forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Oddawanie krwi a odżywki
Autor Wiadomość
Strzelec 

Grupa krwi: 0 Rh-
Wysłany: 2009-01-27, 21:30   Oddawanie krwi a odżywki

Witam wszystkich. Chciałbym się zapytać, czy mogę oddawać krew jeżeli biorę produkty żywieniowe specjalnego przeznaczenia- chodzi o takie odżywki jak kreatyna, gainer (mieszanka białkowo węglowodanowa) carbohydraty i inne... przeznaczone na porost mięśni
(używane przez np. kulturystów). Czy obecność tych składników we krwi dyskwalifikuje mnie w przypadku kiedy chciałbym oddać krew? Proszę o odpowiedź... ;)

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 60,540
Wysłany: 2009-01-27, 22:08   

Nie dam głowy, ale o ile pamiętam jedną z "zaginionych" dyskusji na forum, nie można przyjmować kreatyny i oddawać krwi. Najlepiej zrobisz, jak weźmiesz opakowania albo ulotki wszystkich specyfików, które przyjmujesz i pokażesz je lekarzowi w rckik. No i pamiętaj, że oddawać krew bez spełniania dodatkowych wymogów formalnoprawnych możesz po ukończeniu 18 lat.

jaszczurkowa 
GREEN Team :)

Ilość oddanej krwi: ZHDK :)
Wysłany: 2009-01-27, 22:08   Re: Oddawanie krwi a odżywki

Strzelec napisał/a:
Witam wszystkich. Chciałbym się zapytać, czy mogę oddawać krew jeżeli biorę produkty żywieniowe specjalnego przeznaczenia- chodzi o takie odżywki jak kreatyna, gainer (mieszanka białkowo węglowodanowa) carbohydraty i inne... przeznaczone na porost mięśni
(używane przez np. kulturystów). Czy obecność tych składników we krwi dyskwalifikuje mnie w przypadku kiedy chciałbym oddać krew? Proszę o odpowiedź... ;)

Strzelec - jak dla mnie to sztucznie wspomagasz organizm... odżywki raczej nie przyczyniają się do wzrostu hgb, prawda?
Przede wszystkim masz jak widzę 17 lat i potrzebujesz zgody opiekuna na oddanie krwi - co zresztą nie we wszystkich stacjach wystarcza.

a kulturystyka i pakowanie i wcinanie chemii... jakoś mi to nie po drodze jest.. no ale to moje zdanie... :wstyd: :oczami:

Martens 

Ilość oddanej krwi: 60,540
Wysłany: 2009-01-27, 22:12   

jaszczurkowa napisał/a:
a kulturystyka i pakowanie i wcinanie chemii... jakoś mi to nie po drodze jest.. no ale to moje zdanie...

Zależy, co kolega przyjmuje. Np. l-karnityna nie przeszkadza. Wbrew stereotypom nie każda substancja wspomagająca, stosowana przez kulturystów czy sportowców to od razu "doping", niedozwolona chemia i inne świństwa.

Hos 
Ambasador KC Rydułtowy

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 6300 ml
Wysłany: 2009-01-27, 22:15   

w RCKIK Racibórz krew można oddać tylko jeśli ma się ukończone lat 18 (a pod to centrum pewnie podlegasz jak widzę po lokalizacji). A jeśli chodzi o specyfiki które napisałeś to raczej zdecydowanie dyskwalifikuje zażywanie ich i oddawanie krwi, bo jej porostu nie przyjmą, tak nawet jest z głupią jakby się wydawało etopirynom, ale nie wiem mogę się mylić najlepiej zrób jak tu przedmówcy powiedzieli weź to coś do lekarza w RCKiKi on ci powie czy możesz czy nie możesz oddawać krwi.

Piszemy po polsku.
jaszczurkowa
Ostatnio zmieniony przez jaszczurkowa 2009-01-27, 22:18, w całości zmieniany 1 raz  

Strzelec 

Wysłany: 2009-01-28, 16:16   

Spokojnie... Wiem że mam 17 lat ale w marcu kończę 18... ;p Zapytałem się tak prewencyjnie w kwestii tych odżywek bo zaraz po ukończeniu 18-stki (jak mi przyjdzie dowód oczywiście...) chciałbym regularnie oddawać krew.

