forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Separacja w Radomiu
Autor Wiadomość
Niekumaty 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: ~20l?
Wysłany: 2007-12-19, 09:51   Separacja w Radomiu

Witam.
Obecnie mieszkam w Poznaniu, przeprowadziłem się tu z Radomia, gdzie oddawałem krew jakieś 9-10 lat. jednak dopiero w Poznaniu ktoś "odkrył", że mam wysoki poziom płytek krwi (przeciętnie pow. 300) i że powinienem chodzić na separację. I tak zrobiłem.

Wracam teraz do rodzinki na święta i chciałem iść w Radomiu na separację. Dzwoniłem, żeby umówić się na konkretną godzinę (norma w Poznaniu) i usłyszałem tylko: to proszę przyjść rano. Hmm... Tutaj podaje się nazwisko i zapisują osobę na konkretną porę, żeby nie musiał czekać i aparat nie był zajęty, dlatego mocno się zdziwiłem. Ale może po prostu Radom ma kilka stanowisk do separacji, albo tak mało ludzi oddaje, że sprzęt zawsze jest wolny? Prosze o opinię "bywalców" ;)

AndrzejSz 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 120.070
Wysłany: 2007-12-19, 10:37   

W Krakowie dzwonią po odpowiednich dawców płytek w przypadku otrzymania zapotrzebowania na takowe ze szpitala. Spowodowane jest to tym, że płytki można
wprawdzie mrozić ale dla dzieci potrzebne są "świeże".

netern 
:D

Ilość oddanej krwi: ok 13 l
Wysłany: 2007-12-19, 14:16   

Ja jestem typowym "plytkowcem".

Nigdy nie dzwonilem aby sie "zarejestrowac".Poszedlem do punktu i juz.
W Szczecinie(bo o tym miescie mowa) jest sporo stanowisk do oddania plytek.

Pozdrawiam

Szczecin Moim Miastem POGOŃ Moim Życiem!!!

Martens 

Ilość oddanej krwi: 60,540
Wysłany: 2007-12-19, 14:24   Re: Separacja w Radomiu

Niekumaty napisał/a:
Dzwoniłem, żeby umówić się na konkretną godzinę (norma w Poznaniu) i usłyszałem tylko: to proszę przyjść rano.

W Warszawie na Saskiej jest tak samo, tzn. "proszę przyjść rano" i w efekcie, o ile nie zameldujesz się pół godziny przed otwarciem stacji (nie przesadzam) to może się zdarzyć, ze nie łapiesz się na tzw. "pierwszą turę", choć maszyn jest nawet sporo. Nie rozumiem tego, bo - jak pokazuje przykład Poznania - można ułatwić zycie i zaoszczędzić czas i sobie, i dawcom.

gienia 
Vilku

Ilość oddanej krwi: 24,45l
Wysłany: 2007-12-20, 15:23   

w Olsztynie to tylko dla wybrańców i dla tych co sie poszczęści (akurat wolna maszynka)...wpisują cie do "specjalnego zeszytu" i gdy termin sie zbliża to dzwonią do ciebie by sie umówić...

niestety są tylko 2 maszynki i rzecz oczywista ze wolą brać od stałych płytkowców..
Powiem tylko ze osobiście przez rok moze wypytywałem czy mogę oddać.. :D

Niekumaty 

Ilość oddanej krwi: ~20l?
Wysłany: 2008-01-02, 09:24   

W końcu wszystko odbyło się jak trzeba ;) Okazało się, że tego dnia nie planowali pobierania płytek a ja zostałem przyjęty tylko dlatego, że wcześniej było to ustalone z panią lekarz.

Przy okazji mała refleksja: w Poznaniu aparat do pobierania krwinek "wyposażony jest" w dwie igły - jedna w jedną rękę do pobierania, druga w drugą do zwracania. W Radomiu jest aparat, który ma tylko jedną igłę. Podłączone są do niej 2 czy 3 wężyki i tylko zmieniają się co chwila cykle - raz jest cykl pobierania (i wtedy się pompuje), a raz zwrotu. Dodam, że długość trwania donacji jest w obu przypadkach taka sama a ręce mniej bolą.

Odpowiedz do tematu