forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Oddanie krwi lub jej składników :D
Autor Wiadomość
jurrogalin
[Usunięty]

Wysłany: 2006-01-02, 22:51   Oddanie krwi lub jej składników :D

Cześć wszystkim :)
Mam jedno pytanko,
jak wygląda cała wizyta oddania krwi, krok po kroku (zarówno za pierwszym razem, jak i później podczas następnych wizyt) ???

Proszę o informacje.

Pozdrawam jurrogalin ;-)

Eryk
[Usunięty]

Wysłany: 2006-01-03, 10:55   

Cześ, przyznam się od razu że nie wiem dokładnie jak zabieg ten przebiega, ale wiem, że podział na grupy krwi z zakładki Wszystko o krwi na AB Rh+, 0 Rh- itd to tylko wierzchołek góry lodowej bo jak napisał dr. Douglas H. Posey jun.: „Blisko 30 lat temu Samson uznał przetaczanie krwi za zabieg dość niebezpieczny (…). [Od tego czasu] rozpoznano i scharakteryzowano co najmniej 400 innych antygenów krwinek czerwonych. Nie ulega wątpliwości, że ich liczba dalej będzie rosła, ponieważ błona komórkowa krwinek czerwonych ma niezwykle złożoną budowę” (...). Dodam tylko, że źródłem tego artykułu było czasopismo Jurnal of the National Medical Association z lipca 1989 r. to ile różnych antygenów i innych właściwości krwi odkryto przez te 15 lat. Krew jest jak linie papilarne niepowtarzalna… :idea:

Hubert
Gość
Wysłany: 2006-01-03, 23:58   Jak wygląda wizyta w stacji krwiodawstwa

Witam!

Pytasz jak wygląda cały zabieg, więc z chęcią Ci na to odpowiem.

Przychodzisz sobie do stacji i wypełniasz formularz rejestracyjny. Gdy masz już wszystko wypełnione idziesz do okienka i go oddajesz. Jeśli oddajesz krew dla jakiejś konkretnej osoby albo jeśli potrzebujesz zwolnienie z pracy/zajęć na ten dzień, to mówisz to pani z okienka. Po rejestracji dostajesz pliczek papierów, opaskę na rękę i udajesz się do gabinetu na badanie krwi. Tam pobierają Ci dwie (o ile pamiętam) maleńkie próbki i po paru minutach z wynikami w ręku idziesz do gabinetu lekarskiego, gdzie na podstawie badania i rozmowy jesteś kwalifikowany do oddania krwi albo też odrzucony. Jeśli wszystko idzie dobrze to udajesz się po soczek i rogalika a następnie do kolejnego gabinetu, gdzie bardzo miłe panie usadzają Cię na fotelu i pobierają krew. Sam zabieg, jeśli to nie jest oczywiste, polega na wkłuciu się w rękę i pobraniu 450 ml krwi co trwa średnio 5 minut. Potem podajesz paniom dane do legitymacji honorowego krwiodawcy i udajesz się po odbiór czekolad :) C'est tout! Całść zajmuję około godziny.

Różnice pomiędzy pierwszym a następnymi oddaniami krwi są znikome: masz już legitymację, więc nikt danych od Ciebie nie bierze, tylko pieczątkę dostawia.

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem sytuacje.

Pozdrawiam

Hubert

Z33 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2006-01-04, 18:12   Re: Jak wygląda wizyta w stacji krwiodawstwa

Hubert napisał/a:
Witam!

Pytasz jak wygląda cały zabieg, więc z chęcią Ci na to odpowiem.

