forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
hormon wzrostu
Autor Wiadomość
kszyhu 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2008-01-12, 11:23   hormon wzrostu

hej! 5 lat temu przyjmowalem hormon wzrostu. moj problem polega na tym, ze 3 lata od kiedy go odstawilem oddawalem krew i lekarz mi pozwolil. oddawalem znowu pol roku pozniej i tez lekarz mi pozwolil. ale gdy bylem ostatnio stwierdzil, ze jesli kiedykolwiek przyjmowalem ten hormon to jestem dozywotnio dyskwalifikowany. powiedzialem mu, ze to bylo 5 lat temu i ze od tego czasu oddawalem krew dwa razy, ale od powiedzial, ze to niemozliwe i postawil na mojej kartce wielki krzyzyk. wiec mam pytanie: czy ja moge oddawac krew czy nie?

chmurka 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 7x450
Wysłany: 2008-01-12, 11:36   

Poczytaj tu

http://www.krewniacy.pl/?...wArticle&id=106

Dyskwalifikacja Stała (BEZWZGLĘDNE PRZECIWWSKAZANIA DO ODDANIA KRWI):

min. przebycie przeszczepu rogówki, opony twardej, leczenie w latach 1958-1986 hormonem wzrostu uzyskanym z ludzkich przysadek

Dla pewności zadzwoń do RCKiK w swoim mieście.
www.okruszek.org.pl

M@rcin 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 21,80 L
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-01-12, 14:05   Hormon wzrostu - dyskwalifikacja stała - podstawa prawna

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U. z dnia 9 maja 2005 r.).
ZAŁĄCZNIK Nr 1
KRYTERIA KWALIFIKOWANIA DAWCÓW DO ODDAWANIA KRWI PEŁNEJ I JEJ SKŁADNIKÓW

kszyhu 

Wysłany: 2008-01-12, 15:50   

czyli praktycznie rzecz biorac moge oddawac krew, a lekarz nie mial prawa mnie dyskwalifikowac, bo w ustawie nic nie ma, a z tamtej strony wynika, ze nie moglbym oddawac krwi jesli bylbym leczony do '86 a ja ostatni raz bralem hormon w roku 2002 :) dobra nowina dla mnie

AdAlbert 

Ilość oddanej krwi: 37,8
Wysłany: 2008-01-12, 16:20   

kiedyś miałem na akcji chłopaka który brał w dzieciństwie hormon wzrostu, bo nie wiedział jaki, a Pani doktor tłumaczyła że kiedyś były hormony pochodzenia zwierzęcego i ich biorcy są dyskwalifikwani

M@rcin 

RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-01-12, 17:44   

Tylko pytanie skąd te daty?
chmurka79 napisał/a:
leczenie w latach 1958-1986 hormonem wzrostu
Według tego rozporządzenia do którego dałem link tych dat nie ma. Nie wiem czy to nie ze starszego dokumentu. Teraz punkt ten brzmi następująco:
Cytat:
Osoby, których wywiad rodzinny wskazuje na zagrożenie TSE. Także osoby, u których wykonano w przeszłości przeszczep rogówki lub opony twardej albo były leczone preparatami uzyskanymi z ludzkich przysadek. Osoby przebywające łącznie przez 6 miesięcy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji lub Irlandii w okresie od 01.01.1980 do 31.12.1996

A i jeszcze jedno; u nas w ankiecie jest pytanie: 12. Czy kiedykolwiek otrzymywał Pan hormon wzrostu?

kszyhu 

Wysłany: 2008-02-08, 14:24   

no wiec sprawa sie wyjasnila. chodzi o to,ze kiedys produkowano hormon z ludzkiej krwi i jakims nieszczesliwym trafem dostala sie do produkcji krew zarazona hiv-em. w zwiazku z tym czesc lekow z hormonem wzostu mogla zarazic pacjentow. ja na szczescie tego uniknalem, a wiem,bo przed oddawaniem krwi robia w koncu badania na obecnosc wirusa. ale lekarz powiedzial,ze nawet jesli nie jestem zarazony to oni maja w przepisach i osoby, ktore kiedykolwiek przyjmowaly ten hormon nie moga oddawac krwi. czy sa zarazone czy nie. ale jesli ktos przyjmowal ten hormon niech koniecznie sie zbada na obecnosc hiv!

Anna_Maria 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 2250 ml
Wysłany: 2008-02-09, 12:39   

A to brzmi troche dziwnie, to musialo byc jakies globalne zakazenie, bo w Szwecji te osoby tez nie moga oddawac. I nikt nikogo nie uprzedzil zeby wszyscy ci, co dostali hormon zbadali sie na hiv? W jakiej postaci byly te leki?
Ostatnio zmieniony przez Anna_Maria 2008-02-09, 12:41, w całości zmieniany 1 raz  

Amelia_G
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-09, 14:23   

Cytat:
.... Osoby przebywające łącznie przez 6 miesięcy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji lub Irlandii w okresie od 01.01.1980 do 31.12.1996

Tego nie rozumiem, dlaczego tych ludzi się tak łatwo dyskwalifikuje? Czym się mogli zarazić i w jaki sposób. Dlaczego osoba przebywająca mniej niż 6 miesięcy nie mogła się zarazić? Czy nie można poprostu przebadać tych ludzi?

M@rcin 

RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-02-10, 01:14   

Amelia_G napisał/a:
Tego nie rozumiem, dlaczego tych ludzi się tak łatwo dyskwalifikuje? Czym się mogli zarazić i w jaki sposób.

Chodzi o epidemię choroby BSE ("choroby szalonych krów") wśród bydła na terenie Europy Zachodniej. Jeżeli ktoś spożył zarażone mięso mógł zachorować na chorobę Creutzfeldta-Jakoba, która z koleji mogła doprowadzić do śmierci.

Dlaczego okres 6 miesięcy nie wiem.

Pozdrawiam!

Anna_Maria 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 2250 ml
Wysłany: 2008-02-10, 13:17   

xlesiu napisał/a:
Jeżeli ktoś spożył zarażone mięso mógł zachorować na chorobę Creutzfeldta-Jakoba, która z koleji mogła doprowadzić do śmierci.

hehe, ale jesli taki ktos nadal zyje, chce oddac krew i ma dobre wyniki, to powinno byc ok... :oczami:

M@rcin 

RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-02-10, 15:17   hormon wzrostu oraz zakażenie BSE oraz CJD

Anna_Maria napisał/a:
hehe, ale jesli taki ktos nadal zyje

Mój błąd! Choroba Creutzfeldta-Jakoba jest chorobą śmiertelną.

Znalazłem też na stronie Krewniaków w dziale Krwiodawstwo ciekawą informację:

krewniacy.pl napisał/a:
Wyczytałam, że osoby które przebywały w okresie 01.01.1980 r. do 31.12.1996 r. łącznie przez 6 miesięcy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii; nie mogą oddać krwi i chciałabym się dowiedzieć dlaczego?

• Taki przepis rzeczywiście obowiązywał ze względu na możliwość zakażenia BSE. W obecnym projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia już istnieć nie będzie. Będzie obowiązywał przepis dotyczący krajów o dużej częstotliwości występowania nosicielstwa i chorych na AIDS oraz choroby tropikalne.

Więc możliwe, że już niedługo tego punktu nie będzie.

AdAlbert 

Ilość oddanej krwi: 37,8
Wysłany: 2008-02-10, 21:06   

i najwyższy czas bo to był kompletny bezsens moim zdaniem

Odpowiedz do tematu