forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Sztuczna krew
Autor Wiadomość
M@rcin 


Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 21,80 L
RCKiK Bydgoszcz
Dołączył: 14 Sie 2007
Skąd: krwiodawcy.org
Wysłany: 2011-01-14, 16:48   Sztuczna krewCytat:
Delikatne cząsteczki hydrożelu, które rozmiarem, kształtem i elastycznością przypominają erytrocyty to niewątpliwy sukces amerykańskich naukowców. Sztuczne krwinki są równie sprawne jak te występujące naturalnie, a ich stworzenie pomoże w przyszłości skutecznie leczyć wiele chorób.Krwinki uzyskane w laboratorium mogą skutecznie wspomóc leczenie niektórych chorób

Stworzenie erytrocytów w warunkach laboratoryjnych jest cennym osiągnięciem nie tylko dla naukowców, ale także dla tych, którzy tej krwi potrzebują – pacjentów.

I chociaż nie testowano jeszcze kluczowych cech nowo utworzonych cząsteczek – np. zdolności do transportu tlenu czy możliwości przenoszenia leków – ponieważ póki co nie pozostają one w układzie krwionośnym tak długo, jak prawdziwe czerwone krwinki (czyli ok. 120 dni), to odkrycie jest znaczące.

Szczególnie chodzi o ich elastyczność, bowiem do tej pory właśnie jej brak uniemożliwiał sztucznym krwinkom przeciskanie się przez małe naczynia i pory różnych organów, np. śledziony.

Poza przybliżeniem naukowców do stworzenia w pełni syntetycznej krwi, odkrycie może też pomóc w opracowaniu nowego sposobu dostarczania leków na raka. Zdaniem badaczy, gdyby udało się dopracować cząsteczki tak, by utrzymywały się w krwiobiegu dłużej, można byłoby napełniać je lekami antynowotworowymi i skutecznie leczyć raka.

Sztuczna krew może pomóc w końcu zlikwidować pustki w bankach krwi, z którymi boryka się wiele krajów na świecie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście uzyskanie krwi uniwersalnej, która nadaje się do transfuzji dla pacjenta z każdą grupą.

Jednak, jak zapewniają naukowcy, tak otrzymane krwinki nie są pod żadnym względem gorsze od naturalnych. Ważne jest również to, że podczas przetaczania takiego rodzaju krwi uniknie się zakażeń przenoszonych tą drogą.


http://tvp.info/informacj...-zylach/3795004
_________________
 
     
Milano Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 2700ml
Wiek: 27
Dołączył: 18 Gru 2010
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-01-14, 18:34   

Słyszałem o tym i też chciałem napisać temat, ale nie mogłem tego nigdzie znaleźć.
Cóż, zanim to dopracują aby było idealnie jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie, jednak ma to przyszłość... niewątpliwie.
Myślę, że to wielki sukces w dziedzinie medycyny, gdyby to wszystko wypaliło, na pewno w wielu miejscach na ziemi zniknąłby problem z niedoborem krwi.
U nas akurat ostatnio był nadmiar :P
Jednak wydaje mi się, że póki co, krwiodawcy mogą czuć się potrzebni. :P
 
 
     
Martens 


Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wiek: 45
Dołączył: 01 Sty 2006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-14, 20:37   

Milano napisał/a:
Jednak wydaje mi się, że póki co, krwiodawcy mogą czuć się potrzebni


Niewątpliwie skreślać nas jeszcze nie należy ;)
 
     
Danyeru 
Wredny PasQdGrupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Posty: NIE POŚCI
Wiek: 34
Dołączył: 16 Sie 2006
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-01-14, 22:21   

Nie pierwsza i nie ostatnia sztuczna krew, w mniejszym lub większym stopniu zbliżona do naturalnej.
Do tej pory największą bolączką był brak zdolności przenoszenia tlenu przez takowe twory - zobaczymy co w tym wypadku, trzymam kciuki.
Myślę, że jeśli nawet będzie przenosić tlen i utrzymywać się dość długo - to HK nie zniknie z dnia na dzień, pobędzie wtedy jeszcze kilkadziesiąt (jak nie kilkaset lat) co najmniej, zapewne krew sztuczna i od dawcy będą się uzupełniać.
_________________

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

Ostatnio zmieniony przez Danyeru 2011-01-14, 22:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Sandman Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wiek: 31
Dołączył: 18 Maj 2009
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-01-14, 22:59   

xlesiu napisał/a:

Jednak, jak zapewniają naukowcy, tak otrzymane krwinki nie są pod żadnym względem gorsze od naturalnych.


Naukowcy zapewniają o wielu różnych rzeczach i na zapewnieniach się często kończy niestety.
Swoją drogą jak moga to stwierdzić jeśli nie badali zdolności przenoszenia tlenu otrzymanego preparatu ("I chociaż nie testowano jeszcze kluczowych cech nowo utworzonych cząsteczek – np. zdolności do transportu tlenu czy możliwości przenoszenia leków – ponieważ póki co nie pozostają one w układzie krwionośnym tak długo, jak prawdziwe czerwone krwinki (czyli ok. 120 dni), to odkrycie jest znaczące.").

Milano napisał/a:
Cóż, zanim to dopracują aby było idealnie jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie


znaczy zdążymy się ze trzy razy przekręcić ;]
Może się okazać, że z krwią jest jak z kobiecym mlekiem - niby są mleka modyfikowane, które mają podobny skład, ale nadal to nie to samo.

