forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Oddanie krwi lub jej składników :D
Autor Wiadomość
kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2017-06-11, 08:44   

@tuldor88 Jeśli dasz znać w recepcji to zazwyczaj skończy się na "eeee kolejny malkontent" - e-mail do odpowiedniego działu zazwyczaj działa znacznie lepiej ;)

Sikor_RP 
dcceeK(-)Jk(a+b+)

Ilość oddanej krwi: 47,5 L
Wysłany: 2017-06-13, 12:15   

13-06-2017 - podwójne płytki (2x250)
Ciśnienie:114/78 mmHg | puls:85
HGB:15,70 g/dl | PLT:370 tys/µl | HCT:45,5%
Waga:78 kg | Wzrost:174 cm
Czas donacji (zestaw dwuigłowy):52 min

Ostatnio zmieniony przez Sikor_RP 2017-06-13, 12:17, w całości zmieniany 1 raz  

vader 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 11.2l
Wysłany: 2017-06-13, 21:54   

Cześć,

wyszukiwarka zwraca parę wyników, między innymi ten wątek ale bez konkretnego posta / odpowiedzi niestety.

Spotkał się ktoś, jak długo po rezonansie magnetycznym z kontrastem trzeba czekać, aby móc oddać krew (oczywiście biorąc pod uwagę, że wynik badania będzie w porządku).

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2017-06-14, 04:49   

24h zupełnie wystarczą, zakładając poprawne nawodnienie po przebytym badaniu.

tuldor88 

Ilość oddanej krwi: 4,5
Wysłany: 2017-06-17, 13:27   

@kiler129 Dałem znać im przez formularz kontaktowy następnego dnia po tym jak mi to doradziłeś - stronę maja nową a info do dziś dalej niezaktualizowane. Widać nie obchodzi ich czy dawca przyjdzie pocałować klamkę czy nie :P
Ostatnio zmieniony przez tuldor88 2017-06-17, 13:27, w całości zmieniany 1 raz  

vader 

Wysłany: 2017-06-26, 08:39   

kiler129 napisał/a:
24h zupełnie wystarczą, zakładając poprawne nawodnienie po przebytym badaniu.

z RCKiK w KRK dostałem informację, że trzeba odczekać miesiąc po badaniu rezonansu magnetycznego z kontrastem, oczywiście jak wszystkie wyniki będą w normie.

W sumie dziwne, bo po antybiotykach czy innych mocniejszych lekach wystarczy 2 tygodnie.
Ostatnio zmieniony przez vader 2017-06-26, 15:17, w całości zmieniany 1 raz  

Gawron 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: ~17 dm3
Wysłany: 2017-07-29, 16:35   

Jak ktoś zamierza niedługo oddać krew (tylko krew pełna) to polecam wybrać się w niedzielę na ostatni dzień akcji Królewski Dar. Tym razem zbiórka krwi odbędzie się w Łazienkach Królewskich [ http://www.lazienki-krole...go-krwiodawstwa ].
Poza standardowym pakietem słodyczy dawca otrzyma:
Trzy podwójne zaproszenia do letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, Muzeum Pałac w Wilanowie, zaproszenie do Zamku Królewskiego, dwie pocztówki, album obrazów Pałacu Wilanowskiego, mini apteczkę, długopis, ołówek, magnes na lodówkę i mapę ogrodów królewskich w Wilanowie.

Ostatnio zmieniony przez Gawron 2017-07-29, 16:38, w całości zmieniany 1 raz  

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2017-07-31, 23:38   

Moc atrakcji ;)
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...

kopernik92 
romantyk geodeta

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 16600ml
Wysłany: 2017-08-15, 19:16   

trochę to nieuczciwe, że dugoletni krwiodawcy czasem przez całą "karierę" nic nie dostaną bo sami szukają czasu i sposobu by dotrzeć do RCK a na takich akcjach terenowych mnóstwo takich fantów jest. A w oddziale nigdy nic takiego nie dają.

Jakoś nie mam bólu o to, jedynie zauważam fakt.

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2017-08-16, 07:17   

@kopernik92 Stacje mają co jakiś czas gadgety, sam kilka razy wyrwałem. W oddziałach terenowych często brak takowych ale to już inny problem :P

Tak generalnie to jeśli są dawcy to nie ma gadgetów... a szkoda ;)

Olga 

Ilość oddanej krwi: 12,15 l
Wysłany: 2017-08-16, 15:59   

W Słupsku teraz długopisy dają ;)

Ale faktycznie, ludzie co szwędają się po akcjach dostają fanty a ci co chodzą sobie regularnie to już nie. Nie ubolewam nad tym, ale jakoś mam pecha i do tej pory udało mi się dostać jedynie właśnie długopis i notesik ;) A krew oddaję od 10 lat.

