a:
Zastanawiałem się jedynie, czy ZHDK byliby wpisywani bez tego tygodniowego oczekiwania.

Moim zdaniem, zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, tak właśnie powinno być. Oczywiście, powstaje pytanie, co w sytuacji, kiedy rzeczywiście lekarz ma już "komplet" - choć to akurat powinno być zmartwieniem placówki służby zdrowia a nie zhdk.

Donor 

Ilość oddanej krwi: 5 l
Wysłany: 2008-01-23, 19:27   

Bez kolejki można wchodzić również do lekarzy specjalistów? np. dermatolog, ortopeda.
Btw, mi jeszcze sporo brakuje, żeby korzystać z takich przywilejów :)

eVo, raz oddałeś krew i już pchałeś się bez kolejki? :oczami:

Ostatnio zmieniony przez Donor 2008-01-23, 19:28, w całości zmieniany 1 raz  

Marciagd 

Ilość oddanej krwi: 10.35 l
Wysłany: 2008-01-23, 19:31   

Donor napisał/a:
Bez kolejki można wchodzić również do lekarzy specjalistów? np. dermatolog, ortopeda.
można, ja w przychodni dermatologicznej przy drzwiach do rejestracji widziałam kartke z info, że ZHDK przyjmuje się po za kolejnościa ;)

Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd, choćby o te dziesięć godzin stąd
Ostatnio zmieniony przez Marciagd 2008-01-23, 19:33, w całości zmieniany 1 raz  

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2008-01-25, 20:50   

W mojej przychodni pielęgniarka prawie stuknęła się w głowę jak spytałam czy ZHDK rejestrują bez kolejki (w sensie wejdę pierwsza do lekarza). :]
Gdybym nie czuła się tak, jak się czuję, to pewnie wykłócałabym się o prawa....
Następnym razem wydrukuję sobie ustawę i będę nią machać wszystkim przed oczami :/ :mur:

eyes_only
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-25, 21:19   

No niestety. Nawet personel medyczny nie wie o ustawowych obowiązkach względem ZHDK. Ostatnio u lekarza ZHDK był za mną w kolejce i dopiero naparcie na okienko wspólnymi siłami przyniosło skutek pod postacią wezwania kierowniczki poradni, która postawiła paniusie w rejestracji do pionu.

A co do wchodzenia bez kolejki, to wychodzę z prostego założenia. Jeżeli jestem przeziębiona i idę z czymś lekkim do rejonu, to nie widzę powodu, żeby korzystać z przywilejów ZHDK (jak już się ich doczekam). Jeżeli natomiast gra idzie o wizytę u specjalisty, to już inne buty. Bo jeśli mam czekać na specjalistę 3, 4 miesiące, to po tym czasie moja krew już się może do niczego nie nadawać.

Sarnuś 

Ilość oddanej krwi: 18,45
Wysłany: 2008-01-28, 12:21   

ja kiedyś zapytałem w rejestreacji jednej z Gdańskich przychodni, czy mogę skorzystać z przywileju wejścia do chirurga bez kolejki, to panie w recepcji uśmiechnęła się i powiedziała, że nic o tym nie wie. Ja jej na to, że to ustawowe prawo, ale nadal nie chciała współpracować ;p
Nie korzystam z tego przywileju, bo z reguły zawsze w kolejce siedzi starsza pani albo pan.. jakoś mi głupio.
Jeśli chodzi o służbę zdrowia, to najszybciej wyleczyć można się prywatnie.
Osobiście po 2 tygodniach poszukiwań laryngologa i nocnej wizycie w szpitalu (nie zostałem przyjęty) następnego dnia zostałem przyjęty z otwartymi rękoma przez przychodnię prywatną. Nie chcę, aby z mojego wynagrodzenia był opłacany fundusz zdrowia, jak zachoruję sam sobie zapłacę za wizytę.
Mam prawo mówić ludziom "nie" bez poczucia winy.
Mam prawo zmienić zdanie bez konieczności usprawiedliwania się.
Mam prawo do podejmowania własnych decyzji i radzenia sobie z ich skutkami.
Mam prawo dokonania wyboru w kwestii angażowania się w czyjeś problemy.
Mam prawo mówić: "nie wiem" i "nie rozumiem".
Mam prawo popełniać błędy i poczuwać się do odpowiedzialności za nie.
Mam prawo do prywatności.
Mam prawo do samotności i niezależności.
Mam prawo odnosić sukcesy.

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2008-01-28, 13:07   

Sarnuś napisał/a:
Nie chcę, aby z mojego wynagrodzenia był opłacany fundusz zdrowia, jak zachoruję sam sobie zapłacę za wizytę.

Popieram. :padam:
Tyle kasy nam ściągają z wypłaty a jak przyjdzie co do czego to wiem, że tylko na prywatne wizyty mogę liczyć :mur:

Odpowiedz do tematu