Przychodzisz sobie do stacji i wypełniasz formularz rejestracyjny. Gdy masz już wszystko wypełnione idziesz do okienka i go oddajesz. Jeśli oddajesz krew dla jakiejś konkretnej osoby albo jeśli potrzebujesz zwolnienie z pracy/zajęć na ten dzień, to mówisz to pani z okienka. Po rejestracji dostajesz pliczek papierów, opaskę na rękę i udajesz się do gabinetu na badanie krwi. Tam pobierają Ci dwie (o ile pamiętam) maleńkie próbki i po paru minutach z wynikami w ręku idziesz do gabinetu lekarskiego, gdzie na podstawie badania i rozmowy jesteś kwalifikowany do oddania krwi albo też odrzucony. Jeśli wszystko idzie dobrze to udajesz się po soczek i rogalika a następnie do kolejnego gabinetu, gdzie bardzo miłe panie usadzają Cię na fotelu i pobierają krew. Sam zabieg, jeśli to nie jest oczywiste, polega na wkłuciu się w rękę i pobraniu 450 ml krwi co trwa średnio 5 minut. Potem podajesz paniom dane do legitymacji honorowego krwiodawcy i udajesz się po odbiór czekolad :) C'est tout! Całść zajmuję około godziny.

Różnice pomiędzy pierwszym a następnymi oddaniami krwi są znikome: masz już legitymację, więc nikt danych od Ciebie nie bierze, tylko pieczątkę dostawia.

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem sytuacje.

Pozdrawiam

Hubert

u mnie dokladnie odwrotnie :]

rejestracja+wydanie ankiety- pobranie krwi(za pierwszym razem z zyly, kolejne razy z palca)- wypelnienie ankiety- lekarz- oddawanie krwi- posilek i picie- czekolady+zwolnienie(nawet nie pytaja czy chce).
traw to najczesciej ok godziny, ale jak bylem pierwszy raz bylo duzo ludzi i siedzialem tam ok 1,5h, a znowusz innym razem wszystko zalatwilem w zaledwie pol godziny.

Hubert
Gość
Wysłany: 2006-01-04, 23:50   

Hehehe :lol:

Pewnie wszystko zależy od stacji krwiodastwa - ja zawsze oddaję krew w Warszawie na ul. Saskiej. Jest to główna stacja a panie są dla mnie zawsze niezwykle miłe, więc polecam gorąco.

Pozdrawiam
Hubert

P.S.: Nie jestem pewnien, czy o tym nie wspomniałem, ale jęśli chcesz poznać swoją grupę krwi to dowiesz się tego dopiero po otrzymaniu legitymacji.

youriz
[Usunięty]

Wysłany: 2006-01-05, 22:08   

a ja oddaje w Lodzi i u mnie jest tak
wchodze do centrum
rejestruje sie
zaczynam wypelniac formulaz
w miedzyczasie pobieraja mi probki
dokanczam wypelniac
czekam na lekarza /bada mnie
ze swistkiem i legitka ide do pkt oddawania krwi
siadam ....................... wstaje
biore 10 czekolad soczek/zeton na kawe i Pawelka(baton)
jak chce zwolnienie to ide do rejestracji
wychodze z zadowoleniem ze odalem krew(czuje sie jak zawsze super)

md
[Usunięty]

Wysłany: 2006-01-06, 00:08   

He,He to mamy cały kraj,
Wrocław nie odstaje procedurami od pozostałych stacji (no może nikt nie wspomniał,ze ostatnio dokładaja konserwe turystyczną).No i najwazniejsze,jesteśmy narazie w baraku ale juz nam budują nowoczesny punkt krwiodastwa.Ciekawe ile będziemy czekali na powiększenienie kubatuty banku krwi we Wrocławiu.Choć przyznam,że ma on swój specyficzny klimat,zwłaszcza kawiarenka.Mam do banku krwi sentyment,tam pierwszy raz oddawałam krew.Niestety nie moge tego samego powiedziec o kawirence w punkcie krwiodawstwa,przypomina mi przyzakładową PRL-owską stołówke z ceratami na stołach.Jestem kobietą,więc nie moge liczyć na "szczgólny"uśmiech,względy u pań,co najwyżej miłe i sympatyczne traktowanie,które potwierdzam.

