forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Sarnuś
2008-12-14, 14:11
Papierosy a oddawanie krwi...
Autor Wiadomość
truscava 

Grupa krwi: AB Rh+
Ilość oddanej krwi: 900 ml
Wysłany: 2008-03-05, 11:08   

Ja nie palę już od 16 dni. I nie ciągnie mnie :)

miguel :*

Truposz 
Ech... szkoda slow...

Wysłany: 2008-03-05, 11:45   

truscava, heh, w barze bym, niestety, nadal zadymial - bo tam wolno palic. Ja mam na mysli terytoria gdzie palacze i niepalacy musza koegzystowac [parki, mieszkania itd.]
Spora czesc barow ma miejsca dla niepalacych [z dobra wentylacja] a ponoc sa takze bary TYLKO dla niepalacych [i ja sie o to nie obrazam, po prostu tam nie chodze:)

Pzdr

[ Dodano: 2008-03-05, 11:54 ]
Przypomnialo mi sie odnosnie "placenia za leczenie palacych [makabryczne ale prawdziwe, choc smutne...]

Palacze oraz otyli powinni płacić wyższe składki na ubezpieczenie, bo więcej kosztuje ich leczenie - od czasu do czasu słychać takie, wydawałoby się, racjonalne argumenty. Wiadomo: nikotynizm sprzyja nowotworom, otyłość - cukrzycy, nadciśnieniu i wielu innym chorobom.

Koszty te zainteresowały Pietera van Baala z holenderskiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska w Bilthoven. Badacz wraz z zespołem stworzył matematyczny model wydatków związanych z wieloletnią opieką nad trzema liczącymi po 1000 osób grupami 20-latków: otyłych, palaczy oraz prowadzących zdrowy tryb życia. Gdy wirtualny zegar ruszył, okazało się, że najdroższe było leczenie otyłych. W wieku 56 lat kosztowali średnio o 12% więcej niż populacja dbająca o zdrowie. Dopiero później pałeczkę przejmowali palacze, na których w 70 roku ich wirtualnego życia wydawano o 20% więcej niż na grupę kontrolną.

Mogłoby się wydawać, że te wyniki są wystarczającym powodem, by palaczy i otyłych dodatkowo opodatkować. Okazuje się jednak, że byłoby to niesprawiedliwe. Palacze bowiem umierają stosunkowo młodo i to zwykle szybko po rozpoznaniu choroby. Nie obciążają więc zbytnio systemu ubezpieczeniowego. Podobny mechanizm sprawia, że również otyli wiele nas nie kosztują. Najwięcej środków pochłania opieka nad żyjącymi długo - a więc dbającymi o sylwetkę oraz niepalącymi - to u nich rozwijają się choroby wieku starczego, to oni żyją dłużej z chorobą nowotworową i lepiej znoszą ewentualną cukrzycę czy schorzenia układu krążenia. Z ekonomicznego punktu widzenia - zdrowie nie popłaca. Więcej na łamach PLoS Medicine z 4 lutego br. A.H.

[http://www.swiatnauki.pl/swiat_nauki.php?id=13]

Czyli - mam nadzieje - juz nikt nie napisze "niech palacy sami za swoje leczenie placa":) Poza tym wklad z akcyzy z fajek to chyba jakies 10 mld pln. A bedzie wiecej:)

Wiem, ze troche nie pasuje ten post jako odpowiedz na powyzszy, ale przypomnialo mi sie i nie moglem sie powstrzymac :)
pzdr!

truscava 

Grupa krwi: AB Rh+
Ilość oddanej krwi: 900 ml
Wysłany: 2008-03-05, 13:58   

Truposz napisał/a:
truscava, heh, w barze bym, niestety, nadal zadymial - bo tam wolno palic. Ja mam na mysli terytoria gdzie palacze i niepalacy musza koegzystowac [parki, mieszkania itd.]
Spora czesc barow ma miejsca dla niepalacych [z dobra wentylacja] a ponoc sa takze bary TYLKO dla niepalacych [i ja sie o to nie obrazam, po prostu tam nie chodze:)

