forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Honorowe Krwiodawstwo w Szwecji
Autor Wiadomość
Anna_Maria 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 2250 ml
Wysłany: 2007-06-21, 15:15   Honorowe Krwiodawstwo w Szwecji

Tak samo jak kolegę ze Szkocji poproszono mnie o napisanie paru słów o krwiodawstwie w Szwecji. Postaram sie opisać szwedzkie krwiodawstwo ze wszystkimi szczegółami. :)

A więc sprawa wygląda trochę inaczej niż u nas. Osoba chcąca oddać krew musi spełnić pewne warunki. Musi posiadać tzw. personnummer czyli coś jak nasz PESEL (to wszystkim pracującym dają bez problemu), i musi znać język szwedzki w stopniu umożliwiającym zrozumienie ankiety i porozumienie się z lekarzem.
Jeśli kandydat spełnia te warunki to zgłasza się do Blodcentral, (stacja krwiodawstwa "Centrala Krwi", są w prawie każdym szpitalu) że chce oddawać krew. Ja wysłałam takie zgłoszenie ze strony internetowej Blodcentral. Po jakimś czasie (u mnie po 10 dniach) do kandydata na dawcę przychodzi pocztą "wezwanie" z wyznaczonym terminem na pobranie próbek do badań wstępnych, jest też załączona ankieta, dość podobna do naszej. W podanym terminie kandydat na dawcę udaje się na to pobranie próbek (testy na HIV, WZW B i C, syfilis i HTLV I/II) i badanie lekarskie a dane dawcy są wprowadzane do ewidencji krwiodawców. Jeszcze nie oddaje się krwi. Dodam, że to, że wcześniej oddawałam krew w Polsce spotkało się z bardzo pozytywną reakcją. Jeśli wyniki są OK, to po 6 - 8 tygodniach przychodzi kolejne "wezwanie" o mniej więcej takiej treści: "Witamy w krwiodawstwie! W tym i w tym dniu możesz oddać krew. Jeśli podany termin Ci nie pasuje to prosimy o kontakt pod tym numerem telefonu", dołączony jest też świstek do wstawienia za szybę samochodu "Tu parkuje krwiodawca", zwalnia on z opłaty za parking. Ja musiałam zmieniać termin donacji przez całe 2 miesiące, bo mi 2 razy nie pasowało i raz sie przeziębiłam. Jeśli wyniki nie są OK, stacja informuje o tym w taki sam sposób jak u nas.
Procedura oddania krwi jest podobna do naszej, w moim miasteczku stacja jest bardzo mała i zajmuje jedno pomieszczenie dla dawców podzielone na część dla oczekujących i część z fotelami dla oddających. Dzięki temu jest miło i kameralnie. Ten sam lekarz rozmawia z dawcą i dokonuje zabiegu. Trzeba jeszcze raz wypełnić ankietę i poczekać na swoją kolej. W części dla oczekujących i dla tych odpoczywających "po" są kanapki, kawa i herbata, każdy po donacji może zjeść kanapkę i wypić herbatkę. Każdy też dostaje po donacji 30 tabletek z żelazem, trzeba łykać 1 dziennie przez 30 dni. W zamian za oddanie krwi można sobie wybrać dowolny gadżet z napisem "Krwiodawca" - kolorowe T-shirty, torby, ręczniki, parasole, kubki, szklanki, talerzyki, kamizelki odblaskowe itp.
Kobieta może oddać krew 3 razy w roku, nie częściej niż co 16 tygodni, mężczyzna 4 razy w roku - co 12 tygodni. Po upływie tego czasu dawca dostaje kolejne wezwanie, ale jeśli nie ma zapotrzebowania na krew, to może dostać nawet po pół roku, dlatego nie da się iść oddać krew kiedy się chce. Nie przysługuje też dzień wolny, ci zapracowani w niektóre dni mogą się umówić po godzinie 17.

Adres strony internetowej szwedzkiego krwiodawstwa: www.geblod.nu
(z tego adresu wychodzi po przetłumaczeniu coś takiego: www.oddajkrew.teraz :rotfl: )
Ostatnio zmieniony przez Danyeru 2007-06-21, 21:26, w całości zmieniany 5 razy  

bugmenot
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-17, 14:48   

Dziękuję Pani za ten tekst i czekam na opisy krwiodastwa w innych państwach.

Allia 

Grupa krwi: 0 Rh+
Wysłany: 2013-03-22, 11:31   

Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi w Szwecji. Mówiła Natalia Karcz:

https://www.youtube.com/w...JE_UqzU#t=1m53s

Odpowiedz do tematu