P.S. Jaszczurkowa...- kulturystyka to naprawdę piękny sport. Zresztą jak wszystkie inne... ;p A ja ćwiczę tylko po to żeby utrzymać swoją sylwetkę... ;p :)

fotomis 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2009-02-02, 16:20   

Strzelec napisał/a:
chodzi o takie odżywki jak kreatyna, gainer (mieszanka białkowo węglowodanowa) carbohydraty i inne... Czy obecność tych składników we krwi dyskwalifikuje

Po dzisiejszej 'naradzie' w stacji wyszło że:

a) Preparaty weglowodanowe - nie stanowią przeszkody w oddawaniu;
b) Pasze wysokobiałkowe - same w sobie nie przeszkadzają ale mogą fałszować wyniki biochemii, więc lepiej 1-2 doby wcześniej ich nie jeść;
c) Kreatyna - konieczna jest 1-2 tygodniowa przerwa między przyjęciem ostatniej porcji a oddaniem krwi. Stężenie kreatyny u osób suplementujących się może być kilkadziesiąt razy wyższe, niż u 'normalnych' - gdyby tak krew trafiła do osoby chorej np. na niewydolność nerek, mogłoby być nieciekawie;
d) Byłoby dobrze, gdyby od treningu do oddania krwi minęło 1-2 dni. Szczególnie w przypadku kulturystów często dochodzi do mikrourazów włókien mięśniowych, co skutkuje istotnym podniesieniem poziomu aminotransferaz oraz fosfatazy kreatynowej, więc jeżeli pójdzie się na pobranie niedługo po intensywnym wysiłku, to istnieje spora szansa, że zostaniemy zdyskwalifikowani ze względu na zbyt wysoki AlAT.

Notabene obecny stan wiedzy jest taki, że kreatynę można długotrwale przyjmować do 5g/dziennie o ile dba się o dobre nawodnienie organizmu. Nie udowodniono do tej pory, by miała jakieś poważniejsze skutki uboczne, ale należy pamiętać, że jest dostępna komercyjnie od raptem kilkunastu lat, więc jeszcze nie wiadomo zbyt wiele na temat długookresowych skutków suplementacji. Ze skutków krótkookresowych - wyraźnie podnosi sprawność intelektualną u trawożerców (wegan, wegetarian i różnych takich..) :D

Michał

Strzelec 

Wysłany: 2009-02-03, 22:00   

O żesz ja cię kręcę... ;p Dzięki za wykład... ;)
Ostatnio zmieniony przez JustyGie 2009-02-04, 00:18, w całości zmieniany 4 razy  

HDS 

Grupa krwi: B Rh+
Wysłany: 2009-02-06, 05:02   

fotomis - wiedza widze ogromna - ale powiedz mi, jak ktoś dużo czerwonego miesa je (miejsce wystepowania naturalnej "krety") to co ma wtedy zrobic :-)? hehe skoro taka ma diete i nic po za czerwonym mięsiwem nie weźmie do ust :-)

(to taka pół żartem pól serio wypowiedz)

fotomis 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2009-02-07, 11:52   

HDS napisał/a:
jak ktoś dużo czerwonego miesa je (miejsce wystepowania naturalnej "krety") to co ma wtedy zrobic

Jeżeli pisząc "krety" miałeś na myśli kreatynę, a nie te czarne futrzaki kopiące dziury w ogródku, to możesz nic nie robić. Zawartość kreatyny w mięśniach jest na tyle niska, że musiałbyś jeść jakieś 15 kg mięsa dziennie by dostarczyć jej tyle, co w łyżeczce proszku.

Michał

krisking2012 

Grupa krwi: nie wiem
Wysłany: 2011-05-12, 19:26   Oddawanie krwi a stosowanie odżywek sportowych

Witam,
Trenujac na silowni korzystam z odzywek sportowych (nie mylic ze sterydami!!) a mianowicie:

Bialko WPC (bialko w prochu)
Carbo (weglowodany - cukry proste w prochu)

Sa to odzywki podstawowe - renomowanych firm. Nie zawieraja w skladzie zadnych sterydow itd.

Czy to ma jakis wplyw na oddawanie krwi?

pozdro

Sandman 

Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2011-05-12, 21:44   

krisking2012 napisał/a:

Czy to ma jakis wplyw na oddawanie krwi?

Tego typu odżywki nie mają wpływu.
Pamiętaj tylko, żeby nie brać kreatyny. Organizm przerabia ją na kreatyninę i wydala z moczem. Sęk w tym, że krew dostają też osoby z niewydolnością nerek (forma leczenia niedokrwistości związanej z PNN), dla których kreatynina jest toksyną.

dunaj 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2019-09-16, 07:38   

A co z przedtreningówkami typu:
https://olimpsport.com/pl/redweiler-3033
albo
https://olimpsport.com/pl/bcaa-xplode-energy-3784

Czy dyskawalifikują w jakiś sposób? A jeśli się by się zaczęło stosować regularnie to na ile przed oddaniem krwi trzeba odstawić?

Odpowiedz do tematu