Preparat będzie zapewne pomocny w przypadkach gdy przetoczenie krwi w krótkim czasie będzie utrudnione albo niemożliwe. Najbardziej zainteresowani będą pewnie wojskowi. Zależy im w końcu na preparacie, który można długo przechowywać w takich sobie warunkach.

Jeśli chodzi o pacjentów przewlekłych myślę, że raczej pozostaniemy przy krwi.

Poza tym trzeba pamiętać, że krew to nie tylko erytrocyty. Nadal nie ma syntetycznych zamienników dla płytek krwi, leukocytów. Immunoglobuliny (w tym tą najczęsciej chyba stosowaną czyli anty-D) nadal uzyskuje się drogą frakcjonowania krwi.
_________________
"Odpowiedzialne zachowanie to coś, co przychodzi z wiekiem. Jak żylaki."
 
 
     
Nietoperz Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 17,220
Wiek: 39
Dołączyła: 11 Lip 2006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-22, 21:08   

http://www.tvn24.pl/24073...krew,wideo.html
 
     
M@rcin 


Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 21,80 L
RCKiK Bydgoszcz
Dołączył: 14 Sie 2007
Skąd: krwiodawcy.org
Wysłany: 2014-04-18, 11:48   

Cytat:
Sztuczną krew dobrej jakości, nadającą się do transfuzji, stworzyli brytyjscy naukowcy - pisze Krzysztof Kowalski.

Zespół prof. Marca Turnera z Uniwersytetu w Edynburgu uzyskał substancję nadającą się do wprowadzenia do organizmu w miejsce krwi.

Metoda sztucznego wytwarzania czerwonych krwinek opiera się na wykorzystaniu IPSC, czyli indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych.

Są one uzyskiwane z niepluripotencjalnych komórek przez wymuszanie ekspresji odpowiednich genów w tych komórkach. Komórki IPSC zostały wyhodowane po raz pierwszy z komórek myszy w 2006 roku, z komórek ludzkich rok później.

Metoda opracowana przez zespół prof. Marca Turnera umożliwia wytwarzanie rzadko występującej grupy krwi 0, tj. takiej, którą można przetoczyć posiadaczom innych grup krwi. Badania kliniczne z udziałem odpowiednio dużej grupy ludzi rozpoczną się na przełomie 2016 i 2017 roku.
...

http://www.rp.pl/artykul/...ierzystych.html
_________________
 
     
M@rcin 


Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 21,80 L
RCKiK Bydgoszcz
Dołączył: 14 Sie 2007
Skąd: krwiodawcy.org
Wysłany: 2016-05-26, 23:32   

Przełom i to dzięki Polakom?
http://fakty.tvn24.pl/ogl...len,647193.html
Cytat:
Polscy naukowcy opracowali sztuczną krew, która może przenosić tlen. Czeka nas przełom w medycynie? Wynalazek wchodzi w fazę testów, a jak wszystko się uda, to będzie to wielki postęp medycyny. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad sztuczną krwią. Będzie przenosić tlen do tkanek i odżywiać organy przeznaczone do przeszczepów. W najbliższych dniach rozpoczną się badania na zwierzętach. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zabielona woda. W rzeczywistości to jest sztuczna krew, na którą czeka cały medyczny świat. Wyprodukowali ją inżynierowie z Politechniki Warszawskiej. W sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. – To jest duży problem, że organy, które się pobiera do przeszczepu, są słabej jakości – są uszkodzone lub otłuszczone. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc zregenerować, np. dodając czynniki wzrostu lub składniki wspierające regenerację – mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Badaczka tłumaczy, że organy do przeszczepów będą odżywiane sztuczną krwią w specjalnych pojemnikach. Dzięki regeneracji, nerki, serca i wątroby będzie można przechowywać na specjalnych farmach transplantologicznych. W ciągu 48 godzin od pobrania taki organ będzie można dostarczyć w dowolne miejsce na świecie. Dzięki sztucznej krwi po raz pierwszy to organy będą czekać na pacjentów, a nie odwrotnie. Sztuczna krew, która przenosi tlen – Nasza krew będzie w stanie dodatkowo przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów – zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi – zwłaszcza w sezonach urlopowych, kiedy brakuje honorowych dawców. Tlen z płuc do naszych tkanek może dostać się tylko jedną drogą: za pośrednictwem krwi. Dlatego tak ważne jest, aby sztuczna krew mogła transportować tlen. I ta wyprodukowana w przez inżynierów z Politechniki Warszawskiej to potrafi. Lekarze potwierdzają, że taki produkt bardzo by im się do ratowania pacjentów przydał, choć na razie nie dowierzają, że jest on już na wyciągnięcie ręki. – Jeżeli dałoby się zastąpić tę rolę (transportowani tlenu – red.) jakimś innym związkiem, to byłoby bardzo duże osiągnięcie – mówi prof. Wiesław Jędrzejczak z Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. – Próby takie były i nie do końca skończyły się powodzeniem, ale zapotrzebowanie na taki produkt z pewnością jest – dodaje prof. Jerzy Sadowski z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. – Temat jest znany i oczekiwany w naszym środowisku od lat – mówi także prof. Jacek Różański z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Polacy biorą udział w światowym wyścigu inżynierów nad stworzeniem sztucznej krwi. Komu pierwszemu uda się ta sztuka, zyska bogactwo, sławę i wdzięczność milionów pacjentów. Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN (http://www.tvn24.pl)
_________________
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

©2006-2010 Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group.  Template made in: quaint.pl