forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Sarnuś
2008-12-14, 14:11
Tak trudno namowic by inni oddali krew:(:(
Autor Wiadomość
miszael 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 14,4 l
Wysłany: 2013-02-27, 17:38   

AniaJ napisał/a:
denerwuje mnie to, że ktoś, kto ma tak cenną grupę krwi nie chce się tym darem podzielić

wiśnia napisał/a:
"oddałbym, ale komuś z rodziny, gdyby potrzebował..."

Ludzie wzbraniają się, bo nie zdają sobie sprawy, jak bardzo w niektórych przypadkach jest ważna transfuzja krwi, wręcz kluczowa do przeżycia. Niestety niektórzy boleśnie się o tym przekonują, gdy sami tej krwi potrzebują. :/
W dzisiejszych czasach pokutuje myślenie w stylu: "to nie moja sprawa i nie mój problem" - czyli myślenie tylko o własnym tyłku. To nie dotyczy jedynie krwiodawstwa, ale wszystkich sfer życia. Niestety...
Ostatnio zmieniony przez miszael 2013-02-27, 17:44, w całości zmieniany 1 raz  

bajkjo 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 9,15 l
Wysłany: 2013-03-20, 16:33   

Muszę się pochwalić, że dzisiaj zmotywowałam 3 osoby do oddania krwi :hurra: Był to ich pierwszy raz i wszystkie 3 osoby zapowiedziały, że następnym razem znowu pójdą ze mną ;)

hinemi 

Ilość oddanej krwi: 0.9l
Wysłany: 2013-03-20, 19:57   

No ja zaciągnęłam koleżankę z klasy równoległej i oddała wczoraj swoje pierwsze 450 :D

Agga78 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 1,8l
Wysłany: 2013-03-21, 17:22   

Ja przez długi czas się nie dawałam namówić, bo te igły były takie straszne. Ale 1,5 roku temu zaciągnęła mnie w końcu koleżanka, zapisałam się do bazy danych dawców szpiku i oddałam swoje pierwsze 450ml i poczułam się tak super, że właściwie nie wiem czemu wcześniej tego nie robiłam. Niestety, o ironio, dopadła mnie nadczynność tarczycy i chyba skończyło się moje oddawanie i trzeba liczyć na dobrą wolę innych ludzi :(

Marciagd 

Ilość oddanej krwi: 10.35 l
Wysłany: 2013-04-11, 22:44   

Agga78, ale zachęcać innych do oddania krwi możesz wciąż :D to też jest ważne

Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd, choćby o te dziesięć godzin stąd

ilmare 
motocyklistka

Ilość oddanej krwi: 3150
Wysłany: 2013-08-08, 11:53   

ja ciąglę walczę ze znajomymi, próbując ich namówić. zazwyczaj słyszę to samo: nie lubię igieł. a kto lubi, ja się pytam? :) a ci, którzy by chcieli, to nie mogą oddać - choroby, leki itp. ALE! ostatnio udało mi się wyciągnąć siostrę na pierwsze oddawanko :D zawsze mówiła "może pójdę, zobaczę" a teraz była krótka piłka - jadę oddać krew, za 5 minut będę po ciebie, ok? -ok! :hurra: :bra:

Nutaharion 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 18 050
Wysłany: 2013-08-08, 21:17   

ilmare napisał/a:
zazwyczaj słyszę to samo: nie lubię igieł. a kto lubi, ja się pytam?

Ja :hyhy:

Marciagd 

Ilość oddanej krwi: 10.35 l
Wysłany: 2013-08-08, 21:45   

Nutaharion napisał/a:
ilmare napisał/a:
zazwyczaj słyszę to samo: nie lubię igieł. a kto lubi, ja się pytam?

Ja :hyhy:

Mi tam igły też nie przeszkadzają - zawsze patrzę co mi tam w żyłę wbijają :D

Trzeba cierpliwie zachęcać innych, jedni skuszą się tym, że pomagają potrzebującym, inni czekoladami i wolnym, a jeszcze inni zrobią to tylko dla towarzystwa :D

Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd, choćby o te dziesięć godzin stąd

andromeda91 

Grupa krwi: nie wiem
Wysłany: 2013-12-13, 18:43   

To niekoniecznie tak, że ktoś NIE CHCE oddać krwi. Czytałam gdzieś, że przebyte kiedyś choroby dyskwalifikują, no i przecież trzeba mieć odpowiednią wagę. Ja przez jakis czas tez odmawialam, ale to dlatego, ze i tak nie spełniałam wymagań, bo jestem bardzo drobna osoba i nawet nie ważyłam wtedy 50 kg.
Ostatnio zmieniony przez Andzia 2013-12-13, 20:27, w całości zmieniany 1 raz  

