forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy raz oddalem krew
Autor Wiadomość
goofy
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-29, 16:37   Pierwszy raz oddalem krew

Hej!

Wczoraj bylem oddac pierwszy raz krew. Nie dalem rady zapytac personelu bo mieli naprawde mnostwo roboty i nie chcialem im zawracac glowy, Nie spodziewalem sie, ze tyle osob oddaje krew :szok:

Dlatego zapytam Was:
1. Oddalem ponad 200 mililitrow krwi i zaczelo mi sie robic slabo, wiec mnie odlaczyli. Czy to znaczy, ze mam sobie odpuscic krwiadawstwo? Moze za kolejnymi razami bedzie lepiej? O ile wiem pobiera sie 450 mililitrow, tak?
2. Wzieto mi probki do badan. Dowiem sie o ich wynikach czy punktu krwiodawstwa zachowa te informacje dla siebie? Czy w ogole dowiem sie czegos na tremat mojej krwi (grupa itp.)?
3. Nastepny raz moge oddac krew po ponad dwoch miesiacach, tak?
4. Podobno po kazdym oddaniu organizm produkuje nieco wiecej krwi, to prawda? Jezeli tak to czy sa to jakies istotne nadwyzki?
5. O co chodzi z tym" jak raz oddales to teraz bedziesz musial ciagle oddawac krew"?! Przeciez cyrografu nie podpisalem...
6. Krwiodawstwo ma jakikolwiek wplyw na zdrowie dawcy?
7. Siostra dosyc ogolnikowo powiedziala mi o mozliwych objawach. Jak dlugo moge czuc sie oslabiony i troche senny? Czy jestem teraz bardziej podatny na infekcje? Powinienem sobie na jakis czas doarowac wysilek fizyczny (plywam troche...) a jezeli tak to na jak dlugo? Na jakis czas imprezki i alkohol tez trzeba odstawic, tak? ;) Jestem troche blady, to normalne?

Cos jeszce powinienem wiedziec o oddawaniu krwi? :]

Z gory dziekuje za odpowiedz! ;)

KruQ 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: >20 l
Wysłany: 2008-01-29, 17:11   

1. to nie znaczy, że masz sobie odpouścić. za kolejnym razem zapewne będzie lepiej. zwykle pobiera się 450 ml krwi pełnej
2.jeśli była to akcja wyjazdowa to chyba się dowiesz o wynikach w przypadku, jeśli będą do nich zastrzeżenia (listem z RCKiK). grupę będziesz miał wbitą w legitymację HDK (albo Ci ją przyslą, albo będziesz musiał sie po nią zgłosic)
3. jesteś facet, czekasz 8 tygodni
4. organizm produkuje więcej, żeby nadrobić ubytek. gdy nadrobi to wszystko wraca do normy
5.skoro cyrografu nie podpisałeś to nie będziesz musiał oddawać ;) ale wygląda to tak, że jak już się wciągniesz to będziesz chciał oddawać (NIE MUSIAŁ). zwyczajnie Ci się to spodoba
6. zdania podzielone, nie udowodniono negatywnego wpływu, na coś trzeba umrzeć
7. objawy ustępują zwykle w dniu oddania. z wysiłkiem też najlepiej się wstrzymać do następnego dnia. alkohol? hmmm :) ja tam lubię sobie strzelić browarka po oddaniu, ale lepiej też się wstrzymać.
z czasem sie ze wszystkim zapoznasz, poznasz swój organizm i to jak on reaguje na oddawanie krwi. a teraz polecam lekturę tematów forumowych. wiele rzeczy się stąd dowiesz.
gratuluję postawy
pozdro

Zyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno gdy umrzesz
Całe życie z wariatami

goofy
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-29, 18:57   

Aha, no dobra, troche mi rozjasniles sprawe.