Pzdr

No nawet w Bydgoszczy są PUBy, gdzie są oddzielne pomieszczenia dla palących i niepalących, np. nowo-otwarty PUB "Piwiarnia" :)

miguel :*

paacyfka 

Grupa krwi: A Rh+
Wysłany: 2008-03-05, 21:10   

Nigdy nie paliłam i mam nadzieję, że nie zacznę. Nie chcę się zarzekać, bo mam znajomych, którzy byli przeciwnikami palenia, a teraz sami kopcą jak lokomotywy. Mam szczęście, że moi przyjaciele nie palą, chyba bym tego nie zniosła. Niedawno moi rodzice rzucili palenie... z tego co wiem, to już ich drugi miesiąc bez papierosa. Jestem z nich dumna i trzymam kciuki :) za Was też. Rzucajcie palenie, bo naprawdę robicie tym krzywdę innym. Zwłaszcza dzieciakom :( nie pozwólcie im dorastać w atmosferze dymu, na co ja byłam skazana.
Kolejna donacja: 23 kwiecień.

hubertzmc
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-06, 09:23   

Paliłem od 6 lat w ostatnim czasie nawet 1 paczke dziennie :/ od 1 listopada 2007 nie pale nawet dymka nie zlapalem :P jak do tej pory i nie w glowie mi zeby to zmienic

Jerzyna 
antyfani.pl

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 2,7 l
Wysłany: 2009-02-27, 13:41   

No mi się w zeszłym roku nie udało tak jak planowałam - 8 marca, ale już 4 miesiące nie palę i strasznie mnie to cieszy :)

MC_NEO 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 5,40L
Wysłany: 2009-03-02, 12:04   

Witam...

Na obecną chwilę palę, ale generalnie nie dużo :D
Max to 15 papierosów dziennie, głównie w pracy i na jakiś imprezkach, w domu bardzo rzadko lub wcale.

Przed donacją staram się nie palić, ale po raczej sięgam po tytoń :zdegustowany: .

Pozdro...
MC_NEO

stachu_44 
BAN - anemia

Ilość oddanej krwi: 20 l
Wysłany: 2009-03-02, 12:41   

MC_NEO, może zamiast palić po lepiej wziąć te jakieś gumy do żucia z nikotyna czy z czym tam?

Raymundo 

Ilość oddanej krwi: 10,97L
Wysłany: 2009-03-02, 16:01   

A co za różnica? Nikotyna itak będzie w krwi.

Danyeru 
Wredny PasQd

Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2009-03-02, 21:17   

Raymundo napisał/a:
A co za różnica? Nikotyna itak będzie w krwi.

Ale poza nikotyną, nie będzie w niej tego całego świństwa, popularnie zwanego substancjami smolistymi. ;)

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

stachu_44 
BAN - anemia

Ilość oddanej krwi: 20 l
Wysłany: 2009-03-02, 21:21   

Palacz jest uzależniony głównie od nikotyny a nie od arsenu i innych substancji z trutki na szczury.

Raymundo 

Ilość oddanej krwi: 10,97L
Wysłany: 2009-03-02, 22:33   

no ale jako tako substancje smoliste w większości zatrzymują się w płucach i nie przedostają się do krwioobiegu.

MC_NEO 

Ilość oddanej krwi: 5,40L
Wysłany: 2009-03-03, 00:37   

Witam...

Jak będe miał się przeżucać na gumy czy plasterki to poprostu rzuce palenie i po sprawie :oczami:

Pozdro...
MC_NEO

septurion 

Ilość oddanej krwi: 8100 KP
Wysłany: 2009-10-13, 15:47   

Jak to jest z niektórymi dawcami... że nawet czekając do lekarza na badanie przed pobraniem muszą wyjść na szluga. Masakra :/

Iwona Olczak
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-16, 20:22   

septurion, zgadzam się w 100%, wnerwia mnie, jak wchodzę do RCKiK, to nieraz muszę przejść przez Moody dymu. Zatykam nos i usta i szybko wchodzę do środka. Okropne..... To skandal, aby normalnie ne można było wejść nawet do RCKiK, pomijając ijuż nne miejsca....ech...

Odpowiedz do tematu