forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
dotyczy oddania krwi dla konkretnej osoby
Autor Wiadomość
eta 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 20 100
Wysłany: 2008-02-06, 13:59   dotyczy oddania krwi dla konkretnej osoby

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że nie jest moją intencja wywoływanie zamieszania, więc jeżeli post zostanie uznany jako niewłaściwy, to proszę o usunięcie.
Chciałbym też, aby nikt nie brał osobiście do siebie tego co napiszę.

Na naszym forum umieszcza się apele: "proszę oddajcie..." "dla...", nie jestem pewien czy jesteśmy właściwymi adresatami tego typu apeli. Zwłaszcza, że wiele zawiera dopisek o tym że grupa jest obojętna, bo zostanie wymieniona na właściwą. Muy oddajemy, i na oddaną przez nas zostanie wymieniona. Od "przelewania" z jednego konta na drugie krwi nie przybędzie. Moim zdaniem takie apele skierowane powinny być raczej do osób które jeszcze nie oddaja krwi. I czy naprawdę operacja albo transfuzja dla chorego dziecka nie odbędzie się jeśli nie zostaną dostarczone zaświadczenia?
Pomijam sytuacje gdy potrzebna jest konkretna, rzadka grupa krwi która fizycznie nie jest dostępna bo po prostu nie ma jej w banku, ale wtedy o ile wiem to stacje same dzwonią do krwiodawców.

Jeszcze raz przepraszam jesli kogokolwiek uraziłem.

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2008-02-06, 14:21   

Weź pod uwagę, że w szpitalach panuje nielegalna, ale powszechna praktyka "wymuszania" od rodzin zaświadczeń o konkretnej ilości krwi, oddanej dla konkretnego chorego. Ja się nie dziwię zdesperowanym ludziom, że szukają dawców, gdzie się da, również na naszym forum - choćby ostatni dramatyczny apel o krew dla chorego na nowotwór synka. No bo z drugiej strony - skoro idziemy oddać krew, to co nam szkodzi wziąć zaświadczenie dla kogoś?
Wiem, zaraz odezwą się głosy, że zamiast namawiać do oddania najbliższych i znajomych, ludzie zamieszczający tu ogłoszenie "idą na łatwiznę". Nie osądzałbym ich w ten sposób. Poza tym, nieszczęście, którym jest choroba kogoś bliskiego, nie jest najlepszym momentem na dyskusje w stylu "a ty oddajesz?". Wierzę, że przynajmniej część z tych osób, które proszą na tym forum o donacje, poczuje się w obowiązku spłacić swoisty "dług" i samemu zacznie oddawać lub namówi do tego kogoś ze swojego otoczenia.

Lesiu 
Ambasador

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK III
Wysłany: 2008-02-06, 18:08   

Dokładnie. Jeśli kogoś bliski potrzebuje krwi (znaczy jest z nim źle) to już jest sytuacja pełna stresu i wyniszczająca psychikę człowieka. I w takim momencie się słyszy, że masz za zadanie zebrać krew :o I człowiek zamiast być z tą bliską osobą, stać obok niej, zapewniać że będzie wszystko ok, stresujesz się że nie uda się uzbierać krwi... Dlatego jak ktoś obcy zareaguje szybko na ten apel i wręczy zaświadczenia, to zdejmuje z takiej osoby potężny stres. A krew czy z zaświadczeniem czy bez jest "wlewana do banku krwi". I również mam nadzieje (jak Martens), że po całej tej sytuacji te osoby starają się "zapełnić" z powrotem bank krwi.

[ Dodano: 2008-02-06, 18:09 ]
a jeszcze dodam, że jak się informuje bliskich to pół biedy. Często się informuje osobę chorą - przed operacją - żeby sama zorganizowała po bliskich tą krew. I człowiek zamiast się kurować i przygotowywać do operacji.. Stres, stres i jeszcze raz stres, co tylko pogarsza jego stan zdrowia. :(

MASZ KLASĘ? Pomagaj razem z nami!!!
KREWNIACY CLUB TRÓJMIASTO

Odpowiedz do tematu