Sarnuś 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 18,45
Wysłany: 2006-01-07, 12:49   

w gdańsku w rckik wszystko wygląda podobnie.
wchodzisz do stacji, w szatni dostajesz stylowe niebieskie woreczki na obuwie i kierujesz sie do rejestracji, a tam wiadomo dostajesz kwitek na kawke i mozesz isc oddac krew do przebadania, potem wspomniana kawka + opakowanie ciasteczek bebe i czekasz az lekarz wezwie Cie przez radiowęzeł. po badaniu idziesz oddac krew, a po oddaniu po pieczątkę i ewentualne zwolnienie do pracy. Nastepnie na sam koniec odbierasz 7 czekolad. I jestes o pół litra lżejszy ;>
Mam prawo mówić ludziom "nie" bez poczucia winy.
Mam prawo zmienić zdanie bez konieczności usprawiedliwania się.
Mam prawo do podejmowania własnych decyzji i radzenia sobie z ich skutkami.
Mam prawo dokonania wyboru w kwestii angażowania się w czyjeś problemy.
Mam prawo mówić: "nie wiem" i "nie rozumiem".
Mam prawo popełniać błędy i poczuwać się do odpowiedzialności za nie.
Mam prawo do prywatności.
Mam prawo do samotności i niezależności.
Mam prawo odnosić sukcesy.

Promil
[Usunięty]

Wysłany: 2006-01-09, 22:47   

W autokarach wygląda to tak -

1. Wypełnienie ankiety o chorobach, stanie zdrowia itp itd. Odbywa się to poza autokarem, najczęściej przy stolikach ustawionych obok.
2. Po wejściu do środka wykonywane jest badanie krwi. Za pierwszym razem z żyły, potem już tylko z palca.
3. Badanie ciśnienia i krótki wywiad lekarski.
4. Wygodne usadowienie się na fotelu, uśmiech pań pielęgniarek i pytanie o kubek kawy lub herbaty
5. Oddanie 450 ml krwi (ok. 5 minut), w międzyczasie panie wypisują formularze i naszą legitymację, jeśli już takową posiadamy.
6. Chwilka uspokojenia po oddaniu krwi, panie pielęgniarki cały czas mają nas pod kontrolą i proponują kawę lub herbatę
7. Gdy wszystko jest w porządku dostajemy czekoladę i wychodzimy

Sarnuś 

Wysłany: 2006-01-10, 17:45   

Chciałem tylko zayważyć, że krew do badania przed oddaniem jest pobierana z żyły i z palca, często na przemian, a nie jak wspomnieli przedmówcy "pierwszy raz z żyły, a potem z palca".

Z33 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2006-01-10, 21:04   

sarnus napisał/a:
"pierwszy raz z żyły, a potem z palca"

glowy nie dam ale chyba jednak tak jest :] za pierwszym razem z zyly, dokladniejsze badania potem jak sie juz dziewica nie jest to tylko z palca.
a swoja droga to nie lubie z paluszka, zawsze mnie to bardziej boli niz z zyly :mrgreen:

Sarnuś 

Wysłany: 2006-01-10, 21:06   

Oddałem krew zaledwie 14 razy i wielokrotnie miałem pobieraną krew z żyły.

gajol 
KLUB HDK Podgórze

Ilość oddanej krwi: 18,00
Wysłany: 2006-01-18, 07:43   

wydawalo mi sie ze wszedzie pobieraja z palca na zawartosc cukru we krwi

Sarnuś 

Wysłany: 2006-01-18, 10:03   

raz sie pytałem lekarza o badanie cukru we krwi i powiedziala mi ze stacja takiego badania nie wykonuje.

Marecki
[Usunięty]

Wysłany: 2006-01-18, 10:49   

a u mnie stacja wykonuje wszelkie badania krwi i zawsze udostepnia wyniki osobom zainteresowanym i wydaje mi sie ze badanie ilosci cukru we krwi jest jednym z podstawowych badan.

a co do glownego zagadnienia tego tematu to w przemyslu jest to kolejno :arrow: zalozenie bucikow ochronnych (bez tego sie nie przejdzie nawet 3 metrow :) ) rejestracja :arrow: wypelnienie ankiety oraz osiwadczenia o zameldowaniu :arrow: badanie w labolatorium (krew z paluszka) :arrow: badanie przez lekarza (cisnienie, osluchanie serca i pluc) :arrow: oddanie krwi :arrow: kawka i czekolady :-)

aha i lepiej nie zapomniec o zdjeciu bucikow ochronnych przy wyjsciu bo to pozniej dziwnie w autobusie wyglada ;-)

Odpowiedz do tematu