forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
ulga podatkowa - artykuł w "Metrze"
Autor Wiadomość
Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2008-01-24, 00:28   ulga podatkowa - artykuł w "Metrze"

Publikacja z dzisiejszego wydania "Metra"

Cytat:
Krew jak darowizna

Anita Karwowska
Po trzech latach przerwy wraca ulga podatkowa dla dawców krwi. Krwiodawcy czują się dowartościowani, przeciwnicy pomysłu mówią jednak, że honorowe krwiodawstwo krwi przestaje być honorowe

"Pilnie potrzebna krew AB rh-! Chodzi o życie! To krew dla mojego kolegi, który ma białaczkę i leży w szpitalu w stanie ciężkim. Jedna osoba daje chłopakowi życie na 2 dni! Łukasz jest młody, ma 27 lat, dwójkę dzieci i żonę - postawcie się w jego sytuacji!" - tak dramatyczne apele pojawiają się codziennie w internecie i trafiają do naszych skrzynek mailowych. 430 tys. litrów rocznie, jakie obecnie oddaje ok. 500 tys. krwiodawców, to za mało, by uratować wszystkich, którym krew jest potrzebna, zważywszy na to, że każdego roku w Polsce dokonuje się ok. 2 mln transfuzji. Na tle Europy mamy jeden z najniższych współczynników dawstwa - na tysiąc mieszkańców krew oddaje jedynie 25 osób, gdy w innych krajach UE jest ich nawet 60. I na niewiele pomagają jednorazowe akcje pobierania, z którymi coraz częściej wychodzą stacje krwiodawstwa. Sytuację mogliby uratować jedynie ludzie oddający krew systematycznie, a tych z roku na rok jest coraz mniej. - Doraźne akcje w przenośnych ambulatoriach nie dają poczucia bezpieczeństwa. Mogą je zapewnić tylko stali dawcy, ponieważ krew można przetrzymywana 45 dni, później trzeba ją zniszczyć - mówi dr Dariusz Piotrowski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, do którego rocznie zgłasza się ok. 50 tys. dawców.

Pomocą w rozwiązaniu problemu okazać się może przywrócenie ulgi podatkowej za honorowo oddaną krew. Podobne zasady obowiązują od lat w m.in. w Czechach i na Litwie, a w Austrii dawcy dostają za krew gotówkę do ręki. Krew będzie można odliczyć już w najbliższym zeznaniu podatkowym, czyli za dochody za ubiegły rok. Za litr oddanej krwi można odliczyć od podatku 130 zł, a osocza - 170 zł. Maksymalnie może to być 351 zł w przypadku mężczyzn i 270 zł kobiet (mogą oddawać rocznie mniej krwi).

O zlikwidowaną trzy lata temu ulgę upomnieli się we wniosku do parlamentu sami krwiodawcy. - Chcieliśmy równości wobec prawa. Jeżeli istnieje możliwość odliczenia od podatku darowizny, to dlaczego państwo dyskryminowało honorowych krwiodawców? Taka ulga to gest wdzięczności dla osób, które chcą zrobić coś dla dobra społeczeństwa - twierdzi "Martens" z forum krewniacy.pl nickiem, który w ciągu 11 lat oddał już 30 litrów.

Zdaniem niektórych polityków taki gest w kierunku krwiodawców budzi wątpliwości. - Byłem przeciwny przywróceniu ulgi, bo to rozwiązanie dwuznaczne etycznie. Oddaniu krwi nie powinno towarzyszyć myślenie o korzyściach materialnych. Poza tym w ten sposób dyskryminuje się młodzież i żołnierzy, które nie mają dochodów i na ulgę liczyć nie mogą - mówi Stanisław Karczewski, senator PiS, zastępca przewodniczącego komisji zdrowia Senatu.

Innego zdania są specjaliści zajmujący się krwią na co dzień. Dr Piotrowski: - Ludzie oddają krew, bo chcą pomóc innym. Ta ulga tylko pomoże zachęcić do systematycznego oddawania i poszerzy grono honorowych krwiodawców.

