forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Oddawanie krwi w Sobote
Autor Wiadomość
Wojciech 

Grupa krwi: AB Rh-
Wysłany: 2016-12-20, 12:56   

Od kilku miesięcy przychodzą mi SMSy z krwiodawstwa, że potrzebna jest moja grupa krwi. Bardzo chętnie bym się wybrał oddać, problem jednak polega na tym, że sam jestem sobie szefem prowadząc działalność i nieprzyjście do pracy oznacza dla mnie stratę, a jest to praca wyjazdowo-fizyczna, więc nie możliwości pogodzić tego jak w przypadku pracy przy komputerze. Stacja krwiodawstwa czynna w sobotę byłaby idealnym rozwiązaniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyż osoby zatrudnione na umowę o pracę obowiązkowo dostają płatny urlop w dniu donacji.
Zauważyłem, że pewnym rozwiązaniem są akcje mobilne - jednak i tu, jak widzę, sporo z nich organizowana jest w tygodniu - no ja to rozumiem, bardzo łakomą zachętą dla dawcy jest wolne z pracy czy szkoły. Są jednak osoby, które chcą oddać krew bez względu na profity - mam już oddane ponad 18 l, wolnego z pracy nie dostaję, czekolady nie jem, jedyny profit to kilka zł z odpisu podatkowego. Więc ja chętnie oddam swoją krew, nawet i bez tego odpisu, tylko żebym nie musiał dopłacać.

Ostatnio głośno było o darmowych miejscach parkingowych przy RCKiK w Krakowie, i teraz czytam, że do dyspozycji są 2 identyfikatory, które można pobrać, o ile ktoś nas nie ubiegł i zaparkować przy RCKiK, o ile są miejsca parkingowe. Jest to o tyle śmieszne, że do godz 10 parkowanie jest bezpłatne, a 200m dalej jest galeria handlowa, na której parkować bezpłatnie można do 2 godzin (dłużej na donację nigdy nie czekałem).

Tak samo te legitymacje ZHDK ,które wyrabia się jednorazowo, równie dobrze mogły by być plastikowe i łatwo by się je nosiło przy sobie, a nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać w kolejce na SOR. To są takie drobiazgi, ale przy całym profesjonalnie urządzonym centrum krwiodawstwa oraz przemiłymi paniami z obsługi to taka słoma wyłażąca z odpicowanych butów.

Przy okazji tego wątku, chciałem się zatem podzielić spostrzeżeniami, że krwiodawstwo w Polsce to jeden z reliktów PRLu. Byłoby super, żeby zamiast nic nie wnoszących zmian patronów ulic i stawiania pomników, rządzący wzięli się za dekomunizację systemową. No ale to mało spektakularne, więc szkoda pieniędzy.

Pozdrawiam wszystkich "braci i siostry krwi" :)

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2016-12-20, 13:27   

Problem, który poruszyłeś, jest jeszcze szerszy. Coraz mniej osób pracuje na etacie, a wiele z pracujących na etacie i tak nie odważy się skorzystać z tego zwolnienia, bo pracodawcy nie chcą go honorować (wbrew prawu), a w razie konfliktu ochrona pracownika przez Inspekcję Pracy jest iluzoryczna. W Warszawie stacja jest czynna w soboty, a akcje wyjazdowe odbywają się czasem nawet w niedziele, więc jeśli ktoś w tygodniu nie może, ma szansę na donację w weekend, ale rozumiem, że nie jest tak wszędzie.
Wracając do kwestii zwolnienia, etatu itd. Coraz częściej myślę, że wyjściem byłby powrót kategorii tzw. dawców płatnych, czyli otrzymujących wynagrodzenie, oczywiście przy zachowaniu kategorii dawców honorowych. Każdy miałby wybór, którą ścieżką podąży, z tym, że dawcy płatni nie powinni być objęci uprawnieniami honorowych.

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2016-12-22, 11:31   

Wojciech napisał/a:

Tak samo te legitymacje ZHDK ,które wyrabia się jednorazowo, równie dobrze mogły by być plastikowe i łatwo by się je nosiło przy sobie, a nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać w kolejce na SOR.

O ile zgadzam się z tym co ogólnie napisałeś, bo bardzo dużo osób chociażby z powodów podatkowych pracuje na B2B i dzień im nie przysługuje, to w kwestii omijania kolejki w SOR już nie. Tam to nie działa i nie będzie, a jeśli działa to znaczy, iż oddział nie spełnia swojej roli i jest źle zarządzany.
Polska służba zdrowia ma swoje choroby, ale 80% ludzi odwiedzających SOR nigdy nie powinna się tam znaleźć a dla tych którzy powinni obowiązuje triage.

Niśka 
świeżynka :)

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2017-03-27, 12:34   

Wojciech napisał/a:
Tak samo te legitymacje ZHDK ,które wyrabia się jednorazowo, równie dobrze mogły by być plastikowe i łatwo by się je nosiło przy sobie,

Ale legitymacja to papierowa wkładka do okładek. Można wkładkę wyjąć i nosić z dokumentami.

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2017-03-27, 19:38   

@Niśka Teoretycznie tak, problem w tym, że nikt nie jest przyzwyczajony do tego i ja osobiście miałem problemy z kwestionowaniem ważności samej kartki :/
Mogli by zrobić to w formie plastikowej legitymacji podobnie jak KrewKart.

Odpowiedz do tematu