Niśka 
świeżynka :)

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2017-08-23, 20:50   

Mogłabym chodzić na akcje, ale... Płytek u mnie bardzo dużo, płytki z aferezy są na wagę złota. A że płytek u mnie w bród, to chadzam na podwójne donacje. Płytki liczą się x2. Mogą uratować komuś życie, a podwójne to tym bardziej. To dla mnie wystarczające powody, aby chodzić na płytki, a to wiąże się z koniecznością podpięcia do separatora, zaś takowych na akcjach brak.
Chromolić gadżety :)
(No dobra, czasem, od wielkiego dzwonu mogę pójść na akcję dla gadżetów, 2 razy w życiu mi się tak zdarzyło. Ale muszę wiedzieć o nich wcześniej i nie poleźć na płytki :) )

Collo 

Ilość oddanej krwi: 6,95l
Wysłany: 2017-08-23, 23:44   

Ja też już wiele razy oddawałem krew i chyba nigdy nie dostałem żadnego dodatkowego gadżetu. Raz jak byłem na Saskiej to dawali parasolki, ale akurat wtedy nie mogłem oddać, bo okazało się, że miałem za niską hemoglobinę. :D
Teraz zbieram na kocyk w tym programie lojalnościowym, brakuje mi 2 donacji może się uda :P

maro85 

Ilość oddanej krwi: 0,9 l
Wysłany: 2017-08-30, 21:26   

Cześć Wszystkim,
w poprzednim tygodniu oddałem krew, był to co prawda dopiero drugi raz w moim życiu, ale mam zamiar to kontynuować, a jak wyjdzie to czas pokaże.

Ogólnie mam kilka pytań odnośnie oddawania płytek krwi:
1) Przeglądając internet odniosłem wrażenie, że bardziej potrzebne są same płytki krwi, aniżeli krew pełna, tak jest czy się mylę?
2) Stan zapasów krwi w danych RCKiK, który możemy sprawdzić w internecie dotyczy tylko krwi pełnej, czy również odnosi się to do płytek krwi?
3) Przy mojej grupie krwi (0 Rh+) bardziej pomocne będzie oddawanie krwi pełnej, czy płytek?
4) Czy oddawanie płytek jest jakoś bardziej traumatyczne niż zwykłe oddawanie krwi? W sensie czy dawca może to gorzej znosić?
5) Czy w Warszawie płytki można oddawać również na Nowogrodzkiej, czy trzeba jechać na Saską?

Pytam się, bo jeśli bardziej pomocne jest oddawanie płytek krwi, to chciałbym spróbować zacząć je oddawać.

vader 

Wysłany: 2017-08-31, 09:32   

1. Czy jest bardziej czy mniej potrzebna KP czy KKP, to śmiem wątpić. Każdy składnik krwi jest potrzebny, ale ma inne zastosowanie. Poza tym pełna krew jest także rozdzielna na poszczególne składniki.

2. Podają stan zapasów pełnej krwi.

3. Bez różnicy. W tym, że KKP możesz oddać 12x w roku. Albo 6x KP i 6x KKP. Poszukaj w sieci jak to wygląda :)

4. Samo oddanie KP to 5-10min i po sprawie. Z KKP schodzi dłużej, w zależności od zwartości płytek w organizmie, wagi/wzrostu. Może coś się stać z separatorem (raz byłem przepinany pod inny i zamiast ~50min, leżałem prawie 70). Generalnie jest to bardziej czasochłonne, ja zazwyczaj spędzam 3 godz. w RCKiK.

Dodatkowo może dojść uczucie mrowienia ust/palców, ze względu na podany środek (niwelowany przez podaniem rozpuszczanego wapna). Czasem też uczucie zwrotu krwi do organizmu jest specyficzne.

Wydaje mi się, że po oddaniu KKP lepiej się czuje, jest to mniej obciążające do organizmu. Ale i tak zależy od danej predyspozycji, sprawa indywidualna.

Najlepiej sam się wybierz i się przekonasz :)

5. Nie wiem jak to wygląda w Wawie.

Odpowiedz do tematu