A dr Piotr Łuków, etyk z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, dodaje: - To nie zapłata, tylko uhonorowanie kogoś, kto był skłonny do większej ofiarności niż pozostali z nas.

Jeżeli z ulgi skorzystaliby wszyscy honorowi dawcy, budżet państwa kosztowałoby to ok. 50 mln zł.

źródło: gazeta.pl http://wiadomosci.gazeta....69,4864600.html

Agnieszka Rz. 

Ilość oddanej krwi: 22050
Wysłany: 2008-01-24, 11:48   

zlikwidować całkowicie ulgę od darowizn i będzie po problemie...bo skoro ja coś komuś daruję to nie oczekuję w zamian jakiś korzyści i nie dotyczy to tylko dawców krwi - jak zostało to ujęte w wyżej przedstawionym artykule...

Miki 
warszawiak

Ilość oddanej krwi: 18l
Wysłany: 2008-01-24, 21:25   

Też właśnie przeczytałem ten artykuł.
A ja chętnie skorzystam z takiej ulgi. Nikogo do tego nie namawiam, nikogo nie osądzam. Nie chcę być jak ten PiSoposeł z artykułu co pewnie w życiu krwi nie oddał a przy okazji zarabia 10k miesięcznie wzwyż i prawi mi o moralności :wstyd:
Prywatnie powiem, że pieniążki się przydadzą, nie jest łatwo na studiach nawet pracując dodatkowo :)
Myślę, że akurat w tym wypadku cel uświęca środki i ważne jest ratowanie życia poprzez zachętę dla ludzi a nie zbijanie kapitału politycznego taką gadką. Zdanie jest nieobiektywne, jako że sam będę chciał skorzystać z tej ulgi :)

MariuszB 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 47 L
Wysłany: 2008-01-25, 06:57   

A tak na marginesie, to żołnierz służby zasadniczej, bo o taką pewnie chodziło jakiemuś politykowi, dostaje urlop i daje sobie ręce uciąć, że on woli te 2-3 dni urlopu niż ok 12 zł (bo tyle wychdzi zwrotu za 0,45l krwi), po za tym, już niedługo niebędzie zasadniczej służby i to kolejni dawcy odejdą. :wsciekly: .............. miałem ochotę teraz zwyzywać sku..... , bo sobie to nie obniżą pensji, diet, funduszy reprezentacyjnych i innych tam.

mete 

Ilość oddanej krwi: 2860
Wysłany: 2008-01-25, 13:29   ulga podatkowa - krwiodawstwo

Idac tropem rozumowania polityka w momencie likwidacji ulgi powinna spasc liczba krwiodawcow. Raz juz zniesiono ulge, a liczba krwiodawcow sie nie zmniejszyla. Wniosek krwiodawcy oddaja bo chca i nie licza na profity. Mysle tez pieniazki, ktore otrzyma sie w wyniku skorzystnia z ulgi dla krwiodawcow mozna przeznaczyc np. na jakis szczytny cel, tyle wkolo potrzebujacych, chorych. W ten sposob pomozemy podwojnie, raz oddajac krew , dwa wspomagajac potrzebujacych. Wowczas zamkniemy usta politykom i nie beda miec pretekstu do szukania dziury w calym (na marginesie komus sie chyba nudzi i szuka tematu zastepczego). Pozdrowienia dla wszystkich krewniakow. :)

Maximus 
ZHDK

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 29 l
Wysłany: 2008-01-25, 20:28   

Powtórzę to co niedawno napisałem

Oddajemy krew dla ratowania innych--"przywileje" to tylko "miłe podziękowanie"

Są--ok. nie będzie--też ok. (co to ma za znaczenie)

Nikt z nas nie "odejdzie"

Pozdrrrrrrrrr.

Kacper 

Ilość oddanej krwi: 22,00L
Wysłany: 2008-01-27, 17:07   

W innych krajach dawcy po pewnej ilosci dostaja emerytute od panstwa za spelnienie obywateleskiej powinnosci

KruQ 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: >30 l
Wysłany: 2008-01-27, 19:40   

w jakich? Kacper mógłbyś coś szerzej na ten temat napisać ?

Zyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno gdy umrzesz
Całe życie z wariatami

Martens 

Wysłany: 2008-01-27, 22:43   

KruQ, z tego, co pamiętam, np. na Litwie
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...

Agnieszka Rz. 

Ilość oddanej krwi: 22050
Wysłany: 2008-01-28, 08:48   

u nas by to nie przeszło :( ...

Martens 

Wysłany: 2008-01-28, 13:57   

Agnieszka Rz. napisał/a:
u nas by to nie przeszło :( ...

I to akurat chyba dobrze. Już sobie wyobrażam ludzi, chcacych oddać za wszelka cenę (i np. podajacych nieprawdziwe dane w ankiecie) bo po x donacjach można dostać emeryturę.

Kacper 

Ilość oddanej krwi: 22,00L
Wysłany: 2008-01-28, 23:16   

KruQ, na Litwie napewno, nie pamiętam tylko po jakiej ilości... ale u nas mowi sie ze za duzo mamy przywilejow a w innych krajach jest ich znacznie wiecej ... nie to zeby mi na nich az tak zalezalo - nie bylo odliczenia krwi od podatku oddawalem... teraz jest oddaje ... idac pierwszy raz nie mialem pojecia ze sa jakies przywileje - poprostu chcialem komus uratowac zycie ... czulem sie naprawde lepiej :)

OlgaG 

Ilość oddanej krwi: 3800
Wysłany: 2008-02-01, 22:16   

ja oddaję honorowo:
dostaję dzień wolny ( nagroda- na załatwianie spraw w urzędach)
dostaje czekolady ( nagroda - którą oddaję kolegom w pracy rekompensując moją nieobecność:))
badania - (nagroda - fajnie jest wiedzieć że się jest zdrowym)
podatek- ( nagroda - od państwa które sobie nie może poradzić w inny ludzki sposób - mam to naprawdę gdzieś ale skorzystam bo tym z ul. Wiejskiej nie będę dawać do kieszeni - i tak dużo zarabiają )
jak ktoś nie chce tej forsy niech ją odpisze a potem da biednym odda np WOŚP albo inną instytucję która pomaga , lub niech zrobi zakupy i odda kloszardowi z własnego osiedla - forsy bym nie dawała bo przepije a jedzenie zawsze się przyda.

Reven 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 22 l
Wysłany: 2008-02-01, 22:43   

Mam pytanie związane z odliczeniem, w mądrych ustawach pisze, że zaświadczenie powinno zawierać dane dotyczące wartości oddanej krwi a nie ilości, ponadto zaświadczenie powinno zawierać oświadczenie darczyniobiorcy o przyjęciu darowizny. Czy ktoś wie coś na ten temat, czy jest jakiś nowy druk, czy ktoś się już może roliczał w Urzędzie Skarbowym i korzystał z tego odliczenia, będę wdzięczny za informację.
A tak na marginesie odliczałem krew w 2004 roku, ulga 130 zł za litr, mamy rok 2008, cena 130 zł za litr, a pan poseł głosuje za podwyżką diet w wysokości 3000 zł.
PIĘKNIE Q......., BRAK MI SŁÓW!!!!!!!!
Pozdrawiam. :mur:

Martens 

Wysłany: 2008-02-02, 09:08   

Reven napisał/a:
Mam pytanie związane z odliczeniem, w mądrych ustawach pisze, że zaświadczenie powinno zawierać dane dotyczące wartości oddanej krwi a nie ilości, ponadto zaświadczenie powinno zawierać oświadczenie darczyniobiorcy o przyjęciu darowizny. Czy ktoś wie coś na ten temat, czy jest jakiś nowy druk, czy ktoś się już może roliczał w Urzędzie Skarbowym i korzystał z tego odliczenia, będę wdzięczny za informację.

Zajrzyj tu http://forum.krewniacy.pl...t=3462&start=45

Odpowiedz do tematu