Jeszce jedno, to nie jest tak, ze jezeli np przez rok oddaje krew, to potem nie powinienem rezygnowac z krwiodawstwa, bo nadwyzka krwi w organizmie jest szkodliwa?

xlesiu 

Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 99999999999999999999
RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-01-29, 19:16   

Organizm produkuje tylko tyle krwi ile jest potrzebne. Nie ma żadnych nadwyżek!
Jeżeli masz 6 litrów krwi i oddasz 450ml to po donacji zostaje w organizmie 5,550 l krwi. Organizm wyprodukuje te 450ml i znowu masz 6 litrów. (Te liczby to oczywiście w przybliżeniu :P )
Ostatnio zmieniony przez xlesiu 2008-01-29, 19:20, w całości zmieniany 2 razy  

KruQ 

Wysłany: 2008-01-29, 19:20   

heh, jaka nadwyżka?? ludzie sobie teorie dorabiają. organizm całe życie produkuje krew. taka wzmożona produkcja w okresach 8-mio i więcej tygodniowych wg mnie nie powoduje jakiejś nadprodukcji. rzadko się zdarza, żeby chodzić oddawać krew jak tylko nadejdzie termin. zwykle coś wówczas wypada, a to choroba, a to wynik gorszy i nie wezmą i się to odwleka. więc raz masz przerwę 8 tygodni innym razem pół roku. takie coś na bank nie doprowadzi do "przyzwyczajenia się" organizmu. co najwyżej oswoisz się z widokiem igły i krwi. taki pewnie głupi przykłada przytoczę, były już o to spory na forum, ale on wg mnie dobrze tłumaczy nieprawdziwość nadprodukcji. kobiety "oddają" krew w cyklach miesięcznych (nie 450ml tylko mniej, ale mimo wszytko co miesiąc:) ), więc na dobrą sprawę ok. 30-tki powinny eksplodować od nadmiaru krwi, a tak się nie dzieje. dalej chodzą i cieszą oko ;) za co im chwała :padam: pozdro dla pań

Całe życie z wariatami

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 44,950
Wysłany: 2008-01-29, 20:37   

goofy napisał/a:
Wczoraj bylem oddac pierwszy raz krew. Nie dalem rady zapytac personelu bo mieli naprawde mnostwo roboty i nie chcialem im zawracac glowy,

Tyle, że to właśnie personel rckik/punktu jest po to, by odpowiadać na Twoje pytania - to osoby najbardziej kompetentne. Na przyszłość pytaj bez niepotrzebnych skrupułów

goofy
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-29, 23:53   

Dobra, czyli to kolejny mit, tak jak z tym pobieraniem szpiku kostnego z kregoslupa... :/

ninka 

Ilość oddanej krwi: 4500 ml
Wysłany: 2008-01-30, 15:34   

KruQ, bardzo trafny ten Twój przykład ;)
A swoją drogą ... Ciekawe skąd się biorą te wszystkie historyjki i mity na temat HK ... Po co ludzie je wymyslają?

Agnieszka Rz. 

Ilość oddanej krwi: 22050
Wysłany: 2008-01-30, 17:01   

najśmieszniejsze w tym jest to, że to wymyślają ci którzy nigdy krwi nie oddawali :]

xlesiu 

RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-01-30, 17:12   

Może poprostu próbują wymyśleć jakieś usprawiedliwienie dla siebie. Nie mają jakiegoś sensownego wytłumaczenia dlaczego nie oddają krwi i takie bzdury "się rodzą". W pracy mi koleżanka powiedziała, że jak przestanę oddawać krew to będe miał krwotoki z nosa. Nie mogłem się powstrzymać od śmiechu :rotfl:

Oczywiście ona nie oddaje :zly:
Ostatnio zmieniony przez xlesiu 2008-01-30, 17:42, w całości zmieniany 1 raz  

goofy
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-31, 00:32   

Czyli naprawdę to, że oddałem ~200 mililitrów krwi nie jest zawracaniem głowy ludziom z pkt krwiodawstwa...? Sory, że się tak dopytuję... Moze to normalne u nowicjuszy a tylkoja sie przejmuję ;P

Tak jeszcze btw tej książeczki, HDK tak? Nie oddaje krwi ze względu na jakieś korzyści (chociaż dostałem bardzo dobrą kawę, heh ;P), po prostu chcę oddawać i tyle. Czy muszę ją sobie wyrobić (czytałem już na forum, jak ją załatwić)? To obowiązkowy dokument, czy tylko taki fajny dodatkowy świstek?