AnHeC 
wół bezobjawowy

Ilość oddanej krwi: 11 150
Wysłany: 2014-01-05, 18:22   

Udało mi się namówić na przestrzeni ostatnich kilku lat całkiem sporo osób... i wszystkie zostały z takich czy innych powodów zdyskwalifikowane :( Normalnie przynoszę ludziom pecha. A to ktoś ma anemię, albo bierze jakieś leki, albo żył przez kilka lat we Francji w magicznym 'zakazanym okresie', albo ma astmę... Wiecznie coś :/ Także rozumiem, że wielu ludzi nie jest w stanie oddać krwi. Jedno mnie tylko dziwi - lęk przed igłami. Przecież sam sobie tej igły nie wbijasz. Nawet raz spojrzeć na nią nie musisz! No, ale fobie rządzą się własną logiką.

Irytujący jest też brak świadomości wśród społeczeństwa, zarówno w kwestii bezpieczeństwa dawcy jak i zapotrzebowania na krew i jej składniki. Moi rodzice np. zabronili mi kategorycznie oddawać krew, bo 'się przyzwyczai organizm i będziesz mieć problemy'. Żadne tłumaczenia typu 'lekarze mówią' nie pomogły bo 'kłamią, jako że lekarzom zależy na krwi, a nie na twoim zdrowiu'. Nawet argumenty dotyczące tego, że przecież krew jest potrzebna, kończyły się na 'no to niech oddaje ktoś inny'. Efekt? Od 4 lat oddaję krew cichcem :] (żeby rodzice się nie denerwowali). Ale takich osób, co to myślą że się czymś zarażą albo im zaszkodzi, jest więcej. A krew to ich zdaniem potrzebna jest tylko jak ktoś miał wypadek samochodowy...

Tak więc dalej będę ludzi informować jak to jest, namawiać, oraz prowadzić za rączkę pod same drzwi stacji krwiodawstwa (bo trafić nie umieją).

AndrzejSz 

Ilość oddanej krwi: 115.470
Wysłany: 2014-01-07, 07:03   

AnHeC, gratuluję stanowczości w oddawaniu, tak trzymać dalej! A dyskwalifikacje namówionych przez Ciebie niekoniecznie są wieczne...

AnHeC 
wół bezobjawowy

Ilość oddanej krwi: 11 150
Wysłany: 2014-01-07, 22:32   

No, ta za mieszkanie we Francji na razie jest dyskwalifikacją stałą, chyba że zmienią przepisy... Ale dziś znalazłam kolejnego dawcę ^^ pójdzie oddać pod warunkiem, że pójdziemy razem :D (już widzę dyskwalifikację z powodu chorób skóry... Tego jeszcze nie przerabiałam :/ No bo jak się uda to będzie pierwszy sukces.)

Znalazłam też fobię 'igłową' posuniętą do 'nie pozwolę mamie użyć igły do szycia aby wyjąć mi drzazgę z palca'. Z czymś takim to nawet nie ma co próbować XD Zemdlałoby na widok igły pobraniowej.

O, i znalazłam chłopaka, który dosłownie mdleje na widok igły. No, to już jest wyższy poziom.

Allia 

Grupa krwi: 0 Rh+
Wysłany: 2014-01-08, 21:27   

Jak sama napisałaś "fobie rządzą się własną logiką":)
Ktoś, kto danej fobii nie ma, raczej nie zrozumie kogoś, kto ją ma ;)

A co do igły i drzazgi - to jeden z większych koszmarów mojego dzieciństwa :wstyd:

bloodyala 

Grupa krwi: AB Rh+
Wysłany: 2015-09-15, 07:42   

ciężko jest kogoś zmusic do oddawania krwi, na szczescie jest naprawde spora grupa ludzi ktorzy to robią.
Ale no jestem w stanie czasem zrozumiec strach, czasem tu nie chodzi o ból tylko o świadomość ze masz igłe w żyle, niektórzy po prostu mdleją myślac o tym i nic na to nie poradzą. to jest taki paraliżujący strach jak nie wiem, klaustrofobia albo arachofobia;p

Odpowiedz do tematu