Jeszcze jedna sprawa, mam za kilka dni WKU (hip hip hura... :| ). Lekarze na WKU nie będą robić problemów z powodu dziur w żyle na przedramieniu? W końcu można je dwuznacznie interpretować, a nie chciałbym mieć problemów...

rodzyn3k 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 9450 ml
Wysłany: 2008-01-31, 00:40   

goofy napisał/a:
Czyli naprawdę to, że oddałem ~200 mililitrów krwi nie jest zawracaniem głowy ludziom z pkt krwiodawstwa...?

Oni na takich jak ty czekaja zebys tylko oddał

http://zamosc.krewniacyclub.info/

Moje zdjęcia

ODDANE:
krew: 4500ml
płytki krwi: 4950 ml

Grono

ramziu 

Ilość oddanej krwi: 4500 ml
Wysłany: 2008-01-31, 04:15   

Z tego co wiem około 1-2% ludzi za każdym razem po oddaniu krwi mdleje, nie ma na to wpływu częstotliwość oddawania ani liczba donacji. Poprostu tak mają i już...
Nie martw się idź jeszcze raz, może poprostu miałeś gorszy dzień.

Pozdrawiam

KruQ 

Wysłany: 2008-01-31, 11:18   

goofy, książeczka HDK w zasadzie to pozostałość po dawniejszych czasach, gdy nie było komputerów, ale przydaje się, jeśli masz zamiar oddawać w różnych punktach krwiodawstwa, bo masz wówczas udokumentowane wszystkie oddania, ułatwia również staranie się o stopnie ZHDK, zatem lepiej się o nią postaraj. a WKU? :94: :D raczej nie masz powodu do obaw. oni tam wiedzą, o co chodzi, najwyżej zapytają. mnóstwo żołnierzy oddaje krew (jak dobrze mieć to z głowy)

Całe życie z wariatami

xlesiu 

RCKiK Bydgoszcz
Wysłany: 2008-01-31, 19:55   Legitymacja HDK - wiarygodne oznaczenie grupy krwi.

goofy napisał/a:
Czy muszę ją sobie wyrobić (czytałem już na forum, jak ją załatwić)? To obowiązkowy dokument, czy tylko taki fajny dodatkowy świstek?

Książeczka HDK jest też wiarygodnym dokumentem dla szpitala potwierdzającym grupę krwi.
Cytat:
§ 8. 1. O przetoczeniu decyduje lekarz prowadzący leczenie pacjenta po uprzednim poinformowaniu tego pacjenta o konieczności przetoczenia oraz po uzyskaniu jego ustnej zgody na przetoczenie. Brak zgody wymaga pisemnego oświadczenia pacjenta.
2. Przed przetoczeniem należy sprawdzić, czy w dokumentacji medycznej pacjenta znajduje się wynik badania grupy krwi. Za niewiarygodną uznaje się informację o grupie krwi zawartą w karcie informacyjnej z pobytu w innym szpitalu. Za wiarygodny można uznać wyłącznie wynik wpisany w dowodzie osobistym, karcie identyfikacyjnej grupy krwi zgodnej z wzorem nr 3 określonym w załączniku do rozporządzenia, legitymacji honorowego dawcy krwi lub wynik z pracowni serologii transfuzjologicznej.

PS. Słyszałem, że lekarze uznają tylko legitymacje HDK ze zdjęciem (nie wiem czy to prawda bo ustawa o tym nic nie mówi).
Ostatnio zmieniony przez xlesiu 2008-01-31, 19:57, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu